بهترین و کاربردی ترین روش های نگهداری رب گوجه فرنگی

بهترین و کاربردی ترین روش های نگهداری رب گوجه فرنگی


20 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
نگهداری رب گوجه فرنگی

گاهی اوقات کارهای ساده مثل نگهداری رب گوجه فرنگی به یک چالش تبدیل می شود اما به معنای آن نیست که این مورد، کم اهمیت است. چون ممکن است با یک کپک ساده، تمام ماده غذایی غیر قابل استفاده شود. از یاد نبرید که حتی اگر قسمت کپک زده را جدا کنید، باز هم مسمومیت در کل غذا باقی بماند. در سرویس سبک زندگی درباره راه های پیشگیری از کپک زدن و روش های نگهداری رب گوجه فرنگی به شما می گوییم. با مجله کوروش همراه باشید.

 

مشکل کپک زدن رب گوجه، مربا یا مواد غذایی از این دست از زمان قدیم وجود داشته، مخصوصا برای قدیمی ها که در زمان گذشته به یخچال دسترسی نداشته اند، این مشکل فراگیرتر هم بوده است. راه حل قدیمی ها این بوده است که رب گوجه فرنگی را به میزان مصرف جدا می کردند و بقیه رب را در کوزه می ریختند و درب آن را مهر و موم می کردند. کوزه ها برای مدتی که استفاده از آن ها ضرورت نداشت، در زمین دفن و چال می شدند تا لایه های خنک زمین، دوام و مدت زمان نگهداری از رب گوجه فرنگی را بالا ببرند.

 

بهترین راه نگهداری رب گوجه فرنگی خانگی

 

بهترین راه نگهداری رب گوجه فرنگی خانگی

 

اگر از رب گوجه فرنگی خانگی استفاده می کنید و اصرار دارید که خودتان رب گوجه مصرفی تان را درست کنید، در طرز تهیه آن باید مواردی را رعایت کنید تا رب گوجه فرنگی سالم و استانداردی داشته باشید. زمان مناسب نگهداری رب گوجه هم اهمیت دارد.

 

 

تبخیر کامل آب رب گوجه

 

هنگامی که رب گوجه فرنگی را درست می کنید، حتما حواستان باشد که آن را غلیظ از روی حرارت بردارید و تا جای ممکن اجازه دهید آب آن تبخیر شود. برای اطمینان از بخار شدن آب اضافی رب گوجه فرنگی، در آخر پخت، یک قاشق را در رب گوجه فرو برید و اگر آب جمع نشد، به معنی این است که غلظت خوبی دارد و احتمال کپک زدن بسیار پایین است.

 

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

اضافه کردن روغن به رب گوجه فرنگی

 

اضافه کردن روغن به رب گوجه فرنگی

 

در مراحل پایانی پخت، به رب گوجه، روغن اضافه کنید. ولی این روغن نباید در حدی باشد که در رب گوجه فرنگی مشاهده شود.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی تند « 

 

 

اضافه کردن نمک

 

در طرز تهیه رب گوجه خانگی، نمک بیشتری استفاده کنید. نمک پروسه کپک زدن را تا حدودی به تاخیر می اندازد. در ضمن نمک را بعد از پخت کامل رب گوجه فرنگی اضافه کنید.

 

 

تاثیر پخت ملایم بر ماندگاری رب

 

سعی کنید رب را با حرارت ملایم تر و مدت زمان بیشتر بپزید تا ماندگاری آن بالاتر رود.

 

 

برای جدا کردن رب، قاشق تمیز استفاده کنید

 

هرگز از قاشقی که خیس یا چرب است یا قاشقی که در غذا فرو برده اید، در رب استفاده نکنید. این کار حتما به کپک زدن رب گوجه منجر می شود.

حتما بخوانید  زمان مناسب نگهداری رب گوجه فرنگی خانگی و کنسروی چند ماه است؟

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رب فلفل

 

نگهداری رب گوجه فرنگی در یخچال

 

نگهداری رب گوجه فرنگی در یخچال

 

بعد از باز کردن درب ظرف رب گوجه قوطی فلزی و شیشه‌ای یا رب خانگی، حتما آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. قرار دادن رب بعد از نفود هوا در دمای محیط، روند کپک زدن آن را تسریع می بخشد. ظرف رب را در طبقات بالای یخچال بگذارید که سرمای بیشتری دارد.

اگر از رب کنسرو شده استفاده می کنید، بهتر است بعد از باز کردن درب آن، رب را به ظرفی انتقال دهید که در دار باشد. ترجیحا بطری شیشه ای مقاوم را انتخاب کنید که مطمئن باشید رنگ و طعم رب در آن تغییر نمی کند. چون شیشه به خاطر جنسی که دارد، با مواد داخل بطری، واکنش نشان نمی دهد. پیشنهاد می‌کنیم مطلب روش‌های فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی مدت از آن را هم مطالعه کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ترشی سیر ۷ ساله در ۴۰ روز « 

 

 

نکاتی درباره ظرف نگهداری رب گوجه فرنگی

 

نکاتی درباره ظرف نگهداری رب گوجه فرنگی

 

ظرفی که برای نگهداری رب انتخاب می کنید، حتما از نوع درب دار باشد. حتما در ظرف را بعد از هر بار استفاده، محکم ببندید.

 

رب را در وهله اول در بطری های شیشه ای و در وهله دوم، در قوطی های پلاستیکی بریزید و در آن را ببندید. اگر جنس در ظرف شیشه ای شما فلزی است، آن را از نوع ضد زنگ انتخاب کنید تا به مرور زمان اکسیداسیون اتفاق نیفتد.

 

ظرف هایی که برای نگهداری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، سایز کوچکی داشته باشند تا مدت زمان زیادی در یخچال نمانند و زودتر خالی شوند.

 

استفاده از بطری های آب معدنی هم یکی از گزینه های مناسب است. بهتر است از انواع کوچک آن استفاده کنید تا زودتر خالی شوند. بطری های آب معدنی این مزیت را دارند که در(ب) آن ها کاملا کیپ می شود و هوا در آن رسوخ نمی کند به این ترتیب خواص رب گوجه فرنگی حفظ می‌شود.

 

 

نکاتی که موقع پر کردن ظرف رب باید به آن توجه کنید

 

نکاتی که موقع پر کردن ظرف رب باید به آن توجه کنید

 

 • حتما ظرفی که رب گوجه را در آن می ریزید، بشویید. ظرف رب باید از هر ناخالصی یا آلودگی پاک باشد.

 

 • ظرف ها را کاملا خشک کنید و رطوبتی در آن ها وجود نداشته باشد. با یک دستمال بدون پرز این کار را انجام دهید.

 

 • همه رب را به صورت یک جا در ظرف نریزید. بعد از هر بار اضافه کردن رب با قاشق یا ملاقه، شیشه یا ظرف پلاستیکی را تکان دهید یا با قاشق به صورت افقی به هم بزنید تا هوای موجود در آن، تخلیه شود.

 

 • ماندن هوا در شیشه رب، باعث ایجاد گاز نیز خواهد شد که اگر فضای کافی برای خروج نداشته باشد، موقع باز کردن ممکن است با فشار از بطری خارج شود یا باز کردن در را با مشکل مواجه کند.

 

 • بعد از پر کردن ظرف رب، آن را به مدت ۲۴ ساعت به صورت وارونه بگذارید تا هوای باقی مانده در ظرف، کاملا خارج شود.

 

 • روی رب گوجه فرنگی را به اندازه یک لایه نازک روغن بریزید. بهتر است این روغن از نوع جامد آب کرده باشد. استفاده از روغن زیتون و روغن مایع هم بلامانع است.
حتما بخوانید  ترفندها و راهکارهای تمیز کردن کفش کتانی و چرمی سفید

 

 

بیشتر بدانید » طرز تهیه مربای آلبالو بدون شکرک و کپک «

 

 

نگهداری رب گوجه فرنگی در فریزر

 

نگهداری رب گوجه فرنگی در فریزر

 

فریز کردن رب یکی از بهترین راه های نگهداری رب گوجه فرنگی است چون مواد مغذی رب تا حد زیادی حفظ می شود و مدت زمان طولانی تری می توان از رب نگهداری کرد بدون این که کپک بزند. از طرفی نقطه انجماد رب به گونه ای است که هنگام قرار دادن در فریزر، کاملا یخ نمی زند.  ولی در فریز کردن رب گوجه باید نکاتی را رعایت کنید:

 

 • اگر از بطری های شیشه ای برای نگهداری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید حتما آن ها را نوع با ضخامت استفاده کنید.

 

 • بطری را کاملا پر نکنید و فضای خالی برای آن بگذارید. ممکن است به خاطر فشار انجماد، بطری بشکند یا ترک بردارد.

 

 • ظرفی که انتخاب می کنید، خیلی بزرگ نباشد. چون برای هر بار استفاده باید مقداری از رب گوجه را بتراشید و این کار ممکن است شما را با سختی مواجه کند.

 

 • می توانید برای فریز کردن رب، از پاکت های پلاستیکی زیپ کیپ استفاده کنید. در این صورت، یک لایه با قطر یک یا ۲ سانتی متر از رب را در پلاستیک بریزید و هر بار به میزان لازم، از رب را جدا و استفاده کنید.

 

 • قبل از استفاده از پاکت پلاستیکی، از سالم و بدون سوراخ بودن پاکت مطمئن شوید تا به خاطر نشت آب رب گوجه، به دردسر نیفتید.

 

بهترین روش های نگهداری رب گوجه

 

قالب های یخ یا لیوان های کوچک یک بار مصرف هم از دیگر گزینه های نگهداری رب گوجه فرنگی در فریزر هستند.

 

قالب های سیلیکونی مخصوص کاپ کیک هم برای فریز کردن رب گوجه بسیار مناسب اند. چون این قالب ها انعطاف کافی دارند و هنگام خارج کردن رب از قالب، با مشکل مواجه نخواهید شد. از طرفی، رب گوجه هرگز به این قالب ها نمی چسبد.

 

 

این مواد خوراکی را هرگز در فریزر نگهداری نکنید

 

 

جوشاندن بطری رب گوجه برای جلوگیری از کپک زدن

 

جوشاندن بطری رب گوجه برای جلوگیری از کپک زدن

 

یکی از راه های از بین رفتن آنزیم ها و باکتری های خطرناک موجود در رب گوجه فرنگی این است که بعد از ریختن رب گوجه در ظرف (بطری شیشه ای) در(ب) آن ها را کاملا کیپ کنید تا منفذی نماند.

بطری ها را در یک قابلمه بگذارید و داخل قابلمه را آب بریزید. آب باید در حدی باشد که روی شیشه ها را نپوشاند. قابلمه را روی حرارت بگذارید تا آب جوش بیاید. ۳۰ دقیقه صبر کنید تا شیشه ها حرارت ببینند.

سپس حرارت را خاموش کنید، شیشه ها را بیرون بیاورید و در مکان خنک قرار دهید. با این کار عمل کنسرو کردن رب گوجه را انجام می دهید.

 

 

استفاده از رب گوجه بعد از کپک زدن

 

استفاده از رب گوجه بعد از کپک زدن

 

اگر آثاری از کپک زدگی روی رب گوجه دیدید، از بقیه رب استفاده نکنید. هر چند بقیه قسمت های رب ممکن است در ظاهر، سالم و بدون کپک باشند ولی در خاطر داشته باشید که این قارچ ها در کل رب گوجه وجود دارند و شما با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن ها نیستید هر چند احتمال بروز مسمومیت در مورد آن ها وجود دارد.

 

 

 

 

کالابرگ الکترونیک