2 طرز تهیه ترشی چغاله بادام مرحله به مرحله + فوت و فن های آن | مجله کوروش

۲ طرز تهیه ترشی چغاله بادام + فوت و فن های آن

۲ طرز تهیه ترشی چغاله بادام + فوت و فن های آن


12 اردیبهشت 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
2 طرز تهیه ترشی چغاله بادام | فوت و فن های ترشی چغاله بادام
کالابرگ الکترونیک

ترشی چغاله بادام چطور درست می‌شود؟ ترشی انداختن یا ترشی گذاشتن یک رسم قدیمی در سرتاسر دنیاست. ترشی‌ها به عنوان چاشنی‌هایی هیجان انگیز و پرطرفدار، جایگاه ویژه‌ای در لیست غذاها و دسرهای کشورهای حوزه خاورمیانه دارند. برای بهره بردن از خواص چغاله بادام درست کردن ترشی چاقاله یک ایده خوب است. در سرویس آشپزی طرز تهیه ترشی چغاله بادام یا چاقاله بادام  به عنوان یک ترشی تابستانی و بهاری خوشمزه با تمام فوت و فن‌های آن به ۲ روش را مطالعه کنید. نکات کپک نزدن ترشی را هم در این مقاله مجله کوروش مطالعه کنید.

 

آخرین تخفیف 1401

 

طرز تهیه ترشی چغاله بادام خوشمزه (روش اول)

 

روش اول طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 

مواد لازم برای تهیه ترشی چغاله

 

 • چغاله بادام: ۵۰۰ گرم
 • آب: ۲ لیوان
 • سرکه: ۱ لیوان
 • زردچوبه: ۱/۲ قاشق چای خوری
 • سیر: ۳ حبه
 • فلفل هالاپینو یا فلفل کاین: ۲ یا ۳ عدد
 • نعنا، گشنیز و ترخون: به میزان دلخواه

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

مراحل طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 

قبل از هر چیز در طریقه درست کردن ترشی چغاله بادام بهتر است به این نکته دقت کنید که در طرز تهیه این ترشی، بهتر است از بادام‌هایی استفاده کنید که اندازه کوچکی داشته یا ترد و نازک باشند.

اگر اندازه چغاله ها بزرگ است و کمی سفت شده اند، بهتر است آن‌ها را کمی بجوشانید. البته اگر مدت زمان طولانی‌تری را به رسیدن ترشی اختصاص دهید هم چغاله‌ها در نهایت ترد می‌شوند. در مورد چغاله‌های درشت‌تر، بهترین کار این است که آن ها به قطعات کوچک‌تر خرد کنید.

ما ۲ روش را برای ترشی انداختن چغاله بادام به شما یاد می‌دهیم. براساس سلیقه، مواد در دسترس و اندازه چغاله‌هایتان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 

مرحله اول: پرزهای چغاله را بگیرید

 

بعد از اینکه چغاله‌ها را تمیز کرده و شاخ و برگ آن‌ها را جدا کردید، آن ها را در مقداری آب نمک بخیسانید. پرزهای چاغاله ها را تا حد ممکن بگیرید. رنگ سبز اصلی چاغاله بادام باعث زیبایی بیشتر ترشی خواهد شد. بعد از شستن چغاله‌ها را آبکش کنید و روی دستمال بریزید و خشک کنید.

سعی کنید طوری چاقاله‌ها را خشک کنید که اصلا آب و رطوبتی در آن‌ها باقی نماند. می‌توانید به مدت یک شب تا صبح چغاله‌ها روی در دمای محیط بگذارید تا از خشک شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

 

مرحله دوم: محلول ترشی چغاله بادام را درست کنید

 

آب، سرکه و نمک را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. اجازه دهید مواد داخل قابلمه جوش بیایند. زردچوبه را در همین مرحله و وقتی در حال جوشیدن است، اضافه کنید تا در آخر ته‌نشین نشود.

اگر چغاله‌ها درشت و سفت هستند و نمی‌خواهید آن‌ها را خرد کنید، بهتر است چاقاله‌ها را کمی بجوشانید. در حدی که یک جوش بخورد. زیادی چغاله‌ها را نجوشانید تا خیلی هم نرم نشوند و بعد از رسیدن، وا نروند. اجازه دهید مخلوط آب و سرکه و نمک، سرد شود و از دما بیفتد.

 

مرحله سوم: چغاله‌ها را در مایه ترشی بریزید

 

شیشه‌‌ای را که قرار است در آن ترشی چغاله درست کنید، تمیز بشویید و خشک کنید. هیچ رطوبتی نباید در شیشه وجود داشته باشد تا ترشی کپک نزند. حبه‌های سیر را پوست بگیرید و با فلفل و چغاله‌ها در شیشه بریزید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه پلو سبزیجات با مرغ، ماهی و گیاهی

برگ‌های نعنا و ترخون و گشنیز را روی آن‌ها بگذارید. می‌توانید از سبزی خشک هم استفاده کنید. آب و سرکه داخل قابلمه را به شیشه اضافه کنید تا جایی که کاملا روی چغاله‌ها را بپوشاند.

درب ظرف را کاملا ببندید، هیچ منفذی در آن نباید وجود داشته باشد. ظرف ترشی را در جای خنک و تاریک خارج از یخچال نگهداری کنید تا ترشی برسد. حدود ۲ هفته بعد، ترشی چغاله بادام را در یخچال قرار دهید و در کنار غذاها سرو کنید.

 

بیشتر بخوانید: ترشی مخلوط هفت بیجار بدون کپک

 

دستور تهیه ترشی چغاله بادام (روش دوم)

 

روش دوم طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 

مواد لازم برای تهیه ترشی چغاله بادام

 

 • چاغاله بادام: ۵۰۰ گرم
 • نمک: به میزان دلخواه
 • سرکه: در حدی که روی چاغاله ها را بپوشاند.

 

مرحله اول: چغاله‌ها را بشویید

 

در این روش، چغاله‌ها را بشویید و پرز آن ها را تمیز کنید. سپس آبکش کنید و اجازه دهید آب آن‌ها کاملا گرفته و خشک شوند. ۸ تا ۱۰ ساعت، چغاله ها را در دمای محیط قرار دهید. برای این کار زیر چغاله‌ها پارچه نخی بگذارید.

 

مرحله دوم: چغاله‌ها را در نمک و سرکه بریزید

 

چغاله‌ها را در شیشه تمیز و خشک بریزید. نمک و سرکه را با هم مخلوط کنید تا حدی که کاملا با هم حل شوند. سرکه را روی چغاله‌ها بریزید تا حدی که کاملا روی آن‌ها را بگیرد. درب ظرف را محکم ببندید تا حدی که هیچ هوایی به داخل آن راه پیدا نکند. سپس شیشه ترشی را در جای خنک بگذارید. اجازه دهید حدود ۲ هفته بماند. سپس درب ظرف ترشی را باز کنید و بعد از مطمئن شدن از رسیدن چغاله‌ها، شیشه ترشی را در یخچال نگه دارید.

می توانید از انواع سبزی‌ها و ادویه ترشی یا از موادی که در روش اول به کار رفت هم در طرز تهیه ترشی چغاله استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: روش تهیه ترشی آب گوجه مشهدی

 

فوت و فن های طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 

فوت و فن های طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 

 • نمک و زردچوبه را حتما در آب جوش و قبل از اضافه کردن به شیشه، اول به سرکه و آب اضافه کنید.

 

 • استفاده از موسیر هم در کنار سیر در طرز تهیه ترشی چغاله بادام باعث خوش طعم‌تر شدن ترشی خواهد شد.

 

 • برای ترد شدن چغاله‌های درشت، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری آهک را در یک لیتر آب حل کنید. اجازه دهید آهک ته نشین شود. آب روی آهک‌های ته نشین شده را جدا کنید. حالا چغاله‌های شسته و تمیز شده را  برای ۲۴ ساعت در همان آب نگه دارید. سپس آن‌ها را آبکشی کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا مطمئن شوید که در چاقاله‌ها آهک نمانده است.

 

 • اگر در طرز تهیه ترشی چغاله بادام، نمک بیشتر باشد شکل ظاهری چغاله حفظ می‌شود. علاوه بر این احتمال کپک زدن مواد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
حتما بخوانید  طرز تهیه کیک آناناس به 6 روش برگردان و ساده مرحله به مرحله

 

 • نسبت آب و سرکه در طرز تهیه ترشی چغاله بادام، ۲ به ۱ است. ولی می‌توانید آب را حذف کرده و فقط از سرکه استفاده کنید. در این حالت دیگر نیازی به جوشاندن چغاله‌ها نیست.

 

نکات کپک نزدن ترشی

 

 • بهتر است مخلوط سرکه و آبی را که جوشانده‌اید، هنوز گرم باشند و به شیشه اضافه کنید. البته گرمای آب در حدی نباشد که دست را بسوزاند. گرمای آب و سرکه باعث تسریع در روند رسیدن ترشی خواهد شد. این ترکیب در جلوگیری از کپک زدن ترشی هم موثر است.

 

 • برای این که درب ظرف شیشه‌ای بعد از آماده شدن ترشی به راحتی باز شود، بعد از بستن درب شیشه، آن را وارونه کنید. شیشه را به همان شکل در دمای محیط نگه دارید.

 

 • اگر به هر دلیلی درب شیشه را نتوانستید باز کنید، با تیغه چاقو، به زیر در بطری کمی فشار وارد کنید و اجازه دهید گاز داخل بطری بیرون بیاید. سپس به راحتی درب شیشه ترشی را باز کنید.

 

 • استفاده از کات کبود در طرز تهیه ترشی چغاله نیز توصیه می‌شود. البته در مقدار بسیار محدود و به خاطر خواصی که دارد. اگر زاج کبود یا کات کبود در دسترس نداشتید، می‌توانید از همان نمک معمولی استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: چطور سیر ترشی هفت ساله را در ۴۰ روز درست کنیم؟

 

 

ترکیب ادویه ترشی

 

معمولا ترشی‌ها را برای خوشمزه شدن هر چه بیشتر با سبزی‌ها و ادویه‌ها مخلوط می‌کنند. اما آزمون و خطاهای زیادی انجام شده است تا به یک دستورالعمل کلی برای ترشی انداختن و ادویه‌هایی که باید در دستور تهیه ترشی به کار برد، برسیم.

 

در طرز تهیه ترشی چغاله ادویه و سبزی‌های مختلفی به کار می‌رود. از جمله:

 • نعنا خشک (یا چند برگ نعنا تازه)
 • گلپر
 • تخم گشنیز
 • ترخون
 • تخم سیاه دانه
 • زیره سبز و زیره سیاه
 • پودر کاری
 • پودر زردچوبه

 

البته می‌توان بنا به سلیقه و ذائقه افراد به این مواد افزود یا آن‌ها را حذف کرد. یادتان باشد استفاده از این ادویه در همه ترشی‌ها مثل ترشی سیر، متداول نیست.

 

بیشتر بخوانید: دستور تهیه ترشی گوجه سبز

 

سوالات متداول

 

بهترین روش شستن چغاله بادام و گرفتن پرز آن چگونه است؟

 

برای اینکه چغاله‌ بادام‌هایتان سبز باشد و پرز نداشته باشد، برای شستن آن‌ها را بعد از آبکشی کردن، در یک ظرف دردار بریزید و روی آن را با آب بپوشانید. به مدت ۲۴ ساعت چغاله‌ها را در یخچال بگذارید. سپس آن‌ها را آبکشی کرده و کاملا بشویید. در این صورت به راحتی پرز چغاله‌ها گرفته می‌شود.

 

نسبت استفاده از آب و سرکه در طرز تهیه ترشی چغاله چقدر است؟

 

نسبت آب و سرکه در طرز تهیه ترشی چغاله بادام، ۲ به ۱ است. ولی می‌توانید آب را حذف کرده و فقط از سرکه استفاده کنید. در این حالت دیگر نیازی به جوشاندن چغاله ها نیست.

 

 

منبع: Stylecraze

 

تخفیفات افق کوروش