طرز تهیه ترشی خیار چنبر به ۳ روش شکم پر، ساده و لیته

طرز تهیه ترشی خیار چنبر به ۳ روش شکم پر، ساده و لیته


19 اردیبهشت 1403 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه ترشی خیار چنبر به ۳ روش شکم پر، ساده و لیته

ترشی خیار چنبر از انواع ترشی تابستانی است. همان‌طور که از اسم این ترشی پیداست، از خیار چنبر به عنوان ماده اصلی ترشی استفاده می‌شود و می‌توان سبزی‌ها و صیفی‌جات دیگری را هم در آن به کار برد. ترشی خیار چنبر ساده، ترشی خیار چنبر قزوینی، ترشی خیار چنبر شکم پر و ترشی لیته خیار چنبر از جمله انواع پرطرفدار این ترشی است. در صورت نگهداری صحیح از ترشی خیارچنبر می‌توان از طعم خاص آن در کل سال لذت برد. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه ترشی خیار چنبر به ۳ روش را به شما آموزش می‌دهیم و فوت و فن‌های تهیه ترشی خیار چنبر را نیز خواهیم گفت.

 

مواد لازم برای تهیه ترشی خیار چنبر ساده با سبزی معطر

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
خیار چنبر ۱ کیلوگرم
سیر ۵ حبه
 ترخون خشک و شوید خشک ۲ قاشق غذاخوری
فلفل سبز تند ۵ عدد
نمک، فلفل سیاه و سرکه به مقدار لازم

 

زمان مورد نیاز برای آماده سازی مواد ترشی خیارچنبر: ۱۵ دقیقه

مدت زمان لازم برای رسیدن ترشی خیار چنبر ساده: ۲ هفته

مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر ساده به روش بروجردی

طرز تهیه ترشی خیار چنبر به روش ساده

برای درست کردن ترشی خیار چنبر ساده به روش بروجردی باید مواد ترشی را بشویید و خرد کنید. سپس سرکه، ادویه و سبزیجات ترشی را اضافه کرده و درب بطری را ببندید. در ادامه طرز تهیه ترشی خیار چنبر ساده را مرحله به مرحله به شما آموزش می‌دهیم.

مرحله اول: مواد ترشی را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، ابتدا خیارها را بشویید و ساقه‌ آن‌ها را جدا کنید. سپس خیار چنبرها را با یک دستمال حوله‌ای تمیز کاملا خشک کنید تا رطوبت نداشته باشد. می‌توانید خیارها را به صورت حلقه‌ای یا نگینی هم خرد کنید. سپس پوست سیرها را بگیرید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: مواد ترشی را در بطری بریزید

فلفل‌های تند را بشویید، ‌کاملا خشک کنید و در صورت دلخواه خرد کنید. می‌توانید‌ آنها را به صورت درسته هم در ترشی استفاده کنید. یک شیشه خشک و تمیز مناسب ترشی را آماده کنید. سپس خیار چنبرهای خرد شده را به همراه سیر و فلفل‌های تازه در آن بریزید. روی مواد ترشی مقداری سبزی‌ معطر خشک مثل ترخون و شوید خشک بریزید.

مرحله سوم: سرکه را به مواد ترشی خیار چنبر اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، سرکه را تا حدی روی مواد ترشی بریزید که سطح آن‌ها را بپوشاند. مقداری نمک، فلفل سیاه و در صورت دلخواه زردچوبه و سیاه دانه هم اضافه کنید.

درب شیشه ترشی را ببندید و آن را تکان دهید تا مواد با هم میکس شوند. شیشه ترشی را در جای خشک، خنک و به دور از آفتاب قرار دهید تا آماده شود. ۱۰ روز تا ۲ هفته زمان برای آماده سرو شدن ترشی خیار چنبر ساده نیاز است.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه به پلو با مرغ مجلسی به روش قزوینی و اصفهانی

در صورت تمایل می‌توانید برای خرید نمک، ترخون خشک، شوید خشک، فلفل سیاه و سرکه به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی انبه به روش بندرعباسی

مواد لازم برای تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
خیار چنبر ۲ کیلوگرم
تمر هندی ۲ بسته
رب انار ۲ قاشق غذاخوری
سرکه ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
آب جوشیده خنک نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
گلپر ۳ قاشق غذاخوری
نمک ۳ قاشق غذاخوری
سبزی خشک نعناع و ترخون به مقدار دلخواه

 

مدت زمان آماده سازی مواد ترشی خیار چنبر قزوینی: ۳۰ دقیقه

مدت زمان رسیدن ترشی خیار چنبر قزوینی: ۲ هفته

مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر با تمر هندی و رب انار

طرز تهیه ترشی خیار چنبر با تمبر هندی و رب انار

در این روش از تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی، بعد از آماده کردن خیار‌ها باید مایه ترشی را درست کنید و در‌ آخر همه مواد را با هم در بطری بریزید و درب آن را ببندید. البته در برخی از دستورات ترشی خیار چنبر قزوینی شوید خشک، نعناع خشک و ترخون خشک هم اضافه می‌کنند که اختیاری است. با دنبال کردن این دستورالعمل می‌توانید بعد از ۲ هفته از طعم ترشی‌تان لذت ببرید.

مرحله اول: خیار چنبرها را آماده کنید

برای درست کردن ترشی خیار چنبر با تمر هندی و رب انار (طرز تهیه رب انار)، خیار چنبرها را بشویید و خرد کنید. می‌توانید‌ آنها را رنده درشت خرد کنید و ترشی خیار چنبر رنده شده داشته باشید (اگر خیار چنبر را ریز رنده کنید ترشی لیته خیار چنبر خواهید داشت) در غیر این صورت خیار چنبر را به صورت نگینی ریز خرد کنید. سپس آن‌ها را در یک کاسه بریزید و روی آن‌ها نمک بپاشید تا آب خیارها بیرون بیاید.

مرحله دوم: تمر هندی و رب انار را آماده کنید

در یک ظرف دیگر، تمر هندی را با آب جوشیده سرد و سرکه مخلوط و صبر کنید تا هسته و پوسته تمبرها جدا شود. سپس تمر هندی را از صافی رد کنید. رب انار، نمک و گلپر را به مایه صاف شده اضافه کنید. خیار چنبرها را که آماده کرده بودید، در صافی بریزید تا آب اضافی‌ آنها خارج شود. سپس خیارها را در شیشه خشک و تمیز بریزید.

مرحله سوم: مایه ترشی خیار چنبر را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، مایه ترشی را که درست کردید روی خیارچنبرها بریزید تا حدی که کاملا روی آنها پوشانده شود. اگر مایه ترشی کم است، می‌توانید کمی آب جوشیده سرد یا سرکه به آن اضافه کنید. در صورت تمایل مقداری ترخون خشک و نعنا خشک روی ترشی بریزید. در آخر درب شیشه ترشی را ببندید و آن را در یخچال یا جای خنک قرار دهید تا بعد از ۲ هفته آماده سرو شود.

شما می‌توانید سبزی خشک نعناع، تمبر هندی، رب انار و گلپر را به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید

روش تهیه ترشی خیار چنبر شکم پر

برای درست کردن ترشی خیار چنبر شکم پر ابتدا، خیار چنبرها را بشویید و خشک کنید و داخل آن‌ها را با یک قاشق کوچک خالی کنید. ترکیبی از سبزیجات معطر تازه و ساطوری خرد شده (یا مقداری سبزی خشک معطر)، هویج نگینی خرد شده، فلفل سبز تند و سیر ریز خرد شده درست کنید. دقت داشته باشید که تمام این مواد باید خشک و بدون آب باشند، سپس ادویه‌ و نمک این مخلوط را اندازه کنید.

حالا شکم خیار چنبرها را که خالی کرده بودید با این مخلوط پر کرده و آن‌ها را در ظرفی مناسب بچینید و با سرکه روی آن‌ها را بپوشانید. ظرف ترشی را به مدت ۲ هفته در یخچال بگذارید تا ترشی شکم پر خیار چنبر برسد. وقتی ترشی رسید می‌توانید خیارها را از عرض به صورت حلقه‌ای برش بزنید و آن را سرو کنید.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه ژله انار لیوانی چند رنگ با تزیین خاص برای شب یلدا

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش خیار چنبر اراکی و همدانی

نکات مهم در طرز تهیه ترشی خیار چنبر

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی خیار چنبر

  • برای اینکه ترشی سرکه گلوی شما را نزند، می‌توانید آن را با مقداری آب مخلوط کنید و بجوشانید. سپس آن را به مواد ترشی خیار چنبر اضافه کنید. البته بهتر است برای درست کردن ترشی از سرکه قرمز که طعم ملایم‌تری دارد استفاده کنید.
  • برای طرز تهیه ترشی لیته خیار چنبر، باید خیار چنبرها را بعد از شستن رنده کنید. از هویج رنده شده هم در طرز تهیه این مدل ترشی استفاده می‌شود و بقیه موارد را مثل روش دوم دنبال کنید.
  • در طرز تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی، علاوه بر تمر هندی از شوید تازه یا خشک هم برای معطر کردن ترشی استفاده می‌شود.
  • برای متعادل‌تر شدن طعم ترشی سرکه، می‌توانید کمی شکر یا شیره خرما به سرکه اضافه کنید. برای خرید شکر و شیره خرما می‌توانید به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه کنید.
  • برای جلوگیری از کپک زدن ترشی خیار چنبر، حتما ترشی را در بطری‌های تمیز و خشک بریزید و درب آن را محکم ببندید.
  • از سالم بودن و زنگ نزده بودن درب شیشه ترشی مطمئن شوید و تا زمان آماده شدن ترشی، درب شیشه ترشی را باز نکنید تا هوا به آن نفوذ نکند.
  • ترشی خیار چنبر برای آماده سرو شدن، به حدود دو هفته زمان نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: کدام سرکه برای ترشی بهتر است

فوت و فن‌های خوشمزه شدن ترشی خیارچنبر

سبزی معطر ترشی خیار چنبر چیست؟

در ترشی خیار چنبر می‌توانید از سبزی‌های معطر خشک دلخواه خود استفاده کنید. ترخون و جعفری تازه از بهترین گزینه‌ها هستند. ولی می‌توانید از سبزی‌های خشک محلی هم در ‌آن به کار ببرید؛‌ مثل خالواش، چوچاق، نعناع خشک، شوید، گلپر و … .

در ترشی لیته خیار چنبر از چه موادی استفاده می‌شود؟

هویج، خیار، سیر تازه و سبزی‌های معطر مخصوصا شوید و ترخون از مواد اصلی ترشی لیته خیار چنبر هستند. می‌توانید از چاشنی‌هایی مثل رب انار یا تمر هندی و یا حتی شیره انگور هم به همراه سرکه استفاده کنید.

رب انار ملس یا رب انار ترش کدام یک برای تهیه ترشی خیار چنبر بهتر است؟

این به ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد. اگر ترشی ملس دوست دارید، بهتر است از رب انار شیرین یا رب انار ملس استفاده کنید.

مهمترین دلایل کپک زدن ترشی خیار چنبر چیست؟

خشک نبودن مواد ترشی و نم دار بودن آن‌ها، باز بودن درب ظرف ترشی و نگه داشتن ظرف ترشی در جای گرم از مهم‌ترین دلایل کپک زدن ترشی خیار چنبر هستند.

 

محصولات مرتبط