طرز تهیه کوکو تره مرحله به مرحله به ۴ روش در فر یا ماهیتابه

طرز تهیه کوکو تره مرحله به مرحله به ۴ روش در فر یا ماهیتابه


8 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه کوکو تره خوشمزه

طرز تهیه کوکو تره مرحله به مرحله به ۴ روش در فر یا ماهیتابه

اگر طرفدار کوکو سبزی باشید، حتما به کوکوی تره هم علاقه نشان می دهید. کوکوی تره یک غذای نونی سبک برای ناهار یا شام است که در بین گیاه خواران محبوبیت زیادی دارد. کوکو تره را با ترکیبی از مواد دیگر هم درست می کنند. همچنین به خاطر این که سریع درست می شود و مواد موجود در آن کاملا ساده و در دسترس است، طرفدارهای پر وپا قرصی دارد. ما در سرویس آشپزی مجله کوروش طرز تهیه کوکو تره فرنگی را به ۴ روش مختلف به شما آموزش می دهیم و فوت و فن های پخت آن را هم در فر و هم در تابه خواهیم گفت. در این مقاله فیلم آموزش طرز تهیه کوکو تره را هم تماشا کنید.

 

 

کوکو تره متعلق به کجاست؟

 

تبریزی ها یا بهتر بگوییم آذری ها کوکوی تره را به نام خود زده اند و معمولا اسفناج و پیاز را هم به طرز تهیه کوکو تره اضافه می کنند. البته چیزی که معمولا در کوکو تره می ریزند تا مجلسی تر شود، زرشک و گردو است. این غذا به عنوان یک غذای مجلسی در سفره تبریزی ها شناخته می شود. در مهمانی ها هم به عنوان یک فینگرفود در کنار دیگر غذاها می توان درست کرد.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه کوکو تره

 

فوت و فن های طرز تهیه کوکو تره

جشنواره بازگشت به مدرسه

 

  • اگر حس کردید مواد کوکو تره رقیق تر از حالت عادی است، به آن مقداری آرد نخودچی اضافه کنید تا انسجام بیشتری بگیرد.

 

  • می توانید مانند دیگر کوکوها، در طرز تهیه کوکو تره هم از قالب کوکو استفاده کنید. فقط حتما قبل از استفاده، کف قالب را چرب کنید.

 

  • استفاده از تابه دو طرفه برای پخت کوکو تره بسیار مناسب است. می توانید وقتی یک طرف کوکو تره به طور کامل پخت، تابه را برگردانید و بعد از پایان کار، آن را برش بزنید.

 

  • بهتر است بدانید که افزودن تخم مرغ بیشتر، باعث حجم گرفتن بیشتر کوکو تره خواهد شد.

 

  • به مواد موجود در طرز تهیه کوکو تره می توانید شوید هم اضافه کنید. با این کار یک غذای ترکی دیگر به نام «موجوَر» خواهید داشت. توصیه می کنیم آن را هم در دستور غذاهایی که در آینده می پزید، بگذارید.

 

  • به جای تره در طرز تهیه کوکو تره، از تره فرنگی هم می توانید استفاده کنید.

 

 

طرز تهیه کوکو تره

 

طرز تهیه کوکو تره

 

 

مواد لازم برای ۴ نفر

 

تره: ۸۰۰ گرم

گردو: ۵۰ گرم

زرشک: به میزان دلخواه

سیر: ۲ حبه (متوسط)

تخم مرغ: ۴ عدد

روغن مایع: به میزان لازم

نمک، فلفل، زردچوبه: به میزان لازم

 

 

فیلم آموزش کوکو تره را هم تماشا کنید:

 

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش

 

مرحله اول؛ شستن و ساطوری خرد کردن تره و سیر

 

در اولین گام از طرز تهیه کوکو تره، تره ها را پاک کنید و خوب بشویید. بگذارید تره ها در سبد یا روی پارچه کاملا خشک شوند. سپس شروع به خرد کردن آن ها کنید. سعی کنید تره ها را به صورت ریز و یکدست خرد کنید. با این کار، در انتها کوکوی تره زیباتری خواهید داشت.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه دسر کنافه پنیری ترکی + فیلم آموزش تهیه

سیرها را پوست بگیرید و با قسمت ریز رنده، رنده کنید یا با پشت چاقو آن ها را له کنید.

 

 

مرحله دوم؛ آماده کردن مایه کوکو

 

تره های خرد شده را در یک ظرف مناسب بریزید. نمک، زردچوبه، فلفل سیاه (یا قرمز) و انواع ادویه جاتی را که دوست دارید، اضافه کنید.

تخم مرغ ها را بهتر است به طور جداگانه در یک ظرف دیگر بشکنید و آن ها را کاملا با چنگال به هم بزنید تا روی تخم مرغ حباب تشکیل شود. با این کار از سالم بودن تخم مرغ ها هم مطمئن می شوید. یا این که می توانید تخم مرغ ها را مستقیما به مواد داخل کاسه، اضافه و با آن ها مخلوط کنید.

 

 

مرحله سوم؛ استراحت دادن به مایه کوکو تره

 

مخلوط کردن مواد کوکو تره

 

گردوها را پودر کنید یا آن ها را تا حد دلخواهتان بکوبید و به مواد اضافه کنید. زرشک را هم در همین مرحله از طرز تهیه کوکو تره اضافه کنید. روی ظرف را بپوشانید و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. یا اگر وقت کافی ندارید، برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در فریزر قرار دهید. با این کار انسجام کوکوی تره بیشتر خواهد شد.

فروش ویژه حصولات پروتئینی افق کوروش

 

 

مرحله چهارم؛ سرخ کردن کوکو تره

 

در یک تابه تفلون، مقداری روغن بریزید و تابه را بچرخانید تا کل کف تابه چرب شود. وقتی روغن به حد کافی داغ شد، مواد کوکو تره را به آرامی در تابه بریزید و روی آن را با پشت قاشق صاف و یکدست کنید. حرارت را پایین بیاورید و در تابه را برای چند دقیقه روی آن بگذارید تا مغز کوکو تره هم بپزد.

 

 

مرحله پنجم؛ سرو کردن کوکو تره

 

وقتی یک سمت کوکو سرخ شد و خودش را گرفت آن را با چاقو برش بزنید. تکه های کوکو تره را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود. بعد از این که هر دو سمت کوکو سرخ و طلایی شد، حرارت را متوقف و آن را در ظرف مناسب سرو کنید.

 

 

طرز تهیه جوجه کباب تابه ای

 

 

طرز تهیه کوکو تره با اسفناج

 

طرز تهیه کوکو تره با اسفناج

 

مواد لازم برای ۴ نفر

 

تره: ۲۰۰ گرم

اسفناج: ۱۰۰ گرم

تخم مرغ: ۳ عدد

زرشک و گردو: به میزان دلخواه

آرد نخودچی: ۱ قاشق غذاخوری

زردچوبه، نمک و فلفل: به میزان دلخواه

روغن: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

در ابتدا تره و اسفناج را بشویید و خشک کنید. سپس آن ها را خیلی ریز و ساطوری خرد کنید. تخم مرغ ها را به همراه ادویه های دلخواه، زردچوبه، نمک، آرد، زرشک، مغز گردوی خرد یا پودر شده، به تره و اسفناج اضافه کنید. همه مواد را با هم مخلوط و در یک تابه با مقداری روغن سرخ کنید. بعد از اینکه هر دو طرف کوکو تره را سرخ کردید، آن را برش بزنید و سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کتلت گوشت « 

 

 

طرز تهیه کوکو تره و پیازچه

 

طرز تهیه کوکو تره و پیازچه

 

مواد لازم برای ۴ نفر

 

تره: ۴۰۰ گرم

پیازچه: ۱۰ ساقه

تخم مرغ: ۴ عدد

روغن: ۶ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

زردچوبه و پاپریکا: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

کوکو تره خوشمزه

 

مرحله اول

 

تره ها و پیازچه را به خوبی بشویید و خشک کنید. بعد از اینکه آب آن ها گرفته شود، آن ها را ساطوری خرد کنید یا در سبزی خردکن بریزید و خرد کنید. تره ها و پیازچه خرد شده را در یک کاسه بریزید و به آن ها، نمک، فلفل، زردچوبه، پاپریکا و تخم مرغ را اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا مخلوط و یکدست شوند.

حتما بخوانید  طرز تهیه باقلوا کدو حلوایی و فوت و فن های خوشمزه شدن آن

 

 

مرحله دوم

 

می توانید مانند طرز تهیه کوکو تره با اسفناج، به مواد کوکو، گردو و زرشک هم اضافه کنید. اگر زیادی رقیق است، از آرد نخودچی استفاده کنید.

 

 

مرحله سوم

 

در یک تابه، روغن بریزید و بعد از این که داغ شد، کوکو را در آن بریزید و وقتی یک سمت آن سرخ شد، برش بزنید و سمت دیگر را سرخ کنید. بعد از این که دو طرف کوکو برشته و طلایی شد، آن را سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه شامی کباب « 

 

 

طرز تهیه کوکو تره و سیب زمینی در فر

 

طرز تهیه کوکو تره و سیب زمینی در فر 

 

گاهی اوقات کوکو تره را با سیب زمینی هم درست می کنند. هر چند معیار استفاده از تره و سیب زمینی تا حد زیادی به سلیقه شما بستگی دارد ولی معمولا در این غذا، میزان سیب زمینی را کمتر اضافه می کنند تا طعم تره، غالب باشد.

اما برای این که کوکوی تره رژیمی باشد و از روغن کمتری در آن استفاده شود، می توان کوکو تره را در فر پخت. البته پخت کوکو در فر این مزیت را دارد که لازم نیست کوکو را برگردانید یا مدام بالای سر تابه بایستید. اما حتما باید در طول زمان پخت، به غذا سر بزنید.

 

 

زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

زمان پخت: ۳۵ دقیقه

مواد لازم برای ۴ نفر

تره: ۳۰۰ گرم

سیب زمینی: ۲ عدد متوسط

تخم مرغ: ۳ عدد

آرد سوخاری یا نخودچی: ۱ قاشق چای خوری

نمک، فلفل، زردچوبه: به میزان لازم

پودر پاپریکا و زنجبیل: به میزان لازم

روغن یا کره: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

کوکو تره تبریزی

 

مرحله اول

 

در اولین مرحله از طرز تهیه کوکو تره و سیب زمینی، فر را روشن کنید تا گرم شود.

تره ها را بشویید و بگذارید رطوبتشان را از دست بدهند. سیب زمینی را پوست بگیرید و بشویید و خشک کنید. تره ها را بعد از خشک شدن، ساطوری یا در سبزی خردکن، خرد کنید. سیب زمینی را با قسمت ریز رنده، رنده کنید و آب آن را با دست بگیرید تا موقع پخت وا نرود.

 

 

مرحله دوم

 

سبزی خرد و ساطوری شده و سیب زمینی رنده شده را در یک کاسه بریزید و به آن تخم مرغ، زردچوبه، نمک، فلفل، پودر پاپریکا، پودر زنجبیل و آرد را اضافه کنید. مواد را کاملا با هم مخلوط کنید تا یکدست شوند. بهتر است حداقل ۳۰ دقیقه روی ظرف را بپوشانید تا مواد استراحت کنند.

 

 

مرحله سوم

 

فر را روی دمای ۱۸۰درجه تنظیم کنید. قالب کوکو تره را با کمی روغن یا کره چرب کنید، به طوری که دیواره ها و کف قالب چرب باشد. مایه کوکو را در قالب بریزید و روی آن را با فویل نازک بپوشانید. قالب را به مدت ۲۵ دقیقه در فر بگذارید.

سپس فویل روی قالب را بردارید و ۳ دقیقه گریل بالای فر را روش کنید تا روی آن برشته شود. قبل از این که قالب را از فر خارج کنید، حتما با چنگال امتحان کنید تا از پخته بودن مغز کوکو تره، مطمئن شوید.

 

 

نکته مهم در طرز تهیه کوکو تره در فر:

 

در طرز تهیه کوکو تره در فر، از زرشک استفاده نکنید چون احتمال سوختن کوکو بالا می رود.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کوکو کاهو  «

 

کالابرگ الکترونیک