طرز تهیه اسکمو آلبالو خوشمزه بدون قالب به ۳ روش بازاری

طرز تهیه اسکمو آلبالو خوشمزه بدون قالب به ۳ روش بازاری


22 مرداد 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه اسکمو آلبالو خوشمزه بدون قالب به 3 روش بازاری
فهرست محتوا نمایش

اسکمو یکی از خوشمزه‌ترین انواع بستنی یخی است که بیشتر در شمال کشور و شهر رشت درست می‌شود. اگر یک بار طعم اسکمو را چشیده باشید، می‌دانید که طعم این بستنی یخی با هیچ نوع بستنی دیگری قابل مقایسه نیست. معمولاً در طرز تهیه اسکمو آلبالو شمالی از ترکیب میوه‌های ترش‌مزه دیگر مثل آلوچه قرمز و زغال اخته نیز استفاده می‌شود. اگر دوست دارید طرز تهیه اسکمو شمالی با آلبالو را به چند روش مختلف یاد بگیرید، بهتر است در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش با ما همراه باشید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد دستور تهیه اسکمو مخصوص آلبالو پاسخ خواهیم داد.

 

طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشک

 

طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشک

 

مدت زمان آماده‌سازی اسکمو آلبالو: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه اسکمو با آلبالو خشک

 • آلبالو خشکه: ۲۵۰ گرم
 • آب: ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • شکر: ۱ قاشق غذاخوری
 • نمک و گلپر: ۱ قاشق چای‌خوری
 • رب آلوچه جنگلی: ۲ قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشکه

 

مراحل طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشکه

 

اگر فصل آلبالوی تازه نیست و هوس اسکموی آلبالو کردید، می‌توانید به راحتی با استفاده از آلبالو خشکه نیز یک اسکمو آلوچه فوق‌العاده لذیذ در خانه آماده کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن اسکمو آلبالو خشکه آشنا شوید.

مرحله اول؛ شستن آلبالوها

در اولین مرحله از طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشکه باید آلبالوها را برای حدود ۱ تا ۲ ساعت در یک ظرف آن قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا شن و سنگ‌ریزه‌هایی که لابه‌لای پوست آلبالوی خشک مانده به راحتی از آن خارج شود. سپس می‌توانید آلبالوها را چندین بار بشویید و در آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن مواد اسکمو آلبالو

در این مرحله از طرز تهیه اسکمو آلبالویی باید آلبالوها را در یک قابلمه بریزید. سپس ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار آب به آن اضافه کنید. رب آلوچه جنگلی را نیز به قابلمه اضافه کنید و مقداری نمک، شکر و گلپر هم به مواد اسکمو بزنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رب آلبالو

مرحله سوم؛ جوشاندن مواد اسکمو

 

جوشاندن مواد اسکمو آلبالویی

 

در این مرحله باید قابلمه را با شعله زیاد روی گاز قرار دهید. بعد از این که آب شروع به جوشیدن کرد، شعله گاز را کم کنید و مواد را هم بزنید تا آلبالوها کمی نرم شوند. در این مرحله نباید بیش از حد آلبالوها را بپزید، تنها کمی نرم شدن آلبالوها و غلیظ شدن آب آن کافی است.

حتما بخوانید  طرز تهیه شاهی حلیم | حلیم نذری مخصوص پاکستانی

مرحله چهارم؛ آماده کردن اسکمو آلبالو

بعد از این که مواد اسکمو آماده شد، شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید آلبالوها خنک شوند. سپس مواد اسکمو را در قالب یا لیوان‌های یک‌بار مصرف بریزید و چوب بستنی در لیوان بگذارید تا بعد از منجمد شدن اسکمو بتوانید به راحتی آن را میل کنید.

طرز تهیه اسکمو شمالی آلبالو اخته

 

طرز تهیه اسکمو شمالی آلبالو اخته

 

مواد لازم برای تهیه اسکمو شمالی ساده

 • زغال اخته خشک: ۱۵۰ گرم
 • آلبالو خشک: ۱۰۰ گرم
 • نمک: ۴ قاشق چای‌خوری
 • شکر: ۲ قاشق چای‌خوری
 • گلپر: به مقدار لازم
 • آب: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه اسکمو آلبالو اخته رشت

 

مراحل طرز تهیه اسکمو آلبالو اخته شمالی

 

اگر طعم اسکمو آلبالو اخته شمالی را چشیده باشید، حتماً تبدیل به یکی طرفداران این بستنی معروف شمالی شده‌اید. درست کردن اسکمو شمالی با آلبالو و زغال اخته در خانه کار بسیار ساده‌ای است. شما می‌توانید در عرض چند دقیقه خودتان یک اسکموی فوق‌العاده لذیذ و ترش شمالی را آماده کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن اسکمو اخته آلبالو شمالی آشنا شوید.

مرحله اول؛ خیساندن آلبالو و اخته

در اولین مرحله از اسکمو آلبالویی بستنی معروف شمالی باید آلبالو و اخته‌ها را در آبکش بریزید و خوب بشویید. سپس آن‌ها را برای حدود ۱ ساعت در آب قرار دهید تا هم نرم شوند و هم شن ریزه‌های چسبیده به آن‌ها خارج شود.

مرحله دوم؛ پختن آلبالو و اخته

 

پختن آلبالو و اخته برای تهیه اسکمو آلبالو

 

در این مرحله از طرز تهیه اسکمو آلبالویی باید به اندازه یک بند انگشت بالاتر از اندازه اخته و آلبالو در قابلمه آب بریزید. سپس نمک و شکر را اضافه کنید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آلبالو و اخته کاملاً پخته و نرم شود.

مرحله سوم؛ درست کردن اسکمو آلبالوی شمالی

بعد از این که آلبالوها و زغال اخته‌ها پختند و نرم شدند، می‌توانید شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید ترکیب آلبالو و اخته خنک شود. سپس این ترکیب را کمی با گوشتکوب له کنید و در لیوان یک بار مصرف یا قالب بستنی یخی بریزید و در فریزر قرار دهید تا منجمد شود.

طرز تهیه اسکو آلبالو ترکیبی

 

طرز تهیه اسکو آلبالو ترکیبی

 

مدت زمان آماده سازی اسکمو آلبالو و آلو: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه اسکو آلوچه و آلبالو

 • ترکیب آلبالو، گیلاس و آلو قرمز: ۱ کیلوگرم
 • نمک، گلپر: به مقدار لازم
 • شکر: ۱ تا ۵ قاشق غذاخوری (اختیاری)
 • آب: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه اسکمو آلبالو مخلوط

 

مراحل طرز تهیه اسکمو آلبالو مخلوط

 

طرز تهیه اسکمو خانگی خوشمزه با آلبالو معمولاً متفاوت است و هر فرد این اسکموهای لذیذ و ترش مزه را به روش خاصی آماده می‌کند. یکی از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین انواع اسمکو آلبالو، ترکیب کردن آن با میوه‌های دیگر است. در ادامه می‌توانید با طرز تهیه اسکو آلبالو با گیلاس و آلو آشنا شوید.

مرحله اول، پختن میوه‌ها

در اولین مرحله از طرز تهیه اسکو آلبالو ترکیبی باید آلبالو، گیلاس و آلو را در یک قابلمه بریزید. سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و روی حرارت گاز قرار دهید. کمی نمک، گلپر و در صورت تمایل شکر به میوه‌ها اضافه کنید و بعد درب قابلمه را روی آن بگذارید تا میوه‌ها برای نیم ساعت بپزند.

حتما بخوانید  طرز تهیه سس فرانسوی به ۲ روش ساده و رژیمی

مرحله دوم؛ ریختن مواد اسکمو در قالب

 

ریختن مواد اسکمو آلبالو در قالب

 

بعد از این که میوه‌ها به خوبی پختند، می‌توانید آن‌ها را با پشت قاشق له کنید. اجازه دهید گوشت پخته شده میوه‌ها با آب آن ترکیب شود. سپس این ترکیب را در قالب‌های بستنی یخی یا اسکمو بریزید و برای چند ساعت در فریزر قرار دهید تا منجمد شود.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه اسکمو آلبالو

 

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه اسکمو آلبالو

 

 • برای تهیه اسکمو آلبالوی ترکیبی می‌توانید هر میوه تابستانی که دوست دارید را به اسکمو اضافه کنید. میوه‌هایی مثل آلو، آلبالو، گیلاس، زغال اخته، آلوچه، آلو زرد، قیسی، تمشک و آلو قرمز برای تهیه اسکمو آلبالو بسیار مناسب هستند.
 • بهترین ادویه و طعم دهنده برای درست کردن اسکمو آلبالو، گلپر است.
 • اگر دوست دارید طعم اسکموی شما ترش شود، بهتر است شکر را حذف کنید و به جای آن مقداری رب آلوچه یا رب انار ترش به مواد اسکمو اضافه کنید تا ترش‌تر شود.
 • در طرز تهیه اسکو آلبالو بهتر است مقدار آب کمی به میوه اضافه کنید تا میوه بعد از پخت آبکی نشود در صورتی که مقدار آبی که برای پخت اسکمو استفاده کرده‌اید، زیاد است، می‌توانید آلبالوها را آبکش کنید و به اندازه نیاز به آن آب اضافه کنید.
 • پیشنهاد می‌شود در طرز تهیه اسکمو آلبالو هسته میوه را جدا نکنید و آن را با هسته درست کنید، اما در صورت تمایل می‌توانید این اسکمو را بدون هسته نیز درست کنید.
 • در طرز تهیه اسکمو آلبالو می‌توانید مقداری آب لیمو ترش تازه به مواد اسکمو اضافه کنید تا عطر و مزه بهتری پیدا کند.
 • اگر دوست دارید طعم اسکموی شما ترش و ملس باشد، می‌توانید شکر را حذف کنید و در صورت تمایل مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید.
 • در طرز تهیه اسکمو با آلبالو خشکه یا اسکموی آلبالو اخته شمالی می‌توانید مقداری آلوچه خشک ترش نیز به مواد آن اضافه کنید تا خوش طعم‌تر شود.
 • برای تهیه اسکموی آلبالو نباید از مقدار زیادی گلپر استفاده کنید، زیرا گلپر زیاد موجب تلخ شدن مزه اسکمو می‌شود.
 • در صورت تمایل می‌توانید در طرز تهیه اسکمو خانگی خوشمزه با آلبالو از مقداری لواشک خرد شده و آلو ترش جنگلی نیز استفاده کنید.
 • پیشنهاد می‌شود مواد اسکمو آلبالو را به صورت غلیظ‌تر آماده کنید تا طعم اسکموی شما جذاب‌تر شود.
 • اگر دوست دارید اسکموی شما بافت غلیظ‌تری داشته باشد، می‌توانید یک قاشق ژلاتین آب شده به مواد آن اضافه کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید مقداری پوره گوجه سبز به اسکمو آلبالو اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای آلبالو بدون شکرک و کپک

سوالات متداول

دستور پخت اسکمو مخصوص شمالی چگونه است؟

برای تهیه اسکمو آلبالویی به عنوان یک بستنی معروف شمالی باید از ترکیب آلبالو خشک و زغال اخته خشک استفاده کنید.

طرز تهیه اسکمو آلبالو ترکیبی چگونه است؟

برای درست کردن اسکمو آلبالو یا اسکمو آلوچه می‌توانید از میوه‌هایی مثل آلو، آلبالو، گیلاس، زغال اخته، آلوچه، آلو زرد، قیسی، تمشک و آلو قرمز استفاده کنید که برای تهیه اسکمو بسیار مناسب هستند.

 

 

محصولات مرتبط