خواص نوشابه برای اسهال | تاثیر نوشابه برای اسهال بزرگسالان و کودکان

خواص نوشابه برای اسهال | تاثیر نوشابه برای اسهال بزرگسالان و کودکان


11 اردیبهشت 1402 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
خواص نوشابه برای اسهال | تاثیر نوشابه برای اسهال بزرگسالان و کودکان

آیا نوشابه برای اسهال خوب است؟ شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که در زمان اسهال داشتن، نوشیدنی‌های نوشابه‌های گازدار مثل سودا، کوکا، اسپرایت و حتی دلستر، چه تاثیری بر درمان یا تشدید این اختلال سلامتی دارد. ممکن است برخی دوستان یا نزدیکانتان توصیه کنند که وقتی اسهال دارید نوشابه بخورید ولی آیا واقعا نوشابه برای اسهال خوب است؟ این مقاله از سرویس سلامت در مجله کوروش را به بررسی این موضوع اختصاص خواهیم داد.

 

 

چرا می‌گویند نوشابه برای اسهال خوب است؟

 

چرا می‌گویند نوشابه برای اسهال خوب است؟

 

این که واقعا نوشابه برای عارضه اسهال خوب است یا خیر، بحث دیگری است ولی دلیل اینکه برخی افراد مخصوصا افراد مسن نوشیدن کولا یا نوشابه را به عنوان راهی برای درمان اسهال توصیه می‌کنند، به این دلیل است که این نوشابه به خاطر شیرین بودن، باعث می‌شود قند بدن تامین شود و آب از دست رفته بدن را برگرداند.

بر اساس برخی از نسخه‌های تجویزی، نوشیدنی گازدار معروف، کوکاکولا می‌تواند به جایگزینی سریع برخی از مواد مغذی از دست رفته مورد نیاز بدن کمک کند، به این معنی که می‌تواند گزینه خوبی برای مواجهه با مشکلات روده باشد. همچنین قند موجود در کولا می‌تواند به پر کردن ذخایر گلوکز کمک کند.

البته توصیه می‌شود که نوشیدنی‌های گازدار مثل کوکاکولا، پپسی یا سایر مارک‌های کوکاکولا را با آب آشامیدنی ترکیب کنید تا مطمئن شوید که به دلیل اسهال دچار کم‌آبی نمی‌شوید. در حالت کلی معمولا باور عمومی بر این است که با خوردن نوشابه بدن به حالت تعادل برمی‌گردد. اما آیا واقعا چنین اتفاقی با خوردن نوشابه در زمان اسهال می‌افتد؟

جشنواره بازگشت به مدرسه

 

نوشابه و تاثیر آن بر درمان اسهال

 

نوشابه و تاثیر آن بر درمان اسهال

 

علیرغم مزایای بالقوه مصرف کوکاکولا در هنگام اسهال، فراموش نکنید که حتی اگر نوشیدن نوشابه سیاه، کمی احساس بهتری در شما ایجاد کند، علائم اسهال را متوقف نخواهد کرد. اگر اسهال ادامه داشت و فکر می‌کنید ممکن است دچار کم آبی بدن شده باشید، توصیه می‌شود به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

در واقعیت بدن بعد از اسهال، دچار کم آبی می‌شود و قند و نمک خون هم کاهش پیدا می‌کند. هر چند نوشابه می‌تواند قند بدن را تامین کند و حتی این میزان قند معمولا بیش از اندازه نیاز بدن است، اما نوشابه نمی‌تواند نمک خون را بالا ببرد. به همین خاطر تعادل الکترولیت بدن از بین می‌رود.

در نتیجه هر چند برخی افراد نوشیدن نوشابه کوکا یا نوشابه سیاه را به عنوان راه درمان اسهال توصیه می‌کنند ولی بر اساس تحقیقات جدید، نوشیدن نوشابه در دوران اسهال، به خاطر محتوای قند و کافئین بالا می‌تواند به تشدید اسهال منجر شود و شرایط را مخصوصا در کودکان، وخیم‌تر کند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین خوراکی‌ها و نوشیدنی ها برای پیشگیری از اسهال

 

تاثیر کافئین نوشابه بر اسهال

 

کافئین یکی از مواد اصلی نوشابه‌ یا کوکالا است که مصرف آن در دوران ابتلا به اسهال، باعث تشدید آن می‌شود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده در زمینه اثبات تاثیر نوشابه بر اسهال، مصرف کافئین باعث می‌شود سرعت از دست دادن آب و نمک بدن افزایش بیشتری پیدا کند.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه مربای پوست گریپ فروت بدون تلخی، شکرک و کپک

علاوه بر این کافئین می‌تواند ناراحتی معده شما را بدتر کند. کربنات موجود در نوشابه‌ها باعث باد کردن معده و ایجاد نفخ می‌شود و در عین حال فشار داخلی معده را افزایش می‌دهد. در نتیجه ترکیب فشار بالاتر معده و اثرات کافئین احتمال رفلاکس اسید معده را بیشتر می‌کند.

 

در زمان ابتلا به اسهال چه چیزی را جایگزین نوشابه کنیم؟

 

در زمان ابتلا به اسهال چه چیزی را جایگزین نوشابه کنیم؟

 

حتی اگر نوشابه‌های رژیمی یا نوشابه‌های بدون قند در دسترس دارید و بابت بدون قند بودن نوشیدنی‌تان خیالتان راحت است، اما نباید فراموش کنید که کافئین این نوشیدنی، سر جای خودش باقی است. پس به جای نوشیدن نوشابه کوکا سیاه برای اسهال، به سراغ نوشیدنی‌هایی بروید که سدیم (نمک) و پتاسیم دارند.

 

در زمان ابتلا به اسهال آب بنوشید

 

بیماران مبتلا به اسهال، برای جبران مایعات از دست رفته باید آب و مایعات شفاف بنوشند. نوشیدن حداقل ۸ تا ۱۰ فنجان مایعات در روز به حفظ سطح مایعات کمک می‌کند. اضافه کردن کمی نمک و شکر به آب باعث می‌شود سطح الکترولیت بدن به تعادل برسد.

بنابراین برای سرعت بخشیدن به روند بهبود می‌توانید از کمی شکر و نمک افزوده شده به آب هم کمک بگیرید. برای خرید شکر، نمک و آب معدنی می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

 

نوشیدنی‌های فاقد کافئین

 

نوشیدنی‌های فاقد کافئین برای اسهال

تخفیفات لبنیات افق کوروش

 

اگر در نگه داشتن مایعات مشکل دارید، سعی کنید تکه‌های کوچک یخ را بمکید و جرعه‌های کوچک آب بنوشید. همچنین می‌توانید نوشابه‌های بدون کافئین مانند اسپرایت، سون آپ یا زنجبیل بنوشید.

فراموش نکنید که نوشابه‌های شفاف و بدون کافئین اثر مطلوب‌تری بر درمان ناراحتی‌های دستگاه گوارش و معده دارند. همچنین عصاره یا آب میوه‌ها و سبزیجات، به خاطر محتوای بالای فیبر و از آنجایی که سدیم متعادلی دارند، توصیه می‌شوند.

برای خرید انواع نوشابه مثل کوکا سیاه، سون آپ، اسپرایت و پودر زنجبیل می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

 

آبمیوه‌های طبیعی و نوشیدنی‌های ورزشی

 

آبمیوه‌های طبیعی و نوشیدنی‌های مخصوص ورزش، به خاطر به تعادل رساندن الکترولیت بدن، به عنوان جایگزین مناسب برای نوشابه محسوب می‌شوند. علاوه بر این، اگر نوشابه‌هایی را پیدا کردید که کافئین ندارند، می‌توانید با کوکا جایگزین کنید.

نوشیدنی‌های ورزشی حاوی الکترولیت، بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن هستند. برای خرید انواع آبمیوه می‌توانید از فروشگاه‌های همواره تخفیف افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

 

چای کمرنگ بنوشید

 

چای کمرنگ برای درمان اسهال

 

یکی دیگر از نوشیدنی‌های مناسب برای جایگزینی با نوشابه سیاه برای اسهال، چای سیاه کمرنگ است. چای کمرنگ کافئین بسیار کمی دارد و به رفع عطش ناشی از اسهال هم کمک می‌کند. می‌توانید انواع چای را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی خریداری کنید.

 

برخی فرآورده‌های شیر

 

فروش ویژه حصولات پروتئینی افق کوروش

فرآورده‌های شیری خاصی وجود دارد که در صورت ابتلا به اسهال می‌توان آنها را مصرف کرد. این فرآورده‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

• شیر بدون لاکتوز، مانند شیر لاکتید، لاکتیز یا شیر سویا
• ماست تهیه شده با شیر کم چرب (ساده، وانیل، کاپوچینو یا با طعم هلو)
• پنیر، مانند پنیرهای سفت با شیر کم چرب
• دسرهایی مانند پودینگ یا کاستارد که پخته شده یا با شیر کاهش یافته لاکتوز درست می‌شوند.

حتما بخوانید  17 روش خانگی و قطعی درمان عطسه و آبریزش بینی صبحگاهی

 

با این حال، مطمئن شوید که از محصولات و فرآورده‌های حاصل از شیر که در زیر به آن‌ها اشاره شده است، اجتناب می‌کنید:

• شیرهایی مانند شیر سفید معمولی یا شکلاتی
• ماست با دانه‌هایی مانند تمشک یا توت فرنگی یا ماست‌های تهیه شده با شیر پرچرب
• پنیر، مانند پنیر با پنیر پر چرب یا پنیر با دانه، مانند زیره سیاه
• دسرهایی مانند شربت، کیک، کلوچه، بستنی، پودینگ معمولی و کاسترد

 

شیر بدون لاکتوز، ماست، پنیر صبحانه و پودینگ و پودر دسر را از از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی خریداری کنید.

 

بیشتر بخوانید: لیست خوراکی های ممنوع برای اسهال

 

نوشابه و درمان اسهال کودکان

 

نوشابه و درمان اسهال کودکان

 

شاید کودکان بیش از بزرگسالان به خوردن نوشابه علاقه نشان دهند و به خاطر شیرین و گازدار بودن این نوشیدنی، آن را به داروهای مفید برای درمان اسهال، ترجیح دهند. اما این موضوع که نوشابه برای اسهال مفید نیست، در مورد کودکان بیشتر صدق می‌کند.

کودکان علاوه بر مایعات مفید و بدون کافئین، با مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات پیچیده مثل نان، برنج، گندم، غلات، گوشت بدون چربی، ماست، میوه و سبزیجات سریع‌تر بهبود پیدا کنند.

هنگامی که به اسهال دچار می‌شوید یا حتی در طول دوران بهبودی، باید از خوردن برخی غذاها اجتناب کنید. چون این غذاها می‌توانند سیستم هاضمه را تحریک کرده و اسهال را تشدید یا طولانی کنند. غذاهایی که باید هنگام اسهال از آنها اجتناب کنید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 

• قهوه، نوشابه و سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین
• شیرین کننده مصنوعی نظیر سوربیتول
• شیر و محصولات لبنی (مثل نوشیدنی‌های پروتئینی بر پایه شیر)
• غذاهای سرخ شده، چرب و پر روغن
• غذاهای ادویه‌دار
• گوشت گاو
• ماهی ساردین
• سبزیجات خام
• پیاز
• ذرت
• ریواس
• مرکبات
• میوه‌هایی مثل آناناس، گیلاس، انجیر و توت

• همچنین از نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار گرم یا سرد خودداری کنید چون ممکن است اسهال را تشدید کند و باعث گرفتگی عضلات شود.

 

نان، برنج، گندم، غلات و انواع گوشت گاو و گوساله و گوشت گوسفند بدون چربی را می‌توانید به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنی از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی خریداری کنید.

 

سوالات متداول

 

آیا نوشابه برای درمان اسهال مفید است؟

 

هر چند برخی افراد نوشیدن نوشابه کوکا یا نوشابه سیاه را به عنوان راه درمان اسهال توصیه می‌کنند ولی بر اساس تحقیقات جدید، نوشیدن نوشابه در دوران اسهال، به خاطر محتوای قند و کافئین بالا می‌تواند به تشدید اسهال منجر شود و شرایط را مخصوصا در کودکان، وخیم‌تر کند.

 

کافئین چه تاثیری بر اسهال دارد؟

 

مصرف کافئین باعث می‌شود سرعت از دست دادن آب و نمک بدن افزایش بیشتری پیدا کند. علاوه بر این کافئین می‌تواند ناراحتی معده را بیشتر کند و موجب بروز نفخ، باد شکم و فشار شود.

 

منابع: medicinenet / megainteresting/ livestrong

 

کالابرگ الکترونیک