عوارض خوردن همزمان خربزه و عسل + روش های درمان آن در طب سنتی

عوارض خوردن همزمان خربزه و عسل + روش های درمان آن در طب سنتی


13 مرداد 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
عوارض خوردن خربزه و عسل چیست+ روش های درمان

برخی افراد بر این باور هستند که خوردن خربزه و عسل با هم منجر به مرگ می‌شود و یا می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در بدن ایجاد کند. گفته می‌شود که از مهم‌ترین عوارض خوردن خربزه و عسل تبدیل شدن آن به یک ماده سخت و غیرقابل هضم است که می‌تواند مشکلات گوارشی شدیدی را برای فرد ایجاد کند. اما واقعاً خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود؟ شما چقدر با عوارض مصرف عسل و خربزه آشنایی دارید؟ فاصله بین خوردن عسل و خربزه باید چند ساعت باشد؟ اصلاً چرا میگن خربزه و عسل رو با هم نخورید؟ در این مقاله از سرویس سلامت در مجله کوروش می‌توانید با عوارض خوردن همزمان خربزه و عسل آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد خوردن خربزه و عسل در یک روز پاسخ خواهیم داد.

 

 

عوارض خوردن خربزه و عسل

 

عوارض خوردن خربزه و عسل

 

بسیاری از مواد غذایی که ما روزانه مصرف می‌کنیم، نباید به صورت همزمان با هم مصرف شوند. این موضوع می‌تواند در برخی افراد موجب سوءهاضمه شدید و بروز مشکلات گوارشی شود. در حالی که بسیاری از افراد نیز بدون هیچ مشکلی مواد غذایی نامناسب را با هم مصرف می‌کنند و دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند. اما در این میان حرف و حدیث‌های زیادی در مورد عوارض خوردن خربزه و عسل وجود دارد.

هم خواص خربزه بر کسی پوشیده نیست و هم خواص عسل. اما خوردن خربزه و عسل با هم صحیح است؟ حقیقت این است که تاکنون تحقیقات گسترده‌ای در مورد عوارض خوردن خربزه و عسل انجام نشده است و این موضوع تنها در برخی مقالات علمی تأیید شده و از قدیمی‌ها و بزرگترها به سایر افراد منتقل می‌شود. جالب است بدانید که تنها ایرانی‌ها از خوردن همزمان خربزه و عسل هراس ندارند و افراد زیادی در سراسر دنیا بر این باور هستند که مصرف خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود و یا مشکلاتی جدی برای بدن ایجاد می‌کند.

اما واقعیت چیست؟ عوارض خوردن خربزه با عسل چقدر جدی است؟ آیا واقعاً خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود؟

باید بدانید که مهم‌ترین مشکلی که بعد از خوردن عسل و خربزه در برخی افراد ایجاد می‌شود، مشکلات گوارشی و بد هضمی است. ترکیب خربزه و عسل در بدن موجب ایجاد یک ماده سفت در بدن می‌شود که هضم آن به شدت برای سیستم گوارش مشکل است. از همین رو بسیاری افراد بعد از مصرف همزمان خربزه و عسل دچار دل درد و درد معده می‌شوند. این درد قطعاً نمی‌تواند موجب مرگ شود، اما ممکن است سبب بروز انقباضات قولنجی شدید در فرد شود.

حتما بخوانید  10 توصیه تغذیه‌ای پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

از طرف دیگر مصرف همزمان خربزه و عسل می‌تواند موجب تورم روده‌ها شود که تنها در برخی افراد بروز می‌کند. از همین رو بهتر است حداقل چند ساعت بین مصرف خربزه و عسل فاصله بیندازید تا دچار مشکل نشوید.

 

مصرف خربزه و عسل از نظر طب سنتی

 

مصرف خربزه و عسل از نظر طب سنتی

 

از نظر طب سنتی مصرف همزمان خربزه و عسل به هیچ عنوان برای سلامت مناسب نیست و می‌تواند سبب بروز مشکلاتی جدی در سیستم گوارش شود. هر چند که این عوارض در همه افراد به صورت یکسان رخ نمی‌دهد، اما طب سنتی همواره تأکید می‌کند که از خوردن خربزه و عسل با هم پرهیز کنید.

طب سنتی بر این باور است که مصرف همزمان ۲ ماده غذایی با طبع گرم یا سرد به طور همزمان می‌تواند تعادل طبع بدن را بر هم بزند و مشکلاتی جدی برای فرد ایجاد کند. خربزه و عسل هر دو طبع گرمی دارند و زمانی که با هم مصرف شوند، فرد احتمالاً مشکلاتی نظیر ورم معده، انسداد مجاری بدن، بالا رفتن صفرا، حساسیت، آلرژی‌های پوستی، خارش پوست و مشکلات گوارشی را تجربه خواهد کرد. بروز این مشکلات تا میزان زیادی به طبع فرد بستگی دارد و معمولاً افرادی که طبع گرمی دارند، بیشتر در معرض این مشکلات قرار دارند.

 

درمان خوردن خربزه و عسل

 

درمان خوردن خربزه و عسل

 

در بسیاری از افراد خوردن خربزه و عسل با هم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و یا سبب ایجاد یک دل درد ساده می‌شود، اما اگر با خوردن این دو ماده غذایی به دل درد شدید مبتلا شدید، استفراغ کردن می‌تواند به بهبود حال شما کمک زیادی کند. برای رفع دل درد می‌توانید از عرق نعنا و عرق پونه استفاده کنید.

برای درمان خوردن خربزه و عسل پیشنهاد می‌شود از آب انار ترش استفاده کنید. در صورتی که درد شدید بود و بعد از چند ساعت خوب نشد، بهتر است حتماً از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

 

آیا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود؟

 

آیا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود؟

 

بهتر است بعد از خوردن خربزه و عسل خونسردی‌تان را حفظ کنید و مطمئن باشید که هیچ شواهدی در مورد این که خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود وجود ندارد. مصرف هم زمان خربزه و عسل تنها موجب بروز مشکلاتی در هضم و دل درد می‌شود که در افراد مختلف شدت متفاوتی دارد. بنابراین نگران نباشید و در صورت نیاز حتماً از پزشک کمک بگیرید.

معمولاً بزرگ‌ترین مشکلی که بعد از خربزه و عسل تجربه خواهید کرد، مشکلات گوارشی زودگذر است که احتمالاً بعد از چند ساعت تا چند روز برطرف می‌شود. به هر حال باز هم توصیه می‌شود این دو ماده غذایی را با هم مصرف نکنید تا دچار مشکل نشود.

حتما بخوانید  بهترین روش های جلوگیری از سیاه شدن موز

درصد بسیاری از عسل‌هایی که امروزه در فروشگاه‌ها یافت می‌شود، عسل طبیعی نیستند و همین موضوع موجب می‌شود تا عوارض مصرف خربزه و عسل نیز تا حد زیادی کمتر شود. معمولاً سفت شدن عسل و خربزه زمانی اتفاق می‌افتد که عسل کاملاً طبیعی و بدون شکر تولید شده باشد. در این غیر این صورت معمولاً مشکل خاصی برای فرد ایجاد نخواهد شد.

بنابراین اگر به هر دلیلی خربزه و عسل را با هم مصرف کردید، بهتر است ترس و اضطراب را کنار بگذارید. در صورتی که شکم دردتان در حد غیر قابل تحمل و شدید است، سریعاً از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

 

آیا عوارض خوردن خربزه و عسل در همه افراد یکسان است؟

 

آیا عوارض خوردن خربزه و عسل در همه افراد یکسان است؟

 

در مورد عوارض خوردن خربزه و عسل باید بدانید که این موضوع در هر فرد به گونه‌ای متفاوت بروز می‌کند. معمولاً سلامت سیستم گوارش، قدرت هضم، طبع و مزاج فرد و همچنین حساسیت‌های غذایی افراد می‌تواند روی بروز عوارض خوردن خربزه و عسل مؤثر باشد.

یافته‌ها نشان می‌دهد که معمولاً افرادی که از بیماری خاصی رنج می‌برند و یا به بیماری نهانی مبتلا هستند، با خوردن خربزه و عسل بیشتر دچار مشکل خواهند شد.

 

فاصله بین خوردن عسل و خربزه

 

فاصله بین خوردن عسل و خربزه

 

فروش ویژه حصولات صبحانه افق کوروش

برخی افراد بر این باور هستند که خربزه و عسل نباید در یک روز مصرف شوند. برخی دیگر ادعا می‌کنند که مصرف همزمان این دو ماده غذایی با هم می‌تواند سبب بروز مشکلاتی جدی در سلامت فرد شود. اما به طور کلی کارشناسان طب سنتی اظهار می‌کنند که حداقل تا دو ساعت بعد از مصرف یکی از این مواد غذایی از مصرف دیگری اجتناب کنید. بنابراین سعی کنید حداقل بین مصرف خربزه و عسل ۲ ساعت یا بیشتر فاصله بیندازید تا دچار مشکل نشوید.

 

سوالات متداول

 

عسل و خربزه چند ساعت باید بین خوردنشان فاصله باشد؟

 

هر چند که خوردن خربزه و عسل در یک روز توصیه نمی‌شود، اما بهترین فاصله بین خوردن عسل و خربزه معمولاً ۲ ساعت است.

 

آیا خوردن خربزه و عسل باعث مرگ می‌شود؟

 

در حقیقت ترکیب خربزه و عسل با هم موجب ایجاد ماده‌ای سخت می‌شود که هضم آن برای بدن سخت است. از همین رو فرد معمولاً بعد از مصرف این دو ماده غذایی دل درد شدیدی را تجربه می‌کند، اما این درد به اندازه‌ای نیست که سبب مرگ شود.

 

آیا عوارض خوردن خربزه و عسل در همه افراد یکسان است؟

 

در مورد عوارض خوردن خربزه و عسل باید بدانید که این موضوع در هر فرد به گونه‌ای متفاوت بروز می‌کند. معمولاً سلامت سیستم گوارش، قدرت هضم، طبع و مزاج فرد و همچنین حساسیت‌های غذایی افراد می‌تواند روی بروز عوارض خوردن خربزه و عسل مؤثر باشد.

کالابرگ الکترونیک