طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی

طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی


31 شهریور 1399 . زمان مطالعه: 4 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی+ترکیب ادویه گراماسالا

خورش میگو را به صورت خورش میگو کاری یا همان خورش میگو هندی و خورش قلیه میگو که همان خورش میگو با سبزی هم درست می‌کنند. اما در لیست انواع غذاهای ایرانی اصیل خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی یا همان بندرعباسی با طعم تند و تیز حسابی مشهور و دلچسب است. یک خورش خوشمزه و ساده و سریع که در روزهایی که سوال شام چی بپزم و ناهار بپزم ذهن‌تان را مشغول کرده حسابی کارتان را راه می‌اندازد. این طرز تهیه خورش میگو یکی از غذاهای با رب گوجه است. طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی و بندرعباسی را در مجله کوروش بخوانید. با سرویس آشپزی همراه باشید.

 

 

طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی

مواد لازم برای ۴ نفر

 

میگو پاک شده و رگ زده: ۴۰۰ نفر

پیاز بزرگ: ۲ عدد

سیر: ۴ حبه

نمک، فلفل سیاه، فلفل چیلی، فلفل پاپریکا، ادویه گراماسالا: به مقدار دلخواه

سرکه سفید: ۴ قاشق غذاخوری

گوجه فرنگی: ۶ عدد

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری

عصاره گوشت: ۱ عدد

 

طرز تهیه

 

طرز تهیه خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی+ترکیب ادویه گراماسالا

مرحله اول

 

برای درست کردن خورش میگو با رب گوجه به سبک بندرعباسی از شب قبل باید میگوها را مزه‌دار کنید. مزه‌دار کردن میگو برای از بین بردن بوی نامطبوع میگو بسیار مهم است. مواد مرینیت کردن میگوها عبارتند از: روغن زیتون، نمک، فلفل سیاه، پاپریکا، ۱ قاشق مرباخوری ادویه گراماسالا و ۴ قاشق غذاخوری سرکه سفید. این مواد حسابی بوی زهم میگو را می‌گیرند و یک ترفند عالی برای گرفتن بوی زهم میگو در تهیه انواع غذا با میگو هستند. مقاله طرز تهیه و ترکیب ادویه گراماسالا را بخوانید.

 

مرحله دوم

 

برای پخت خورش دو عدد پیاز را نگینی و ریز خرد کنید. پیازها را کمی تفت دهید تا طلایی و سبک شوند. سپس سیرهای له شده را اضافه کنید و سرخ کنید تا بوی سیر بلند شود. سپس مقداری زردچوبه و فلفل قرمز تند (مقداری بستگی به ذائقه شما دارد) به این ترکیب اضافه کنید و تفت دهید تا طعم خامی ادویه گرفته شود. رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ باز کند و طعم خامی آن گرفته شود.

حالا گوجه فرنگی‌های پوره شده را اضافه کنید و صبر کنید تا آب گوجه فرنگی‌ها کشیده شود. در این مرحله میگوهای مزه‌دار شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید. میگو اگر زیاد تفت بخورد سفت و لاستیکی می‌شود پس ۱ دقیقه تفت دادن کافی است.

 

مرحله سوم

 

در این مرحله ۲ لیوان آب جوش و یک عدد عصاره گوشت به خورش اضافه کنید و روی شعله ملایم گاز صبر کنید تا خورش خوب جا بیفتد و غلیظ شود. خورش میگو با رب گوجه به سبک جنوبی و بندرعباسی یکی از انواع غذای خوشمزه با میگو است که در کنار میگو پفکی سوخاری، خورش قلیه میگو، خورش میگو کاری و حتی پلو میگو بوشهری یا شیرازی، هواری میگو که یکی از انواع غذای خوشمزه با میگو است و دو پیازه میگو در سرلیست غذاهای محبوب جنوبی قرار می‌گیرد.

 

اصولا میگو به خاطر بافت نرم و لطیفی که دارد یک غذای فوری و سریع برای وعده شام و ناهار محسوب می‌شود. خورش ساده و سریع و فوری میگو را با برنج زعفرانی و انواع ترشی انبه یا لیته جنوبی سرو و میل کنید.

 

 

کالابرگ الکترونیک