طرز تهیه و ترکیب و اندازه سبزی قورمه سبزی در شهرهای مختلف و فوت و فن آن | مجله کوروش
خانه » آشپزی » طرز تهیه و ترکیب و اندازه سبزی قورمه سبزی در شهرهای مختلف

طرز تهیه و ترکیب و اندازه سبزی قورمه سبزی در شهرهای مختلف

 • منتشر شده در ۰۸-۰۲-۰۰
 • 495 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه
ترکیب سبزی قورمه سبزی

قورمه سبزی یکی از غذاهای سنتی، بسیار محبوب و مقوی ایرانی هاست که کمتر کسی دست رد به آن می زند. اما درست کردن یک قورمه سبزی خوشمزه فوت و فن هایی دارد که در صورت رعایت نکردن هر یک از این اصول، در نهایت طعم قورمه سبزی تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. یکی از مهم ترین مواردی که در طعم نهایی قورمه سبزی تاثیر زیادی دارد، ترکیب و تهیه سبزی قورمه سبزی است. ما در سرویس آشپزی از مجله کوروش، فوت و فن تهیه سبزی قورمه سبزی، ترکیب سبزی قورمه در شهرهای مختلف و اصولی را که باید در مورد سبزی قورمه سبزی رعایت کنید، خواهیم گفت.

 

سبزی قورمه سبزی چیست؟

 

فروش اینترنتی افق کوروش

سبزی قورمه سبزی چیست؟

 

هنوز هم برای خیلی ها این سوال وجود دارد که واقعا سبزی قورمه سبزی چیست؟ سبزی قورمه سبزی در شهرهای مختلف تا حدودی متفاوت است، هر چند شباهت زیادی هم بینشان وجود دارد. همین موضوع هم باعث می شود که در شهرهای گوناگون، قورمه سبزی ها طعم های مختلفی داشته باشند.

از طرفی در برخی شهرهای جنوبی مثل اهواز و شیراز در طرز تهیه قورمه سبزی، رب گوجه فرنگی هم استفاده می شود که باعث تحت تاثیر قرار گرفتن طعم این غذا خواهد شد. به هر حال اگر تصمیم گرفته اید در هر شهری که هستید، طعم خورشت سبزی یا قورمه سبزی در شهرهای دیگر را هم بچشید، ترکیب سبزی قورمه سبزی را که در ادامه می آید، به کار ببندید.

 

 

سبزی قورمه شمالی

 

ترکیب و فوت و فن سبزی قورمه سبزی شمالی

 

شمالی ها قورمه سبزی را به شیوه متفاوت تری نسبت به دیگر شهرها می پزند. در طرز تهیه قورمه سبزی شمالی ها، از بادمجان و گوجه فرنگی سرخ شده هم استفاده می شود اما ترکیب سبزی قورمه سبزی شمالی ها ( یک کیلوگرم سبزی قورمه) به این صورت است:

 

جعفری: ۳۰۰ گرم

تره: ۳۰۰ گرم

گشنیز: ۳۰۰ گرم

شنبلیله: ۱۰۰ گرم

 

 

در برخی روستاها و شهرهای گیلان و مازندان هم چند برگ چغندر و سیر تازه به ترکیب بالا اضافه می شود. «خلواش» هم یکی از سبزی هایی است که همراه با «چوچاق» گاهی اوقات در ترکیب سبزی قورمه سبزی شمالی ها استفاده می شود. این دو سبزی، بومی این منطقه هستند.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه قورمه سبزی شمالی مجلسی «

 

 

ترکیب سبزی قورمه سبزی تهرانی

 

ترکیب سبزی قورمه سبزی تهرانی

 

تهرانی ها به نسبت شمالی ها تعداد سبزی های کمتری را در ترکیب سبزی قورمه سبزی به کار می برند. برای یک کیلوگرم سبزی قورمه سبزی تهرانی، این دستور را مد نظر داشته باشید.

 

 

جعفری: ۴۵۰ گرم

تره: ۴۵۰ گرم

شنبلیله: ۱۰۰ گرم

 

البته که می توانید سبزی های دیگر را هم بنا به طبع خودتان اضافه کنید اما دستور اصلی ترکیب سبزی قورمه سبزی تهرانی ها همین ۳ نوع سبزی است.

 

 

ترکیب سبزی خورش سبزی شیراز و اهواز (جنوبی ها)

 

ترکیب سبزی قورمه سبزی شیراز و اهواز (جنوبی ها)

 

جنوبی ها نسبت به دیگر شهرها سبزی های بیشتری را در طرز تهیه قورمه سبزی خودشان استفاده می کنند. در ضمن به این غذا «خورشت سبزی» می گویند. تنوع در سبزی های این شهرها، باعث می شود همزمان عطر و طعم های مختلفی را تجربه کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه پامادور خورش یا خورشت گوجه گیلانی

برخی از جنوبی ها، از رب گوجه فرنگی در قورمه سبزی استفاده می کنند. یا در طرز تهیه این غذا، معمولا لیمو عمانی جای خودش را به آبلیمو یا آب نارنج می دهد. اما ترکیب و اندازه سبزی قورمه سبزی جنوبی ها به صورت زیر است:

 

 

تره:  ۲۰۰ گرم

جعفری: ۲۰۰ گرم

گشنیز: ۱۰۰ گرم

اسفناج یا برگ چغندر (یا ترکیب هر دو به یک نسبت): ۱۰۰ گرم

شوید: ۵۰ گرم

شنبلیله: ۵۰ گرم

سیر تر (سیر سبز): ۵۰ گرم

بسته به فصول سال، گاهی اوقات به جای سیر تر از چند حبه سیر در طرز تهیه قورمه سبزی استفاده می شود.

 

 

بیشتر بدانید » طرز تهیه خورش قورمه سبزی جا افتاده و به روغن افتاده «

 

 

فوت و فن سبزی خورش سبزی تبریزی (آذری ها)

 

ترکیب سبزی قورمه سبزی تبریزی (آذری ها)

 

تبریزی ها معمولا فقط از تره و جعفری در سبزی قورمه سبزی شان استفاده می کنند و کمی شنبلیله (خشک) هم سرخ می کنند تا عطر سبزی ها بلند شود. بعضی آذربایجانی ها، با طعم و بوی شنبلیله رابطه چندان خوبی ندارند، ولی به این معنی نیست که از شنبلیله استفاده نکنند.

می توان گفت که ترکیب و اندازه سبزی قورمه سبزی تبریزی ها بیشتر شبیه تهرانی هاست. برای یک کیلوگرم سبزی قورمه سبزی تبریزی این معیار را در نظر داشته باشید:

 

 

تره: ۵۰۰ گرم

جعفری: ۵۰۰ گرم

پودر شنبلیله: (۲ قاشق غذاخوری)

 

البته برخی تبریزی ها بنا به سلیقه و طبع خود چند برگ اسفناج، برگ چغندر، کلم سفید یا چند شاخه ترخون هم به کار می برند ولی کاملا اختیاری است.

 

 

اصول خرد کردن سبزی قورمه

 

اصول خرد کردن سبزی قورمه

 

سبزی ها را بعد از شستن و آبکشی، خرد و ساطوری کنید. اجازه بدهید آب سبزی ها خشک شود.

 

شاید جالب باشد بدانید که نوع خرد کردن سبزی قورمه سبزی، بر بهبود کیفیت طعم آن تاثیر زیادی دارد. به این صورت که هر چه سبزی ها را بیشتر خرد کنید، طعم آن بهتر خواهد شد. چون هم بیشتر جا می افتد و هم در انتها ظاهر زیباتری خواهد داشت.

 

معمولا سبزی قورمه سبزی را ریزتر از سبزی آش خرد می کنند. اما همین مورد هم در شهرهای مختلف تا حدی متفاوت است. برای مثال بد نیست بدانید تبریزی ها معمولا به جای ساطوری کردن سبزی قورمه سبزی، آن را ریز خرد می کنند. یا جنوبی ها سبزی ها را به ریزترین حالت در می آورند.

 

در هر حال، سبزی های خرد شده در هر اندازه ای، باید یکدست باشند.

 

 

رازها و فوت و فن های خورشت قورمه سبزی خوشمزه را می دانید؟

 

 

فوت و فن های سرخ کردن سبزی قورمه

 

فوت و فن های سرخ کردن سبزی قورمه 

 

 • در سرخ کردن سبزی قورمه حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که سبزی ها را همراه با روغن به تابه اضافه کنید.

 

 • حرارت را روی متوسط قرار دهید که سبزی آب نیندازد و البته مراقب باشید رنگ آن ها هم به قهوه ای نرسد. در این صورت قورمه سبزی تان در آخر شفافیت ندارد و طعم آن هم به تلخی می زند.
حتما بخوانید  طرز تهیه 3 مدل کمپوت آناناس مرحله به مرحله

 

 • سرخ کردن زیاد سبزی، باعث از بین رفتن خواص آن نیز خواهد شد.

 

 • استفاده از روغن جامد برای سرخ کردن سبزی قورمه، هر چند باعث می شود طعم آن لذیذتر شود ولی مدت ماندگاری آن را در فریزر پایین تر می آورد. پس اگر می خواهید سبزی قورمه را در فریزر نگه دارید، روغن جامد استفاده نکنید تا ضررهای احتمالی را به حداقل برسانید.

 

 

نکاتی درباره سبزی شنبلیله و اضافه و سرخ کردن آن در سبزی قورمه

 

نکاتی درباره سبزی شنبلیله و اضافه و سرخ کردن آن در سبزی قورمه

 

راز عطر و بوی خوش قورمه سبزی، استفاده از شنبلیله است. اما در طرز تهیه این غذا، نباید در مصرف این سبزی خوش عطر زیاده روی کنید. چون اگر نسبت استفاده از شنبلیله را رعایت نکنید، طعم قورمه سبزی تان تلخ می شود. و در صورت استفاده کمتر، عطر قورمه سبزی کمتر خواهد شد. پس نسبت آن را حتما رعایت کنید.

 

بسیاری افراد ترجیح می دهند به جای شنبلیله تازه، از پودر آن استفاده کنند. در این صورت بهتر است سبزی شنبلیله را از قبل به مدت ۵ دقیقه در آب بخیسانید. سپس با یک توری یا صافی خیلی ریز آن را آبکش کنید و اجازه دهید خشک شود. سپس شنبلیله را پودر کنید.

 

می توانید پودر شنبلیله را به همین صورت و در مراحل پایانی (۱۰ دقیقه مانده به سرو) آن را به قورمه سبزی اضافه کنید ولی بهتر است آن را در کمی روغن سرخ کنید تا عطر آن آزاد شود.

 

 

طرز تهیه آش رشته نذری و مجلسی

 

 

راهکارهایی برای خوشرنگ شدن خورش قورمه سبزی

 

راهکارهایی برای خوشرنگ شدن خورش قورمه سبزی

 

نکته مهم این است که استفاده از اسفناج در طرز تهیه قورمه سبزی، رنگ این غذا را روشن تر می کند. البته برخی افراد طعم اسفناج را در کنار دیگر سبزی ها دوست ندارند چون به نسبت بقیه سبزی های قورمه سبزی، بعد از پخت، بافت لزج تری پیدا می کند. پس اگر می خواهید از اسفناج استفاده کنید، نسبت آن را در ترکیب سبزی قورمه سبزی رعایت کنید.

 

استفاده از کمی برگ خشک شده کرفس هم به خوشرنگ تر شدن قورمه سبزی کمک می کند.

 

 

سخن پایانی

 

هر چند این روزها به راحتی می توانید سبزی قورمه سبزی خرد شده را از سبزی فروشی و سوپر مارکت ها تهیه کنید و شاید ضرورتی به دانستن این اندازه و ترکیب ها را احساس نکنید. ولی فراموش نکنید که می توانید با به خاطر سپردن این ترکیبات و اندازه ها، کیفیت قورمه سبزی را که می پزید تا حد زیادی بالا ببرید. در این صورت خیالتان راحت است که از اصول درستی پیروی کرده اید و حتما نتیجه کار بهتر خواهد بود.

 

 

به نظر شما این مطلب چطور بود؟

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب

باشگاه مشتریان افق کوروش

دیدگاه‌ها

سیزده + 12 =

همراه با افق کوروش

خرید اینترنتی افق کوروش

در مجله افق کوروش

طرز تهیه شامی کباب

طرز تهیه شامی کباب و تمام فوت و فن های پخت آن

شامی کباب یا همان کتلت گوشت و سیب زمینی یکی از خوشمزه‌ترین و آسان‌ترین غذاهای نونی برای شام و ناهار و در ماه رمضان برای افطاری و سحری است. فرق کتلت با کوکو را می‌دانید؟ در ترکیب کتلت حتما گوشت وجود دارد و در ترکیب کوکو، گوشت نداریم. کتلت یا شامی کباب را معمولا با یک دستور پخت واحد درست می‌کنند و برخی از مواد آن را در مناطق مختلف ایران کم و زیاد می‌کنند، مثلا با گوشت چرخ کرده قرمز و گوشت بوقلمون و یا مرغ درست می‌کنند. اما در هر صورت کتلت یا شامی کباب به عنوان یک غذای ...
 • 162396 بازدید
 • انتشار: ۱۱-۰۲-۰۰
طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس + تفاوت قهوه فرانسه با ترک و اسپرسو

طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس + تفاوت قهوه فرانسه با ترک و اسپرسو

  این روزها دیگر اغلب افراد در محل کار یا منزل یک دستگاه فرنچ پرس برای درست کردن قهوه روزانه‌شان دارند. یک دستگاه خوش طرح و ساده و ارزان‌قیمت که در کمترین زمان ممکن یک فنجان قهوه دمی فرانسه خوشمزه به شما می‌دهد و نیاز به تبحر خاصی برای درست شدن قهوه هم ندارد، کافی است فقط اندازه‌ها را رعایت کنیم که آن را هم ما به شما می‌گوییم. طرز تهیه قهوه دمی فرانسه با فرنچ پرس و تفاوت قهوه فرانسه با ترک و اسپرسو را در مجله کوروش بخوانید.
 • 2320 بازدید
 • انتشار: ۱۱-۰۶-۹۹
طرز تهیه میگو پفکی تُرد رستورانی و پیاز پفکی با سس تارتار+نکات مهم پخت میگو

طرز تهیه میگو پفکی تُرد رستورانی و پیاز پفکی با سس تارتار+نکات مهم پخت میگو

طرز تهیه میگو پفکی سوخاری از جمله لذیذترین و پرطرفدارترین طرز تهیه انواع غذا با میگو است که حتی بچه‌ها و کسانی که غذای دریایی دوست ندارند آن را می‌پسندند. طرز پخت میگو به صورت پفکی و سوخاری معمولا بسیار مورد استقبال بچه‌ها قرار می‌گیرد و دست رد به آن نمی‌زنند. با این دستور پخت میگو پفکی سوخاری می‌توانید موادی مثل پیاز، قارچ و مرغ را هم پفکی کنید. طرز تهیه خوراک میگو پفکی سوخاری رستورانی با خمیر بنیه و طز تهیه سس تارتار به عنوان سس مخصوص میگو پفکی را در مجله کوروش بخوانید.
 • 143592 بازدید
 • انتشار: ۰۲-۰۵-۹۷