۱۶ نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده که باید بدانید

۱۶ نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده که باید بدانید


15 اسفند 1401 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
16 مورد از نکات مهم استفاده از مایع سفید کننده که باید بدانید
فهرست محتوا نمایش

آشنایی با جزییات و نکات مهم استفاده از سفیدکننده به شما کمک می‌کند تا از آن به روشی درست و اصولی و بی‌خطر استفاده کنید. سفیدکننده‌ها مواد شیمیایی بسیار قوی هستند که باید تنها در مواقع لزوم و برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های سطوح کثیف استفاده شوند. اما استفاده درست و بی‌خطر از وایتکس و سفیدکننده‌ها چگونه است؟ آیا چیزی در مورد بهترین روش برای استفاده از مایع سفید کننده می‌دانید؟ در این مقاله می‌توانید با نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد نکات ایمنی در هنگام استفاده از مایع سفیدکننده پاسخ خواهیم داد.

 

 

نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده

 

نکات مهم استفاده از مایع سفیدکننده

 

مایع سفید کننده یک محلول قوی برای ضدعفونی و تمیز کردن سطوح است که اگر به درستی استفاده نشود، عوارض خطرناکی برای سلامتی دارد. در ادامه می‌توانید با نکات ایمنی در هنگام استفاده از مایع سفیدکننده آشنا شوید.

 

۱- از سفیدکننده بیشتر به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده کنید

 

شاید فکر کنید که سفیدکننده‌ها تنها برای از بین بردن لکه‌ها مناسب هستند. اما حقیقت است که سفیدکننده‌ها بیشتر خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند. درواقع شما باید قبل از استفاده از سفیدکننده روی هر سطح یا لباسی ابتدا آن را با یک شوینده مناسب بشویید و تمیز کنید. سپس می‌توانید برای از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا از مقداری مایع سفید کننده استفاده کنید.

 

۲- به هیچ عنوان سفیدکننده را با مواد شوینده ترکیب نکنید

 

یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از مایع سفید کننده این است که نباید آن را با هیچ‌گونه ماده شوینده شیمیایی ترکیب کنید. مواد شوینده حاوی آمونیاک هستند و ترکیب سفیدکننده با آمونیاک موجب آزاد شدن گازی سمی به نام کلرامین می‌شود.

این گاز به بافت چشم، گلو، بینی و ریه‌ها آسیب جدی وارد می‌کند و موجب بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود. درباره ترکیب وایتکس با جرم گیر چیزی شنیده‌اید؟

تخفیف شوینده های افق کوروش

 

۳- از سفیدکننده برای تمیز کردن سطوح سنگی و گرانیت استفاده نکنید

 

یکی دیگر از نکات مهم استفاده از مایع سفید کننده این است که نباید روی هر سطحی استفاده شود. استفاده از سفید کننده روی سطوح سنگی و گرانیتی موجب فرسایش، تغییر رنگ و آسیب این سطوح می‌شود.

سفیدکننده لایه روی سطوح سنگی را از بین می‌برد و موجب کدر شدن و تیره شدن آن می‌شود. در این باره مقاله محلول جادویی تمیز کردن سنگ و سرامیک را مطالعه کنید.

حتما بخوانید  چطور با 9 ترفند ساده از نشت نوار بهداشتی در طول عادت ماهانه پیشگیری کنیم؟

 

۴- همیشه از سفیدکننده به صورت رقیق شده استفاده کنید

 

همیشه از سفیدکننده به صورت رقیق شده استفاده کنید

 

بزرگ‌ترین تصور اشتباهی که در مورد مواد سفید کننده وجود دارد، این است که فکر می‌کنید می‌توانید به صورت مستقیم آن را روی سطوح مختلف استفاده کنید. بهترین روش برای استفاده از مایع سفید کننده این است که مقداری از آن را با آب رقیق کنید. سپس مصرف کنید.

توجه داشته باشید که تنها به اندازه مورد نیازتان سفیدکننده را با آب ترکیب کنید و نهایتاً تا یک روز بعد از آن استفاده کنید. در صورتی که ترکیب آب و سفیدکننده استفاده نشد، بهتر است آن را دور بریزید، زیرا دیگر خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می‌دهد و کارایی قبل را ندارد.

 

۵- از سفیدکننده برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده نکنید

 

یکی از نکات مهم هنگام استفاده از مایع سفیدکننده این است که نباید از آن روی سطوح فلزی استفاده شود. استفاده از سفیدکننده روی سطوح فلزی موجب ایجاد واکنش‌های شیمیایی و ایجاد لکه روی این سطوح می‌شود.

فراموش نکنید که سفیدکننده حاوی کلر است و خاصیت خورندگی دارد و برای استفاده روی هیچ سطح فلزی مناسب نیست.

 

۶- از ترکیب کردن سفیدکننده با آبلیمو و سرکه اجتناب کنید

 

در سفیدکننده‌ها ترکیبات شیمیایی قوی استفاده شده است که به هیچ عنوان نباید با هیچ‌گونه ماده دیگری ترکیب شوند. بهتر است بدانید که ترکیب کردن سفید کننده با سرکه و آبلیمو نیز می‌تواند موجب ایجاد واکنش‌های شیمیایی و ایجاد گازهای سمی‌ شود. از همین رو بهتر است سفیدکننده را تنها با آب رقیق کنید و مصرف کنید.

 

۷- قبل از تمام شدن تاریخ انقضای سفیدکننده، آن را استفاده کنید

 

قبل از تمام شدن تاریخ انقضای سفیدکننده، آن را استفاده کنید

 

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات استفاده از سفیدکننده این است که باید آن را قبل از نزدیک شدن به تاریخ انقضای آن استفاده کنید. گذشتن تاریخ انقضای سفیدکننده می‌تواند موجب آزاد شدن گازهای سمی ‌شود و از طرفی خاصیت تمیزکنندگی آن را کاهش دهد.

 

۸- از قرار دادن سفیدکننده در برابر نور خورشید اجتناب کنید

 

سفیدکننده باید به صورت رقیق نشده در بسته‌بندی خودش نگهداری شود. به هیچ عنوان سفیدکننده را در معرض نور خورشید قرار ندهید. این کار موجب آزاد شدن گازهای سمی می‌شود. این مواد باید در مکانی خنک و کاملاً سایه نگهداری شوند.

 

۹- در زمان استفاده از سفیدکننده از ماسک و دستکش استفاده کنید

 

در زمان استفاده از سفیدکننده از ماسک و دستکش استفاده کنید

 

برای استفاده درست و بی‌خطر از وایتکس و سفیدکننده‌ها به خاطر داشته باشید که باید از دستکش و ماسک تنفسی استفاده کنید. سفیدکننده‌ها موجب تحریک غشاهای مخاطی، آسیب پوستی و مشکلات تنفسی می‌شوند.

بهتر است قبل از استفاده از سفیدکننده حتماً از دستکش آشپزخانه و ماسک تنفسی استفاده کنید و حتما بعد از آن دست‌ها را بشویید. می‌توانید دستکش آشپزخانه و ماسک تنفسی را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

۱۰- از ریختن سفیدکننده در شیشه اسپری دار اجتناب کنید

 

یکی دیگر از نکات استفاده از سفید کننده این است که نباید آن را درون بطری‌های اسپری دار بریزید. ریختن سفیدکننده در بطری اسپری دار موجب زنگ‌زدگی و آسیب به نازل و قطعات فلزی اسپری می‌شود و این موضوع خاصیت پاک‌کنندگی سفیدکننده را کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر زمانی که شما سفیدکننده را اسپری می‌کنید، حجم زیادی از آن در هوا پخش می‌شود و این موضوع موجب بروز مشکلات تنفسی خواهد شد. بهتر است سفیدکننده‌ها را رقیق کنید و سپس روی دستمال حوله‌ای یا سطح مورد نظر بریزید.

 

۱۱- به طور مرتب از سفید کننده استفاده نکنید

 

مایع سفید کننده یک محلول بسیار قوی است که تنها باید در مواقع خاص استفاده شود. می‌توانید از این ماده برای از بین بردن لکه روی لباس با همچنین ضدعفونی سطوح مختلف در صورت نیاز از آن استفاده کنید. بنابراین استفاده هر روزه از مایع یا پودر سفیدکننده‌ را فراموش کنید و تنها در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه سمبوسه با گوشت چرخ‌ کرده + تصاویر پیچیدن نان سمبوسه

 

۱۲- برای استفاده از سفیدکننده لباس برای لباسشویی زیاده‌روی نکنید

 

برای استفاده از سفیدکننده لباس برای لباسشویی زیاده‌روی نکنید

 

برای استفاده از مایع یا پودر سفیدکننده لباس هیچ‌گاه نباید آن را به صورت مستقیم روی لباس بریزید. برای این کار باید طبق دستورالعملی که روی برچسب محصول قید شده، مقداری از سفیدکننده را در محفظه ماشین لباسشویی بریزید و سپس ماشین را روشن کنید.

 

۱۳- به هیچ عنوان صفحه گوشی را با سفیدکننده تمیز نکنید

 

استفاده از مایع سفید کننده برای تمیز کردن صفحه گوشی موبایل مناسب نیست. این کار موجب از بین رفتن پوشش محافظ صفحه و آسیب به آن می‌شود. برای این کار بهتر است از دستمال الکلی یا مقدار کمی مایع ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

 

۱۴- در زمان استفاده از سفیدکننده حتماً درب و پنجره‌ها را باز کنید

 

سفید کننده یک ماده شیمیایی است که قرار گرفتن در معرض گازهای سمی آن موجب بروز بیماری‌های تنفسی و مشکلات جدی ریوی می‌شود. در زمان استفاده از انواع سفیدکننده باید درب و پنجره‌ها را باز کنید و سیستم تهویه هوا را روشن کنید تا هوا به خوبی تهویه شود.

 

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید قبل از خرید پاک کننده‌های سطوح باید بدانید

 

۱۵- از سفیدکننده برای تمیز کردن فاضلاب استفاده نکنید

 

از سفیدکننده برای تمیز کردن فاضلاب استفاده نکنید

 

هیچ‌گاه سفید کننده را به صورت مستقیم داخل لوله‌ها نریزید. این کار موجب آسیب به لوله‌ها و همچنین ایجاد گازهای سمی می‌شود. از طرف دیگر سفیدکننده برای تمیز کردن لوله‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست. برای این کار می‌توانید از ۱ فنجان سرکه استفاده کنید. می‌توانید سرکه را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

۱۶- از سفیدکننده برای ضدعفونی مواد خوراکی استفاده نکنید

 

یکی دیگر از نکات استفاده از سفیدکننده این است که نباید برای مواد خوراکی از آن استفاده شود. مواد شیمیایی موجود در سفیدکننده‌ها به شدت برای سلامتی مضر هستند. در صورت نیاز می‌توانید از سفیدکننده تنها برای تمیز کردن ظروف و سطوح استفاده کنید.

می‌توانید مایع سفیدکننده و سفیدکننده لباس و لکه بر از برندهای معتبر بازار را به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

 

سوالات متداول

 

از چه موادی می‌توان به عنوان سفیدکننده و لکه بر استفاده کرد؟

 

بهترین جایگزین به جای سفیدکننده‌ها «آب اکسیژنه» است. این سفیدکننده برای از بین بردن لکه‌های روی پارچه بسیار مناسب است و برخلاف سفیدکننده‌های حاوی کلر موجب از بین بردن رنگ و طرح پارچه نمی‌شود.

 

نحوه استفاده از سفیدکننده لباس چگونه است؟

 

بهترین روش برای استفاده از مایع سفیدکننده برای شستشوی لباس‌ها این است که آن را با آب سرد رقیق کنید. سپس لباس را برای ۱۰ دقیقه در ترکیب آب و سفیدکننده قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

 

بهترین مایع سفیدکننده لباس چه ویژگی دارد؟

 

بهترین سفیدکننده لباس باید در کنار قدرت تمیزکنندگی زیاد، بوی کمتری داشته باشد و از یک برند شناخته شده و استاندارد باشد.

 

 

منابع: architecturaldigest، consumer

محصولات مرتبط