2 طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی و بدون زعفران با آرد گندم | مجله کوروش

۲ طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی و بدون زعفران با آرد گندم

۲ طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی و بدون زعفران با آرد گندم


27 دی 1400 . زمان مطالعه: 8 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
2 طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی و بدون زعفران با آرد گندم
کالابرگ الکترونیک

تنوع انواع حلواها در دستور تهیه دسرهای ایرانی کم نیست، اما هیچ کدام از حلواها به اندازه حلوای ساده زعفرانی و حلوا سیاه طرفدار ندارند. طرز تهیه حلوای ساده زعفرانی و سیاه کاملا مشابه است و تغییرات بسیار جزئی در مواد اولیه‌ای دارد که در آن‌ها استفاده می شود. در این مطلب از مجله کوروش، درست کردن حلوای ساده زعفرانی با آرد گندم و حلوا ساده بدون زعفران را بخوانید. نکات کلیدی برای تزیین حلوا ساده و فوت و فن های پخت حلوا ساده و آسان را هم در ادامه به شما در سرویس آشپزی خواهیم گفت.

 

آخرین تخفیف 1401

معمولا حلوا ساده زعفرانی را برای مراسم ختم، در روزهای ماه رمضان یا در حالت عادی به عنوان یک دسر که می‌توان آن را با چای سرو کرد، تهیه می کنند. ناگفته نماند که طرز تهیه حلوا ساده بسیار آسان است و می‌توان آن را با مواد بسیار ساده و در دسترس درست کرد.

 

 

طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی

 

با طرز تهیه حلوای ساده زعفرانی همراه ما باشید.

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

طرز تهیه حلوا ساده زعفرانی

 

مواد لازم طرز تهیه حلوا ساده

 

 • آرد گندم: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی
 • روغن: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی
 • آب: ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی
 • گلاب: ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی
 • پودر زعفران: ۱/۴ قاشق غذاخوری
 • پودر هل: ۱/۴ قاشق غذاخوری

 

 

مراحل طرز تهیه حلوای زعفرانی ساده

 

مرحله به مرحله همراه ما باشید با طرز تهیه حلوای زعفرانی ساده.

 

 

مرحله اول؛ الک کردن آرد

 

در طرز تهیه حلوا ساده یا تهیه حلوا مجلسی قبل از هر چیز، باید آرد را ۲ بار الک کنید تا هم ناخالصی‌هایش گرفته شود و هم این که هنگام پخت حلوا، گلوله نشود. آرد الک شده را کنار بگذارید.

 

طرز تهیه حلوا ساده بدون زعفران

 

زعفران را دم کنید. برای این کار می توانید روی زعفران یک قالب کوچک یخ بیندازید تا یخ ذوب شود و زعفران رنگ باز کند. در این صورت زعفران رنگ بیشتری می دهد. روش دوم این است که روی زعفران را کمی آب جوش بریزید و اجازه دهید دم بکشید.

 

 

مرحله دوم؛ طرز تهیه شهد حلوا

 

در یک ظرف دیگر، آب بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود. سپس شکر را اضافه کنید. آب و شکر را هم بزنید تا دانه های شکر کاملا حل شوند.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی زعفرانی

 

گلاب، زعفرانی که از قبل دم کرده اید و پودر هل را به محلول آب و شکر یا شهد حلوا، اضافه کنید. مواد را به هم بزنید تا یکرنگ شوند. سپس شعله گاز را خاموش کنید.

 

 

مرحله سوم؛ درجه و مراحل تفت دادن آرد برای حلوا روشن یا تیره

 

یک تابه را روی حرارت قرار دهید. آرد را در آن بریزید و شروع به تفت دادن کنید. اگر می خواهید حلوا تیره یا به قول معروف سیاه شود، آرد را تا جایی تفت دهید که رنگش قهوه ای شود. ولی مراقب باشید نسوزد.

 

مرحله سوم؛ درجه و مراحل تفت دادن آرد برای حلوا روشن یا تیره

 

اگر حلوای ساده زعفرانی می خواهید که رنگ زرد داشته باشد، آرد را تفت دهید، ولی در حدی که خامی آن گرفته شود.

 

سپس روغن را به تدریج به آرد بو داده اضافه کنید و به هم بزنید. کل آرد باید یک رنگ شود. حرارت را پایین بیاورید و شیره حلوا را به آرامی به مخلوط آرد اضافه کنید تا رقیق شود.

 

حلوا را هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد. حلوا باید در این مرحله، روغن بیندازد.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای سوهان

 

 

مرحله آخر؛ تزیین و شکل دادن حلوا ساده

 

شعله گاز را خاموش کنید و حلوا را در ظرف مناسب سرو کنید. ظرف را تکان دهید تا وقتی هنوز داغ است، حلوا کاملا کف ظرف را بپوشاند. با پشت قاشق، اطراف و روی حلوا را صاف کنید و شکل دهید. روی حلوا را با پودر پسته، پودر نارگیل و خلال بادام می توانید تزیین کنید.

 

تزیین و شکل دادن حلوا ساده

 

می‌توانید حلوا را در قالب هایی بریزید که در نهایت بعد از خارج کردن از قالب، فرم داشته باشند. در این حالت کف قالب را با کمی روغن یا کره چرب کنید و بعد قالب را در یخچال قرار دهید.

 

از قیف و ماسوره هم می توانید استفاده کنید. حلوا را به محض آماده شدن، در قیف بریزید و فشار دهید تا حلواها شکل شکوفه ای بگیرند. روی شکوفه‌ها را با پودر نارگیل و پسته تزیین کنید.

 

 

طرز تهیه حلوا ساده بدون زعفران

 

طرز تهیه حلوا ساده بدون زعفران کاملا مشابه حلوای ساده یا تهیه حلوا شیر بدون زعفران است، با این تفاوت که زعفران در آن حذف می‌شود.

حتما بخوانید  ۸ ویتامین برای کنترل استرس و اضطراب

 

طرز تهیه حلوا ساده بدون زعفران

 

برخی مواقع هم زعفران جای خودش را به پودر کاکائو می‌دهد. اگر از زعفران استفاده نکنید حتما طعم حلوا عطر و طعم قبلی را ندارد ولی اگر کمی پودر کاکائو اضافه کنید، فقط رنگ حلوا تیره تر می شود.

 

حتی ممکن است طعم آن چندان قابل تشخیص نباشد. البته به میزان پودر کاکائو مورد استفاده در طرز تهیه حلوا ساده هم بستگی دارد.

 

 

طرز تهیه حلوا با آرد برنج بدون زعفران

 

در این طرز تهیه آرد برنج را جایگزین آرد گندم کنید. برای شربت حلوا نیز زعفران را حذف کرده و پس از درست کردن شهد حلوا بدون زعفران، آن را به آرد برنج تفت داده شده اضافه کنید.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه حلوا ساده

 

فوت و فن های طرز تهیه حلوا ساده

 

 • حتما قبل از اضافه کردن زعفران به حلوا، آن را دم کنید. چون اگر زعفران را مستقیما در شهد حلوا بریزید، طعم و عطر خود را پس نمی‌دهد.

 

 • موقعی که آرد را تفت می‌دهید، حتما حواستان به حرارت باشد. حرارت باید خیلی ملایم باشد چون آرد بسیار زود می‌سوزد و در این صورت، زحماتتان به باد می‌رود. در طرز تهیه حلوا ساده خانگی هم از آرد سفید و هم از آرد گندم می‌توانید استفاده کنید.

 

 • معمولا در طرز تهیه حلوا ساده خانگی فقط از روغن مایع استفاده می شود. نکته کلیدی این است که اگر از مقدار روغن مایع، کم کنید و به جای آن از کره و روغن جامد هم استفاده کنید، هم بافت نرم‌تری می‌گیرد و هم طعم کره، آن را خوشمره‌تر خواهد کرد.

 

 • بهتر است روغنی را که به آرد اضافه می‌کنید، گرم کنید.

 

 • در کنار هل و گلاب، می‌توانید از پودر دارچین هم برای عطر بیشتر حلوا ساده زعفرانی و بدون زعفران استفاده کنید.

 

 

سوالات متداول

 

چکار کنیم حلوای ساده ما رنگ و طعم بهتری داشته باشد؟

 

برای بهتر و خوش رنگ‌تر شدن حلوای زعفرانی از آرد سنگک که سبوس‌دار است، استفاده کنید.

 

چکار کنیم رنگ حلوا تیره‌تر شود؟

 

برای تیره‌تر شدن رنگ حلوای ساده از یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو در حلوا استفاده کنید.

 

 

تخفیفات افق کوروش