راهنمای خرید و تشخیص انواع گوشت قرمز و گوشت مرغ سالم به شیوه حرفه ای ها | مجله کوروش

راهنمای خرید گوشت و مرغ سالم به شیوه حرفه ای ها

راهنمای خرید گوشت و مرغ سالم به شیوه حرفه ای ها


13 خرداد 1400 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
راهنمای خرید گوشت و مرغ سالم

انواع گوشت قرمز و مرغ از نیازهای اصلی غذایی خانواده ها هستند به همین دلیل برای خرید آن ها باید اطلاعات خودتان را بالا ببرید. هر چند برخی افراد شیوه تشخیص خرید گوشت و مرغ سالم و تازه را از بزرگ ترها یاد گرفته اند اما خیلی ها هم در این کار هیچ مهارتی ندارند و تنها به فروشنده اعتماد می کنند. در این مطلب از سرویس سلامت مجله کوروش راهنمای خرید گوشت و مرغ سالم و تازه را آورده ایم و همه نکات خرید آن ها را آموزش دهیم.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

انواع گوشت قرمز

 

انواع گوشت قرمز

 

تقسیم بندی گوشت های قرمز را حرفه ای های این حوزه بر عهده گرفته اند. معمولا گوشت های قرمز به ۶ نوع تقسیم شده اند:

 

گوشت بره

گوشت گوسفند

گوشت گوساله

گوشت گاو

گوشت شتر

گوشت بز و میش

 

ممکن است چشمتان به تقسیم بندی های جزئی تری هم خورده باشد ولی نوع متداول آن همین  شش تا است. البته نوع پنجم و ششم را کمتر مصرف می کنند. حتی ممکن است بعضی ها هرگز آن ها نخورده باشند.

خصوصیات این گوشت ها هم با هم متفاوت است. از رنگ و بوی آن ها گرفته تا طبع (سرد یا گرم) و زمان لازم برای پخت. اما چه راهی برای تشخیص این گوشت ها وجود دارد؟

 

 

گوشت بره

 

بره به گوسفندانی گفته می شود که کمتر از یک سال سن دارند و دندان هایشان در نیامده است. معمولا گوشت بره با رنگ روشنی که دارد قابل تشخیص است. وقتی به بافت آن نگاه می کنید، چربی کمی می بینید و تردتر از دیگر گوشت های قرمز هستند.

در ضمن هنگام پخت زمان کمتری نسبت به دیگر انواع گوشت های قرمز نیاز دارید. در نهایت هم طعم لذیذتری را تجربه می کنید. گوشت بره تازه را می توانید از اوایل اسفند تا اوایل تیرماه در بازار پیدا کنید. بهترین نوع این گوشت هم می توانید در ماه فروردین بخرید.

 

 

گوشت گوسفندی

 

روش تشخیص گوشت گوسفندی

 

در نگاه اول می توانید ببینید که گوشت قرمز روشن و کمی استخوان دار، مربوط به گوسفند است. میزان فراوانی گوشت گوسفند در فروردین تا اوسط اردیبهشت کمتر خواهد شد. ولی از اوایل مهر تا اواخر آبان به وفور در بازار بافت می شود.

 

فروش اینترنتی افق کوروش

 

گوشت گوساله و گاو

 

رنگ گوشت گوساله و گاو تیره تر از گوشت گوسفندی است. اگر گوشت قرمز پررنگ با چربی کم مشاهده کردید، بدانید که با گوشت گوساله و گاو مواجه هستید. معمولا طبع گوشت گاو سرد است و نسبت به دیگر انواع گوشت قرمز، قیمت پایین تری دارد.

در ضمن گوشت گاو رشته های ضخیم تری نسبت به گوشت گوساله دارد و رنگش هم تیره تر است. این گوشت ها را از اواخر بهار تا اوایل پاییز به وفور می توانید در بازار پیدا کنید.

 

 

گوشت شتر

 

گوشت شتر، رنگ زرشکی مایل به سیاه دارد و بیشتر مناسب سوپ است. بعضی ها هم چرخ شده آن را در طرز تهیه انواع شامی و کتلت استفاده می کنند. این گوشت طعم شیرینی دارد و طبعش هم گرم است.

 

 

گوشت بز و میش

 

شاید خیلی ها با این گوشت رابطه خوبی نداشته باشند، دلیلش هم بوی آن است. این گوشت ها ارزان تر از گوشت های گوسفندی هستند و گاهی اوقات فروشندگان سودجو، به جای گوشت گوسفند به مشتریان غیرحرفه ای می فروشند. خصوصیت آن هم سفت و دیرپز بودن آن هاست.

 

 

بیشتر بخوانید » گوشت گاو بهتر است یا گوشت گوسفند «

 

 

راهنمای خرید گوشت جوان گوسفندی و گوساله

 

راه تشخیص گوشت جوان گوسفندی و گوساله

 

روشن بودن رنگ گوشت قرمز، یکی از بهترین نشانه های گوشت تازه و جوان است. علاوه بر این باید به چربی های آن هم دقت کنید. چربی ها باید سفید یا زرد کمرنگ باشند. در ضمن گوشت تازه به هیچ وجه شل و وا رفته نیست و بافت سفتی دارد. در نهایت هم اگر گوشت قرمز رشته های عضلانی داشته باشد، باید به جوان بودن آن شک کنید.

 

 

اجزای مختلف گوشت قرمز

 

راهنمای اجزای مختلف گوشت قرمز

 

حتما بخوانید  2 روش طرز تهیه کاپ کیک یا کیک فنجانی دو رنگ در فر و قابلمه

شاید یکی از دشوارترین کارها برای غیرحرفه ای ها این باشد که از کدام قسمت گوشت برای غذاهایی که می پزند، استفاده کنند. معمولا در قصابی ها و فروشگاه های فروش گوشت، اصطلاحاتی به چشم می خورند که برای برخی افراد گیج کننده است. این اصلاحات و کاربرد آن ها به شرح زیر است:

 

 

شقه گوسفند و گاو

 

معمولا به نصف بدن گاو و گوسفند یک شقه می گویند. برخی افراد که مصرف گوشت بالایی دارند، ترجیح می دهند نصف یک گوسفند را بخرند تا نیاز به خرید چند باره آن نداشته باشند.

 

 

گوشت راسته

 

به گوشتی که در دو سمت ستون فقرات بدن گاو یا گوسفند قرار دارد، گوشت راسته می گویند. این گوشت بهترین قسمت برای درست کردن کباب است.

 

 

گوشت سردست

 

گوشت سردست

 

گوشتی که قسمت گردن، پشت جلو و دنده ها قرار دارد، سردست می گویند. گوشت گردن و سینه قیمت پایین تری نسبت به فیله و ماهیچه دارد و معمولا در تهیه انواع خورش ها به کار می رود. قسمت میانی کردن را می توانید به صورت فیله خریداری کنید.

در ضمن اگر یک لایه چربی داشته و تمام قسمت ها یک رنگ باشد، نوع مرغوب تر آن است. گوشت اطراف گردن برای تهیه سوپ، آبگوشت، بیف و کتلت مناسب است. در ضمن با گوشت ران می توانید انواع ژیگو و رست بیف را درست کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ساندویچ رست بیف «

 

 

گوشت کف دست

 

گوشت سینه و قلوه گاه را کف دست می گویند. گوشت سینه مربوط به قسمت زیر شکم است که در برخی مواقع به دنده ها و استخوان وصل شده است. این قسمت بهتر است به آرامی پخته شود تا چربی از آن خارج شود و طعم غذا را دلپذیر تر کند.

گوشت قلوه گاه سفت ترین قسمت بدن گاو یا گوسفند است. برای درست کردن انواع حلیم (گندم یا بادمجان) و آبگوشت، قلوه گاه مناسب ترین گزینه است. می توانید برای کباب کوبیده هم از آن استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کباب کوبیده حرفه ای «

 

 

ماهیچه

 

قسمت بدون چربی و لخم عضلات است. این قسمت برای سوپ و آبگوشت بسیار مناسب است. می توانید برای تاس کباب هم به کار ببرید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه آبگوشت مجلسی «

 

 

دنبالچه

 

استیک

 

این گوشت به قسمت پشت کمر و پشت جگر سفید تعلق دارد. با گوشت فیله دنبالچه می توانید انواع خورش ها یا حتی استیک درست کنید. همچنین نوع بدون استخوان یا با استخوان دنبالچه برای سرخ کردن هم مناسب است.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه استیک و تمام نکات استیک حرفه ای «

 

 

سیرابی و پاچه

 

به شکمبه گاو و گوسفند، سیرابی و به ساق پای گاو و گوسفند، پاچه گفته می شود.

 

 

راهنمای خرید گوشت چرخ کرده و مرغ چرخ کرده و نکاتی که درباره آن باید بدانید

 

گوشت چرخ کرده و نکاتی که درباره آن باید بدانید

 

بهترین نوع گوشت چرخ کرده، مخلوط گوشت گاو و گوسفند است. در این حالت، طبع سرد گوشت گاو و طبع گرم گوشت گوسفند به تعادل می رسند. اگر از قصابی ها گوشت چرخ کرده می خرید، بهتر است بخواهید که جلو شما گوشت ها را چرخ کند تا از سلامت و تازه بودن و همچنین میزان استفاده از هر دو نوع گوشت مطمئن باشید.

در مورد گوشت های چرخ کرده فروشگاهی و بسته بندی شده هم بهتر است از برندهای معتبر اقدام به خرید کنید. حتی این نکته را برای خرید گوشت های قرمز بسته بندی شده هم در نظر داشته باشید تا خیالتان بابت کیفیت گوشت راحت باشد. در اغلب هایپرها و فروشگاه های زنجیره ای چرخ کرده مرغ هم به فروش می رسد. بهترین نوع چرخ کرده مرغ مخلوط ران و سینه است. این ترکیب برای تهیه کوبیده مرغ ایده آل است.

 

 

راهنمای خرید گوشت مرغ

 

راهنمای خرید گوشت مرغ

 

گوشت مرغ معمولا بین ایرانی ها طرفدار بیشتری نسبت به گوشت قرمز دارد. حتی از آن جایی که برخی افراد با بوی گوشت و طعم و بافت آن رابطه خوبی ندارند، مرغ را جایگزین گوشت قرمز می کنند. البته قیمت گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز مناسب تر هم هست. اما این برای خرید گوشت مرغ باید به چه نکاتی دقت کرد؟

حتما بخوانید  بررسی خواص و مضرات انواع زرشک برای سلامتی بدن

 

 

تاریخ انقضای گوشت مرغ

 

پیش از هر چیز این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است از گوشت های مرغ بسته بندی شده استفاده کنید تا خیالتان بابت تازه بودن آن ها راحت تر باشد. روی بسته بندی این گوشت ها، تاریخ انقضا درج شده است. اگر ۷۲ ساعت از زمان ذبح مرغ گذشته بود، از خرید آن صرف نظر کنید.

 

 

رنگ گوشت مرغ

رنگ گوشت مرغ

 

در زمان خرید به قسمت سینه و ران مرغ نگاه کنید. بهتر است مرغی که می خرید، عاری از هر گونه خون مردگی یا کبودی باشد. مر غ هایی را که در برخی قسمت ها، رنگ زرد یا سبز دارند، نخرید. این رنگ ها نشان می دهند که مرغ دچار بیماری است یا گوشت آن کهنه شده است. گوشت مرغ باید سفید مایل به صورتی باشد.

 

 

با مرغ های دارای خون مردگی چه کنیم؟

 

معمولا خون مردگی ها در قسمت ران مرغ مشاهده می شوند. این خون مردگی ها بیشتر اوقات به خاطر ضربه خوردن بعد از کشتار به وجود می آیند. اما احتمال وجود نوعی آلودگی را هم نمی توان دست کم گرفت. برای اطمینان بیشتر از سلامت، بهتر است بخش خون مرده شده را با چاقو برش بزنید و دور بریزید. در ضمن نگران غیر قابل مصرف بودن کل مرغ در صورت وجود خون مردگی در بخشی از تکه های آن نباشید.

 

 

وجود پوشش پوست روی مرغ

 

وجود پوشش پوست روی مرغ

 

وقتی مرغ را می خرید، فارغ از این که پوست آن را مصرف می کنید یا نه، باید دقت کنید که پوست مرغ روی همه بخش های مرغ به طور کامل کشیده شده باشد. البته حتی اگر پوست مرغ آلوده نباشد بهتر است از خوردن آن خودداری کنید .چون در آن چربی های اشباع زیادی وجود دارد و محل جمع شدن آلودگی هاست.

 

 

به وزن مرغ دقت کنید

 

مرغی که می خرید باید حدود ۱/۵ تا ۲ کیلوگرم وزن داشته باشد. هر چه مرغ ها سنگین تر باشند، گوشت آن ها هم سفت تر است.

 

 

نکات مهم درباره خرید دیگر قسمت های مرغ

 

جگر مرغ

جگر مرغ

 

اگر چه خرید و خوردن جگر مرغ بین ایرانی ها امری شایع است ولی کارشناسان، توصیه می کنند که برای سلامت خود، از خوردن جگر مرغ بپرهیزید. چون استفاده از واکسن ها و آنتی بیوتیک ها در مرغداری ها و تجمع بازمانده داروها در کبد، این بخش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در ضمن جگر مرغ چربی زیادی دارد که برای افراد دارای وزن بالا و چربی خون مضر است.

 

 

پای مرغ

 

پای مرغ

 

با وجود این که برخی افراد خوردن از پای مرغ خودداری می کنند ولی بد نیست بدانید که این قسمت منبع کلسیم، فسفر و پروتئین است. می توان از پای مرغ در طرز تهیه سوپ استفاده کرد. البته قبل از استفاده حتما ناخن ها و پوست آن را جدا کرده و به خوبی بشویید. در ضمن پای مرغ برخلاف گوشت مرغ، خیلی دیرتر می پزد و زمان زیادی را باید به پخت اختصاص دهید. حتی برخی افراد برای پخت آن از زودپز استفاده می کنند.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه سوپ پای مرغ «

 

 

نکته پایانی درباره راهنمای خرید گوشت و مرغ

 

نکته پایانی درباره خرید گوشت و مرغ

 

از آن جایی که ایرانی ها بیش از ماهی از انواع گوشت قرمز و مرغ استفاده می کنند، در هنگام خرید گوشت و مرغ توجه به اصول بهداشتی و رعایت نکاتی که در راهنمای خرید گوشت و مرغ بیان شد، مهم و ضروری است. در نهایت سعی کنید هر گوشتی را که در رژیم غذایی خود به کار می برید، از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، هایپرمارکت ها و برندهای معتبر گوشت خریداری کنید تا از سلامت آن ها مطمئن باشید.

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...