طرز تهیه بامیه خانگی همراه آموزش تصویری با طعم قنادی (با فیلم آموزش طرز تهیه) | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه بامیه خانگی ماه رمضان مرحله به مرحله

طرز تهیه بامیه خانگی ماه رمضان مرحله به مرحله

 • منتشر شده در ۲۶-۰۱-۰۰
 • 23021 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 14 دقیقه
طرز تهیه بامیه خانگی

طرز تهیه بامیه خانگی ماه رمضان مرحله به مرحله

بامیه یکی از لذیذترین شیرینی های ماه رمضان است که آن قدر با سفره افطار ما ایرانیان گره خورده است که حتی شنیدن نام آن نیز ما را یاد روزهای روزه داری و رمضان می اندازد. بامیه شیرینی بسیار راحتی است و اگر در طرز تهیه بامیه خانگی دقت لازم را به خرج دهید، حتی از بامیه های بازاری و قنادی هم خوشمزه تر خواهد شد. در سرویس آشپزی مجله کوروش می توانید با ۲ طرز تهیه ی بامیه برای ماه رمضان در فر و بدون فر و همچنین طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار آشنا شوید و این شیرینی فوق العاده را خودتان در خانه تهیه کنید. در ادامه هم فیلم آموزش طرز تهیه بامیه را تماشا کنید.

 

 

فروش اینترنتی افق کوروش

طرز تهیه بامیه  (حدود ۴۰ عدد بامیه)

 

 

مواد لازم برای خمیر بامیه

 

 • آب: نصف لیوان فرانسوی دسته دار
 • آرد سفید: نصف لیوان فرانسوی دسته دار
 • کره: ۱/۸ لیوان فرانسوی دسته دار (حدود ۲۸ گرم)
 • زعفران ساییده شده: ۱ قاشق چای خوری
 • تخم مرغ (با دمای محیط): ۱ عدد بزرگ

 

 

مواد لازم برای شربت بامیه

 

 • شکر: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار
 • آب: ۱ لیوان فرانسوی دسته دار
 • گلاب: ۱/۴ لیوان فرانسوی دسته دار
 • زعفران سابیده شده: حدود ۱ قاشق چای خوری
 • جوهر لیمو: ۱/۵ قاشق چای خوری (به جای جوهر لیمو می توانید از ۱/۵ قاشق غذاخوری آبلیمو استفاده کنید)

 

طرز تهیه بامیه خانگی

طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار

 

مرحله اول درست کردن شربت بامیه

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری باید شربت بامیه یا شربت بار که در واقع همان شهد زولبیا و بامیه است را درست کنید. برای این کار لازم است که نصف لیوان فرانسوی دسته دار آب را داخل یک قابلمه کوچک بریزید. سپس آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانی که آب شروع به جوشیدن کرد، جوهر لیمو یا آبلیمو را به آن اضافه کنید. سپس کمی صبر کنید تا آب حالتی کفی به خود بگیرد. سپس شکر را به آن اضافه کنید و شعله گاز را روی حرارت متوسط تنظیم کنید. در این مرحله از طرز تهیه شربت بامیه به هیچ عنوان نباید شربت را هم بزنید. اجازه دهید تا شکر خودش در آب حل شود.

 

 

مرحله دوم طعم دار کردن شربت بامیه

 

در دومین مرحله از طرز تهیه بامیه بازاری بعد از این که شکر در آب جوش حل شد و شربت رنگی شفاف به خود گرفت، باید آن را طعم دار کنید. برای این کار زعفران و گلاب را به شربت اضافه کنید. قبل از اضافه کردن زعفران باید آن را خوب بکوبید و مقدار کمی آب جوش به آن اضافه کنید تا رنگ بگیرد. سپس حرارت شربت را کم کنید و اجازه دهید شربت بار برای حدود ۱۵ دقیقه بجوشد و به قوام برسد. توجه داشته باشید که اگر شربت شما زیر ۱۰ دقیقه به قوام برسد، یعنی شعله گاز زیاد بوده است. در این صورت ممکن است شربت شما بعداً شکرک بزند.

 

طرز تهیه شربت بامیه یا شربت بار

روش دوم طرز تهیه شربت بار بامیه

 

یک روش دیگر برای درست کردن شهد بامیه و زولبیا این است که از گلوکز مایع استفاده کنید. در این صورت ابتدا آب و گلاب را در یک قابلمه بریزید و روی شعله ملایم گاز به جوش بیاورید. زمانی که ترکیب آب و گلاب به جوش آمد زعفران و آبلیمو را اضافه کنید و هم بزنید. حالا شکر را اضافه کنید. در این مرحله شکر را هم نزنید. اجازه دهید کمی ته نشین شود و کمی خود به خود حل شود. سپس با کفگیر چوبی شکر را هم بزنید. حدود ۲ قاشق غذاخوری گلوکز مایع را هم اضافه کنید و هم بزنید. زیر شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید شهد حسابی سرد شود و به غلظت خوبی برسد. شربت بار شما آماده است. استفاده از گلوکز مایع در تهیه این شربت بار بامیه های شما را حسابی براق و شفاف می کند.

 

طرز تهیه انواع شیرینی و دسر ماه رمضان را در سرویس آشپزی مجله کوروش بخوانید.

 

 

طرز تهیه خمیر بامیه

 

مرحله اول؛ ترکیب کردن مواد خمیر و حرارت دادن آن

 

در اولین مرحله از طرز تهیه بامیه خانگی باید در یک قابلمه نچسب، آب و کره را ترکیب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید. اجازه دهید ترکیب به جوش بیاید. آرد را الک کنید و به محض جوش آمدن آب به آن اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. سپس حرارت گاز را کم کنید. خمیر را با پشت یک قاشق چوبی خوب هم بزنید و تکه تکه کنید تا به خوبی پخته شود و آب داخل خمیر تبخیر شود. این کار را برای  ۸ تا ۱۰ دقیقه تکرار کنید تا خمیر کاملا پخته شود. سپس شعله گاز را خاموش کنید و خمیر را داخل یک کاسه بزرگ بریزید.

حتما بخوانید  طرز تهیه اسکالوپ مرغ و قارچ و اسفناج به 2 روش با نکات پخت

 

 

مرحله دوم؛ اضافه کردن شربت و تخم مرغ به خمیر

 

در این مرحله از طرز تهیه بامیه خوشمزه باید کمی صبر کنید تا خمیر مقداری خنک شود. درواقع فقط لازم است که خمیر شما از داغی بیفتد. سپس یک قاشق از شربتی را که از قبل آماده کردید به خمیر اضافه کنید. یک عدد تخم مرغ را هم که به دمای محیط رسیده و خوب با همزن زده شده، به خمیر اضافه کنید. خمیر را خوب با تخم مرغ و شربت ترکیب کنید. باید آن قدر خمیر را ورز دهید تا حالت یکدست پیدا کند. برای این مرحله از طرز تهیه بامیه خوشمزه خانگی می توانید خمیر را به کمک همزن نیز ترکیب کنید تا یکدست شود.

 

خمیر شما باید حالت چسبندگی داشته باشد. در صورتی که مشاهده کردید خمیر شما چسبندگی ندارد، می توانید یک عدد تخم مرغ دیگر را داخل یک ظرف بشکنید و خوب هم بزنید. سپس یک قاشق از آن را به خمیر اضافه کنید و خوب با آن ترکیب نمایید. اگر خمیر باز هم به حالت دلخواه نرسید، یک قاشق دیگر تخم مرغ به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که خمیر بامیه نباید خیلی شل باشد، تنها باید کمی چسبنده شود.

 

 

مراحل پخت بامیه خانگی

 

مراحل پخت بامیه خانگی

 

مرحله اول؛ ریختن خمیر در قیف

 

بعد از آماده شدن خمیر بامیه خانگی باید یک ماسوره ستاره یا شکوفه ای شکل، داخل قیف قرار دهید. از آن جایی که خمیر بامیه کمی سفت است، برای طرز تهیه بامیه بازاری بهتر است از قیف پارچه ای استفاده شود. اگر از قیف پلاستیکی استفاده می کنید، بهتر است آن را به صورت دو لایه به کار ببرید. به این ترتیب حین کار قیف پاره نمی شود.

 

 

مرحله دوم؛ سرخ کردن بامیه ها

 

سرخ کردن بامیه ها

 

در این مرحله از طرز تهیه بامیه با طعم و مزه قنادی باید آن ها را داخل روغن سرخ کنید. برای این کار باید مقداری روغن داخل ماهیتابه بریزید. به طوری که وقتی بامیه ها درون روغن قرار می گیرند، کاملا در آن شناور شوند. سپس بامیه ها را به اندازه دلخواه از قیف خارج کنید و با قیچی ببرید. اگر خمیر به قیچی می چسبد، می توانید نوک قیچی را به روغن آغشته کنید. زمانی که ماهیتابه پر شد، حرارت گاز را روشن کنید. گاز را روی شعله متوسط تنظیم نمایید. اجازه دهید بامیه ها پف کنند و به خوبی سرخ شوند.

 

 

مرحله سوم؛ قرار دادن بامیه ها در شربت

 

قرار دادن بامیه ها در شربت

 

بعد از این که همه بامیه ها را سرخ کردید و رنگ آن ها طلایی رنگ شد، باید آن ها را از روغن خارج کنید. سپس بامیه ها را بلافاصله داخل شربتی که از قبل آماده کرده بودید، بیندازید. بهتر است بامیه ها را برای ۲ تا ۳ دقیقه داخل شربت قرار دهید تا مواد خوب به خورد بامیه برود. در نهایت آن ها را از شربت خارج کنید و در ظرف مورد نظرتان بچینید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه گوشفیل با طعم بازاری «

 

 

طرز تهیه بامیه خانگی در فر

 

طرز تهیه بامیه خانگی در فر

 

اگر دوست دارید بامیه را به صورت رژیمی درست کنید، می توانید طرز تهیه بامیه در فر را امتحان کنید. برای این کار باید خمیر را درست همانند روش قبل آماده کنید. سپس فر را با دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد روشن کنید. کف سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید. با کمک برس کمی روی کاغذ را چرب کنید. سپس خمیر را به اندازه دلخواه و با استفاده از قیف داخل سینی فر بریزید و با قیچی برش دهید. بامیه ها را در فر قرار دهید و صبر کنید تا رنگ آن ها کمی طلایی رنگ شود. بعد از اتمام طرز تهیه بامیه در فر می توانید این بامیه های رژیمی را همراه با شکلات بخورید. در صورتی که دوست دارید تنها قسمت روغن شیرینی را حذف کنید. می توانید شیرینی ها را بلافاصله بعد از خارج کردن از فر، داخل شربت بیندازید.

این روش پخت برای طرز تهیه بامیه بزرگ نیز بسیار مناسب است و شما می توانید بامیه ها را در سایزهای بزرگ تر آماده کنید و داخل سس شکلات بزنید و میل کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کیک لبو خوشرنگ با پف زیاد به 2 روش

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کنافه پنیری ترکی در ماهیتابه «

 

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه بامیه خانگی

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه بامیه خانگی

 

 • برای سرخ کردن بامیه ها هیچ گاه شعله گاز را بیش از اندازه زیاد نکنید و آن را روی حالت متوسط تنظیم نمایید. این کار از نرم شدن بامیه ها بعد از چند ساعت جلوگیری می کند.

 

 • قوام نیامدن شربت بامیه به طور کامل می تواند موجب نرم شدن بامیه شما بعد از چند ساعت شود.

 

 • اضافه کردن شربت به خمیر بامیه موجب تیره تر شدن رنگ آن می شود. در صورتی که دوست دارید بامیه شما زرد رنگ شود، می توانید این مرحله را حذف کنید. برای تیره شدن رنگ بامیه می توانید ۱ قاشق غذاخوری شیره به آن اضافه کنید.

 

 • برای درست کردن خمیر بامیه بهتر است از ترازو استفاده کنید و یا همه مواد را مطابق با دستور پخت بامیه در این مقاله اندازه گیری نمایید.

 

 • در طرز تهیه بامیه خوشمزه وجود تخم مرغ در خمیر بامیه موجب می شود تا در هنگام سرخ شدن، کمی کف کند و از همین رو روغن بامیه بعد از چند بار استفاده باید تعویض شود.

 

 • برای از بین بردن بوی تخم مرغ در طرز تهیه بامیه خانگی می توانید به اندازه یک چهارم قاشق چای خوری وانیل به مواد آن اضافه کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه بامیه اسپانیایی «

 

 

فوت و فن های درست کردن شربت بامیه

 

طعم دار کردن شربت بامیه

 

 • در طرز تهیه شربت بامیه می توانید به جای استفاده از جوهر لیمو از ۱/۵ تا ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو استفاده کنید. استفاده از جوهر لیمو موجب می شود تا شیره شما به هیچ عنوان شکرک نزند.

 

 • برای معطر شدن شربت بامیه می توانید به جای گلاب از دانه هل نیز استفاده کنید. در نهایت هل را از داخل شربت بردارید.

 

 • در صورت سفت شدن شربت بامیه و یا شکرک زدن آن می توانید مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و سپس روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. بعد از آن شعله گاز را خاموش کنید.

 

 • برای خنک شدن شربت، باید آن را در دمای محیط قرار دهید. بنابراین در این مرحله برای خنک شدن شربت آن را در یخچال قرار ندهید.

 

 • در صورتی که شربت بامیه بیشتر از حد نیازتان بود، می توانید آن را تا چند ماه در یخچال نگهداری کنید.

 

 • برای اینکه متوجه شوید شربت بامیه شما به قوام رسیده یا خیر می توانید مقداری از آن را داخل یک کاسه کوچک بریزید. سپس کاسه را به آرامی تکان دهید. اگر غلظت شربت زیاد باشد ولی حرکت کند، یعنی شربت به قوام رسیده است.

 

 

دستور پخت دسر عربی لگیمات

 

 

فوت و فن براق شدن و سرخ کردن بامیه

 

طرز تهیه شربت بامیه

 

 • برای براق شدن شربت بامیه می توانید در سه دقیقه آخر طرز تهیه شربت بامیه، یک قاشق غذاخوری گلوکز مایع یا شربت ذرت به آن اضافه کنید.

 

 • برای تزئین بامیه ها بعد از آماده شدن می توانید مقداری خلال پسته یا بادام روی آن بریزید.

 

 • برای سرخ کردن بامیه ها، ماهیتابه را خیلی پر نکنید تا بامیه ها فضای کافی برای پف کردن و سرخ شدن داشته باشند.

 

 • اگر بامیه ها را برای دو دور سرخ می کنید، بعد از تمام شدن دور اول شعله گاز را خاموش کنید. اجازه دهید تا روغن کمی خنک شود. بعد سری دوم بامیه ها را آماده کنید. این کار موجب می شود تا بامیه شما خوب پف کند و ترد شود.

 

 • در زمان اضافه کردن بامیه به شربت، باید شربت شما کاملا خنک و سرد باشد.

 

 • برای درست کردن خمیر بامیه خانگی می توانید به جای روغن از کره آب شده نیز استفاده کنید.

 

 • بهترین روش برای طرز تهیه بامیه خشک و ترد این است که بامیه ها را در روغن سرد بیندازید و اجازه دهید شربت بامیه ها نیز خوب به قوام برسد.

 

 

در ادامه فیلم آموزش طرز تهیه بامیه را هم تماشا کنید: 

 

 

 

منبع: bakingstherapy

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

یک × سه =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش
اینستاگرام افق کوروش

در مجله افق کوروش

طرز تهیه توفو در خانه + خواص پنیر توفو برای سلامتی

طرز تهیه توفو در خانه + خواص پنیر توفو برای سلامتی

طرز تهیه پنیر توفو یک دستور قدیمی در آشپزی چینی است. پنیر توفو (پنیر سویا) ماده‌ای غذایی است که از شیر سویای غلیظ شده تهیه می ‌شود. توفو طعم و بافت جالبی دارد و اصالت آن به کشورهای آسیای شرقی و به ویژه چین بر می‌ گردد. پنیر سویا را به صورت کبابی یا اضافه شده به غذاها مصرف می ‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید توفو چیست و با طرز تهیه توفو در خانه آشنا شوید، این مطلب مجله کوروش را از دست ندهید.
 • 245 بازدید
 • انتشار: ۰۹-۱۲-۹۹
طرز تهیه دلمه بادمجان

طرز تهیه دلمه بادمجان با گوشت چرخ‌ کرده و بدون گوشت

یکی از انواع دلمه‌هایی که در کشور ما پخته می‌شود و طرف‌دار زیادی هم دارد؛ دلمه بادمجان است. دلمه بادمجان تبریزی، دلمه بادمجان ترکیه‌ای و دلمه بادمجان به همراه دلمه فلفل بسیار مشهور هستند. این دلمه خوشمزه را می‌توانید با گوشت چرخ‌کرده و به صورت گیاهی و بدون گوشت بپزید. برای یادگیری طرز تهیه دلمه بادمجان با گوشت چرخ‌ کرده، ادامه این مقاله را در سرویس آشپزی مجله کوروش بخوانید. اگر می‌خواهید دلمه بادمجان بدون گوشت چرخ‌کرده بپزید، کافی‌ است گوشت چرخ‌کرده را حذف کنید.
 • 1764 بازدید
 • انتشار: ۱۴-۰۲-۰۰
طرز تهیه کیک تولد خانگی شکلاتی خیس با تزیین+نکات مهم پف کردن و خشک نشدن

طرز تهیه کیک تولد خانگی شکلاتی خیس با تزیین+نکات مهم پف کردن و خشک نشدن

«کیک شکلاتی» از جمله محبوب‌ترین و خوشمزه‌ترین کیک‌ها به خصوص برای مراسم تولد زنانه و مردانه و بچه گانه در سرتاسر دنیاست. درست است که دستور پخت کیک در دنیا قدمتی به اندازه طبخ نان دارد اما بعد از این همه سال هنوز هم برای درست کردن یک کیک شکلاتی خوشمزه و حرفه‌ای لازم است حتما فوت و فن کیک‌پزی را بلد باشید. 27 ژانویه (7 بهمن) روز جهانی کیک شکلاتی است که یکی از پرطرفدارترین انواع کیک خانگی هم هست. به همین مناسبت طرز تهیه بهترین کیک تولد خانگی شکلاتی خیس آسان و خوشمزه که به کیک خیس براوانی ...
 • 96406 بازدید
 • انتشار: ۰۵-۱۱-۹۸