آیا پنیر پیتزا برای کبد چرب مضر است؟

آیا پنیر پیتزا برای کبد چرب مضر است؟


18 آبان 1400 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
پنیر پیتزا برای کبد چرب مضر است؟

پنیر پیتزا برای کبد چرب مضر است؟ هر چند پنیر پیتزا هم یک ترکیب لبنی است و انتظار می رود خواص و فواید آن برای سلامتی زیاد باشد، ولی این سوال که آیا پنیر پیتزا برای کبد چرب مضر است یا مفید، جزو پرسش های متداول است. ما این مطلب از سرویس سلامت در مجله کوروش به شما می گوییم اصلا ترکیبات پنیر پیتزا چیست، انواع مختلف پنیر پیتزا کدامند؟ ارزش غذایی پنیر پیتزا در ۱۰۰ گرم چقدر است؟ تاثیر پنیر پیتزا روی کبد چیست و برای کبد چرب مضر است یا خیر. و در نهایت چطور تاثیر منفی پنیر پیتزا روی کبد را کاهش دهیم تا از تشدید بیماری های کبد پیشگیری کنیم.

 

 

ترکیبات پنیر پیتزا چیست؟

 

ترکیبات پنیر پیتزا چیست؟

 

پنیر پیتزا گاهی اوقات با پنیر موزارلا اشتباه گرفته می شود. موزارلا از شیر گاو میش یا گاو تهیه می شود. در حالی که پنیر پیتزا از انواع پنیر های فرآوری شده است که دو بار پاستوریزه می شود و قابلیت جذب آن بالاتر می رود. در کل دو مدل پنیر پیتزا داریم؛ پاستافیلا و پروسس. پاستافیلا در واقع همان پنیر پیتزای ساخته شده از موزارلا است، ولی پنیر پروسس از ترکیب چند پنیر به همراه پنیر اولیه درست می شود.

 

در پنیر نوع دوم، از چربی و پروتئین با منشاء لبنی استفاده می شود که البته نوع گیاهی آن هم وجود دارد. علاوه بر این پنیر موزارلا از شیر پرچرب و مایه پنیر درست می شود و چرب تر است. در حالی که در پنیر پروسس، چربی شیر با مایه پنیر و مقداری نمک و طی فرآیند گرما، مخلوط و پاستوریزه می شود.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پنیر پیتزا کش دار خانگی مرحله به مرحله 

 

 

انواع مختلف پنیر پیتزا

 

در فرهنگ لغت بین المللی غذا و آشپزی، پنیر پیتزا چنین تعریف می شود: «پنیر کشک مانندی که از شیر گاو، تهیه و به ویژه برای تهیه پیتزا استفاده می شود.» مقدار آب پنیر پیتزا کمتر از پنیر موزارلا و چگالی آن ها هم متفاوت است. پنیر پیتزا معمولا از ترکیب دو با چند پنیر مثل موزارلای کم رطوبت و پروولون تشکیل شده است، به خاطر رطوبت کمتر هم بافت سفت تری دارد و راحت تر رنده می شود. علاوه بر این بهتر ذوب می شود و کمتر فاسد خواهد شد.

 

 

شاید جالب باشد بدانید که تخمین زده می شود در ایالات متحده تنها ۳۰ درصد از کل پنیر پیتزای مورد استفاده پنیر موزارلای واقعی است. پروولون  (provolone) در میان محبوب ترین پنیر ها در سراسر دنیا، مقام دوم را دارد. چدار و پارمزان هم گاهی اوقات با پنیر پیتزا مخلوط می شوند. پنیر های پیتزای دیگر علاوه بر پروول شامل اِمنتال، رومانو، ریکوتا و … می شوند.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه سالاد آووکادو با گریپ فروت و انار با یک سس خوشمزه

 

 

در ضمن ممکن است چندین پنیر در فرمولاسیون پنیر پیتزا با هم مخلوط شوند که هر کدام خصوصیات کشدار و سرخ شوندگی خودشان را داشته باشند. مثلا ترکیب موزارلا و چدار ممکن است در مقایسه با سایر ترکیبات در هنگام پخت کمتر پوک شود، چون چدار خاصیت ارتجاعی کمتری دارد، در حالی که موزارلا و پروولون در مقایسه با سایر ترکیبات کمتر قهوه ای و طلایی می شوند.

 

 

ارزش غذایی پنیر پیتزا در ۱۰۰ گرم

 

ارزش غذایی پنیر پیتزا در ۱۰۰ گرم

 

برآورد می شود که در هر ۱۰۰ گرم پنیر پیتزا مواد مغذی زیر وجود دارند:

 

 • انرژی: ۲۸۰ کیلو کالری
 • کل چربی: ۱۷ گرم
 • چربی اشباع: ۱۱گرم
 • چربی چند غیر اشباع: ۰/۵ گرم
 • چربی تک غیر اشباع: ۴/۸ گرم
 • کلسترول: ۵۴ میلی گرم
 • سدیم: ۱۶ میلی گرم
 • پتاسیم: ۹۵ میلی گرم
 • کل کربوهیدرات:۳/۱ گرم
 • فیبر غذایی: ۰ گرم
 • قند: ۱/۲ گرم
 • پروتئین: ۲۸ گرم

 

 

مواد معدنی و ویتامین ها

 

 • ویتامین آ: ۱۰ درصد ارزش روزانه
 • کلسیم: ۷۳ درصد ارزش روزانه
 • ویتامین د: ۳ درصد ارزش روزانه
 • ویتامین ب ۱۲: ۱۴ درصد ارزش روزانه
 • ویتامین ث: ۰ درصد ارزش روزانه
 • آهن: ۱ درصد ارزش روزانه
 • ویتامین ب ۶: ۵ درصد ارزش روزانه
 • منیزیم: ۶ درصد ارزش روزانه

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش

 

آیا پنیر پیتزا برای کبد مضر است؟

 

آیا پنیر پیتزا برای کبد مضر است؟ 

 

پنیر موزارلا چربی و کالری نسبتا کمی دارد که باعث می شود به گزینه سالم تری نسبت به پنیرهای دیگر تبدیل شود. موزارلا حاوی پروبیوتیک هایی مانند باکتری لاکتوباسیلوس کازئی و لاکتوباسیلوس فرمنتوم است. اما همان طور که گفتیم، پنیر پیتزا دقیقا پنیر موزارلا نیست. پنیر پیتزا سرشار از چربی های اشباع شده است که می تواند به مرور زمان، منجر به التهاب سیروز شده و عملکرد کبد را مختل و با مشکل مواجه کند.

 

 

یک مطالعه کوچک جدید نشان می دهد که خوردن حتی یک وعده غذایی پر چرب عملکرد کبد را مختل می کند. محققان دریافتند که سطوح بالای چربی اشباع موجود در غذاهای چرب مثل پیتزا، به سرعت عملکرد کبد را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمالا بدن را برای ابتلا به بیماری های جدی آماده می کند. بنابراین باید پنیر های کم چرب را در رژیم غذایی خود جای دهید که به کاهش چربی های اشباع شده کمک کنند.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پنیر لیقوان خانگی

 

 

تاثیر پنیر پیتزا روی کبد چرب چیست؟

 

پنیر فرآوری شده برای کبد شما مضر است چون در دسته غذاهای فرآوری شده قرار می گیرد و دارای محتوای سدیم بالا و چربی های اشباع شده است. مصرف بیش از حد پنیر پیتزا علاوه بر بیماری های کبد چرب، منجر به چاقی نیز می شود. حتی کسانی که در رژیم چاقی هستند و قصد دارند وزن خود را افزایش دهند، باید مراقب عواقب مصرف پنیر پیتزا روی کبد چرب باشند. چون برای بالا بردن وزن، هرگز نباید به مواد غذایی ناسالم روی بیاورید.

 

 

چربی پنیر پیتزا چند برابر پنیر معمولی است؟

 

حتما بخوانید  طرز تهیه شیرینی پیس گنده (پیس گندله) | شیرینی عید مازندرانی

چربی پنیر پیتزا چند برابر پنیر معمولی است؟ 

 

شاید این مقایسه جالب باشد ولی احتمالا همین که بدانید پنیر پیتزا ۳ تا ۵ برابر پنیر های معمولی چربی دارد، در مصرف آن محتاط تر عمل کنید. در یک مقایسه کلی چربی پنیر پیتزا و دنبه تقریبا مشابه است و تکرار و مداومت مصرف آن، چربی خون را بسیار افزایش می دهد. این در حالی است که میزان پروتئین و کلسیم آن با پنیرهای معمولی تقریبا در یک سطح است.

 

 

کاهش اثر منفی پنیر پیتزا روی کبد چرب

 

اگر همزمان با مصرف پنیر پیتزا از سبزی های تازه هم در رژیم غذایی خود استفاده کنید، مواد ناسالم و چربی ها کمتر جذب خون خواهند شد و ضررهای ناشی از مصرف پنیر پیتزا برای کبد چرب تا حدی کاهش خواهد یافت.

 

چربی موجود در پنیر پیتزا از نوع چربی اشباع شده و ترانس است که موجب تخریب رگ های خونی می شود. در اصل برای کش دار شدن پنیر پیتزا اسید چرب ترانس اضافه می شود که کیفیت پنیر پیتزا را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. به بیماران قلبی هم توصیه می شود تا حد ممکن در مصرف پنیر پیتزا تعادل را رعایت و آن را با سبزی های فراوان مصرف کنند.

 

 

پرسش های متداول در مورد مصرف پنیر پیتزا

 

آیا پنیر پیتزا باعث چاقی می شود؟

 

پنیر پیتزا علاوه بر چربی بالا، کالری زیادی هم دارد. بنابراین مصرف بی رویه آن چاقی مفرط را در پی دارد. همچنین باعث بسته شدن رگ ها و عروق قلبی می شود.

 

 

آیا پنیر پیتزا نفاخ است؟

 

حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از خوردن پنیر پیتزا، قند موجود در آن وارد خون خواهد شد. چربی پنیر پیتزا، سرعت پخش شدن قند خون را افزایش خواهد داد. اگر به پنیر پیتزا یا گلوتن موجود در خمیر پیتزا حساسیت داشته باشید، بدن برای هضم پنیر و مواد موجود در آن، با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین ممکن است دچار نفخ شکمی شوید. چون بدن برای هضم غذا ناچار است تا گازهای باقی مانده را آزاد کند.

 

 

آیا پنیر پیتزا برای ورزشکاران مفید است؟

 

هر چند پنیر پیتزا محتوای چربی بالایی دارد ولی سرشار از کلسیم و پروتئین هم هست. اگر در مصرف پیتزا زیاده روی نکنید و کالری آن را به صورت کنترل شده در رژیم غذایی خود جای دهید، مصرف آن خطر ندارد.

 

 

آیا پنیر پیتزا باعث معده درد می شود؟

 

افرادی که دچار بیماری رفلاکس معده، سوء هاضمه، بیماری سندروم روده تحریک پذیر، زخم معده و مشکلات گوارشی هستند، ممکن است با مصرف غذاهای پر چرب و سنگین دچار معده درد شوند. چون این غذا ها اسید معده را بیشتر ترشح می کنند و اختلالات گوارشی را در پی دارند. اگر پنیر پیتزا را در حد کمتر و همراه با سبزیجات (به جای گوشت) استفاده کنید، خوردن پنیر پیتزا برای شما خطری در پی نخواهد داشت.

 

 

محصولات مرتبط