طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی (قورمه سبزی اهوازی) + فیلم | مجله کوروش

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی (قورمه سبزی اهوازی) + فیلم

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی (قورمه سبزی اهوازی) + فیلم


16 اسفند 1401 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی یا قورمه سبزی اهوازی + فیلم
کالابرگ الکترونیک

خورشت سبزی اهوازی همان قورمه سبزی یا خورش قورمه سبزی است که البته تفاوت‌هایی در پخت آن وجود دارد. سبزی که در این خورش به کار می‌رود هم کمی با ترکیب سبزی قورمه بقیه شهرها فرق می‌کند. اهوازی‌ها، خورش سبزی را علاوه بر غذای شام و ناهار به عنوان یک غذای نذری محرم و غذای ماه رمضان درست می‌کنند. همچنین خورش سبزی یک غذای شب عید در شیراز است. در این مطلب از سرویس آشپزی در مجله کوروش، به طرز تهیه خورش سبزی اهوازی می‌پردازیم. اگر این غذا را برای نذری می‌پزید برای هر تعدادی که می‌خواهید تهیه کنید، مواد لازم را به همان نسبت، بیشتر در نظر بگیرید.

 

آخرین تخفیف 1401

 

 

فوت  و فن‌های طرز تهیه خورشت سبزی اهواز

 

فوت  و فن های طرز تهیه خورشت سبزی اهواز

 

 • در برخی از شهرهای خوزستان و حتی در اهواز، در طرز تهیه خورشت سبزی، از مقداری رب گوجه فرنگی برای خوشرنگ‌تر شدن خورشت سبزی استفاده می‌شود. این موضوع به سلیقه شما دارد. در این صورت حتما رب گوجه فرنگی را در روغن و روی حرارت تفت دهید تا طعم خامی آن از بین برود.

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش
 • در دستور پخت خورشت سبزی اهواز معمولا از لوبیا چیتی استفاده می‌شود. هر چند برخی هم آن را با لوبیا قرمز می‌پزند.

 

 • برای این که خورشت سبزی اهوازی غلیظ‌تر شود و طعم خاص‌تری داشته باشد، به جای آب جوش، از آب قلم استفاده کنید.

 

 

 • در طرز تهیه قورمه سبزی اهوازی نباید سبزی‌ها را بیش از حد سرخ کنید. تا جایی سبزیجات را سرخ کنید که رنگ آن‌ها کمی تیره شود.

 

 • برخی افراد برای درست کردن قورمه سبزی اهوازی ابتدا سبزیجات را آبپز می‌کنند و بعد در روغن سرخ می‌کنند.

 

 • بسیاری از افراد برای تهیه خورش سبزی اهوازی از چند حبه سیر رنده شده نیز استفاده می‌کنند، اما در صورتی که به طعم سیر علاقه‌ای ندارید، می‌توانید آن را حذف کنید.

 

 • در صورت تمایل می‌توانید به جای گرد غوره از ۲ عدد لیمو عمانی که تلخی آن را گرفته‌اید، استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه خورش سبزی اهوازی می‌توانید به جای لوبیا چینی از لوبیا چشم بلبلی نیز استفاده کنید.

 

 • استفاده از برگ اسفناج و برگ چغندر در سبزی قورمه سبزی اهوازی موجب می‌شود تا خورش بافت غلیظ‌تر و طعم بهتری پیدا کند.

 

سبزی مورد استفاده در طرز تهیه خورش سبزی اهوازی

سبزی مورد استفاده در طرز تهیه خورش سبزی اهوازی

 

 • در طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی ترکیب سبزی خورش متفاوت است. البته این ترکیب در شهرهای جنوبی مثل استان فارس و بوشهر هم رعایت و از سبزی‌های متنوعی در خورشت سبزی استفاده می‌شود.

 

 • سبزی خورشت سبزی اهوازی شامل تره، جعفری، گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر، شوید و شنبلیله است. در این سبزی گاهی اوقات سیر تر (تازه) هم به کار می‌رود. برای ۷۰۰ گرم سبزی خورشت سبزی، این نسبت را به خاطر داشته باشید:

 

 • تره: ۲۰۰ گرم، جعفری: ۲۰۰ گرم، گشنیز: ۱۰۰ گرم، اسفناج یا برگ چغندر: ۱۰۰ گرم، شوید: ۵۰ گرم، شنبلیله: ۵۰ گرم، سیر تازه: ۵۰ گرم. البته می‌توانید سیر تر را با چند حبه سیر هم جایگزین کنید.

 

 • مقدار شوید و شنبلیله باید کمتر از دیگر سبزی‌ها باشد. اگر شنبلیله زیادی در طرز تهیه خورشت سبزی اهواز به کار ببرید، طعم آن به تلخی می‌زند.

 

 • می‌توانید به صورت جداگانه، شنبلیله را به صورت خشک در خورش بریزید. البته بهتر است ابتدا کمی آن را خیس و آبکش کنید. سپس آن را در کمی روغن سرخ و بعد به خورشت سبزی اضافه کنید.
حتما بخوانید  طرز تهیه بستنی یخی شلیل به 5 روش با طعم بازاری

 

 • سبزی دیگری که در سبزی این خورش حضور پر رنگی دارد، اسفناج است. اسفناج علاوه بر طعم ملایمی که دارد، به خورشت سبزی اهوازی، لعاب بیشتری می‌دهد. البته چون ته مزه اسفناج کمی به شیرینی می‌زند، استفاده از چاشنی‌هایی مثل لیمو یا لیمو عمانی در طرز تهیه خورشت سبزی اهواز، بیشتر حس می‌شود.

 

 • سبزی را حتما قبل از استفاده در خورشت سبزی، به خوبی در کمی روغن تفت دهید تا هم آب اضافی آن تبخیر شود و هم طعم خامی آن دست برود. سعی کنید سبزی‌ها را زیادی سرخ نکنید تا طعم تلخ نگیرند و خورش هم خوشرنگ شود.

 

 • نکته مهم دیگر در سرخ کردن سبزی‌ها این است که قبل از این که سبزی آب خودش را از دست بدهد، روغن را به آن اضافه کنید. این کار باعث خوشرنگی سبزی می‌شود.

 

نکاتی درباره لیمو، لیمو عمانی و آبلیمو در ترکیب قورمه سبزی اهوازی

 

نکاتی درباره لیمو، لیمو عمانی و آبلیمو در ترکیب قورمه سبزی اهوازی

 

 • استفاده از گرد لیمو عمانی در طرز تهیه خورشت سبزی اهواز، متداول‌تر از استفاده از لیمو عمانی است. اما اگر گرد آن را در دسترس نداشتید، لیمو عمانی‌ها را از ۳۰ دقیقه قبل خیس کنید. روی پوسته لیمو عمانی‌ها را چند سوراخ و منفذ ایجاد کنید و آن‌ها را در آب بیندازید.

 

 • لیموها را از همان ابتدای پخت، به خورش سبزی اضافه نکنید. بعد از این که کمی گوشت نرم شد، لیموها را از آب بکشید و در قابلمه بریزید.

 

 • می‌توانید پوست و هسته لیموعمانی را جدا کنید و فقط از مغز آن استفاده کنید.

 

 • به جای لیموعمانی یا گرد لیمو می‌توانید از آبلیموی تازه استفاده کنید. در این صورت حتما آبلیمو را در ۱۰ دقیقه پایانی پخت و هنگام اضافه کردن نمک، به غذا اضافه کنید. آبلیمو تازه را می‌توانید به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

 

 • طرز تهیه قورمه سبزی شوشتری هم مانند قورمه سبزی اهوازی است

 

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی

 

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی

 

زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت: ۴ ساعت

میزان کالری در ۱۰۰ گرم خورش سبزی اهوازی: ۴۰۰ کالری

 

مواد لازم برای تهیه خورش سبزی اهوازی (برای ۵ نفر)

 

 • سبزی خورشت سبزی (تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله، شوید، اسفناج): ۱/۵ کیلوگرم
 • گوشت گوسفندی: ۱ کیلوگرم
 • پیاز: ۱ عدد متوسط
 • آبلیموی تازه: ۳ قاشق غذاخوری
 • گرد لیمو: به میزان لازم
 • نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم

 

مراحل طرز تهیه قورمه سبزی اهوازی

 

برای تهیه خورش سبزی اهوازی، باید ابتدا سبزی‌ها را آماده و سرخ کنید. سبزی را با پیاز سرخ شده تفت دهید. این خورش مثل قورمه سبزی تهرانی‌ها درست می‌شود، فقط نسبت سبزی‌های به کار رفته فرق دارد یا از سبزیجات دیگری هم در‌ آن استفاده می‌شود.

گاهی اوقات هم از رب گوجه فرنگی برای طعم دادن بیشتر خورش سبزی استفاده می‌شود. برای مشاهده و آموزش جزییات طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی، مراحل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: مواد خورشت سبزی اهوازی را آماده کنید

 

سبزی خورشت سبزی را ساطوری و خرد کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه قورمه سبزی اهوازی باید لوبیا چیتی‌ها را از شب قبل در مقداری آب خیس کنید. تا زمان پخت، چند بار آب آن را عوض کنید. اگر از لیمو عمانی استفاده می‌‌کنید، چند سوراخ روی آن ایجاد کنید و در مقداری آب بخیسانید.

سبزی خورشت سبزی را بشویید و بعد از این که آب خود را از دست داد، آن‌ها را ساطوری و خرد کنید. لیمو عمانی و انواع لوبیا مثل لوبیا چیتی را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری، اینترنتی و تلفنی خریداری کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه گازپاچو (غذای اسپانیایی) به 3 روش قرمز، سبز و سفید

 

مرحله دوم: گوشت را در مقداری روغن تفت دهید

 

سبزی خورش قورمه سبزی را در تابه بریزید و به آن روغن اضافه کنید و تفت دهید

 

سبزی خورش قورمه سبزی را در تابه بریزید و به آن روغن اضافه کنید و تفت دهید. تا حدی که از خامی بیفتد و تغییر رنگ ندهد و تیره نشود. پیاز را به صورت نگینی ریز، یا خلالی باریک خرد کنید.

در یک قابلمه پیاز را با روغن تفت دهید. گوشت‌ها را خرد و به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. برای خرید روغن سرخ کردنی می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری، اینترنتی و تلفنی اقدام کنید.

 

مرحله سوم: ادویه و لوبیاها را به همراه آب اضافه کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه خورش سبزی اهوازی به گوشت، زردچوبه و فلفل اضافه کنید و دوباره تفت دهید تا طعم خام ادویه‌ها گرفته شود. ۳ تا ۴ لیوان آب جوش به گوشت اضافه کنید و اجازه دهید شروع به جوشیدن و حباب زدن کند. لوبیاها را از آب بکشید و به مواد خورش در قابلمه اضافه کنید.

درب قابلمه را روی آن بگذارید و حرارت را ملایم کنید. زردچوبه، پودر فلفل و گوشت گوسفندی را می‌توانید به صورت اینترنتی، تلفنی و حضوری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

 

مرحله چهارم: سبزی قورمه را اضافه کنید

 

سبزی قورمه را اضافه کنید

 

بعد از این که گوشت و لوبیا نیم‌پز شدند، سبزی تفت داده شده در روغن را به گوشت اضافه کنید. اگر از لیمو عمانی استفاده می‌کنید، در این مرحله از طرز تهیه خورشت سبزی اهواز، به مواد اضافه کنید.

دوباره درب قابلمه را بگذارید تا به مواد به آرامی بپزند. فراموش نکنید که راز جا افتادن خورشت سبزی اهواز، پختن روی حرارت ملایم به مدت طولانی است. سبزی قورمه سرخ شده را می‌توانید به صورت تلفنی، حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

 

مرحله پنجم: خورشت سبزی اهوازی را سرو کنید

 

خورشت سبزی اهواز را سرو کنید

 

بعد از این که گوشت و لوبیا کاملا پخت و سبزی هم نرم شد و طعم خام خود را کاملا از دست داد، خورش را مزه کنید و به آن نمک و آبلیمو اضافه کنید. ۱۰ دقیقه دیگر صبر کنید تا چاشنی‌ها به خورد غذا بروند.

وقتی خورشت کاملا جا افتاد و روغن انداخت، آن را در ظرف مناسب، همراه با برنج چلو ساده یا برنج زعفرانی سرو کنید. برای خرید برنج، زعفران و نمک می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه قورمه سبزی شمالی 

 

سوالات متداول

 

در طرز تهیه قورمه سبزی اهوازی از چه سبزیجاتی استفاده می‌شود؟

 

برای تهیه خورش سبزی اهوازی باید از سبزیجاتی مثل تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله، شوید، اسفناج استفاده کنید. در ترکیب این سبزی گاهی اوقات سیر تر (تازه) هم به کار می‌رود.

 

نسبت استفاده از سبزی‌های مختلف در قورمه سبزی اهوازی چگونه است؟

 

برای ۷۰۰ گرم سبزی خورشت سبزی باید از ۲۰۰ گرم تره، ۲۰۰ گرم جعفری، ۱۰۰ گرم گشنیز، ۱۰۰ گرم برگ اسفناج یا چغندر، ۱۰۰ گرم شوید، ۵۰ گرم شنبلیله و ۵۰ گرم برگ سیر تازه استفاده کنید.

 

ادویه مخصوص قورمه سبزی جنوبی چیست؟

 

به عنوان ادویه برای سبزی خورش جنوبی از ترکیبات پودر گل محمدی، پودر غوره، زردچوبه، پودر فلفل سیاه، پودر رازیانه، شنبلیله خشک، تره خشک، جعفری خشک، گشنیز خشک و اسفناج خشک استفاده می‌شود.

 

 

تخفیفات افق کوروش