۲ طرز تهیه سس کارامل فوری در ۳۰ دقیقه برای تزیین کیک و دسر

۲ طرز تهیه سس کارامل فوری در ۳۰ دقیقه برای تزیین کیک و دسر


20 تیر 1403 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۲ طرز تهیه سس کارامل فوری در ۳۰ دقیقه برای تزیین کیک و دسر

سس کارامل یکی از انواع سس‌های لذیذ و بسیار کاربردی است که به عنوان فیلینگ انواع کیک‌ و شیرینی و انواع دسر استفاده می‌شود. سس کارامل به روش فوری و آسان را می‌توانید در خانه تهیه و از آن برای درست کردن انواع کیک و دسر استفاده کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش به آموزش طرز تهیه سس کارامل فوری به ۲ روش با خامه و با نشاسته پرداخته‌ایم و نکات مهم و فوت و فن‌های خوشمزه‌تر شدن سس کارامل فوری را بیان می‌کنیم.


مواد لازم برای تهیه کرم کارامل سریع و آسان

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
شکر نصف پیمانه
شیر ۱/۴ پیمانه
خامه
کره نصف قاشق غذاخوری
نمک نوک قاشق چای‌خوری
وانیل نوک قاشق چای‌خوری

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد لازم: ۵ دقیقه
مدت زمان تهیه سس کارامل فوری: ۳۰ دقیقه
میزان کالری سس کارامل در هر ۱۰۰ گرم: حدود ۳۱۳ کیلوکالری

مراحل طرز تهیه سس کارامل ساده و فوری در خانه

مراحل طرز تهیه سس کارامل ساده و فوری در خانه
سس کارامل طعمی بی‌نظیر دارد و در چند مرحله ساده درست می‌شود. از سس کارامل می‌توانید برای تزیین و طعم‌دار کردن انواع دسرها، کیک‌ها، بستنی‌ها و حتی طعم‌دار کردن قهوه و سرو کنار میوه‌هایی مثل سیب نیز استفاده کرد. برای تهیه سس کارامل به روش فوری کافی است مطابق مراحل زیر عمل کنید.

مرحله اول: شرایط را برای ذوب کردن شکر مهیا کنید

یک تابه بزرگ دسته‌دار برداشته و شکر را در آن بریزید. شکر را به همراه تابه روی حرارت متوسط بگذارید و اجازه دهید ذرات شکر به تدریج ذوب شوند. حواستان باشد حتما از تابه دسته‌دار استفاده کنید، در غیر این صورت در مراحل بعدی کارتان برای ذوب کردن شکر دشوار می‌‎شود.

شما می‌توانید شکر را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله دوم: شکر را کاملا ذوب کنید

در این مرحله از طرز تهیه سس کارامل فوری، باید شکر را کاملا ذوب کنید. برای ذوب شدن کامل شکر باید مرتبا تابه را روی حرارت تکان دهید. در این مرحله نیازی به استفاده از قاشق و یا کفگیر نیست. تکان دادن مرتب تابه روی حرارت بهترین روش برای ذوب کردن شکر است. این مرحله را تا جایی ادامه دهید که شکر کاملا ذوب شود.

مرحله سوم: ترکیب شیر و خامه را آماده کنید

مقدار لازم از شیر را به همراه دو قاشق غذاخوری خامه صبحانه در ظرفی با هم ترکیب کنید. مخلوط شیر و خامه را روی حرارت ملایم قرار دهید. توجه داشته باشید که این ترکیب نباید به جوش بیاید، چند دقیقه ماندن روی حرارت ملایم و گرم شدن آن کافی است. وقتی این ترکیب گرم شد آن را از روی حرارت بردارید و برای مراحل بعدی در دسترس نگه دارید

می‌توانید شیر و خامه را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

حتما بخوانید  2 روش طرز تهیه پنیر موزارلا خانگی در ۳۰ دقیقه

مرحله چهارم: کره را به شکر اضافه کنید

وقتی شکر کاملا ذوب شد باید کره را به آن اضافه کنید. زمانی که شکر کاملا شفاف شد یعنی به اندازه کافی ذوب شده و زمان اضافه کرده کره به آن رسیده است.

می‌توانید کره را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله پنجم: مخلوط شیر و خامه را به شکر ذوب شده اضافه کنید

مخلوط شیر و خامه را که گرم کرده‌اید به آرامی و قاشق به قاشق به ترکیب کره و شکر ذوب شده اضافه کنید. با اضافه کردن خامه و شیر، مواد شروع به کف کردن و جوشیدن می‌کند که باعث می‌شود مواد کمی غلیظ ‌شوند. مخلوط شیر و خامه را به طور مرتب با شکر ذوب شده هم بزنید تا یکدست شوند و ته نگیرند.

مرحله ششم: نمک و وانیل را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه سس کارامل فوری در خانه، وقتی که تمام مواد خوب با هم مخلوط شدند و به غلظت مد نظر رسیدند نوک قاشق چای‌‌خوری وانیل به ترکیب فوق اضافه کنید و هم بزنید تا به خوبی عطر وانیل در آن پخش شود. بعد کمی نمک روی مواد بریزید و هم بزنید.

نمک و وانیل را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله هفتم: سس کارامل را از صافی رد کنید

سس کارامل به دست آمده را ابتدا از صافی رد کنید تا اگر تکه‌های سفت و درشتی داشت جدا بماند. سپس سس کارامل را در دمای محیط برای یک ساعت نگه دارید تا کاملا دمای آن پایین بیاید و به دمای محیط برسد.

مرحله آخر: سس کارامل آماده است

سس کاراملی که به دمای محیط رسیده را در ظرف‌ درب‌دار بریزید و درب ظرف را محکم ببندید. ظرف‌ حاوی سس کارامل را در یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود. سس کارامل را در یخچال برای چند روز می‌توانید نگاه دارید. از این سس کارامل ساده و آسان برای فیلینگ کیک و شیرینی می‌توانید استفاده کنید.

روش تهیه سس کارامل بدون خامه با نشاسته

طرز تهیه سس کارامل بدون خامه
برای داشتن یک سس کارامل بدون خامه، باید با طرز تهیه سس کارامل با نشاسته آشنا شوید. در تهیه سس کارامل بدون خامه، کافی است خامه را از مواد اولیه حذف کنید و به جا آن از یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت استفاده کنید.

مراحل تهیه سس کارامل با نشاسته با سس کاراملی که در رسپی قبل با خامه درست کردید تفاوت چندانی ندارد. درست مانند قبل شکر را روی حرارت ذوب کنید. سپس به آن کره اضافه کنید. نشاسته و شیر سرد را باید به خوبی با هم ترکیب کنید و به شکر ذوب شده اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا شیر کم‌کم غلیظ شود و بوی خامی نشاسته نیز گرفته شود.

در این مرحله حتما از حرارت ملایم استفاده کنید تا ترکیب مایع روی حرارت سفت نشود. سس کارامل با نشاسته شما آماده است. اجازه دهید تا خنک شود و بافت منسجم‌تری پیدا کند و سپس از آن برای تزیین و فیلینگ کیک و شیرینی و یا به عنوان دسر استفاده کنید.

نکات مهم در طرز تهیه سس کارامل فوری

نکات مهم در طرز تهیه سس کارامل فوری

 • غلظت سس کارامل به سلیقه شما بستگی دارد. اگر سس غلیظ‌تری می‌خواهید، ترکیب نهایی را مدت زمان بیشتری روی حرارت بگذارید.
 • شکر در حال ذوب شدن را با قاشق هم نزنید. با قاشق هم زدن باعث شکرک زدن سس کارامل می‌شود. فقط کافی است تابه را مدام و به آرامی تکان دهید.
  برای تهیه این سس از شکر دانه درشت استفاده نکنید. اگر شکر در دسترس شما دانه درشت است حتما از آسیاب برای ریزتر کردن آن استفاده کنید.
 • برای ذوب شدن شکر به آن زمان کافی دهید. شکری که به صورت سریع و با حرارت بالا ذوب شود، می‌سوزد و باعث می‌شود سس کارامل تلخ شود.
 • خامه باید پیش از اضافه شدن به مواد گرم شود. اضافه کردن خامه سرد به شکر باعث گلوله گلوله شدن شکر می‌شود.
 • برای تهیه سس کارامل فوری، کره را باید به دمای محیط برسانید و سپس به ترکیب روی حرارت اضافه کنید. کره سرد نیز ممکن است باعث گلوله گلوله شدن شکر شود.
 • از تابه نسوز و استیل برای ذوب کردن شکر استفاده کنید تا دانه‌های شکر در طی ذوب شدن نسوزند.
 • تابه‌ای که استفاده می‌کنید باید بزرگ باشد تا کاملا شکر روی سطح آن پخش شود. شکرها نباید روی هم تلنبار شوند.
 • هنگام اضافه کردن، شیر و خامه و یا نشاسته ممکن است شکر دوباره سفت شود. در این حالت با هم زدن مرتب شکر دوباره کاملا حل می‌شود.
 • در طرز تهیه سس کارامل شکلاتی باید در مرحله نهایی و بعد از اضافه کردن کره، یک تکه شکلات تخته‌ای ۱۰۰ گرمی اضافه کنید و اجازه دهید تا کاملا ذوب شود.
 • رنگ سس کارامل فوری در کیفیت نهایی آن تاثیر دارد. کاراملی که بیش از اندازه تیره باشد طعم تلخی می‌دهد و رنگ کاراملی که خیلی روشن باشد در واقع شکر آب شده است و طعم مخصوص کارامل را نخواهد داشت. سس کارامل باید به رنگ قهوه‌ای طلایی و براق باشد.
 • اضافه کردن اندکی نمک به ترکیب نهایی باعث می‌شود تا طعم شیرینی کارامل بیشتر احساس شود.
 • سس کارامل بلافاصله بعد از به دست آمدن رقیق است. برای آنکه غلیظ شود عجله نکنید و به آن زمان کافی بدهید.
 • سس کارامل فوری هر چه بیشتر بماند غلیظ‌تر می‌شود. جهت استفاده از سس کارامل برای فیلینگ کیک، زمانی که هنوز گرم و کمی رقیق است آن را روی کیک بریزید و تزیین کنید.
 •  سس کارامل فوری ایده‌آل باید به اندازه کافی غلیظ و کشدار باشد.
حتما بخوانید  علت و علائم افسردگی پاییزی + روش‌ های پیشگیری و درمان آن

فوت و فن‌های خوشمزه‌ شدن سس کارامل فوری و آسان در خانه

چرا نباید از شکر دانه درشت در تهیه سس کارامل فوری استفاده کرد؟

شکر دانه درشت فرآیند ذوب شدن آن را به تاخیر می‌اندازد، در نتیجه بافت نهایی سس کارامل نامطلوب خواهد شد.

چرا سس کارامل شکرک می‌زند؟

شکرک بستن سس کارامل ممکن است به چند دلیل عمده روی دهد:

 • یکدست حرارت ندادن شکر
 • استفاده از ظرف نامناسب برای حرارت دادن شکر
 • استفاده از شکر دانه درشت
 • هم زدن شکر با قاشق به جای تکان دادن تابه

برای غلیظ شدن سس کارامل فوری چه کار باید کرد؟

سس کارامل بلافاصله بعد از به دست آمدن رقیق است و برای غلیظ شدن نیاز به زمان دارد اما اگر همچنان بعد از گذشت ساعتی رقیق بماند برای غلیظ شدنش می‌توانید مجددا آن را در ظرف مناسبی بریزید و حدود ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا به غلظت مناسب برسد.

 

محصولات مرتبط