طرز تهیه ترشی زیتون به ۵ روش مرحله به مرحله

طرز تهیه ترشی زیتون به ۵ روش مرحله به مرحله


20 مهر 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه ترشی زیتون

ترشی زیتون علاوه بر طعم دلپذیر و خوشمزه، خواص بسیار زیادی برای سلامتی دارد. کاهش کلسترول خون، پیشگیری از دیابت، کمک به سلامت قلب و استخوان ها و … برخی از فواید مصرف ترشی زیتون است. از طرفی این ترشی را در طرز تهیه انواع سالاد یا به عنوان چاشنی در کنار غذا هم می توان به کار برد. ترشی زیتون را به روش های مختلف درست می شود و نیازی به مواد زیاد و غیر قابل دسترس هم نیست. در این مقاله از سرویس آشپزی مجله کوروش به ۵ روش طرز تهیه ترشی زیتون و فوت و فن های آن می پردازیم.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه ترشی زیتون

فوت و فن های طرز تهیه ترشی زیتون

 

  • در طرز تهیه ترشی زیتون می توانید از سبزی ترشی یا سبزی های دلخواه معطر، سیر و فلفل استفاده کنید. میزان استفاده از این مواد به سلیقه شما بستگی دارد.

 

  • بهتر است در طرز تهیه ترشی زیتون به جای سرکه انگور، از سرکه سفید استفاده کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید از مخلوط آب و سرکه به جای سرکه استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: ۲ طرز تهیه سیر ترشی هفت ساله در ۴۰ روز

 

 

چگونه تلخی زیتون تلخ را بگیریم؟

 

اگر در طرز تهیه ترشی زیتون، از زیتون سبز یا سیاه تلخ استفاده می کنید، باید قبل از ترشی کردن، تلخی آن ها را بگیرید. برای گرفتن تلخی، زیتون ها را بعد از پاک کردن و شستن در یک قابلمه با مقداری آب بریزید. آب باید روی زیتون ها را بپوشاند. حرارت را بالا ببرید و بعد از این که چند جوش خورد، زیتون ها را آبکش کنید. این کار را تا جایی تکرار کنید که زیتون ها شیرین شوند. آخرین بار که زیتون ها را می جوشانید، کمی نمک به آن ها بزنید و بگذارید با نمک بجوشد. سپس زیتون ها را آبکش کنید.

 

 

۱- طرز تهیه ترشی زیتون با سرکه

 

ترشی زیتون با سرکه

 

مواد لازم

 

زیتون (بدون هسته): ۲ کیلوگرم

گشنیز خشک: ۱۵۰ گرم

ترخون خشک: ۱۵۰ گرم

نعنا خشک: ۱۵۰ گرم

گلپر: ۲ قاشق غذاخوری

سیر: ۵ بوته

فلفل سبز تند یا پودر فلفل: به میزان دلخواه

نمک و سرکه: به میزان لازم

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: زیتون ها را برای ترشی کردن آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی زیتون، چوب و شاخته زیتون ها را بگیرید. اگر می خواهید ترشی زیتون را بدون هسته درست کنید، هسته ها را با استفاده از نی خارج کنید. تلخی زیتون را بگیرید.

حتما بخوانید  طرز تهیه ترشی پیاز قرمز و سفید رستورانی به 3 روش آسان

 

 

مرحله دوم: سرکه را بجوشانید

 

در یک قابلمه مقداری سرکه بریزید و بجوشانید. یک جوش که خورد، کافی است. حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید سرکه خنک شود. سیر ها را پوست بگیرید و ریز خرد یا رنده کنید. گشنیز، ترخون، گلپر و نعنا را می توانید به صورت تازه هم به کار ببرید. در این صورت آن ها را بشویید و خرد کنید. نیاز به ریز خرد کردن سبزی ها نیست.

 

 

مرحله سوم: ترشی زیتون را درست کنید

 

بطری های شیشه ای را تمیز و استرلیزه کنید. حتما بطری ها باید خشک باشند. در غیر این صورت ترشی تان کپک می زند. داخل شیشه ها را یک ردیف زیتون، یک ردیف سیر له یا خرد شده، یک لایه سبزی های معطر و بعد نمک و فلفل بریزید. این لایه ها را به همین صورت ادامه دهید و تکرار کنید تا موادتان تمام شود. روی زیتون های داخل شیشه را سرکه بریزید و در بطری را محکم ببندید. حدود ۱ هفته طول می کشد که ترشی شما آماده شود. بعد از آن می توانید ترشی را سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: بررسی خواص و مضرات احتمالی زیتون و طبع و مصلح آن 

 

 

۲- طرز تهیه ترشی زیتون با هویج

 

طرز تهیه ترشی زیتون با هویج

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۳۵ دقیقه

 

مواد لازم

 

زیتون سبز یا سیاه یا هر دو: ۵۰۰ گرم

هویج: ۲ عدد متوسط

جوانه ماش: ۲۰۰ گرم

فلفل دلمه ای سبز، قرمز و نارنجی: هر کدام یک عدد

ترکیب شوید، نعنا و ریحان خشک: ۲ قاشق غذاخوری

روغن کنجد: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی

روغن زیتون: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

سرکه: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی

آبلیمو: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: زیتون، هویج و جوانه ماش را آماده کنید

 

در ابتدا زیتون را بشویید و هسته های آن ها را بگیرید. اگر زیتون ها تلخ بودند، تلخی آن ها را بگیرید. می توانید از زیتون شور بدون هسته هم استفاده کنید. زیتون ها را خشک کنید تا آب اضافی نداشته باشند. هویج ها را بشویید و خشک کنید. آن ها را به صورت خلالی باریک خرد کنید. جوانه ماش را بشویید و بعد از آبکش کردن روی یک پارچه نخی تمیز پهن کنید تا خشک شود.

 

 

مرحله دوم: مواد طرز تهیه ترشی زیتون را با هم مخلوط کنید

 

در یک ظرف جداگانه، زیتون های بدون هسته را با روغن زیتون مخلوط کنید. هویج خلالی شده و جوانه ماش را به ظرف اضافه کنید. فلفل دلمه ای ها را بشویید و ریز خرد کنید. سبزی هایی معطر،سرکه، آبلیمو، روغن کنجد، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید. مواد ترکیب شده را در بطری های شیشه ای تمیز و استریل شده بریزید و در ظرف را محکم ببندید. این ترشی ۱ ماه زمان نیاز دارد تا برسد. بعد از آن می توانید ترشی زیتون را در کنار غذا یا روی سالاد سرو کنید.

 

 

۳- طرز تهیه ترشی زیتون با رب انار و تمبر هندی

 

طرز تهیه ترشی زیتون با رب انار و تمبر هندی

 

مواد لازم

 

زیتون: ۱ کیلوگرم

آب انار ترش: ۳۰۰ گرم

تمبر هندی: ۱ بسته

سرکه: ۴۰۰ گرم

گلپر، نمک و فلفل: به میزان دلخواه

 

 

طرز تهیه

 

در اولین مرحله طرز تهیه ترشی زیتون، تمبر هندی را با سرکه در یک ظرف بریزید و با دست هسته های آن ها را جدا کنید. سپس این مخلوط را از صافی عبور دهید. آب انار، گلپر و زیتون را با هم مخلوط کنید. تمبر هندی و سرکه را به آن اضافه کنید. میزان ترشی و شوری ترشی را بچشید و در صورت نیاز، کمی نمک اضافه کنید. همه مواد را در بطری شیشه ای تمیز و خشک بریزید. در ظرف را ببندید و در محیط خنک یا یخچال قرار دهید تا زمانی که ترشی برسد و آماده مصرف شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه رب آلبالو مرحله به مرحله

 

 

۴- طرز تهیه ترشی زیتون مخلوط و ذرت

 

طرز تهیه ترشی زیتون مخلوط و ذرت

 

مواد لازم

 

زیتون بدون هسته: ۵۰۰ گرم

کنسرو ذرت: ۱ عدد

فلفل دلمه ای زرد و سبز: ۲ عدد

هویج: ۱ عدد

قارچ: ۲۰۰ گرم

نمک، فلفل و گلپر: به میزان لازم

سرکه: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

زیتون ها را بشویید. هسته های آن ها را بگیرید. اگر تلخ هستند، آن ها را شیرین کنید. زیتون ها را به صورت حلقه ای برش بزنید. قارچ، هویج و فلفل دلمه ای ها را بشویید و خرد کنید. زیتون های حلقه شده را همراه با ذرت کنسرو شده، هویج، قارچ و فلفل دلمه ای را با نمک، گلپر و فلفل مخلوط کنید. بطری های ترشی را تمیز و استرلیزه کنید. مخلوط را در بطری ها بریزید و سرکه را اضافه کنید تا جایی که روی مواد را بپوشاند. در بطری را محکم ببندید. این ترشی نیاز به ۲ هفته زمان دارد تا آماده مصرف شود.

 

 

بیشتر بخوانید: ۲ روش طرز تهیه ترشی و شور گوجه گیلاسی (زیتونی) خوشمزه

 

 

۵- طرز تهیه زیتون پرورده

 

طرز تهیه زیتون پرورده

 

مواد لازم

 

زیتون: ۱ کیلوگرم

مغز گردو خرد شده: ۲۰۰ گرم

آب انار: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

سیر: ۱ بوته

رب انار: ۳ قاشق غذاخوری

سبزی های معطر و گلپر: به میزان دلخواه

 

 

طرز تهیه

 

 

مرحله اول: هسته زیتون ها را خارج کنید

 

در اولین قدم برای درست کردن زیتون پرورده، زیتون ها را بشویید و هسته آن ها را بیرون بیاورید. تلخی زیتون را بگیرید. سبزی های معطر را اگر به صورت تازه استفاده می کنید، بشویید و خرد و ساطوری کنید. می توانید از سبزی های محلی شمالی مثل چوچاق هم استفاده کنید.

 

 

مرحله دوم: مواد را با هم مخلوط کنید

 

گردو را پودر کنید. می توانید آن ها را بکوبید یا چرخ کنید. سیر ها را پوست بگیرید و رنده یا له کنید. در یک ظرف زیتون ها را با گردو های خرد شده، سیر له شده، رب انار، گلپر و سبزی های معطر مخلوط کنید. آب انار را به مواد اضافه کنید. سپس همه مواد را در بطری های تمیز و استریل شده بریزید و در آن ها محکم ببندید. زیتون پرورده را در یخچال قرار دهید.

 

 

نکات مهم برای تهیه زیتون پرورده

 

نکات مهم برای تهیه زیتون پرورده

 

  • هر چه زیتون های مورد استفاده در زیتون پرورده کوچک تر باشند بهتر است. زیتون ها باید تازه و سالم باشند.

 

  • اگر گردوی مورد استفاده در طرز تهیه زیتون پرورده زیاد باشد، رنگ آن روشن تر می شود. اما در صورتی که میزان انار را بیشتر در نظر بگیرید، رنگ آن تیره تر می شود. سعی کنید از گردو های تازه استفاده کنید تا طعم زیتون پروده به مرور تلخ نشود.

 

  • بهتر است از سبزی های محلی و بومی شمالی برای درست کردن زیتون پرورده استفاده کنید.

 

 

 

کالابرگ الکترونیک