معرفی 12 جاذبه گردشگری جزایر خلیج فارس + عکس و آدرس | مجله کوروش

معرفی ۱۲ جاذبه گردشگری جزایر خلیج فارس + عکس و آدرس

معرفی ۱۲ جاذبه گردشگری جزایر خلیج فارس + عکس و آدرس


30 دی 1400 . زمان مطالعه: 14 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس
اگر قصد دارید از جاذبه‌های گردشگری جزایر خلیج فارس دیدن کنید، باید بدانید که سفری هیجان‌انگیز پیش رو دارید. خلیج فارس یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی ایران با جزایر گردشگری متعدد است و از همین رو شناخت جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس می‌تواند به شما کمک کند تا لذت بیشتری را در این سفر تجربه کنید. اگر قصد ایرانگردی دارید در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با جاذبه‌های گردشگری جزایر خلیج فارس آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد سفر به جزایر گردشگری خلیج فارس پاسخ خواهیم داد.

معرفی جزایر گردشگری در خلیج فارس

برای آشنایی با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری جزایر خلیج فارس ابتدا باید از جزایر دیدنی این منطقه در جنوب ایران شروع کنیم. منطقه خلیج فارس در جنوب ایران پر از جزایر کوچک و بزرگی است که دیدن آن ها می تواند شما را با مناظر شگفت انگیزی روبرو کند. سفر به جزایر خلیج فارس جزو بهترین مقاصد سفر در بهار برای ایرانگردی است. در ادامه به برخی از جزایر زیبا و جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس اشاره شده است.

۱- جزیره ابوموسی

«ابوموسی» از دیدنی‌ترین جزایر گردشگری خلیج فارس است. ابوموسی در استان هرمزگان قرار دارد و شما می‌توانید در سفرتان به جزایر خلیج فارس از این جزیره دیدن کنید. تا چند سال پیش این جزیره در لیست بخش‌های گردشگری جزایر خلیج فارس قرار نداشت. اما حالا دیگر چند سالی است که امکان بازدید توریست‌ها و گردشگران از آن فراهم شده و شما می‌توانید طی سفرتان به این جزیره از «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» نیز که در نزدیکی آن قرار دارند، دیدن کنید.

۲- جزیره خارک

جزیره خارک از دیدنی‌های گردشگری جزایر خلیج فارس
یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس «جزیره خارک» است که با هشت هزار نفر جمعیت در شهرستان بوشهر قرار دارد. این جزیره ساکنان محلی زیادی دارد و از همین رو بازدید از آن برای توریست‌ها جذابیت زیاد دارد. جالب است بدانید که «جلال آل احمد» در کتاب «جزیره خارک، دُر یتیم خلیج فارس» از جزیره خارک با این لقب یاد کرده است. پیشنهاد می‌شود در سفر به جزایر خلیج فارس حتماً ماهیگیری و دیدن فیتوپلانکتون ها در جزیره خارک را از یاد نبرید.

۳- جزیره هندورابی

اگر در سفر به جزایر خلیج فارس به سمت جزیره کیش می‌روید، بهتر است سری هم به جزیره کوچک «هندورابی» بزنید. در این جزیره می‌توانید از لاک‌پشت‌های تازه متولد شده در کنار دریا دیدن کنید و سری به زیستگاه پرندگان مهاجر و خزندگان صحرایی بزنید. در این جزیره اکثر ساکنین ماهیگیر و غواص هستند و اگر شما هم به این تفریحات علاقه دارید، می‌توانید در سفر به جزایر خلیج فارس با ساکنین جزیره هندورابی برای ماهیگیری و غواصی همراه شوید.

۴- جزیره قشم

جزیره قشم از مکان‌های گردشگری جزایر خلیج فارس
«جزیره قشم» یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس است که به عنوان تنها «ژئوپارک طبیعی ایران و خاورمیانه» شناخته می‌شود. این جزیره ۱۵۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و جاذبه‌های دیدنی بی‌نظیری دارد که می‌توانید در این سفر از آن‌ها بازدید کنید. جالب است بدانید که قشم «بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس» است و به عنوان «بزرگ‌ترین جزیره غیر مستقل دنیا» نیز شناخته می‌شود. در ادامه می‌توانید با برخی از اماکن دیدنی جزیره قشم آشنا شوید.

قلعه پرتغالی‌ها در قشم

یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس «قلعه پرتغالی‌ها» است. این قلعه در سال ۱۵۰۷ بنا شد و در ضلع شمالی جزیره قشم قرار دارد. در این قلعه می‌توانید از اسلحه‌ها و مهماتی که در قلعه نگهداری می‌شود، دیدن کنید. اگر به دیدن مکان‌های تاریخی علاقه دارید، پیشنهاد می‌شود دیدن این جاذبه دیدنی در جنوب ایران را فراموش نکنید.
آدرس: ضلع شمالی جزیره قشم، بلوار ژئوپارک، نزدیک به ساحل

جزایر ناز قشم

«جزایر ناز» یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی در جنوب شرق قشم است که حدود ۲۲ کیلومتر با قشم فاصله دارد. اطراف جزایر ناز به جای ساحل شنی با دیوارهای صخره‌ای احاطه شده است. شما می‌توانید از بالای جزیره ناز، جزیره لارک و تنگه هرمز را نیز ببیند. برای دیدن جزایر ناز باید منتظر بمانید تا پدیده جزر دریا رخ دهد و جزایر از زیر آب بیرون بیایند.
این جزایر مکانی مسکونی نیست و محل صید ماهی و تفریح ساکنین قشم محسوب می‌شود. در سفر به جزایر ناز می‌توانید در زمان جزر آب در آب پیاده‌روی کنید. شترسواری، آفرود و اسب سواری در دریا هم از دیگر تفریحات جزایر ناز قشم محسوب می‌شود.
آدرس: استان هرمزگان، جنوب جزیره قشم

جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام قشم
یکی دیگر از زیباترین جزایر قشم، «جزیره هنگام» است. این جزیره در جنوب شرقی قشم قرار گرفته و ۲ کیلومتر با آن فاصله دارد. مساحت جزیره هنگام حدود ۳۴ کیلومتر است و دارای ساحل شنی و صخره‌ای است. یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های این جزیره ساحل درخشان و زیبای آن است که در شب به دلیل وجود فیتوپلانکتون ها نور را از خود ساطع می‌کند و ساحل آن به رنگ آبی به نظر می‌رسد.
پیشنهاد می‌شود در بازدید از جزیره هنگام حتماً از «پارک کروکودیل نوپک» نیز دیدن کنید.
آدرس: استان هرمزگان، ۲ کیلومتری جزیره قشم

دره ستارگان قشم

«دره ستارگان» در ۵ کیلومتری جنوب جزیره قشم و در غرب روستای «برکه خلف» قرار دارد. جالب است بدانید که بومیان این جزیره معتقد هستند که ۲ میلیون سال پیش ستاره‌ای از آسمان به جزیره افتاده و این شکل‌های عجیب را در دره ستارگان ایجاد کرده است.
به جرات می‌توان ادعا کرد که دره ستارگان از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری جزایر خلیج فارس و یک شاهکار دیدنی است که هر ساله توجه توریست‌های زیادی را به خود جلب می‌کند. در سفر به جزایر خلیج فارس و قشم پیشنهاد می‌شود حتماً از دره ستارگان و روستای برکه خلف دیدن کنید و از تماشای صنایع دستی و منظره دوست داشتنی این روستا لذت ببرید.
بد نیست بدانید دره ستارگان یکی از دیدنی‌ترین مناطق گردشگری ایران از نگاه گردشگران داخلی و خارجی است.
آدرس: جزیره قشم، روستای برکه خلف

جنگل‌های حرا قشم

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی قشم، «جنگل‌های حرا» است که قدمت آن به حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال می‌رسد. درختان حرا در آب شور رشد می‌کنند و موجب تصفیه آب می‌شوند. این مکان زیستگاه انواع پرندگان مهاجر و آبزی است. شما می‌توانید با بازدید از این جنگل زیبا زمانی را هم به تماشای فلامینگوها، پلیکان‌ها و خزندگانی مثل لاک‌پشت‌ها اختصاص دهید. قایق سواری و عکاسی از دیگر تفریحات مسافران در سفر به جنگل‌های حرا محسوب می‌شوند.
منظره این جاذبه دیدنی در قشم طوری به نظر می‌رسد که انگار درختان روی آب شناور هستند.  بهترین زمان سفر به جنگل‌ حرا اواخر پاییز، زمستان یا اوایل بهار است.
آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، شهرک جدید گورزین، جاده جنگل حرا

۵- جزیره هرمز

جزیره هرمز، زیباترین جزیره ایران
«جزیره هرمز» که به عنوان زیباترین جزیره ایران نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس است که به «سرزمین رنگین کمان» شهرت دارد. جزیره هرمز به دلیل داشتن خاکی سرخ، ساحل قرمز رنگ و گنبدهای نمکی ۶۰۰ ساله‌اش شهرت زیادی دارد.
در این جزیره کوه‌ها و تپه‌ها به رنگ‌های مختلف هستند و از همین رو تماشای جزیره هرمز یکی از بهترین تجربه‌های شما در سفر به خلیج فارس خواهد بود. پیشنهاد می‌شود در سفر به جزایر خلیج فارس حتماً از غار نمکی جزیره هرمز نیز دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای سفر به جزیره هرمز را بخوانید.

۶- جزیره لاوان

گردشگری در جزیره لاوان کیش
«لاوان» یک جزیره در شمال شرق «بندر مقام» است که وسعتی در حدود ۷۶ کیلومتر مربع دارد. این جزیره بعد از قشم و کیش در لیست بزرگ‌ترین جزایر خلیج فارس قرا دارد. جالب است بدانید که جزیره لاوان دورترین جزیره از هرمزگان است که هوای آن به شدت مرطوب است.
یکی از زیباترین جاذبه‌های حیات وحش جزیره لاوان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی و سبز در سواحل زیبای لاوان است. برای دیدن این پدیده طبیعی باید اواسط اسفند تا اوایل مرداد به لاوان سفر کنید. گوسفند وحشی و جبیر (نوعی آهو) هم از دیگر گونه‌های حیات وحش جزیره لاوان است.
جالب است بدانید که صید مروارید یکی از رایج‌ترین شغل‌های مردم این جزیره است. «عسل‌های سبز رنگ» نیز از شگفتی‌های جزیره لاوان محسوب می‌شود که بوی نفت می‌دهد ولی طعم و مزه آن مثل عسل معمولی است. «درخت لور» نیز، که شباهت فراوانی به درخت انجیر معابد دارد، از دیدنی‌های این جزیره است.

۷- جزیره کیش

جزیره کیش
اگر قصد سفر به جزایر گردشگری خلیج فارس را دارید، جزیره کیش یک انتخاب فوق‌العاده لوکس در میان جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس است. کیش یکی از لوکس‌ترین و زیباترین جزایر دیدنی خلیج فارس است که دیدنی‌ها و تفریحات زیادی برای توریست‌ها دارد. در جزیره کیش می‌توانید از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی آن دیدن کنید. در ادامه به برخی از مکان‌های دیدنی کیش اشاره شده است.

پایاب کیش

«پایاب» یک گنجینه تاریخی در کیش است که درواقع کانال‌ها و دهلیزهایی هستند که در کنار چاه و قنات قرار دارد. قدمت این مکان به بیشتر از ۲۰۰۰ سال می‌رسد و امروزه مرمت و باسازی شده و به یکی از مکان‌های دیدنی کیش تبدیل شده است. هر چقدر عمق چاه‌های این بخش زیادتر باشد، تعداد پله‌های پایاب نیز بیشتر است.
این پایاب در میدان المپیک کیش قرار دارد. بعد از دیدن پایاب می‌توانید از رستورانی که در این بخش قرار گرفته نیز سری بزنید و یک غذای لذیذ در این رستوران سنتی میل کنید.

قلعه جنی کیش

«قلعه جنی» کیش یک قلعه پر ماجرا و دیدنی در کیش است که در دو طبقه ساخته شده است. در گذشته این مکان محل خدمت سربازان بود. اما در دهه چهل بعد از مرگ چند سرباز این قلعه به قلعه جنی‌ها معروف شد  و از آن زمان پاسگاه تخلیه شد. از آن زمان داستان‌های ترسناکی در مورد قلعه ساخته شد. اگر به ماجراهای هیجان انگیز علاقه دارید، می‌توانید در سفرتان به کیش به این قلعه مرموز نیز سر بزنید.

کشتی یونانی

یکی دیگر از معروف‌ترین دیدنی‌های کیش «کشتی یونانی» است. این کشتی ساخت انگلیس و متعلق به کشور یونان است گفته می‌شود که کشتی در سال ۱۳۴۵ در دریای کیش به گل نشست. از آن زمان یونانی‌ها تلاش زیادی کردند که کشتی خود را از گل نجات دهند، اما موفق به این کار نشدند. به همین دلیل نفت کشتی را تخلیه کردند و کشتی سالیان سال در جزیره باقی ماند و به یک جاذبه دیدنی در کیش تبدیل شد.

پارک دلفین‌های کیش

«پارک دلفین‌های کیش» یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های گردشگری جزایر خلیج فارس است. در این پارک می‌توانید مجموعه‌ای از انواع دلفین‌ها، باغ پرندگان و پستانداران دریایی دیدن کنید. در پاک دلفین‌ها می‌توانید نمایش جذاب دلفین‌ها و حیوانات دریایی را تماشا کنید و در کنار دلفین‌ها و پرندگان زیبا عکس بگیرید و لحظات به یاد ماندنی را برای خود و اعضای خانواده رقم بزنید.
از دیگر مناطق و جاهای دیدنی کیش می‌توان به اسکله تفریحی کیش، پارک ساحلی مرجان کیش، مجموعه درخت سبز کیش و نمایشگاه خزندگان اشاره کرد.

۸- ساحل درک در دریای عمان

ساحل درک در دریای عمان
«ساحل درک« یکی از زیباترین جزایر دریای عمان است که بعد از سواحل چابهار و در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این روستا هوای فوق‌العاده گرمی دارد و درست روبروی آن دریا قرار گرفته که موجب تضاد فوق‌العاده‌ای در این مکان دیدنی می‌شود.
هر ساله بسیاری ازگردشگران خارجی برای دیدن این ساحل حیرت انگیز به ایران سفر می‌کنند. اگر گذرتان به نزدیکی سیستان و بلوچستان و کنارک افتاد، پیشنهاد می‌شود از ساحل درک نیز دیدن کنید.

هزینه‌های سفر به جزایر گردشگری خلیج فارس

در سفرتان به جزایر خلیج فارس اگر در اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی‌ها ساکن شوید، هزینه سفر شما به خلیج فارس تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. اگر به کیش یا سایر جزیره‌های منطقه خلیج فارس سفر می‌کنید، می‌توانید برای کاهش هزینه‌های سفر و خرید مایحتاج سفر از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام به خرید کنید.
شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش شعب متعددی در سراسر کشور و از جمله جزایر مسکونی خلیج فارس و شهرها و استان‌های این منطقه در جنوب ایران دارد. شما می‌توانید در سفر به جزیره کیش و جزیره قشم برای کاهش هزینه‌های سفرتان یک خرید به صرفه و باکیفیت را در شعبه‌های افق کوروش تجربه کنید.

سوغاتی‌های جزایر گردشگری خلیج فارس

معمولاً سوغاتی‌های جزایر گردشگری خلیج فارس در هر جزیره و بخش این منطقه متفاوت است. اما به طور کلی لباس‌های سنتی مردم در جزایر جنوبی و همچنین صنایع دستی که با انواع صدف‌های طبیعی درست می‌شوند، از مهم‌ترین سوغاتی‌های این مناطق به شمار می‌روند که همواره مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرند.
اگر از جزایر گردشگری خلیج فارس دیدن می‌کنید، حتماً خوراکی‌ها و نان‌های محلی منطقه را نیز امتحان کنید و  تماشای زیورآلات سنتی مردم این منطقه را هم از یاد نبرید.

در سفر به جزایر گردشگری خلیج فارس کجا اقامت کنیم؟

در جزایر گردشگری خلیج فارس هتل‌های زیادی وجود دارد. اگر از جزایر لوکس مثل کیش و قشم دیدن می‌کنید، قطعاً اقامت در یکی از هتل‌های جزیره می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما در صورتی که به سمت جزایر کوچک یا سنتی می‌روید، پیشنهاد می‌شود، حتماً در اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی منطقه ساکن شوید و چند روزی از حال و هوای این اقامتگاه‌ها لذت ببرید.

سوالات متداول

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس چیست؟

بازدید از جزایری مثل جزیره کیش، قشم، هنگام، ابوموسی و خارک از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس است.

زیباترین جزیره ایران کجاست؟

جزیره هرمز که به عنوان زیباترین جزیره ایران نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری خلیج فارس است که به «سرزمین رنگین کمان» شهرت دارد.
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...