طرز تهیه آش عدس با گوشت مقوی به 3 روش با گوشت قلقلی یا مرغ | مجله کوروش

طرز تهیه آش عدس به ۳ روش با گوشت گوسفند و گوشت قلقلی و مرغ

طرز تهیه آش عدس به ۳ روش با گوشت گوسفند و گوشت قلقلی و مرغ


9 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
آش عدس با گوشت

عدس یکی از حبوبات خوشمزه، مقوی و محبوب است که در طرز تهیه غذاهای زیادی هم به کار می رود. خوراک عدسی، خورش عدس، عدس پلو، کوفته عدس و انواع آش ها و سوپ ها، غذاها یا پیش غذاهایی هستند که در هر کدام از آن ها، عدس به عنوان جزو اصلی آن ها به کار رفته است. در طرز تهیه آش عدس با گوشت هم، عدس و گوشت پررنگ ترین نقش را دارند. بنابراین آش عدس، سرشار از پروتئین گیاهی و حیوانی است. البته سبزی آش هم فیبر این غذا را تامین می کند. در ادامه طرز تهیه آش عدس با گوشت قرمز، مرغ و کوفته قلقلی را در سرویس آشپزی مجله کوروش بخوانید.

 

انواع آش عدس با گوشت

 

سرزمین بازی افق کوروش

انواع آش عدس با گوشت

 

آش عدس همان طور که از اسمش پیداست، از ماده اولیه عدس در آن استفاده می شود. البته می توان مواد مختلفی را هم به آن اضافه کرد ولی پرطرفدارترین نوع آن، آش عدس با گوشت است. انواع گوشت ها را می توانید در طرز تهیه این آش استفاده کنید. گوشت چرخ کرده با مخلوط گوشت گوساله و گوسفندی، گوشت فیله گوسفندی و گوشت بوقلمون و مرغ، گوشت هایی هستند که بر اساس طبع و مواد در دسترس برای طعم دهی به آش عدس در این پیش غذا یا غذای ساده به کار می روند.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه آش عدس با گوشت

 

فوت و فن های طرز تهیه آش عدس با گوشت

 

  • می توان در طرز تهیه آش عدس از مواد مختلفی مانند جو، جو پرک، رشته آش، برنج، سایر حبوبات یا سبزیجاتی مثل اسفناج، تره فرنگی، شوید نیز استفاده کرد. همچنین استفاده از سیب زمینی، هویج و گوجه فرنگی در این‌ آش، به سلیقه شما بستگی دارد.

 

  • در طرز تهیه آش عدس با گوشت، هنگام سرخ کردن پیاز، سیر را هم زمان با پیاز، به روغن داغ اضافه نکنید چون پیاز دیرتر سرخ می شود و در این فاصله احتمال سوختن سیرها وجود دارد.

 

  • هر چند عدس به نسبت حبوبات دیگر مثل نخود، لوبیا و لپه، زودتر می پزد ولی برای این که نفخ آن را بگیرید، حتما از قبل، به مدت ۲ ساعت آن را در آب ولرم بخیسانید.

 

  • اگر زمان کافی برای خیساندن عدس ندارید، عدس را بشویید و در یک قابلمه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. بعد از این که کمی جوش خورد، آب آن را عوض کنید.

 

  • هنگام سرو در صورت تمایل، آش عدس را می توانید با کشک، ماست، پیاز داغ و نعنا داغ یا سبزی معطر تازه تزیین کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه کوفته عدس بدون گوشت « 

 

 

سبزی آش عدس چیست؟

 

سبزی آش عدس چیست؟

 

در طرز تهیه آش عدس با گوشت از سبزی آش استفاده می شود. سبزی آش هم شامل تره، جعفری، گشنیز و شوید است. البته اسفناج را گاهی با برگ چغندر، جایگزین یا این که از هر دو در سبزی آش استفاده می کنند. اندازه آن ها هم به نسبت مساوی است. برای مثال در هر یک کیلو گرم آش سبزی، این میزان سبزی ترکیب می شود:

 

تره: ۲۰۰ گرم

جعفری: ۲۰۰ گرم

گشنیز: ۲۰۰ گرم

شوید: ۲۰۰ گرم

فروش اینترنتی افق کوروش

اسفناج (برگ چغندر یا ترکیب هر دو): ۲۰۰ گرم

اگر سبزی آش در دسترس نداشتید می توانید از همان تره و جعفری به تنهایی استفاده کنید.

 

 

طرز تهیه آش عدس با گوشت گوسفندی

 

طرز تهیه آش عدس با گوشت گوسفندی

زمان آماده سازی مواد: ۶۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت: ۶۰ دقیقه

انرژی: ۳۶۷ کالری

مواد لازم برای ۴ نفر

 

حتما بخوانید  طرز تهیه شربت تخم شربتی مجلسی ? به 2 روش ساده و زعفرانی

عدس: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

برنج: ۱ لیوان دسته دار فرانسوی

گوشت گوسفندی: ۲۰۰ گرم

سبزی آش: ۱۵۰ گرم

پیاز: ۲ عدد متوسط

سیر: ۲ حبه متوسط

آب قلم یا استاک: ۲ لیوان دسته دار فرانسوی

نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم

نعنا داغ، پیاز داغ و کشک: برای تزیین آش عدس

 

 

طرز تهیه

 

دستور تهیه آش عدس با گوشت

 

مرحله اول؛ برنج و عدس را بخیسانید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه آش عدس با گوشت باید برنج و عدس را در ظرف جدا و در مقداری آب ولرم خیس کنید. حداقل ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت اجازه دهید مواد خیس بخورند.

 

 

مرحله دوم؛ پیاز داغ و سیر داغ را آماده کنید

 

پیازها را به صورت خلالی نازک خرد کنید. سیر ها را پوست بگیرید و خیلی ریز، خرد یا له کنید. در یک قابلمه مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید. پیازها را در روغن تفت دهید تا  وقتی طلایی شوند. سیر را اضافه کنید و تفت دهید تا عطر آن خارج شود. وقتی پیازها به حد کافی سرخ شدند، کمی از پیاز داغ را جدا کنید و کنار بگذارید تا برای تزیین آش عدس و در مرحله سرو، روی آش بریزید.

 

 

مرحله سوم؛ گوشت را با پیاز تفت دهید

 

گوشت را به قطعات کوچک ۲ سانتی متری، خرد و به پیاز داغ و سیر در قابلمه اضافه کنید. وقتی رنگ گوشت تغییر کرد، به آن زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و دوباره تفت دهید تا خامی ادویه ها گرفته شود.

 

 

مرحله چهارم، روی گوشت آب قلم یا آب بریزید

 

روی گوشت را آب قلم بریزید و بعد از جوش آمدن، حرارت را پایین بیاورید. اگر آب قلم در دسترس ندارید، می توانید از آب جوش استفاده کنید.

 

 

مرحله پنجم؛ برنج و عدس را اضافه کنید

 

بعد از این که گوشت نرم شد، برنج و عدس را از آب بکشید و به قابلمه اضافه کنید. نمک را در این مرحله از طرز تهیه آش عدس با گوشت اضافه کنید. بعد از اینکه عدس پخت، سبزی آش را اضافه کنید. اجازه دهید آب آش کشیده شود. بعد از این که آش به غلظت مناسب رسید، آن را در ظرف مناسب سرو کنید. روی ظرف آش را پیاز داغی که کنار گذاشته بودید، کشک و نعنا داغ بریزید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه عدسی لعابدار رستورانی « 

 

 

طرز تهیه آش عدس با گوشت قلقلی و بدون برنج

 

طرز تهیه آش عدس با گوشت قلقلی و بدون برنج

 

مواد لازم

 

عدس: ۲ لیوان دسته دار فرانسوی

پیاز: ۲ عدد متوسط

گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم

آرد نخودچی: ۲ قاشق غذاخوری

سبزی ‌آش: ۱۵۰ گرم

ورمیشل (خرد شده) : ۱/۲ لیوان دسته دار فرانسوی

نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

 

 

طرز تهیه

 

آش عدس خوشمزه با گوشت

 

مرحله اول؛ عدس را در آب بخیسانید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه آش عدس با گوشت قلقلی ابتدا باید عدس را از قبل در مقداری آب بخیسانید.

 

 

مرحله دوم؛ مایه گوشت قلقلی را آماده کنید

 

پیازها را پوست بگیرید و بشویید. انتهای پیاز (قسمت ریشه) را جدا نکنید. پیاز را با قسمت درشت رنده، رنده کنید. سپس آب آن را با دست بگیرید. گوشت چرخ کرده را بهتر است از نوع مخلوط گوساله و گوسفند انتخاب کنید. گوشت را در کاسه مناسب بریزید و پیاز رنده و آبگیری شده (تفاله پیاز) را اضافه کنید.

 

نمک، زردچوبه و فلفل را به همراه آرد نخودچی (الک شده) اضافه کنید. برای این که بوی زهم گوشت کاملا گرفته شود، می توانید دو حبه سیر را هم با قسمت ریز، رنده و به مواد گوشت اضافه کنید. همه مواد را با هم به خوبی ورز دهید تا مخلوطی یکدست و منسجم داشته باشید. روی ظرف مایه گوشت را بپوشانید و در یخچال قرار دهید. ۳۰ دقیقه اجازه دهید مواد استراحت کنند و گوشت خودش را بگیرد.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه میلک شیک گیلاس کافی شاپی با شیر، بستنی و بیسکویت

 

 

مرحله سوم؛ عدس را بپزید

 

در یک قابلمه مقداری آب بریزید و عدس را آبکشی کنید. عدس را به آب قابلمه اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید. بعد از این که آب جوش آمد، در ظرف را بگذارید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید.

 

 

مرحله چهارم؛ گوشت قلقلی ها  را تفت دهید

 

در این مرحله از طرز تهیه آش عدس با گوشت، و هنگامی که عدس در حال پخت است، مایه گوشت قلقلی را از یخچال خارج کنید و دوباره ورز دهید. به اندازه یک کشک (کوچک تر از گردو) از مایه گوشت قلقلی جدا کنید و به شکل گرد درآورید. وقتی همه مایه گوشت را شکل دادید، در یک تابه مقداری روغن بریزید و بعد از این که داغ شد، گوشت های قلقلی را در آن بریزید تا سرخ شود.

 

 

مرحله پنجم؛ گوشت قلقلی ها را به عدس اضافه کنید

 

وقتی عدس نیم پز شد، کوفته قلقلی ها را به عدس بیفزایید. اگر آب عدس کم شده است، کمی آب جوش اضافه کنید. در همین مرحله مقداری نمک و فلفل به آش عدس اضافه کنید. سبزی آش به همراه ورمیشل را هم به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و حرارت را پایین بیاورید تا همه مواد به مدت حداقل ۲۰ دقیقه با هم بپزند.

 

 

مرحله ششم؛ آش عدس با گوشت قلقلی را سرو و تزیین کنید

 

در ۱۰ دقیقه پایانی، در صورت دلخواه، کمی آبلیمو یا آب نارنج اضافه کنید. بعد از این که آش عدس پخت و به غلظت مناسب رسید، شعله را خاموش کنید. آش عدس را در ظرف مناسب بریزید و سرو کنید. روی آش عدس با گوشت را به دلخواه خود با پیاز و نعنا داغ تزیین کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه عدس پلو مجلسی « 

 

 

طرز تهیه آش عدس با گوشت مرغ

 

آش عدس با گوشت مرغ

 

مرحله اول؛ مرغ را با پیاز تفت دهید

 

برای تهیه آش عدس با مرغ، بعد از خرد کردن پیازها، مرغ را به همراه ادویه های دلخواه (نمک، زردچوبه و فلفل) در روغن مقداری تفت دهید.

 

 

مرحله دوم؛ مرغ را بپزید و سپس ریش ریش کنید

 

سپس مرغ را ۲۰ دقیقه با آب یا استاک بپزید. بعد از پخت، اگر از گوشت مرغ با استخوان استفاده کرده اید، استخوان ها را جدا کنید و در غیر این صورت می توانید مرغ را ریش ریش کنید.

 

 

مرحله چهارم؛ عدس را بپزید

 

عدس را جداگانه بپزید. وقتی عدس نیم پز شد، مرغ را به همراه استاک آن به عدس اضافه کنید. در صورت دلخواه به همراه مرغ و عدس می توانید برنج یا رشته آش هم به مواد اضافه کنید. بعد از این که همه مواد پخت و آش به غلظت مناسب رسید، حرارت را خاموش کنید و آش را در ظرف مناسب سرو کنید. آش عدس با مرغ یک آش مناسب و مقوی برای سرماخوردگی و آنفولانزا و بیماران مبتلا به کرونا است.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه آش عدس به ۳ روش مختلف با رشته، بلغور یا برنج «

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...