طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک مخصوص نذری + فیلم | مجله کوروش

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک مخصوص نذری + فیلم

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک مخصوص نذری + فیلم


6 مرداد 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک مخصوص نذری + فیلم

آش بی بی سه شنبه اراکی تنها یک آش معمولی نیست. یک آش نذری و سنتی در استان مرکزی که علاوه بر مزه لذیذ و خوشمزه‌ای که دارد، بسیاری از افراد برای گرفتن حاجت و به عنوان غذای نذری ماه محرم این آش را درست می‌کنند. درست کردن این آش قوانین مخصوصی را دارد و باید سر سفره فردی که نذر کرده است، گذاشته شود. جالب است بدانید که سفره بی بی سه شنبه در شهرهای زیادی بر پا می‌شود و آش مخصوص به آن در اراک و نیشابور تهیه می‌شود. در این مقاله از مجله کوروش می‌توانید با طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک آشنا شوید. با سرویس آشپزی همراه باشید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

آش بی بی سه شنبه چیست؟

 

آش بی بی سه شنبه چیست؟

 

آش بی بی سه شنبه یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین انواع آش در آشپزی شهر اراک است که معمولاً آن را بر سر سفره بی بی سه شنبه قرار می‌دهند. سفره بی بی سه شنبه یک سفره مخصوص برای حاجت گرفتن و توسل به بی بی سه شنبه است. برای برپا کردن این سفره باید لوازم مورد نیاز را از ۷ خانه‌ای که فردی به نام «فاطمه» در آن زندگی می‌کند تهیه کرد.

این سفره نذری باید در ۳ سه شنبه مختلف توسط فردی که نذر کرده است، برپا شود. آش بی بی سه شنبه باید دو بار قبل از برآورده شدن حاجت و یک بار بعد از برآورده شدن آن تهیه شود. در کنار آش بی بی سه شنبه حلوای مخصوصی نیز تهیه می‌شود که بر سر سفره می‌گذارند و سپس دعای توسل و چند دعای دیگر را سر این سفره می‌خوانند.

جالب است بدانید که نذر بی بی سه شنبه از زمان‌های دور در میان زنان شیعه رایج بوده است. اکثر مردم برای رفع گرفتاری و برآورده شدن حاجت سفره بی بی سه شنبه برپا می‌کردند و دعای مخصوص سفره بی بی سه شنبه را می‌خواندند. بی بی سه شنبه از زنان نیکوکار بود که در روز سه شنبه به دنیا آمد. در روز سه شنبه ازدواج کرد و در روز سه شنبه نیز از دنیا رفت.

برخی سفره بی بی سه شنبه برای ازدواج را نذر می‌کنند و برخی دیگر برای برآورده شدن سلامتی و آزادی زندان این آش را درست می‌کنند. به هر حال حکم شرعی سفره بی بی سه شنبه مورد تأیید بسیاری از علمای دینی نیست و یک باور سنتی محسوب می‌شود.

 

فیلم طرز تهیه آش بی بی سه شنبه را تماشا کنید: 

 

 

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه

 

زمان آماده سازی: ۲ ساعت

زمان پخت: ۱ ساعت

میزان کالری در ۱۰۰ گرم آش بی بی سه شنبه: ۲۵۰

 

مواد لازم تهیه آش بی بی سه شنبه (برای ۶ نفر)

 

 • سبزی آش: ۱ کیلوگرم
 • پیاز کوچک: یک عدد
 • گوشت چرخ کرده: ۳۰۰ گرم
 • رشته آش: ۲۰۰ گرم
 • نخود: نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • عدس: یک لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • لوبیا چشم بلبلی: نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • پیاز داغ: ۴ قاشق غذاخوری
 • سیر داغ: ۱ قاشق غذاخوری
 • نعناع داغ: به مقدار لازم برای تزئین
 • نمک، فلفل و زردچوبه: به مقدار لازم
 • کشک: ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
حتما بخوانید  طرز تهیه ساندویچ بروشتا ایتالیایی به ۳ روش

 

مواد لازم برای تهیه آش بی بی سه شنبه

 

مرحله اول؛ خیس کردن حبوبات

 

در اولین مرحله از طرز تهیه آش بی بی سه شنبه باید حبوبات را برای چند ساعت خیس کنید. برای این کار حبوبات را به طور جداگانه در ظرف‌های مختلف بریزید. مقداری آب به آن‌ها اضافه کنید. سپس حبوبات را برای ۶ تا ۱۲ ساعت خیس کنید. در این مدت چند بار آب حبوبات را عوض کنید. این کار موجب می‌شود تا نفخ حبوبات به طور کامل برطرف شود.

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه آش رشته نذری و مجلسی «

 

مرحله دوم؛ نیم پز کردن حبوبات

 

در مرحله دوم از پخت آش بی بی سه شنبه اراک باید نخود لوبیاها را داخل قابلمه بریزید. چند پیمانه آب به آن‌ها اضافه کنید. سپس قابلمه را با حرارت متوسط روی گاز قرار دهید. اجازه دهید حبوبات برای حدود ۱ ساعت روی گاز پخته شوند. از آنجایی که عدس زودتر پخته می‌شود، بهتر است عدس را یک ساعت بعد از پخت بقیه حبوبات به آن‌ها اضافه کنید. سپس صبر کنید تا بقیه حبوبات پخته شوند.

 

مرحله سوم؛ آماده کردن کوفته ریزه‌های آش

 

فروش اینترنتی افق کوروش

آش بی بی سه شنبه اراک درست شبیه به آش رشته تهیه می‌شود. تنها باید در آش از کوفته ریزه استفاده کنید. برای درست کردن کوفته ریزه‌ها یک عدد پیاز کوچک را پوست بگیرید. سپس آن را با رنده ریز خرد کنید. آب اضافی پیاز را خارج کنید.

سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید. کمی نمک و فلفل سیاه به مواد بزنید و خوب ورز دهید. ورز دادن گوشت موجب می‌شود تا قلقلی شما انسجام بیشتری داشته باشد. بعد از اینکه مواد را خوب ورز دادید، گوشت را به صورت قلقلی‌های کوچک درست کنید و در یک ظرف کنار بگذارید.

 

آماده کردن کوفته ریزه های آش

 

مرحله چهارم؛ پختن سبزی آش

 

بعد از اینکه حبوبات به خوب نیم‌پز شدند و کوفته ریزه‌های آش نیز آماده شدند، باید به سراغ سبزی آش بروید. سبزی‌ها را به خوبی بشویید و اجازه دهید کمی خشک شوند. سپس آن‌ها را با یک عدد چاقوی تیز یا دستگاه سبزی خرد‌کن، خرد نمایید. سپس سبزی‌ها را به قابلمه حبوبات نیم‌پز شده اضافه کنید. در صورت نیاز مقداری آب به آن اضافه کنید و مواد آش را با شعله متوسط روی گاز قرار دهید. توجه داشته باشید که برای خوش رنگ شدن رنگ آش و تیره نشدن رنگ سبزی، بهتر است درب قابلمه را روی آن قرار ندهید.

 

مرحله پنجم؛ اضافه کردن سایر مواد به آش بی بی سه شنبه اراک

 

در این مرحله از طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک باید بعد از نیم ساعت که سبزی‌ها پخته شدند، پیاز داغ، نمک و فلفل را به آش در حال جوش اضافه کنید. بعد از اینکه آش چند جوش خورد، گوشت قلقلی را به آن اضافه کنید و کمی صبر کنید تا آش لعاب بیندازد و قلقلی‌ها نیم پز شوند.

 

مرحله ششم؛ اضافه کردن رشته آش

 

بعد از اینکه گوشت را اضافه کردید، باید صبر کنید تا به خوبی پخته شود. سپس در این مرحله از طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک بعد از اینکه آش به طور کامل پخته شد، در یک ربع آخر آماده شدن آش، رشته‌ها را به آن اضافه کنید. سپس کمی صبر کنید تا رشته‌ها کاملاً باز شوند و به خوبی بپزند.

حتما بخوانید  طرز تهیه شربت توت فرنگی ? غلیظ و خوشرنگ به 3 روش

 

اضافه کردن رشته آش

 

مرحله هفتم، تزئین کردن آش بی بی سه شنبه اراک

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک و بعد از اینکه آش آماده شد، آن را در ظرف مناسب بریزید. سپس روی آش را با پیاز داغ فراوان، نعناع داغ، سیر داغ و مقداری کشک خانگی یا آماده تزئین کنید.

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه آش شله قلمکار نذری و مجلسی «

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه آش بی بی سه شنبه اراک

 

 • آش بی بی سه شنبه نیشابور به روش متفاوتی نسبت به آش بی بی سه شنبه اراک تهیه می‌شود. در این آش از رب گوجه فرنگی، بادمجان و اوماج استفاده می‌شود و از همین رو طعم کاملاً متفاوتی دارد.

 

 • برای خوش طعم تر شدن آش بی بی سه شنبه اراک می‌توانید مقداری سیر سرخ شده و خام به آش اضافه کنید.

 

 • برای لعاب‌دار شدن آش بی بی سه شنبه اراک می‌توانید ۱ قاشق آرد را در آب سرد حل کنید و به آش اضافه کنید.

 

 • اضافه کردن مقداری کشک در آش موجب خوش طعم‌تر شدن آن می‌شود.

 

 • می‌توانید برای مزه بهتر آش از یک عدد عصاره گوشت در آش استفاده کنید.

 

 • برای جلوگیری از وا رفتن کوفته ریزه‌ها می‌توانید آن‌ها را کمی در روغن تفت دهید و بعد به آش اضافه کنید.

 

 • از مهم‌ترین آداب و رسوم آش بی بی سه شنبه این است که در غروب آفتاب یک سفره تمیز در گوشه‌ای از خانه پهن می‌کنند و یک ظرف آرد، یک ظرف شکر، حبوبات آش، نمک، ظرف آب، پنیر، سبزی، قرآن، جانماز با مهر و تسبیح و آینه روی آن می‌گذارند. سپس فردی که نذر کرده وضو می‌گیرد و دو عدد شمع در دو طرف آینه روشن می‌کند و بعد از خواندن ۲ رکعت نماز از اتاق خارج می شود و درب اتاق را قفل می‌کند تا کسی وارد اتاق نشود. سپس طی مراسمی آش و حلوای بی بی سه شنبه را آماده می‌کنند و همه دو سفره جمع می‌شوند و قصه مربوط به انداختن سفره و مراسم نذر توسط فردی که نذر کرده نقل می‌شود.

 

سوالات متداول

 

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه نیشابور چه تفاوتی با آش بی بی سه شنبه اراک دارد؟

 

در طرز تهیه آش بی بی سه شنبه نیشابور از رب گوجه فرنگی، بادمجان و اوماج استفاده می‌شود و از همین رو طعم کاملاً متفاوتی دارد.

 

بهترین روش تزیین آش بی بی سه شنبه چگونه است؟

 

بعد از تهیه آش بی بی سه شنبه اراک باید آن را در ظرف مناسب بریزید. سپس روی آش را با پیاز داغ فراوان، نعناع داغ، سیر داغ و مقداری کشک تزئین کنید.

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...