طرز تهیه مربای توت سفید مجلسی به ۲ روش ساده و زعفرانی | مجله کوروش

طرز تهیه مربای توت سفید مجلسی به ۲ روش ساده و زعفرانی

طرز تهیه مربای توت سفید مجلسی به ۲ روش ساده و زعفرانی


12 تیر 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مربای توت سفید ساده و زعفرانی به 2 روش

مربای توت سفید از انواع مرباهای خوشمزه مجلسی است. یک مربای مقوی و خوشمزه که برای تزیین انواع کیک و دسر هم استفاده می‌شود. پختن مربای توت سفید در خانه، هم کار راحتی است و هم می‌توانید بنا بر ذائقه خود از چاشنی‌های مختلفی در این مربا استفاده کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، ۲ روش طرز تهیه مربای توت سفید را به همراه فوت و فن‌های تهیه و نگهداری آن به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

طرز تهیه مربا توت سفید ساده

 

طرز تهیه مربا توت سفید ساده

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه
مدت زمان مورد نیاز برای پخت: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه مربای توت سفید

 

• توت سفید: ۱ کیلوگرم
• شکر: ۱ کیلوگرم
• آب: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• آب لیموترش: ۲ قاشق غذاخوری
• وانیل: کمی (نوک قاشق چای‌خوری)
• خلال بادام و پسته: به میزان دلخواه برای تزیین

 

مراحل تهیه مربا توت سفید

 

برای درست کردن مربا توت سفید مثل مربای توت سیاه، ابتدا توت‌ها را بشویید و بعد از آبکش کردن، همراه با شکر در یخچال به مدت ۱۲ ساعت استراحت دهید. سپس توت و شکر را بجوشانید و وقتی به غلظت مناسب رسید، حرارت را خاموش کنید و صبر کنید مربا سرد شود و سپس آن را سرو کنید.

 

مرحله اول: توت‌ها را بشویید و آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه مربا توت سفید، توت‌ها را پاک کرده و چوب و برگ‌های آن را جدا کنید. بهتر است برای درست کردن مربا توت‌هایی را انتخاب کنید که نیمه رسیده و درشت هستند. توت‌ها را در سبد بریزید و آبکش کنید تا آب اضافی خود را از دست بدهند.

 

مرحله دوم: توت و شکر را در ظرف بریزید

 

توت‌های آبکش شده را در یک کاسه بریزید. یک لایه توت بریزید و یک لایه شکر به آن اضافه کنید. دوباره توت و شکر بریزید تا توت و شکر به صورت لایه‌ای بین هم قرار بگیرند و مواد تمام شوند. بهتر است از به هم زدن توت‌ها خودداری کنید تا نرم و له نشوند. در آخر روی ظرف را بپوشانید یا درب آن را ببندید و به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید.

 

مرحله سوم: توت‌ها را با آب حرارت دهید

 

در این مرحله، توت‌ها بعد از استراحت، از یخچال بیرون بیاورید. در این فاصله، توت‌ها آب می‌اندازند. تو‌ت‌ها را به همراه آب و شکری که در ظرف قرار دارد، روی حرارت قرار دهید. به اندازه ۱ لیوان آب هم به مواد اضافه کنید و حرارت را بالا ببرید تا جوش بیاید.

 

مرحله چهارم: وانیل و آبلیمو را اضافه کنید

 

چند دقیقه بعد از جوش آمدن آب، کف روی آن را با قاشق بگیرید تا مربای توت سفید بعد از پخت، شفاف و خوشرنگ شود. حرارت را کم کنید و اجازه دهید مربا غلیظ شود و قوام پیدا کند. سپس وانیل و آب لیموترش یا آبلیمو را اضافه کنید. حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا چاشنی‌ها به خورد مربا برود.

حتما بخوانید  آیا روغن زیتون واقعا لاغر کننده و چربی سوز است؟

 

مرحله پنجم: مربا را در یخچال نگه دارید

 

وقتی غلظت مربا به اندازه غلظت عسل شد، حرارت را خاموش کنید. می‌توانید یک یا چند قطره از مربا را در یک بشقاب بریزید. مربا که کمی خنک شد، انگشتتان را روی آن بزنید. اگر حالت کشدار داشت و مثل عسل بود، غلظت آن کافی است. اجازه دهید مربا سرد شود، سپس آن را در بطری‌های شیشه‌ای تمیز بریزید و در یخچال نگه دارید.

 

طرز تهیه مربا توت سفید زعفرانی

 

مربا توت سفید زعفرانی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

مواد لازم برای تهیه مربا توت سفید زعفرانی

 

• توت سفید: ۵۰۰ گرم
• شکر: ۵۰۰ گرم
• آب: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• زعفران دم کرده غلیظ: ۱ قاشق غذاخوری
• عرق یا پودر هل: ۱ قاشق چای خوری
• گلاب: ۱ قاشق چای‌خوری

 

مراحل تهیه مربا توت سفید زعفرانی

 

برای درست کردن مربا توت سفید با زعفران، باید در ابتدا توت‌ها را بشویید و بعد با شکر، در یک ظرف استراحت بدهید. سپس آن‌ها را بجوشانید و در آخر، زعفران، هل و گلاب را اضافه کنید. بعد از پخت و آماده شدن مربا، اجازه دهید مربا سرد شود و آن را سرو کنید. مربای توت سفید را در یخچال نگهداری کنید.

 

مرحله اول: توت‌ها را آماده کنید

 

در ابتدا توت‌ها را تمیز و توت‌های نارس و له شده را جدا کنید. توت‌ها را در یک ظرف آب بریزید و ۲ تا ۳ بار آنها را آبکش کنید. آخرین بار روی توت‌ها آب بریزید و اجازه دهید آب اضافی خود را از دست بدهند. زعفران را در این فاصله دم دهید. می‌توانید یک تکه یخ روی زعفران ساییده شده بیندازید تا به خوبی رنگ پس بدهد.

 

مرحله دوم: شکر و توت‌ها را استراحت دهید

 

توت‌های آبکش شده را در یک ظرف بریزید و به صورت لایه لایه، بین آ‌ن‌ها را شکر بپاشید. وقتی همه توت و شکرها تمام شدند، روی ظرف را بپوشانید و به مدت ۱ تا ۲ ساعت در محیط آشپزخانه قرار دهید. می‌توانید یک شب تا صبح، آن را در یخچال بگذارید تا آب بیندازد.

 

مرحله سوم: مربای توت سفید را بپزید

 

بعد از آب انداختن توت‌ها، آن‌ها را در یک قابلمه لعابی بریزید و به همراه نصف لیوان آب جوش، روی حرارت زیاد قرار دهید. صبر کنید تا مخلوط دوباره شروع به جوشیدن کند. کف روی مربا را بگیرید و حرارت را کم کنید تا به مدت ۱۵ دقیقه مربا بپزد.

حتما بخوانید  طرز تهیه شیرینی قطایف عربی مرحله به مرحله

 

مرحله چهارم: بقیه مواد را اضافه کنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه مربا توت سفید، زعفران، گلاب و هل را به مربا اضافه کنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مواد کاملا به خورد هم بروند. مربا که به غلظت مناسب رسید حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مربا سرد شود. سپس آن‌ها را در یک بطری شیشه‌ای تمیز، خشک و استریل شده بریزید و در یخچال نگه دارید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی براق و خوشمزه

 

فوت و فن‌های طرز تهیه مربا توت سفید

 

فوت و فن‌های طرز تهیه توت سفید

 

*در طرز تهیه مربای توت سفید، از توت‌هایی استفاده کنید که نیمه‌ رسیده هستند. به کار بردن توت‌هایی که زیاده رسیده‌ هستند، باعث می‌شود مربا بعد از پخت له و نرم شود.

* استفاده از چاشنی‌هایی مثل آبلیمو و جوهر لیمو باعث جلوگیری از شکرک زدن مربا توت سفید می‌شود. آبلیمو را در ۱۵ یا ۲۰ دقیقه پایانی پخت به مواد اضافه کنید.

*برای طرز تهیه مربا توت سفید زعفرانی، زعفران دم کرده را در آخرین مرحله و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از خاموش کردن شعله گاز به مواد بیفزایید. این کار باعث می‌شود هم عطر و هم طعم زعفران در مربا ماندگار شود.

*استفاده از زعفران به خوشرنگ شدن مربا کمک می‌کند و طعم آن را خوشمزه می‌کند اما لازم نیست زعفران زیادی در مربا بریزید.

*برای خوش‌عطرتر شدن مربا دستتان باز است که از چاشنی‌های مختلفی مثل پودر یا عرق هل، عرق گلاب، وانیل و چوب دارچین در طرز تهیه مربا توت سفید استفاده کنید.

*در صورت استفاده از دارچین، بهتر است به جای پودر دارچین از چوب آن استفاده کنید. به کار بردن پودر دارچین باعث تیره‌تر شدن رنگ مربا می‌شود. در آخرین مرحله پخت مربا، چوب دارچین را بیرون بیاورید و دور بیندازید.

*غلظت مربا باید متناسب باشد. اگر مربا زیادی غلیظ باشد احتمال شکرک زدن آن بالا می‌رود و اگر زیادی رقیق باشد، ممکن است خیلی زود کپک بزند.

*بهتر است مربا را به صورت تازه مصرف کنید ولی در حالت کلی، مدت زمان ماندگاری مربا توت سفید در یخچال، ۶ تا ۸ ماه است.

 

سوالات متداول

 

نسبت شکر و توت در طرز تهیه مربای توت سفید چقدر است

 

نسبت شکر و توت در طرز تهیه مربای توت سفید چقدر است؟

 

نسبت توت و شکر بستگی به میزان شیرینی توت دارد. این میزان تقریبا به یک اندازه است یا میزان شکر، به اندازه ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر است. مثلا برای یک کیلو توت، ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم شکر استفاده کنید.

 

مربای توت سفید در یخچال چقدر می‌ماند؟

 

مربای توت سفید را به مدت ۶ تا ۸ ماه می‌توان در یخچال نگه داشت.

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...