۵ روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی و از بین بردن کرم آن

۵ روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی و از بین بردن کرم آن


3 اردیبهشت 1403 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست؟ طرز شستن توت فرنگی با نمک چگونه است؟ شستن توت فرنگی با آب و سرکه چطور انجام می‌شود؟ پیدا کردن بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی به خاطر بافت نرم و حساس توت فرنگی معمولاً چالش‌برانگیز است. در مجموع روش‌های شستن انواع توت به خاطر نوع بافت این میوه‌ها حساس‌تر از سایر میوه‌هاست. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با چند روش صحیح شستن توت فرنگی و همچنین ضدعفونی کردن توت فرنگی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد روش‌های شستن توت فرنگی پاسخ خواهیم داد.

 

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست؟

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی

به طور معمول بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی روشی است که آلودگی‌ها و سموم روی سطح توت فرنگی را تمیزتر کند. یکی از نکات مهم در شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی این است که شما نباید از هیچ‌گونه ماده شوینده‌ای برای این کار استفاده کنید. زیرا به خاطر بافت توت فرنگی مواد شوینده به داخل میوه رسوخ می‌کنند و بعد خورده می‌شوند. در ادامه بهترین روش‌های شستن توت فرنگی را به شما آموزش می‌دهیم.

۱- شستن توت فرنگی در سینک با آب خالی (روش اول)

اولین و سریع‌ترین روش برای شستن توت فرنگی در خانه این است که توت‌ها را داخل سینک بریزید. سپس سینک را از آب سرد پر کنید و اجازه دهید توت فرنگی‌ها برای مدتی داخل آب بمانند. سپس توت فرنگی‌ها را دانه به دانه بردارید و زیر آب سرد با فشار بشویید. در این روش باید به خوبی سطح میوه را مالش دهید تا آلودگی‌ها تمیز شوند.

در انتها توت‌ها را روی یک حوله کاغذی قرار دهید و خوب خشک کنید. معمولاً بهتر است از این روش برای زمان‌هایی استفاده کنید که قصد دارید مربای توت فرنگی درست کنید و یا از آن برای تهیه انواع دسر و نوشیدنی خوشمزه با توت فرنگی استفاده کنید.

از طرف دیگر این روش برای تمیز کردن توت فرنگی‌های ارگانیک بسیار مؤثر است، اما ممکن است به خوبی سموم و آفت‌کش‌ها را از سطح توت فرنگی تمیز نکند، بنابراین توصیه می‌شود برای شستن توت فرنگی‌هایی که از بازار خریداری می‌کنید، از روش‌های مطمئن‌تری استفاده کنید.

۲- شستن توت فرنگی با آب و سرکه (روش دوم)

شستن توت فرنگی با آب و سرکه

اگر توت فرنگی که خریداری کرده‌اید گلخانه‌ای باشد، قطعاً تا رسیدن میوه در معرض انواع سم و آفت‌کش‌ها قرار گرفته است. بنابراین غوطه‌ور کردن توت فرنگی در ترکیب آب و سرکه می‌تواند در از بین بردن این سموم بسیار مفید باشد.

برای این کار باید یک کاسه سرکه را داخل سینک بریزید. سپس به اندازه ۴ کاسه آب به آن اضافه کنید. توت فرنگی‌ها را برای ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید. در نهایت توت‌ها را با آب سرد بشویید.

در صورت تمایل می‌توانید سرکه را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های همواره تخفیف افق کوروش خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: مصارف سرکه سفید و قرمز در خانه‌داری

۳- شستن توت فرنگی با جوش شیرین (روش سوم)

شستن توت فرنگی با جوش شیرین

یکی دیگر از بهترین روش‌های تمیز کردن و شستن توت فرنگی استفاده از خواص جوش شیرین برای ضدعفونی میوه و سبزیجات است. برای این کار باید ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ لیوان آب ترکیب کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای ۵ دقیقه داخل این محلول بگذارید. بعد از این مدت باید همه توت فرنگی‌ها را به خوبی با آب سرد آبکشی کنید.

تخفیف شوینده های افق کوروش
حتما بخوانید  ۳ طرز تهیه مرغ در هواپز (ایرفرایر) به صورت شکم پر، خوراک و جوجه

در صورت تمایل می‌توانید جوش شیرین را به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های همواره تخفیف افق کوروش خریداری کنید.

۴- طرز شستن توت فرنگی با آب و نمک (روش چهارم)

طرز شستن توت فرنگی با نمک

«نمک» یکی از بهترین و مؤثرترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است. بسیاری افراد معتقد هستند که بهترین روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی استفاده از نمک است. برای این کار باید برای هر یک لیوان آب از یک قاشق چای‌خوری نمک ترکیب کنید (به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید).

سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب نمک قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید. توجه داشته باشید که توت فرنگی‌ها باید کاملاً در آب نمک غوطه‌ور باشند تا تمیز و ضدعفونی شوند. در برخی دستورالعمل‌ها ذکر شده که توت فرنگی‌ها را تنها برای ۵ دقیقه در آب نمک قرار دهید تا شور نشوند. اما برای ضدعفونی توت فرنگی‌های پیشنهاد می‌شود آن‌ها را تا زمانی که طعم بدی پیدا نکنند در آب نمک بگذارید.

آب نمک می‌تواند میکروب توت فرنگی و کرم‌های ریز موجود در آن را تمیز کند. از طرف دیگر نمک سطح میوه را ضدعفونی می‌کند و سموم و آفت‌کش‌ها را از روی میوه پاک می‌کند.

شما می‌توانید نمک را به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

۵- طرز شستن توت فرنگی با محلول ضدعفونی مخصوص میوه و سبزی (روش پنجم)

طرز شستن توت فرنگی با شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی

یکی دیگر از روش‌های رایج برای شستشوی توت فرنگی استفاده از شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی است. برای این کار باید نصف یک ظرف بزرگ یا سینک را با آب سرد پر کنید. سپس ۱۰ قاشق غذاخوری محلول ضدعفونی‌کننده میوه و سبزیجات به آب اضافه کنید. با یک ملاقه آب را هم بزنید و سپس توت فرنگی‌ها را برای چند ثانیه در آب بریزید. سپس آن‌ها را چند بار با آب سرد و فراوان بشویید و در آبکش قرار دهید تا خشک شوند.

ضدعفونی کننده سبزیجات را به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش می‌توانید خریداری کنید.

چرا شستن صحیح توت فرنگی اهمیت زیادی دارد؟

چرا شستن توت فرنگی اهمیت زیادی دارد؟

خواص درمانی توت فرنگی در طب سنتی و فواید توت فرنگی برای سلامتی کم نیست. اما توت فرنگی در معرض سموم و آفت‌کش‌های زیادی قرار می‌گیرد و از همین رو باید قبل از مصرف به خوبی شسته شود تا خواص توت فرنگی تحت‌الشعاع قرار نگیرند. بیشتر توت فرنگی‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، ارگانیک نیستند و تا مرحله میوه دادن، در معرض سموم شیمیایی مختلف قرار می‌گیرند.

آمارها نشان می‌دهد که توت فرنگی بیشتر از هر میوه دیگری به آفت‌کش‌ها آلوده است. شستن توت فرنگی با آب سرد تنها ۷۵ تا ۸۰ درصد این آفات و سموم را از بین می‌برد و از همین رو لازم است این میوه را به روشی اصولی بشویید.

از طرف دیگر توت فرنگی نشسته می‌تواند محل زندگی باکتری‌ها و حشرات کوچکی باشد که تنها با شستشوی صحیح از بین می‌روند. بنابراین تمیز کردن توت فرنگی را جدی بگیرید و حتماً از روش درستی برای این کار استفاده کنید.

آیا می‌توان توت فرنگی را با مواد شوینده شست؟

آیا می‌توان توت فرنگی را با مواد شوینده شست؟

سازمان غذا و داروی آمریکا همواره توصیه می‌کند که هیچ یک از میوه‌ها و سبزیجات را با مواد شوینده و یا حتی شوینده‌هایی که فقط برای شستن میوه و سبزی طراحی شده‌اند نشویید. باقی ماندن این مواد شوینده روی میوه‌ها و سبزیجات به شدت برای بدن مضر هستند و می‌توانند به سلامت ما آسیب برسانند. در صورت شستن توت فرنگی با محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات چند بار توت فرنگی‌ها را با آب فراوان و سرد بشویید و آبکشی کنید.

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن توت فرنگی بدانید

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن توت فرنگی بدانید

 • قبل از خوردن توت فرنگی حتماً دستان خود را بشویید تا زحماتی که برای شستن میوه کشیده‌اید، از بین نرود.
 • بهتر است توت فرنگی را قبل از خوردن بشویید. شستن توت فرنگی و نگهداری از آن در یخچال منجر به خیس شدن و فاسد شدن زودهنگام توت‌ها می‌شود.
 • توت فرنگی‌های نرم و دارای زدگی را دور بریزید. زیرا این توت فرنگی‌ها بقیه توت فرنگی‌های سالم را نیز خراب می‌کنند.
 • کلاهک یا ساقه توت فرنگی‌ها را قبل از شستن جدا نکنید چون این کار باعث نفوذ آب به داخل توت فرنگی می‌شود و آن را نرم و خراب می‌کند.
 • توت فرنگی‌های کپک زده را مصرف نکنید. زیرا کپک به تمام جسم میوه رسوخ می‌کند و با بریدن بخش کپک زده تمیز نمی‌شود.
 • اگر قصد ندارید توت فرنگی‌ها را بعد از خرید میل کنید، بهتر است آن‌ها را به صورت نشسته داخل یک ظرف درب بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید.
 • از آنجایی که در نحوه خوردن توت فرنگی سطح توت فرنگ خراش داده نمی‌شود و پوستی برای جدا کردن ندارد، بنابراین باید قبل از خوردن و حتی برای تهیه انواع اسموتی توت فرنگی و شربت توت فرنگی به خوبی ضدعفونی شود.
 • برای نگهداری توت فرنگی شسته شده باید آن را در یک ظرف در باز بریزید و یک دستمال کاغذی روی آن بگذارید تا رطوبت موجب خراب شدن توت فرنگی‌ها نشود. این توت فرنگی‌ها در صورت سالم بودن از ۳ تا ۷ روز قابل نگهداری هستند.
 • برای افزایش ماندگاری توت فرنگی‌ها می‌توانید آن‌ها را برای ۶ تا ۱۲ ماه در فریزر بگذارید. روش‌های صحیح فریز کردن توت فرنگی را بلد هستید؟
 • قبل از قرار دادن توت فرنگی در یخچال حتماً آن را به خوبی خشک کنید.
 • برای شستن توت فرنگی‌ها به هیچ عنوان از فشار دست استفاده نکنید. فشار دادن توت فرنگی موجب آسیب دیدن به بافت میوه و نفوذ آب به آن می‌شود و فرآیند فاسد شدن توت فرنگی را سریع‌تر می‌کند.
حتما بخوانید  طرز تهیه 2 مدل حلوا بوتیکی مجلسی

سوالات متداول درباره روش صحیح شستن توت فرنگی

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی چیست؟

بهترین روش شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی استفاده از نمک، سرکه یا جوش شیرین به صورت محلول با آب است.

با استفاده از نمک چگونه توت فرنگی را بشوییم؟

برای ضدعفونی کردن توت فرنگی با نمک باید ۱ قاشق چای‌خوری نمک را در هر یک لیوان آب ترکیب کنید و به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید.

روش از بین بردن کرم توت فرنگی چگونه است؟

اگر در توت فرنگی شما کرم وجود داشته باشد، بهترین روش شستن توت فرنگی این است که آن را برای ۱۰ دقیقه در ترکیبی از آب، نمک و سرکه بریزید و بعد به خوبی با آب سرد بشویید. با این روش کرم‌ها و همچنین تخم کرم‌های موجود در توت فرنگی از بین می‌روند.

طرز شستشوی توت فرنگی برای پیشگیری از عفونت‌های ویروسی مثل کرونا چگونه است؟

بهتر است بدانید که روش‌هایی مثل شستن توت فرنگی در آب نمک، جوش شیرین، سرکه یا شوینده مخصوص سبزیجات و میوه، توت فرنگی را به خوبی ضدعفونی می‌کنند و از همین رو می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی در مورد آلودگی و انتقال ویروس آن‌ها را میل کنید.

آیا می‌توان توت فرنگی را با مایع ظرفشویی شست؟

برای شستن توت فرنگی‌ها به هیچ وجه از مایع ظرفشویی،‌ صابون یا شوینده‌های دست، صورت، بدن و منسوجات استفاده نکنید. این شوینده‌ها باعث آسیب به بافت توت فرنگی می‌شود و آن را فاسد می‌کند و البته برای سلامت بدن بسیار مضر هستند.

ماندگاری توت فرنگی شسته شده چقدر است؟

توت فرنگی شسته شده در صورت نگهداری اصولی ۵ تا ۷ روز تازه و سالم می‌ماند ولی اگر رطوبت یا آلودگی به آن برسد، این زمان کاهش خواهد یافت. برای بالا بردن ماندگاری توت فرنگی، آنها را کاملا خشک کنید و در یک دستمال نخی خشک یا کاغذ روزنامه بپیچید. سپس در ظرف درب‌دار قرار دهید. پارچه یا روزنامه رطوبت اضافی توت فرنگی را می‌گیرد.

 

منابع: masterclass، wikihow

محصولات مرتبط