کریسمس 2022- کریسمس چه روزی است | مجله کوروش

زمان دقیق کریسمس و سال نو ۲۰۲۲ میلادی چه روزی است؟

زمان دقیق کریسمس و سال نو ۲۰۲۲ میلادی چه روزی است؟


11 دی 1400 . زمان مطالعه: 16 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی

آیا می‌دانید زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی ۲۰۲۲ چه روزی است؟ جشن کریسمس و سال نو میلادی دو جشن مهم در دنیا محسوب می‌شوند و در تقویم مسیحیان اهمیت زیادی دارند. اما تفاوت کریسمس و سال نو میلادی چیست؟ چرا مراسم سال نو میلادی در روز متفاوتی نسبت به کریسمس جشن گرفته می‌شود؟ آیا می‌دانید کریسمس سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با تفاوت کریسمس و سال نو میلادی و تاریخ کریسمس و سال نو میلادی ۲۰۲۲ آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد کریسمس و سال نو ۲۰۲۲ پاسخ خواهیم داد.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

کریسمس چیست؟

 

کریسمس چیست؟

 

کریسمس چه روزی است؟ خیلی از ما ممکن است تفاوت کریسمس و سال نو میلادی را ندانیم و این سوال در ذهنمان ایجاد شود که کریسمس چه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیرند؟ اصلا تفاوت کریسمس و سال نو میلادی چیست و چرا این دو جشن در امتداد هم هستند؟ تاریخ کریسمس۱۴۰۰ مصادف با چه روزی در تقویم ما ایرانی‌ها می‌شود؟ کریسمس درواقع جشنی است که در روز ۲۵ دسامبر به منظور بزرگداشت تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود.

 

به همین دلیل زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم متفاوت است. کریسمس به دلیل این که نزدیک به سال نو میلادی قرار دارد، در تعطیلات جشن سال نو میلادی قرار می‌گیرد و از همین رو خیلی از افراد آن را با جشن سال نو اشتباه می‌گیرند.

 

کریسمس بزرگ‌ترین جشن مسیحیان است و در کشورهایی که دین مردم آن مسیحی است، به شکل‌های متفاوتی جشن گرفته می‌شود. با آغاز جشن کریسمس معمولاً اعضای خانواده به هم هدیه می‌دهند و این روز را در کنار هم سپری می‌کنند. بسیاری از خانواده‌ها در این روز به کلیسا می‌روند و با به جا آوردن مراسم مذهبی در کلیسا آن را جشن می‌گیرند.

 

 

سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟

 

سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟

 

در مورد تفاوت کریسمس و سال نو میلادی باید بدانید که این دو روز کاملاً دو جشن مجزا هستند. آیا می‌دانید جشن کریسمس چه روزی است؟ کریسمس روز تولد حضرت مسیح و سال نو میلادی درواقع آغاز سالی جدید در تقویم مسیحیان است. هر چند که زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی متفاوت است، اما از آنجایی که کریسمس و سال نو اغلب نزدیک به هم هستند، از همین رو در بسیاری از کشورها تعطیلات معمولاً از ۲۴ دسامبر شروع می‌شود و تا ۲ ژانویه ادامه دارد.

 

در مورد تعطیلات کریسمس و سال نو باید بدانید که قوانین متفاوتی در کشورهای مختلف وجود دارد. در برخی کشورها تنها مراکز آموزشی از کریسمس تا سال نو تعطیل هستند. برخی از کشورها نیز یک یا ۲ روز تعطیلی را برای روز کریسمس و سال نو در نظر گرفته‌اند. در بسیاری از کشورها نیز تعطیلات از ۵ تا ۱۲ روز طول می‌کشد.

 

فرق سال نو میلادی با کریسمس

 

از آنجایی که اطلاعاتی در مورد تاریخ دقیق تولد حضرت عیسی مسیح در دسترس نیست، مسیحیان از ۲۵ دسامبر تا ۱۴ روز بعد آن را جشن می‌گیرند. مسیحیان ارتدکس نیز معتقد هستند که تاریخ تولد حضرت مسیح را در روزهای ۶ و ۷ ژانویه جشن می‌گیرند. این مسیحیان معتقدند که تاریخ تولد و مرگ حضرت مسیح در یک روز است و از همین رو روز وفات حضرت عیسی را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند.

 

 

مهم‌ترین رسوم جشن کریسمس

 

مهم‌ترین رسوم جشن کریسمس

 

معمولاً جشن کریسمس از شب قبل آن یعنی ۲۴ دسامبر و با صدای ناقوس کلیساها در غروب آفتاب شروع می‌شود. از آداب و رسوم کریسمس خوردن شام مخصوص کریسمس یعنی بوقلمون بریان شکم پر و درسته در شب کریسمس است. درست کردن شیرینی آدمک زنجبیلی قبل از کریسمس و خوردن آن در روزهای کریسمس هم از جمله رسومات این عید مسیحی است. از دیگر نشانه‌های این روز نیز می‌توان به خوردن آبنبات عصایی کریسمس، بابانوئل با لباس قرمز و ریش سفیدش اشاره کرد که هر سال در روز کریسمس به بچه‌ها هدیه می‌دهد. پخت و سرو شیرینی حلقه‌ای کریسمس هم جزو آداب جشن کریسمس است.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

تزئین درخت کریسمس نیز یکی از مهم‌ترین نشانه‌های جشن کریسمس است. در این روز درخت کاج به عنوان درخت همیشه سبز تزئین می‌شود و شکلات، عروسک و مجسمه‌هایی کوچک از آن آویزان می‌شود. در تزئین درخت کریسمس بیشتر از رنگ‌های قرمز، سبز و سفید استفاده می‌شود. سبز نشانه شکوفایی، قرمز نشانه مرگ و زندگی و سفید نماد پاکی است. رنگ طلایی نیز بیشتر برای جلوه بخشیدن به درخت کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رسوم جشن کریسمس

 

معمولاً در جشن کریسمس تمام خیابان‌ها با چراغ‌های رنگی مزین می‌شوند و درخت کریسمس به عنوان نماد این روز در جای جای شهر قرار می‌گیرد. فستیوال‌ها و جشن‌های خیابانی در اکثر شهرهای دنیا برگزار می‌شود و فروشگاه‌ها برای شب کریسمس تخفیفات ویژه در نظر می‌گیرند. مردم با شور و اشتیاق در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و کودکان به دنبال بابانوئل می‌گردند تا از آن کادو بگیرند. پخش آهنگ‌های معروف کریسمس در گوشه و کنار شهر و خانه‌ها هم جزو جدا نشدنی جشن‌های روز کریسمس است.

 

 

آیا کریسمس واقعا روز تولد حضرت عیسی مسیح است؟

 

آیا کریسمس واقعا روز تولد حضرت عیسی مسیح است؟

 

تاریخچه کریسمس چیست و آیا واقعاً در این روز حضرت عیسی متولد شده است؟ امروزه زمان کریسمس به عنوان سالروز تولد حضرت عیسی مسیح شناخته می‌شود، اما جالب است بدانید که در سال‌های ابتدایی مسیحیت تنها عید پاک به عنوان عید اصلی مردم بود و تولد حضرت مسیح جشن گرفته نمی‌شد.

حتما بخوانید  روش ها و تکنیک های خرید به صرفه

 

از قرن چهارم کلیسا رسماً تولد حضرت مسیح را عید اعلام کرد. اما از آنجایی که تاریخ دقیق تولد حضرت مسیح مشخص نبود و در انجیل نیز قید نشده، از همین رو پاپ جولیوس ۲۵ دسامبر را به عنوان تاریخ کریسمس تعیین نمود. سپس این جشن در سایر کشورهای مسیحی نیز رواج پیدا کرد.

 

هر چند ممکن است همین امسال هم تاریخ کریسمس ۱۴۰۰ در کشورهای مختلف، در روزهای متفاوتی برگزار شود. معمولاً این موضوع به شاخه‌های دین مسیحیت و با توجه به تصمیماتی که در برخی کشورها گرفته می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

 

جالب است بدانید که برای ارمنی‌ها روز ۲۵ دسامبر کریسمس نیست. آن‌ها معتقد هستند که تولد حضرت عیسی مسیح در روز ۶ ژانویه است و از همین رو در این روز کریسمس را جشن می‌گیرند.

 

 

جشن کریسمس از چه زمانی آغاز شد؟

 

جشن کریسمس از چه زمانی آغاز شد؟

 

کریسمس چه زمانی است و از چه زمانی جشن گرفتن در این روز رایج شد. قبل از این که بدانید کریسمس کی است و تعطیلات کریسمس از کی شروع میشه شاید برایتان جالب باشد بدانید که از زمان‌های دور و قرن‌ها قبل از این که کریسمس به عنوان تولد حضرت عیسی مسیح جشن گرفته شود، سراسر دنیا اواسط زمستان را جشن می‌گرفتند.

 

این موضوع حتی در ایران نیز رایج بود و ایرانیان کهن آخرین روز پاییز و شروع زمستان را به عنوان شب غلبه نور بر تاریکی و شب تولد الهه خورشید، میترا جشن می‌گرفتند (شب یلدا). بعدها ترکیب این جشن‌های دیرینه با جشن میلاد حضرت مسیح موجب شد تا ۲۵ دسامبر به عنوان شب کریسمس و جشن بزرگ مسیحیان شناخته شود. جالب است بدانید که اولین جشن کریسمس در دنیا در سال ۳۳۶ در شهر رم ایتالیا برگزار شد.

 

 

تعطیلات فارکس در کریسمس ۲۰۲۲

 

تعطیلات فارکس در کریسمس 2022

 

در کنار این که خیلی افراد با نزدیک شدن به کریسمس به دنبال این هستند که تاریخ دقیق کریسمس کی است، تعطیلات کریسمس از کی شروع میشه و تعطیلات سال نو میلادی از چه تاریخی است، بسیاری از افرادی که در معاملات فارکس سرمایه گذاری می‌کنند، نگران تعطیلی فارکس در این ایام هستند.

 

تعطیلات فارکس برای معامله گران این بازار مالی جهانی اهمیت زیادی دارد. با نزدیک شدن به تاریخ کریسمس ساعات کار فارکس تغییر می‌کند و اطلاعیه‌هایی قبل از شروع تعطیلات برای آگاهی از سرمایه گذاران اعلام می‌شود. معمولاً در زمان سال نو میلادی و همچنین زمان کریسمس که کلیه اداره‌ها و مراکز دولتی تعطیل هستند، فارکس و معاملات آن نیز تعطیل می‌شود.

 

معمولاً تعطیلات فارکس بیشتر تابع کشورهای آمریکا و انگلستان است. زیرا ارز پایه این کشوها در بازار فارکس شناخته شده است و روی حجم معاملات و نوسانات قیمت تأثیر می‌گذارد. از همین رو با تعطیلی کریسمس در انگلیس و آمریکا معمولاً بازار فارکس نیز تعطیل خواهد شد.  با توجه به این که تا کریسمس چند روز مانده این افراد باید با در نظر گرفتن ایام تعطیلات و ساعات کاری جدید، معاملات خود را انجام دهند.

 

 

سال ۲۰۲۲ چه سالی است؟

 

در کنار تاریخ کریسمس ۱۴۰۰ و دانستن این موضوع که سال ۲۰۲۲ کی است، و در چه تاریخی برگزار می‌شود، آیا می‌دانید امسال چه سالی است؟ با آغاز سال ۲۰۲۲ در تقویم چینی سال ببر شروع می‌شود. حیوان سال ۱۴۰۱ نیز ببر است. اما سال ببر چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

ببر نماد بی‌باکی و دلیری است و عاشق قدرت طلبی و سلطه گری بر دیگران است. این حیوان وحشی است و خوی خطرناکی دارد. سال ۲۰۲۲ می‌تواند سالی پر از ماجراجویی، ریسک پذیری بالا برای رهبران و تصمیمات عجولانه باشد. ببر در طالع بینی چینی نماد پادشاه همه‌ی جانوران است. مردم چین معتقد هستند که ببر می‌تواند خوش شانسی بیاورد و از همین رو بسیاری از کودکان چینی از کلاه و کفش‌هایی با شکل ببر استفاده می‌کنند.

 

 

چرا سال میلادی از اول ژانویه شروع می‌شود؟

 

چرا سال میلادی از اول ژانویه شروع می‌شود؟

 

اول ژانویه ۲۰۲۲ نیز همانند هر سال آغاز سال نو میلادی است. به طور کلی انتخاب ژانویه به عنوان شروع سالی جدید دلیل مشخصی ندارد. در روزگاران گذشته هر یک از اقوام معمولاً روز خاصی را برای شروع سال جدید خود انتخاب می‌کردند. سال نو مقدونی‌ها ابتدای پاییز است. یونانی‌ها اواسط تابستان را به عنوان سال نو خود انتخاب کرده بودند و ایرانیان نیز از قدیم روز اول بهار را به عنوان سال نوی خود قبول داشتند.

 

مسیحیان نیز برای شروع سال نوی خود روز اول ژانویه را انتخاب کرده‌اند. با این اوصاف آغاز سال۲۰۲۲ مصادف با اول ژانویه است. این موضوع ریشه در امپراطوری روم دارد و از همین رو تاریخ ژانویه ۲۰۲۲ نیز همانند هر سال در همین تاریخ برگزار می‌شود.

 

 

کریسمس در ایران

 

کریسمس در ایران

 

با نزدیک شدن به تاریخ ژانویه ۲۰۲۲ در ایران و شروع کریسمس ۱۴۰۰ حال و هوای خیلی از شهرها و خیابان‌های ایران نیز کریسمسی می‌شود. خیلی از ما به دنبال تاریخ کریسمس به ایرانی هستیم. کریسمس در سال ۱۴۰۰ نیز در اقوام مسیحی ایران با شوق و اشتیاق زیادی برگزار می شود. در ایران نیز همانند خیلی دیگر از کشورهای مسلمان، جمعیت مسیحیان کم نیست.

بیشتر مسیحیان ایران ارامنه هستند و معمولاً روز کریسمس را در سراسر ایران در کلیساها جشن می‌گیرند. در بسیاری از خیابان‌های ارامنه نشین در تهران، اصفهان و شهرهای دیگر مردم در اطراف کلیسا جمع می‌شوند. در کنار درخت کریسمس و بابانوئل عکس می‌گیرند و این روز را برای مسیحیان ساکن ایران شیرین‌تر می‌کنند. فرستادن پیامک و اس ام اس روز کریسمس هم جزو آداب جشن‌های کریسمس به خصوص در ایران است.

حتما بخوانید  9 روش آسان برق انداختن و تمیز کردن ظروف برنجی در خانه

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین انیمیشن ها و فیلم های سینمایی کریسمسی

 

 

تاریخ کریسمس ۲۰۲۲ چه روزی است؟

 

تاریخ کریسمس 2022 چه روزی است؟

 

آیا می‌دانید کریسمس کی است و کریسمس ۱۴۰۰ چه روزی است؟ تاریخ کریسمس سال ۲۰۲۲ روز ۲۵ دسامبر است. اما اگر می خواهید بدانید که کریسمس چندم دی است بهتر است به یاد داشته باشید، از آنجایی که تقویم میلادی و شمسی با هم تفاوت دارند، هر ۴ سال یک بار به دلیل زیاد شدن یک روز در تقویم شمسی، روز کریسمس در تقویم شمسی عوض می‌شود. اما به طور کلی روز کریسمس هر ساله در ۲۵ دسامبر جشن گرفته می‌شود. تاریخ کریسمس ۲۰۲۲ به تاریخ شمسی دقیقاً روز ۴ دی ۱۴۰۰ است.

 

 

تاریخ سال نو میلادی ۲۰۲۲ چه روزی است؟

 

تاریخ سال نو میلادی 2022 چه روزی است؟

 

سال نو میلادی چه روزی است؟ آیا چیزی در مورد تاریخ دقیق سال نو میلادی می‌دانید؟ جشن سال نو میلادی درست مثل جشن نوروز ما ایرانیان، آغاز سالی جدید برای کشورهای مسیحی است. در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا جشن سال نو میلادی در روز اول ژانویه برگزار می‌شود. برخی کشورهای آفریقایی و آسیایی نیز روز متفاوتی را برای سال نو خود در نظر گرفته‌اند.

 

معمولاً در کشورهایی که درصد زیادی از مردم آن‌ها مسیحی هستند، سال نو میلادی در روز ۱ ژانویه جشن گرفته می‌شود و ساعت ۱۲ شب یعنی پایان آخرین روز پاییز و شروع اولین روز زمستان در هفتمین روز کریسمس روز سال نو میلادی محسوب می‌شود.

 

تاریخ سال نو میلادی 2022

 

همانطور که گفته شد زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم متفاوت است. اما سال نو میلادی کی است و اول ژانویه ۲۰۲۲ در تاریخ شمسی کی می‌شود؟ تاریخ دقیق سال نو میلادی ۲۰۲۲ همانند سال نو میلادی ۲۰۲۱ در روز اول ژانویه برگزار می‌شود. سال نو میلادی به تاریخ شمسی مصادف با ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ است و دقیقا ۷ روز بعد از تاریخ دقیق جشن کریسمس امسال جشن گرفته می شود.

 

 

نکاتی جالب که در مورد کریسمس نمی‌دانید

 

نکاتی جالب که در مورد کریسمس نمی‌دانید

 

  • در کشورهایی با دین مسیحی ارتدوکس مثل روسیه، اوکراین و رومانی تاریخ دقیق کریسمس به جای ۲۵ دسامبر در ۷ ژانویه است. اهالی این کشورها معتقد هستند که تولد حضرت عیسی مسیح در روز ۷ ژانویه است و از همین رو تاریخ کریسمس در این کشورها متفاوت است.
  • نروژ هر ساله در زمان کریسمس، برای تشکر از کمک‌های بریتانیا در طول جنگ جهانی یک درخت کریسمس زیبای بزرگ با ارتفاع ۲۰ متر به لندن می‌فرستد و این درخت در میدان ترافالگار قرار می‌گیرد.
  • بابانوئل درواقع یک اسقف مسیحی به نام سنت نیکلاس بود که در قرن چهارم زندگی می‌کرد. او همواره به کودکان کمک می‌کرد و به دلیل مهربانی و سخاوتی که داشت به عنوان نماد کریسمس انتخاب شد.
  • در ایتالیا به جای بابانوئل یک جادوگر مهربان به نام «لا بفانا» نماد کریسمس است. او روی چوب می‌نشیند و پرواز می‌کند و در شب کریسمس برای کودکان اسباب بازی می‌آورد.

 

 

سخن پایانی

 

شب کریسمس چه تاریخی است، سال نو میلادی و کریسمس چه زمانی است و در ایران چگونه برگزار می‌شود.سال نو میلادی چه فرقی با کریسمس دارد؟ سوالی که احتمالا تا پیش از خواندن این مقاله ذهن خیلی از ما را به خود درگیر کرده بود. برخلاف تصور خیلی از ما، زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم فرق دارد. در واقع جشن کریسمس و جشن سال نو دو جشن مجزا هستند که به دلیل نزدیک بودن با هم برگزار می‌شوند.

 

تعطیلات کریسمس در بسیاری از کشورها با شروع جشن کریسمس تا آغاز سال نو ادامه دارد و خانواده‌های مسیحی در این روزها خود را برای شروع سال جدید و جشن و شادی آماده می‌کنند. جشن کریسمس یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین جشن‌های مسیحیان است که در تمام کشورهای مسیحی دنیا جشن گرفته می‌شود.

 

 

سوالات متداول

 

تاریخ دقیق روز کریسمس سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

 

کریسمس به تاریخ ایران در روز ۴ دی ۱۴۰۰ است.

 

 

چرا زمان دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم فرق دارد؟

 

تاریخ کریسمس و سال نو میلادی متفاوت است؛ زیرا کریسمس روز تولد حضرت مسیح و سال نو آغاز سال جدید میلادی است.

 

 

جشن کریسمس چه روزی است؟

 

کریسمس روز تولد حضرت مسیح است.

 

 

معروف‌ترین نشانه کریسمس چیست؟

 

درخت کریسمس با تزئینات زیبا مهم‌ترین نماد و نشانه کریسمس است.

 

 

تاریخ دقیق آغاز سال نو میلادی چه زمانی است؟

 

سال نو میلادی هر سال در روز ۱ ژانویه و هفتم کریسمس برگزار می‌شود.

 

 

تاریخ سال نو میلادی ۲۰۲۲ کی است؟

 

تاریخ سال نو میلادی ۲۰۲۲ در روز شنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ است.

 

 

چرا تاریخ کریسمس هر سال تغییر می‌کند؟

 

از آنجایی که تقویم میلادی و شمسی با هم فرق دارند، هر ۴ سال یک بار به دلیل زیاد شدن یک روز در تقویم شمسی، روز کریسمس در تقویم شمسی تغییر می‌کند.

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...