طرز تهیه مارمالاد آلبالو به ۲ روش با ژلاتین و بدون ژلاتین

طرز تهیه مارمالاد آلبالو به ۲ روش با ژلاتین و بدون ژلاتین


7 شهریور 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه مارمالاد آلبالو به ۲ روش با ژلاتین و بدون ژلاتین
فهرست محتوا نمایش

مارمالاد آلبالو از جمله فراورده‌های آلبالوی تازه است که معمولا برای تزیین انواع کیک، تهیه انواع دسر و به عنوان یکی از خوراکی‌های خوشمزه وعده صبحانه به خصوص برای صبحانه تابستانی بسیار محبوب است. در اصل در مارمالاد با انواع میوه با یک مربای ژله‌ای یا خمیری مواجه هستیم. مارمالاد آلبالو را با ژلاتین و بدون ژلاتین می‌توانید درست کنید. طرز تهیه مارمالاد آلبالو با نشاسته، مارمالاد آلبالو بدون شکر و مارمالاد آلبالو با هسته و بدون هسته هم مرسوم است. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه مارمالاد آلبالو را به ۲ روش با ژلاتین و بدون ژلاتین به شما آموزش می‌دهیم و فوت و فن‌های درست کردن مارمالاد آلبالو را به شما خواهیم گفت.

 

طرز تهیه مارمالاد آلبالو

 

طرز تهیه مارمالاد آلبالو

 

زمان آماده سازی مواد: ۲ ساعت
زمان موردنیاز برای پخت: ۴۰ دقیقه
کالری مارمالاد آلبالو در ۱ قاشق مرباخوری: ۳۰ کیلو کالری

مواد لازم برای تهیه مارمالاد آلبالو با ژلاتین

• آلبالو: ۳ کیلوگرم
• ژلاتین: ۳ ورق
• شکر: ۲ کیلوگرم

مراحل طرز تهیه مارمالاد آلبالو با ژلاتین

برای درست کردن مارمالاد آلبالو با ژلاتین، مثل تهیه مربای آلبالو آلبالوها را بعد از شستن و آماده کردن، هسته‌گیری کنید و با شکر استراحت دهید. سپس آنها را بپزید و در آخر ژلاتین را به مواد اضافه کنید. برای آموزش طرز تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین مراحل تهیه را دنبال کنید.

مرحله اول: آلبالوها را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه مارمالاد آلبالو، آلبالوها را بشویید و ساقه و برگشان را جدا کنید. می‌توانید در این مرحله، کمی آلبالوها را فشار دهید تا هسته‌ آنها بیرون بیاید. سپس کمی با دست آن‌ها را فشار دهید تا له شوند.

بیشتر بخوانید: انواع روش هسته گیری آلبالو و گیلاس

مرحله دوم: شکر را به آلبالوها اضافه کنید

آلبالوها را در یک قابلمه لعابی بریزید و به آن‌ها شکر اضافه کنید. شکر و آلبالوها را با هم مخلوط کنید و درب قابلمه را بگذارید. به مدت ۳ تا ۴ ساعت، آلبالوها را در یخچال یا در دمای محیط قرار دهید تا آلبالوها آب بیندازند و با شکر مخلوط شوند.

حتما بخوانید  طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی و آبدار رستورانی بدون ریختن از سیخ

مرحله سوم: مواد را روی حرارت بجوشانید

بعد از آب انداختن و نرم شدن آلبالوها، قابلمه را از یخچال بیرون بیاورید و روی حرارت قرار دهید. اجازه دهید مواد داخل قابلمه شروع به جوشیدن کنند. چند دقیقه بعد از جوشیدن مایه مارمالاد آلبالو، روی آن کف‌های سفید تشکیل می‌شود. این کف‌ها را با قاشق جدا کنید و دور بریزید.

مرحله چهارم: ژلاتین را به مایه مارمالاد آلبالو اضافه کنید

حرارت را روی حالت ملایم، تنظیم و صبر کنید تا مارمالاد آلبالو غلیظ شود و آب اضافی خود را از دست بدهد. سپس ورقه‌های ژلاتین را در یک لیوان بیندازید و روی آن‌ها را کمی آب جوش بریزید تا حل شوند و شکل ژله‌ای بگیرند. سپس در چند دقیقه پایانی پخت مارمالاد آلبالو، ژلاتین آب شده را به قابلمه اضافه کنید.

مرحله پنجم: مارمالاد آلبالو را در شیشه بریزید

بعد از ۲ تا ۳ دقیقه که ژلاتین و مارمالاد با هم پختند، شعله را خاموش و صبر کنید تا مارمالاد آلبالو از دما بیفتد و سرد شود. در نهایت مارمالاد آلبالو را در بطری‌های شیشه‌ای تمیز و خشک بریزید و درب آنها را محکم ببندید و در یخچال نگه دارید.

طرز تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین

 

مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین

 

زمان مورد نیاز برای آماده سازی: ۲ ساعت
زمان مورد نیازی برای پخت مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین

• آلبالو: ۱/۵ کیلوگرم
• شکر: ۱ کیلوگرم
• آبلیمو: ۱ قاشق مرباخوری
• دانه به: ۱ قاشق چای‌خوری (در صورت دلخواه)

مراحل طرز تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین

مارمالاد آلبالو در این روش تهیه، نیازی به استفاده از ورق یا پودر ژلاتین ندارد. می‌توانید برای کشدار و ژلاتینی کردن بافت مارمالاد در این روش از دانه به استفاده کنید. البته حذف کردن آن هم به خودتان بستگی دارد چون ژلاتین طعم چندانی به مارمالاد نمی‌دهد، تنها بافت آن را کشدار می‌کند. همچنین در این روش، قبل از پختن آلبالوها، نیازی به گرفتن هسته آن‌ها نیست و این کار را به بعد از پختن و نرم شدن آلبالوها موکول می‌کنیم.

مرحله اول: آلبالوها را آماده کنید

برای تهیه مارمالاد آلبالو بدون ژلاتین، آلبالوها را بشویید و شاخ و برگشان را بگیرید. آنها را در یک قابلمه بریزید و بدون هسته‌گیری، کمی با گوشتکوب بکوبید تا له شوند. شکر را به آلبالوها اضافه کنید. درب قابلمه را ببندید و آن را در یخچال بگذارید. ۲ تا ۳ ساعت صبر کنید تا آلبالوها نرم شوند. هر چه آلبالوها نرم‌تر و له‌تر باشند، زمان کمتری برای استراحت آنها نیاز است.

مرحله دوم: آلبالوها را بجوشانید

در این مرحله، قابلمه را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید مواد بجوشند. وقتی روی مایع کف‌های سفید شکل گرفت، آنها را دور بریزید. به مدت ۲۰ دقیقه آلبالوها را بجوشانید تا نرم شوند. سپس شعله را خاموش کنید تا مارمالاد کمی سرد شود و از دما بیفتد.

مرحله سوم: مارمالاد آلبالو را صاف کنید

یک صافی با منافذ درشت را روی یک قابلمه بگذارید و مارمالاد جوشانده شده را در صافی بریزید. با پشت قاشق، روی آلبالوها را فشار دهید تا هسته و پوست آنها در صافی بماند و گوشت و عصاره آن در داخل قابلمه بریزید. مخلوط هسته و پوست آلبالو را با دست فشار دهید تا عصاره آلبالو کاملا خارج شود.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه سوپ گوجه و خامه خوشمزه به روش ایتالیایی و مدیترانه ای

مرحله چهارم: آبلیمو را به مارمالاد اضافه کنید

دوباره مایه مارمالاد آلبالو را روی حرارت بگذارید و صبر کنید تا غلیظ شود. اگر از دانه میوه به استفاده می‌کنید، در یک لیوان دانه‌های به را بریزید و روی آنها کمی آب جوش اضافه کنید. روی لیوان را بپوشانید و صبر کنید دانه‌های به لعاب بیندازند. در ۵ دقیقه پایانی پخت، این لعاب را به همراه آبلیمو به مارمالاد آلبالو اضافه کنید. وقتی غلظت مارمالاد به حد کافی رسید، شعله را خاموش کنید و بعد از سرد شدن، آن را در بطری‌های شیشه‌ای مناسب بریزید و در یخچال نگه دارید.

فوت و فن‌های طرز تهیه مارمالاد آلبالو

 

فوت و فن‌های طرز تهیه مارمالاد آلبالو

 

*برای تهیه مارمالاد آلبالو، از آلبالوهای تازه، سالم و رسیده، بدون کرم‌خوردگی و زدگی استفاده کنید. چون این موارد هم بر رنگ و هم بر طعم مارمالاد تاثیر مستقیم می‌گذارند.

*برای درست کردن مارمالاد آلبالو، می‌توانید میزان شکر را کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید. هر چه آلبالوهایتان شیرین‌تر باشد، از شکر کمتری می‌توانید استفاده کنید، این بستگی به ذائقه‌ خودتان دارد.

*برای این که رنگ مارمالادتان روشن و شفاف شود، بعد از جوش آمدن، کف‌های سفید روی مایه مارمالاد را با قاشق جدا کنید و دور بریزید.

*بهترین ظرف برای جوشاندن و درست کردن مارمالاد، ظروف لعابی و استیل هستند. این ظروف هم خودشان بعد از پخت مارمالاد رنگشان عوض نمی‌شود و هم رنگ مارمالاد در آنها خوشرنگ‌تر می‌ماند.

*اگر برای طولانی مدت می‌خواهید مارمالادتان را نگه دارید، حتما مارمالاد را در بطری‌های کوچک‌تر بریزید تا زود تمام شود و درب ظرف مارمالاد زیاد باز و بسته نشود. این کار از کپک زدن انواع مارمالاد پیشگیری می‌کند.

*می‌توانید مارمالاد آلبالو را در فریزر برای مدت بیشتری نگه دارید. در این صورت، از بطری‌های شیشه‌ای استفاده نکنید. پلاستیک‌های فریزری یا ظرف‌های دربسته پلاستیکی، گزینه‌های بهتری برای نگهداری مارمالاد در فریزر هستند.

*برای تنوع دادن به طعم مارمالاد آلبالو،‌ می‌توانید به آن وانیل، هل، دارچین، زنجبیل، گلاب، آبلیمو یا جوز هندی هم اضافه کنید. افزودن این مواد کاملا اختیاری است و بسته به سلیقه شما دارد.

*در طرز تهیه مارمالاد آلبالو با نشاسته، از یک قاشق نشاسته برای غلظت مارمالاد استفاده می‌شود و ژلاتین از آن حذف می‌شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مارمالاد گیلاس با ژلاتین و بدون ژلاتین

سوالات متداول

 

چه کار کنیم مارمالاد آلبالو شفاف شود و تیره نشود؟

 

چه کار کنیم مارمالاد آلبالو شفاف شود و تیره نشود؟

برای خوشرنگ و شفاف شدن مارمالاد آلبالو، بعد از جوش‌ آمدن مواد مارمالاد، کف روی آن را بگیرید. همچنین در هنگام پخت، حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید و درب قابلمه را باز بگذارید تا آلبالوها تغییر رنگ ندهند.

چه کار کنیم که مارمالاد آلبالو شکرک نزند؟

برای جلوگیری از شکرک زدن مارمالاد، از شکر زیاد در طرز تهیه مارمالاد آلبالو استفاده نکنید. همچنین مارمالاد را بیش از حد نجوشانید. در ضمن استفاده از کمی آبلیمو در پایان پخت می‌تواند شکرک زدن مارمالاد را به تعویق بیندازد.

 

 

محصولات مرتبط