طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی | نکات طلایی و روش نگهداری آن | مجله کوروش

طرز تهیه ۲ مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی

طرز تهیه ۲ مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی


9 آبان 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کمپوت نارنگی

هر چند مصرف نارنگی به صورت تازه متداول تر است اما می توانید این میوه را به شکل های دیگر مثل کمپوت کردن، خشک کردن، مربا یا به عنوان تزیین کیک و پنکیک استفاده کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی مجله کوروش به طرز تهیه ۲ مدل کمپوت نارنگی و نکات کابردی درست کردن آن خواهیم پرداخت.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

 

فوت و فن های طرز تهیه کمپوت نارنگی

 

فوت و فن های طرز تهیه کمپوت نارنگی

 

 • علاوه بر نارنگی،‌ می توان از میوه های پاییزی دیگر مثل پرتقال، گریپ فروت و … نیز در طرز تهیه کمپوت نارنگی استفاده کرد.

 

 • بهتر است از نارنگی هایی استفاده کنید که کوچک و رسیده هستند. همچنین انواع بدون هسته نارنگی برای کمپوت کردن مناسب ترند.

 

 • هم می توانید نارنگی ها را به صورت لایه لایه خرد کنید و هم آن ها را به شکل درسته در کمپوت به کار ببرید.

 

 • در صورت استفاده از گلاب، هل و زعفران، آن ها را در مرحله پایانی طرز تهیه کمپوت نارنگی اضافه کنید تا عطر خود را حفظ کنند.

 

 • در هنگام جوشیدن مواد کمپوت (هر میوه ای که استفاده می کنید) در قابلمه را روی ظرف قرار ندهید. این کار باعث تیره شدن رنگ کمپوت خواهد شد.

 

 • بهتر است برای هم زدن و مخلوط کردن مواد، از قاشق های چوبی استفاده کنید. قاشق فلزی، کیفیت و رنگ کمپوت را کمی تغییر خواهد داد.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع کمپوت میوه و روش نگهداری آن ها

 

 

نکاتی درباره شربت کمپوت نارنگی

 

نکاتی درباره شربت کمپوت نارنگی

 

 • برای طعم دادن به شربت کمپوت، علاوه بر موادی که در طرز تهیه کمپوت نارنگی آورده شده است، می توانید از مواد دیگری مثل هل، گلاب، زعفران، میخک و … استفاده کنید. میزان غلظت شربت کمپوت به سلیقه شما بستگی دارد. می توانید آن را رقیق یا غلیظ درست کنید.

 

 • اگر می خواهید شربت کمپوت غلیظ تر باشد، یک قاشق چای خوری آرد سفید یا نشاسته را در ۱ قاشق غذاخوری آب حل کرده و به مواد شربت کمپوت اضافه کنید. اجازه دهید نشاسته یا آرد با آب شربت بجوشد و باعث غلظت آن شود.

 

 • به جای شکر مورد استفاده در طرز تهیه کمپوت نارنگی می توانید از عسل استفاده کنید. در این صورت عسل را با آب نجوشانید. بعد از این که آب در قابلمه جوشید، عسل را اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود. جوشاندن عسل در آب باعث ایجاد مواد سمی و در برخی مواقع بروز مسمومیت خواهد شد.

 

 • استفاده از شکر قهوه ای به جای شکر سفید هم بیشتر توصیه می شود. شکر قهوه ای فواید زیادی برای سلامتی دارد و بعد از عسل، گزینه بهتری برای به کار بردن در شربت است.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص و مضرات نارنگی و طبع و مصلح آن

 

 

نگهداری از کمپوت نارنگی

 

فروش اینترنتی افق کوروش

نگهداری از کمپوت نارنگی

 

 • کمپوت نارنگی را به محض درست کردن، می توان مصرف کرد. اما اگر می خواهید برای مدت زمان بیشتری آن را نگه دارید، می توانید کمپوت را در ظروف در بسته و ترجیحا شیشه ای بریزید و در یخچال بگذارید.
حتما بخوانید  طرز تهیه برنج قهوه ای و خواص آن

 

 • اگر بطری کمپوت نارنگی را هواگیری کنید، زمان زیادی می توانید آن را در یخچال نگه دارید. برای این کار کمپوت را در بطری های خشک و استریل شده بریزید. در(ب) بطری ها را محکم ببندید. یک قابلمه را تا نیمه، آب کنید و روی حرارت قرار دهید. بطری کمپوت را در قابلمه بگذارید. اجازه دهید آب داخل قابلمه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشد و بطری داخل قابلمه بماند. سپس حرارت را متوقف کنید و بعد از سرد شدن آب، بطری ها را در مکان مناسب و خنک قرار دهید.

 

 • می توانید کمپوت نارنگی را در فریزر هم نگهداری کنید. این کمپوت به مدت ۱ هفته در یخچال و ۲ تا ۳ ماه در فریزر قابلیت ماندگاری دارد.

 

 • شیشه های کمپوت باید حتما تمیز و بدون آلودگی باشند. چون وجود چربی یا آلودگی باعث کپک زدن آن ها می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۳ مدل کمپوت پرتقال خوشمزه و آسان

 

 

طرز تهیه کمپوت نارنگی ترکیبی

 

طرز تهیه کمپوت نارنگی ترکیبی

انرژی: ۹۸ کالری

 

مواد لازم

 

آب: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: ۱/۳ لیوان دسته دار فرانسوی

پوست گریپ فروت: ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی

پوست پرتقال: ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی

گیلاس خشک: ۲ قاشق غذاخوری

میخک: ۱/۴ قاشق چایخوری

چوب دارچین: ۱ عدد

پودر فلفل دلمه ای: ۱/۴ قاشق چایخوری

گریپ فروت: ۲ لیوان دسته دار فرانسوی (۲ عدد)

نارنگی: ۳ عدد

پرتقال: ۳ عدد متوسط

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: شربت کمپوت نارنگی را درست کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، گریپ فروت و پرتقال را بشویید و پوست آن ها را بگیرید. به اندازه لازم (در دستور آورده شده است) از پوست این دو میوه را با چاقو به صورت نواری برش بزنید. آن ها را در یک قابلمه بریزید. روی پوست میوه ها را آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. سپس به آن ها، چوب دارچین، میخک، پودر فلفل دلمه ای، شکر و گیلاس خشک اضافه کنید.

 

 

مرحله دوم: شربت را از صافی عبور دهید

 

اجازه دهید مواد داخل قابلمه بجوشند. درب ظرف را روی آن قرار دهید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید. ۱۰ دقیقه بعد از این که همه مواد جوشیدند و شربت کمی غلیظ شد، حرارت را خاموش کنید. شربت را از صافی عبور دهید و مواد جامد را صاف کنید.

 

 

مرحله سوم: میوه ها را به شربت اضافه کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، شربت به دست آمده را که از صافی رد کرده اید، به قابلمه برگردانید. پوست نازک شیشه ای روی گوشت نارنگی، پرتقال و گریپ فروت را با دقت جدا کنید (فقط گوشت میوه را لازم داریم). سپس گوشت میوه ها را به اندازه های دلخواه برش بزنید (یا درسته استفاده کنید). تکه های خرد شده میوه ها را در قابلمه بریزید و اجازه دهید به مدت ۳ تا ۴ دقیقه با شربت بجوشند. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید کمپوت سرد شود. کمپوت را در ظرف مناسب نگه دارید.

حتما بخوانید  طرز تهیه 6 دسر ساده و سریع بدون فر

 

 

طرز تهیه کمپوت نارنگی به روش ساده

 

طرز تهیه کمپوت نارنگی به روش ساده

 

مواد لازم

 

نارنگی کوچک: ۵۰۰ گرم

آب: ۳ لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: ۶ قاشق غذاخوری

گلاب: ۴ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده غلیظ: ۲ قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: نارنگی ها را پوست بگیرید و شربت را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، پوست نارنگی ها را بگیرید. پوست رشته ای روی آن ها را جدا کنید. پوست نازک شیشه ای روی گوشت نارنگی را با دقت از آن جدا کنید. در صورت دلخواه گوشت نارنگی ها را خرد کنید یا درسته استفاده کنید که مجلسی تر هم هست. در یک قابلمه ۳ لیوان آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. شکر را اضافه کرده و صبر کنید تا آب بجوشد و دانه های شکر حل شوند.

 

 

مرحله دوم: نارنگی ها را در شربت بجوشانید

 

بعد از این که شربت کمی قوام پیدا کرد، نارنگی ها را به شربت اضافه کنید. حدود ۲ دقیقه بعد، گلاب و زعفران را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. ۲ دقیقه دیگر صبر کنید تا مواد کمپوت، طعم و رنگ دیگر مواد را بگیرند. سپس حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مواد کمپوت سرد شوند. کمپوت نارنگی را در بطری های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن ها را محکم ببندید تا از ورود هوا به آن ها جلوگیری شود. بطری ها را در جای خنک و ترجیحا یخچال قرار دهید.

 

 

خواص کمپوت نارنگی

 

خواص کمپوت نارنگی

 

کمپوت نارنگی برای افرادی که مشکل گوارشی دارند و باید از میوه های با بافت بسیار نرم استفاده کنند، بسیار مناسب است. این کمپوت سرشار از بتاکارون است و می توانید برای دفع سموم بدن و تقویت قلب و معده از آن بهره ببرید. البته فراموش نکنید که به خاطر استفاده از شکر در طرز تهیه کمپوت، خاصیت چاق کنندگی و اشتها آور دارد. کمپوت نارنگی همچنین حافظه را تقویت می کند و برای تصفیه خون مناسب است.

 

اگر هم از مشکلات بی خوابی و بد خوابی رنج می برید، می توانید از کمپوت نارنگی به عنوان یک داروی طبیعی استفاده کنید چون خاصیت خواب آور و مسکن دارد. از این کمپوت همچنین می توانید برای درمان تب و رفع تراکم خون در بدن کمک بگیرید. فراموش نکنید که نارنگی حاوی مقادیر زیادی ویتامین ث است که برای سلامت بدن و حفظ ایمنی آن بسیار مفید و موثر است.

 

 

سخن پایانی

 

کمپوت نارنگی را می توانید از فروشگاه ها هم تهیه کنید اما درست کردن آن در خانه، به زمان زیادی نیاز ندارد. در ضمن می توانید بابت سالم و طبیعی بودن مواد کمپوت مطمئن باشید. همچنین در طرز تهیه کمپوت خانگی خبری از مواد نگهدارنده نیست و با خیال راحت می توانید آن را مصرف کنید. بهتر است کمپوت نارنگی را برای مدت طولانی نگه ندارید و آن را هر چه زودتر و تا وقتی که طعم اصلی خود را از دست نداده است، استفاده کنید.

 

 

منبع: myrecipes

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...