۳ طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان با آرد برنج، افغانی و مازندرانی

۳ طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان با آرد برنج، افغانی و مازندرانی


2 فروردین 1402 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه حلوا سفید
تخفیفات افق کوروش

آیا تا به حال طعم حلوا سفید را چشیده‌اید؟ این حلوای خوشمزه به عنوان حلوا نذری و معمولا در ماه رمضان و ماه محرم پخته می‌شود. انواع مختلفی از حلوا سفید پخته می‌شوند که با آرد برنج، برنج و آرد گندم پخته می‌شوند. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه حلوا سفید به عنوان دسر ماه رمضان به چند روش مختلف به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان

 

طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان

تخفیفات افق کوروش

زمان آماده سازی مواد و پخت حلوا سفید: ۳۰ تا ۴۵ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه حلوا سفید

 

• آرد برنج: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• آب: ۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• شکر: ۱۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• روغن یا کره: ۱/۳ لیوان دسته‌دار فرانسوی

 

مراحل طرز تهیه حلوا سفید با آرد برنج

 

برای تهیه حلوا سفید با آرد برنج، ابتدا باید شربت حلوا را درست کرده و سپس آرد را الک کنید. آرد و روغن را مخلوط کنید و شربت را به آن بیفزایید. برای مشاهده ادامه مراحل، طرز تهیه حلوای سفید را دنبال کنید.

 

مرحله اول: آرد را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه حلوا سفید، آرد برنج را آماده و ۲ تا ۳ بار الک کنید تا ناخالصی‌های آن گرفته شود. می‌توانید آرد برنج را خودتان در خانه تهیه کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید. همچنین اگر دنبال انواع آرد از جمله آرد برنج با قیمت مناسب و کیفیت مرغوب هستید، می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

استخدام کارمند فروشگاه

 

مرحله دوم: شربت حلوا را آماده کنید

 

سپس در یک قابلمه شکر و آب را با هم مخلوط کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید. صبر کنید تا آب شروع به جوشیدن کند و دانه‌های شکر در آب حل شوند. حرارت را بعد از جوشیدن آب، کم کنید و حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا شربت یا شهد حلوا، کمی غلیظ شود.

سپس شعله را خاموش کنید و شربت را کنار بگذارید تا از دما بیفتد. برای خرید شکر می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی اقدام کنید.

 

مرحله سوم: آرد را تفت دهید

 

در این مرحله از طرز تهیه حلوا سفید نذری، کره یا روغن را در صورت جامد بودن، روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا ذوب شود. در یک تابه آرد برنج را روی حرارت ملایم قرار دهید و شروع به تفت دادن کنید تا وقتی که طعم خامی آن گرفته شود.

آرد نباید تغییر رنگ بدهد، همین که از خامی بیفتد کافی است. انواع کره و روغن را می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، تلفنی و حضوری خریداری کنید.

 

مرحله چهارم: مایه حلوا سفید را آماده کنید

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

آرد برنج را به مدت حدود ۷ دقیقه روی حرارت ملایم تفت دهید. اگر آرد را بیشتر تفت دهید، رنگ حلوا در نهایت تیره می‌شود. بعد از آماده شدن آرد، تابه را از روی حرارت بردارید تا کمی از دما بیفتد. روغن را به آرد برنج اضافه کنید و با هم به هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند.

حتما بخوانید  طرز تهیه حلوای عربی با شیر خشک + علت کشدار شدن حلوا

 

مرحله پنجم: شربت حلوا را اضافه کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه حلوا سفید، شربت را به تابه اضافه کنید. شروع به ترکیب کردن مایه حلوا و شربت کنید. مواد را کاملا هم بزنید، طوری که گلوله گلوله نشود و کاملا صاف شود. می‌توانید با دست مخلوط و مایه حلوا را با هم میکس کنید. هر چه بیشتر ورز دادن را ادامه بدهید، حلوا کشدارتر می‌شود.

 

مرحله ششم: حلوا سفید را سرو کنید

 

حلوا سفید را تا حدی ورز دهید که کاملا آب آن کشیده شود و به روغن بیفتد. ممکن است این کار بین ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت طول بکشد. سپس مایه حلوا را در ظرف مناسب سرو بریزید و روی سطح آن را صاف کنید.

می‌توانید حتی حلوا سفید را در قالب‌ بریزید و در یخچال بگذارید تا سفت‌تر شود. اما اگر می‌خواهید حلوا سفید را به صورت گرم سرو کنید، روی حلوا را با گل محمدی، پودر پسته یا بادام و … تزیین و آن را سرو کنید.

 

طرز تهیه حلوا سفید بدخشانی یا افغانی

 

طرز تهیه حلوا سفید بدخشانی یا افغانی

 

زمان آماده سازی مواد و پخت: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه حلوا سفید افغانی

 

• آرد گندم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• روغن جامد: ۱۴۰ گرم
• پودر هل سبز: ۱ قاشق چای‌خوری
• پودر قند: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• بادام و پسته خرد شده: به میزان دلخواه

 

مراحل طرز تهیه حلوا سفید بدخشانی

 

طرز تهیه حلوا سفید افغانی به روش اصیل، مشابه طرز تهیه حلوا سفید ایرانی است با این تفاوت که در نمونه بدخشانی یا افغانستانی، از آرد گندم هم می‌توان استفاده کرد. همچنین حلوا سفید بدخشانی در دو مرحله درست می‌شود.

یعنی پس از طی کردن مرحله اول، مواد یک شبانه‌روز در یخچال باید بمانند و بعد با دیگر مواد مخلوط شوند. برای جزییات مراحل تهیه این حلوا خوشمزه مخصوص ماه رمضان، روش و مراحل زیر را انجام دهید.

 

استخدام کارمند انبار

مرحله اول: آرد حلوا را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه حلوا سفید افغانی، آرد را الک کنید. روغن را در یک ظرف بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. روغن را در تابه بریزید و آرد را به آن اضافه کنید. به مدت ۱۰ دقیقه آرد و روغن را با هم مخلوط کنید. مخلوط که کاملا یکدست شد، در یک کاسه بریزید. این مخلوط را در یخچال بگذارید. به مدت یک شبانه‌روز این ترکیب را در یخچال بگذارید.

 

مرحله دوم: مخلوط را هم بزنید

 

بعد از یک روز، مخلوط حلوا را از یخچال بیرون بیاورید و با همزن آن را دوباره کاملا بزنید. در حالی که هنوز حلوا سرد است، پودر هل و پودر قند را هم اضافه کنید. مواد را دوباره در مخلوط کن هم بزنید تا کاملا یکدست شوند.

حتما بخوانید  طرز تهیه همبرگر خانگی مک دونالد + نکات جمع نشدن گوشت همبرگر

در آخر هم پودر پسته و بادام (چهار مغز) را اضافه کنید و هم بزنید. برای خرید پسته، بادام، هل و قند از فروشگاه‌های افق کوروش به صورت اینترنتی، تلفنی یا حضوری اقدام کنید.

 

مرحله سوم: حلوا سفید را سرو کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه حلوا سفید، حلوا را از مخلوط‌کن بیرون بیاورید و در قالب یا ظرف مناسب بریزید. با پشت قاشق مواد را فشار دهید تا روی آن یک سطح شود. روی حلوا را به دلخواه تزیین کنید و ظرف را در یخچال بگذارید. به مدت ۵ تا ۶ ساعت صبر کنید تا حلوا سفید سفت شود، سپس آن را سرو کنید.

 

طرز تهیه حلوا سفید با شیر

 

طرز تهیه حلوا سفید با شیر

 

برای تهیه حلوا سفید با شیر، به جای آب می‌توانید از شیر درست کنید. این روش تهیه چندان متداول نیست و پختن حلوای سفید با شربت درست شده از آب و شکر، رایج‌تر است. اما اگر می‌خواهید از شیر در طرز تهیه حلوا سفید استفاده کنید، شکر و شیر را بجوشانید و بعد آن را به آرد الک شده اضافه کنید.

سپس مواد را با هم روی حرارت تفت دهید، طوری که آب آن کشیده شود. بقیه مراحل را مانند روش اول طرز تهیه حلوا سفید ماه رمضان ادامه دهید. برای خرید شیر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، اینترنتی یا حضوری اقدام کنید.

 

طرز تهیه حلوا سفید با برنج به روش شمالی‌ها

 

برای طرز تهیه حلوا سفید مازندرانی با برنج، بهتر است از برنج نیم‌دانه ایرانی استفاده کنید. برنج را با مقداری آب بپزید تا کاملا نرم شود. سپس شکر، پودر هل، گلاب و دیگر چاشنی‌ها را اضافه کنید. وقتی حلوا سفت شد، آن را خاموش کنید و در ظرف مناسب بریزید و در یخچال بگذارید تا سرد شود.

این حلوا را با تزیین دلخواه سرو کنید. برای تهیه انواع عرقیات از جمله گلاب و انواع برنج ایرانی و خارجی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، اینترنتی یا حضوری اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای مجلسی زعفرانی با فیلم آموزشی

 

سوالات متداول

 

چه کار کنیم که بافت حلوا سفید نرم و لطیف شود؟

 

برای لطیف شدن بافت حلوا سفید، قبل از اینکه آرد برنج را تفت بدهید، آن را ۲ تا ۳ بار الک کنید. بعد از تفت دادن آرد هم اگر آرد را الک کنید، بافت حلوا بسیار لطیف خواهد شد.

 

حلوا سفید متعلق به کجاست؟

 

انواع مختلفی از حلوا سفید وجود دارد که با دستور مشابه در شهرهای مختلف ایران تهیه می‌شوند و شامل حلوا سفید مازندرانی، حلوا سفید ارومیه، حلوا سفید افغانی و … می‌شوند. معمولا حلوا سفید ایرانی با آرد برنج و حلوا سفید افغانی با آرد گندم درست می‌شود.

 

 

کالابرگ الکترونیک