چگونه ترش شدن قورمه سبزی را رفع کنیم | ۱۴ روش سریع و ساده

چگونه ترش شدن قورمه سبزی را رفع کنیم | ۱۴ روش سریع و ساده


6 تیر 1403 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
برای ترش شدن قورمه سبزی چه باید کرد

برای رفع ترشی قورمه سبزی چه کنیم؟ هر چقدر هم آشپز ماهری باشید، احتمالا گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که غذایتان ترش، شور یا حتی تلخ شود. انواع مختلف خورش قورمه سبزی از جمله غذاهای اصیل ایرانی است که درست کردن آن نیاز به مهارت زیادی دارد و ممکن است گاهی اوقات زیادی ترش شود. اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید، چون با راه‌حل‌های ساده می‌توانید ترشی بیش از حد خورش سبزی را بگیرید. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش به ترفندهای طلایی رفع ترشی قورمه سبزی، بهترین ترشی برای قورمه سبزی و معرفی گزینه‌های جایگزین‌ لیمو عمانی می‌پردازیم.

برای رفع ترشی بیش از حد قورمه سبزی چه باید کرد؟

گرفتن ترشی قورمه سبزی

این که چرا قورمه سبزی ترش می‌شود، کاملا مشخص است؛ استفاده بیش از حد از لیمو عمانی یا چاشنی‌های ترش، باعث ترش شدن قورمه سبزی می‌شود. نکته احتیاطی این است که در دفعات آینده، وقتی لیمو عمانی اضافه می‌کنید، هر از گاهی طعم خورش را بچشید و اگر طعم آن کم کم دارد به سمت ترش شدن زیاد می‌رود، لیموها را بیرون بیاورید.

اما وقتی کار از کار گذشته و غذایتان زیادی ترش شده، مخصوصا اگر مهمان دارید، باید به فکر چاره‌ای برای رفع ترشی زننده خورش سبزی باشید. با مواد مختلف و در دسترس می‌توانید ترشی این خورشت را اندازه کنید یا می‌توانید چند روش را که در ادامه آورده‌ایم، همزمان به کار ببندید.

۱- گرفتن ترشی قورمه سبزی با جوش شیرین

نه تنها برای رفع ترش شدن خورش سبزی، بلکه برای دیگر غذاها هم می‌توانید از مقدار کمی «جوش‌ شیرین» استفاده کنید. جوش شیرین یک ماده خنثی با ph پایین‌تر از ۷ است. وقتی جوش شیرین در غذا بریزید، اسید ترشی را کاهش داده و آن را خنثی می‌کنید.

در کل چندان به استفاده از جوش شیرین توصیه نمی‌شود چون باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در دستگاه گوارش می‌شود. در صورت استفاده زیاد از جوش شیرین، عناصری مثل سرب، جیوه و کادمیوم تولید می‌شوند که ممکن است موجب مسمومیت شوند. بنابراین اگر می‌خواهید برای رفع ترش شدن قورمه سبزی از جوش شیرین استفاده می‌کنید، میزان آن را بسیار کم در نظر بگیرید تا دچار معده درد یا حالت تهوع نشوید.

برای خرید جوش شیرین می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های حضوری و اینترنتی اقدام کنید.

۲- سبزی‌های قورمه را بیشتر کنید

برای گرفتن ترشی قورمه سبزی، سبزی‌های قورمه را بیشتر کنید

اگر غذایتان ترش شده است، می‌توانید از مقداری سبزی سرخ شده قورمه سبزی استفاده کنید و میزان سبزی‌ها را بیشتر کنید. اسفناج و برگ چغندر، ته مزه شیرین دارد و می‌توانند ترشی قورمه سبزی را خنثی کنند. البته اگر در این غذا، مواد اولیه را بیشتر کنید، حجم غذا هم بیشتر می‌شود که می‌توانید آن را در چند وعده سرو کنید.

سبزی منجمد قورمه را به صورت اینترنتی یا حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش می‌توانید تهیه کنید.

۳- نمک اضافه کنید

اضافه کردن مقداری «نمک» می‌تواند ترشی این خورشت اصیل ایرانی را خنثی کند. چون زبان، طعم شوری را زودتر از ترشی متوجه می‌شود و اگر نمک بیشتر باشد، ترشی غذا چندان به چشم نمی‌آید. البته نباید میزان نمک را خیلی زیاد در نظر بگیرید چون ممکن است همزمان هم شور و هم ترش شود.

حتما بخوانید  ۳ طرز تهیه دنده کباب کرمانشاهی روی منقل و در فر با سس مخصوص

نمک را به صورت اینترنتی یا حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش می‌توانید تهیه کنید.

۴- استفاده از شکر، نبات یا قند

افزودن کمی شکر، نبات یا یک حبه قند به گرفتن ترشی قورمه سبزی کمک می‌کند. برای اینکه میزان شکر، قند یا نبات، زیاد نشود، با احتیاط و به تدریج این شیرین کننده‌ها را به قورمه سبزی اضافه کنید. این ترفند یکی از روش‌های رفع تلخی قورمه سبزی هم هست.

قند، نبات و شکر را با قیمت مناسب، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری و اینترنتی می‌توانید خریداری کنید.

۵- اضافه کردن زعفران

زعفران و کم کردن احساس ترش بودن غذا

شاید جالب باشد ولی اگر کمی زعفران دم کرده به خورش اضافه کنید، ترشی قورمه سبزی‌تان کم می‌شود. زعفران ته مزه و عطر شیرینی دارد و در کل عطر زیاد زعفران می‌تواند احساس ترش بودن غذا را کم کند. زعفران جزو ادویه‌ها و چاشنی قورمه سبزی نیست اما طعم این خورش را تغییر نمی‌دهد.

در صورت تمایل زعفران را به روش‌های حضوری و اینترنتی می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

۶- اضافه کردن کمی شیره انگور به قورمه سبزی

«شیره انگور» یکی از چاشنی‌هایی است که می‌تواند طعم ترش غذا را بگیرد. این شیرین کننده طعم خوبی به غذا می‌دهد و ترشی زیاد خورشت سبزی را خنثی می‌کند.

شما می‌توانید برای خرید شیره انگور به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

۷- اضافه کردن چربی و دنبه

یکی از راه‌های موثر رفع ترشی قورمه سبزی، افزودن بعضی چربی‌ها مثل کره، دنبه، روغن حیوانی و روغن زیتون به این خورش است. این نوع چربی‌ها می‌توانند از دیگر مزه‌های غذا، کم کنند. البته در صورت استفاده از دنبه و روغن حیوانی مراقب باشید که بوی بدی ندهد. می‌توانید ابتدا بوی بد دنبه را بگیرید و بعد اضافه کنید. روش‌های گرفتن بوی دنبه در خورش را بلد هستید؟

روغن حیوانی، دنبه گوسفند، کره و روغن زیتون را به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش می‌توانید تهیه کنید.

۸- پیاز داغ قورمه سبزی را بیشتر کنید

برای رفع ترشی قورمه سبزی، پیاز داغ را بیشتر کنید

پیاز داغ و پیاز خام (طرز تهیه پیاز داغ) در حالت کلی، طعم شیرین مطبوعی دارند که می‌تواند ترشی بیش از حد غذا را بگیرد. به چند روش می‌توانید به کمک پیاز، میزان ترشی قورمه سبزی را کم کنید. یکی اینکه جداگانه پیاز داغ درست کنید و بعد به خورش اضافه کنید یا اینکه پیاز خام را به چهار قاچ خرد کرده و در خورش بیندازید، سپس برش‌های پیاز را بیرون بیاورید.

پیاز داغ منجمد را می‌توانید به روش‌های اینترنتی و حضوری از افق کوروش تهیه کنید.

۹- به قورمه سبزی ترش شده کمی سیب زمینی اضافه کنید

سیب زمینی هم برای گرفتن شوری غذا مناسب است و هم می‌تواند ترشی زیاد آن را کم کند. برای این کار، یک سیب زمینی را پوست بگیرید و در تکه‌های درشت خرد کنید. تکه‌های سیب زمینی را در خورشت سبزی بیندازید و بعد از مدتی آنها را از قورمه سبزی بیرون بیاورید تا ترشی غذا، جذب سیب زمینی‌ها شود.

۱۰- از نوشابه کمک بگیرید

افزودن یک قاشق غذاخوری «نوشابه سیاه» به قورمه سبزی ترش شده، می‌تواند ترشی بیش از حد آن را بگیرد. نوشابه طعم شیرین دارد و برای خنثی کردن طعم ترش غذا مناسب است. حتی برای رفع شوری غذا هم می‌توان از نوشابه استفاده کرد.

شما می‌توانید نوشابه را از فروشگاه‌های افق کوروش به صورت خرید حضوری و اینترنتی تهیه کنید.

۱۱- در خورش سبزی بیش از حد ترش، فلفل بریزید

«فلفل» با طعم تند، طعم ترشی را خنثی می‌کند. اگر کمی فلفل قرمز که تندی بیشتری دارد، به خورش سبزی اضافه کنید، می‌توانید طعم آن را متعادل‌تر کنید. از فلفل‌های تند تازه هم می‌توانید استفاده کنید ولی مراقب تندی بیش از حد برخی از آنها باشید.

می‌توانید برای تهیه پودر فلفل قرمز به روش‌های حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام کنید.

۱۲- دارچین اضافه کنید

دارچین عطر شیرینی دارد و می‌تواند مزه ترشی قورمه سبزی را خنثی کند

«دارچین» هم مثل زعفران، عطر شیرینی دارد و می‌تواند مزه ترشی قورمه سبزی را خنثی کند. دارچین را، هم به صورت پودر شده و هم به صورت چوب دارچین می‌توانید به عنوان ادویه قورمه سبزی، اضافه کنید. البته میزان آن را خیلی زیاد در نظر نگیرید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کاسرول هویج | غذای مخصوص کریسمس در فنلاند

برای خرید دارچین می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به صورت اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

۱۳- کمی شیر یا خامه به قورمه سبزی اضافه کنید

برای کم کردن مزه ترشی در قورمه سبزی می‌توانید در طول پخت سبزی‌‌‌های قورمه به اندازه ۱ قاشق غذاخوری شیر یا خامه ساده صبحانه، به خورش اضافه کنید. این مواد لبنی می‌‌توانند ترشی غذا را حنثی کرده و به جای آن طعم کرمی و لذیذ به غذا بدهند.

برای خرید شیر و خامه می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به صورت اینترنتی و حضوری اقدام کنید.

تخفیفات لبنیات افق کوروش

۱۴- رب گوجه فرنگی را از مواد قورمه سبزی حذف کنید

در برخی شهرها به ترکیب قورمه‌ سبزی، کمی رب گوجه هم اضافه می‌شود. اگر حس کردید قورمه سبزی ترش شده است، از افزودن رب گوجه به آن خودداری کنید. رب گوجه در خالت عادی طعم ترش و نمکی دارد و قورمه را ترش‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید: رازهای قورمه سبزی خوشمزه و به روغن افتاده 

سوالات متداول درباره روش‌های رفع ترشی قورمه سبزی

جایگزین لیمو عمانی در قورمه سبزی چیست؟

لیمو عمانی جزو جدانشدنی قورمه سبزی است و توصیه می‌شود که تا جای ممکن لیمو عمانی را حذف نکنید اما اگر لیمو عمانی در دسترس ندارید یا از طعم لیمو عمانی در قورمه سبزی خوشتان نمی‌آید، می‌توانید رب آلوچه، رب انار یا آب لیمو ترش استفاده کنید. اضافه کردن مقداری غوره تازه یا آبغوره به خورشت سبزی هم متداول است. این چاشنی‌های ترش را در حد متناسب، بعد از پایان پخت قورمه سبزی یعنی حدود ۵ دقیقه قبل از خاموش کردن شعله گاز به قورمه سبزی اضافه کنید.

بهترین ترشی برای قورمه سبزی چیست؟

به عنوان چاشنی ترش قورمه سبزی، می‌توانید از آبغوره، آب نارنج، آبلیمو، آبغوره، قره قروت و رب انار استفاده کنید. اما در رسپی اصلی قورمه سبزی،  استفاده از لیمو عمانی سیاه رنگ توصیه می‌شود که بهترین ترشی برای خورش سبزی است.

چرا قورمه سبزی ترش می‌شود؟

دلیل ترش شدن قورمه سبزی، استفاده زیاد از لیمو عمانی در آن است. در ضمن اگر در قورمه سبزی لیمو عمانی یا پرک آن را انداخته باشید، دیگر نباید از چاشنی‌هایی مثل آبلیمو، آب نارنج و … استفاده کنید وگرنه خورشت سبزی ترش می‌شود.

محصولات مرتبط