۲ طرز تهیه برنج با ماست به ۲ روش ساده و قالبی

۲ طرز تهیه برنج با ماست به ۲ روش ساده و قالبی


4 تیر 1402 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه برنج با ماست
فهرست محتوا پنهان

طعم برنج با ماست را امتحان کرده‌اید؟ شاید برنج با ماست شما را یاد ته چین بیندازد ولی در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش طرز تهیه یک غذای متفاوت را به شما آموزش می‌دهیم که مواد اصلی آن را برنج و ماست تشکیل داده‌اند. ۲ مدل طرز تهیه برنج با ماست و کاری و برنج قالبی با ماست را در ادامه بخوانید.

 

طرز تهیه برنج با ماست و کاری به روش هندی

 

طرز تهیه برنج با ماست و کاری به روش هندی

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱۰ دقیقه

مدت زمان مورد نیاز برای پخت برنج با ماست و کاری: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه برنج و ماست

 • برنج سفید: ۱ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • آب: ۱ و ۱/۲ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • نارگیل تازه خرد شده: ۱/۴ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • زنجبیل تازه: ۱ تکه کوچک
 • فلفل هندی قرمز یا سرانو سبز تازه: ۱ عدد
 • برگ گشنیز تازه: ۱/۴ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • شیر کم‌چرب: ۱/۲ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • ماست ساده: ۱ لیوان دسته‌‌دار فرانسوی
 • نمک: ۱ قاشق چای‌خوری
 • روغن نباتی: ۲ قاشق غذاخوری
 • فلفل قرمز خشک: ۱ عدد
 • دانه سیاه خردل: ۲ قاشق چای‌خوری
 • نخود خشک‌شده: ۲ قاشق چای‌خوری
 • برگ کاری تازه: ۱۵ عدد
 • بادام‌ هندی بو داده (ترجیحا بدون نمک): ۲ قاشق غذاخوری
 • لوبیا خشک پخته‌شده: ۲ قاشق چای‌خوری (اختیاری)

مراحل طرز تهیه ماست با برنج و کاری

این غذای خوشمزه اصالتا هندی، عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد و اگر ادویه‌های آن را در دسترس ندارید، می‌توانید از ادویه‌های مشابه ایرانی در آن استفاده کنید. در ادامه مراحل تهیه برنج با ماست و کاری را دنبال کنید.

مرحله اول: برنج و آب جوش را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه برنج با ماست، برنج را در یک کاسه بریزید و ۲ تا ۳ بار آن را بشویید تا وقتی که آب روی آن، شفاف شود. سپس آب را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید. حرارت را روی حالت متوسط قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. در صورت تمایل انواع برنج از جمله برنج ایرانی و برنج خارجی را می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش تلفنی، حضوری یا اینترنتی خریداری کنید.

حتما بخوانید  ۱۰ ترفند شناسایی برنج ایرانی خوب از برنج بی کیفیت و خارجی

مرحله دوم: برنج و آب را حرارت دهید

در این مرحله، برنج شسته شده را وقتی که آب، شروع به جوشیدن کرد، داخل قابلمه بریزید. حرارت را روی حالت ملایم قرار دهید و شعله را کم کنید تا آب به خورد برنج‌ها برود و پخته و نرم شود. حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا برنج آماده شود. زنجبیل و فلفل هندی تازه را خرد کنید. دانه‌های فلفل و پوست زنجبیل را جدا کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: شیر را اضافه کنید

بعد از این‌که برنج نرم شد، شعله را خاموش کنید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا برنج خنک شود و از دما بیفتد. سپس برنج را در یک کاسه بریزید و شیر کم‌چرب را به آن اضافه کنید تا کاملا به برنج جذب شود. در صورت تمایل می‌توانید انواع شیر را می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش خرید حضوری، اینترنتی یا تلفنی، خریداری کنید.

مرحله چهارم: بقیه مواد را‌ آماده کنید

در این مرحله از طرز تهیه برنج با ماست و کاری، در یک ظرف جدا، نارگیل و ماست را بریزید و مخلوط کنید تا یکدست شود. هر چه نارگیل‌ها ریزتر باشند، بهتر است. می‌توانید نارگیل‌ها را در مخلوط‌کن هم بریزید و خرد کنید. در صورت تمایل برای خرید انواع میوه تازه و ماست می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به روش تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

مرحله پنجم: مواد را تفت دهید

یک تابه را روی حرارت قرار دهید و روغن مایع را به آن اضافه کنید. اجازه دهید روغن گرم شود، فلفل قرمز هندی یا فلفل سرانو سبز خرد شده و زنجبیل را به تابه اضافه کنید. دانه‌های خردل، برگ کاری، بادام هندی، نخود خشک و لوبیا خشک را در تابه بریزید و تفت دهید تا طلایی و برشته شود.

برای خرید انواع روغن از جمله روغن جامد و نیمه جامد می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، به روش خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

مرحله ششم: برنج را ماست مخلوط کنید

در این مرحله از طرز تهیه برنج با ماست و کاری، بعد از طلایی شدن موادی که در مرحله قبل تفت دادید، ماست، زردچوبه، نمک، برگ گشنیز، فلفل قرمز خشک را به تابه اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. سپس برنج و شیری را که با هم مخلوط کرده بودید، به تابه بیفزایید و به آرامی هم بزنید.

در صورت تمایل انواع ادویه مثل زردچوبه و سبزیجات تازه مثل گشنیز و فلفل سبز را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به روش خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی خریداری کنید.

مرحله هفتم: برنج با ماست را سرو کنید

در آخرین مرحله، اگر برنج با ماست، خشک بود و ماست کمی داشت، کمی دیگر ماست اضافه کنید. سپس برنج با ماست را در ظرف مناسب بریزید و آن را تزیین کنید.

طرز تهیه برنج با ماست به صورت قالبی

 

طرز تهیه برنج با ماست به صورت قالبی

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۲ ساعت

مدت زمان مورد نیاز برای پخت برنج و ماست قالبی: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه برنج قالبی با ماست

 • برنج: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • ماست: ۲ قاشق چای‌خوری
 • کره یا روغن: ۲ قاشق غذاخوری
 • نمک: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه برنج قالبی با ماست

در این روش از طرز تهیه برنج قالبی با ماست، از ماست استفاده شده و به روش کته‌ای درست می‌شود. حتما برای تهیه این مدل برنج با ماست، از قابلمه تفلون یا نچسب استفاده کنید. در ادامه مراحل تهیه برنج با ماست به صورت قالبی را بخوانید.

حتما بخوانید  طرز تهیه مربای پوست پرتقال تازه رولی و خلالی بدون تلخی

مرحله اول: برنج را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه برنج و ماست کته‌ای به روش قالبی، برنج را بشویید و آب روی آن را دور بریزید. تا حدی که آب روی آن، شفاف شود. به برنج خیس شده، کمی نمک اضافه کرده و به مدت ۲ ساعت صبر کنید تا برنج خیس بخورد، نمک به خورد برنج‌ها برود و برنج‌ها موقع پخت، وا نروند.

مرحله دوم: ماست و کره را اضافه کنید

برنج و آب را در یک قابلمه نچسب بریزید. باید به اندازه یک بند انگشت، روی برنج آب باشد. اگر نمک روی برنج زیاد است، آب روی برنج را دور بریزید و با آب تازه جایگزین کنید. قابلمه را روی حرارت بگذارید و کره و ماست را به قابلمه اضافه کنید. برای خرید نمک و کره می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به روش خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

مرحله سوم: برنج را دم کنید

اجازه دهید برنج آب خود را از دست بدهد. داخل برنج را با قاشق، سوراخ‌هایی ایجاد کنید و درب قابلمه را داخل دم‌کنی بپیچید و روی قابلمه بگذارید. بعد از ۱ یا ۲ دقیقه، حرارت را روی حالت خیلی ملایم قرار دهید، تا برنج به مدت ۳۰ دقیقه روی شعله ملایم بپزد. سپس قابلمه برنج کته قالبی را در ظرف با بشقاب مناسب برگردانید و آن را سرو کنید.

بیشتر بخوانید: روش‌های جلوگیری از شفته شدن برنج آبکش و کته

فوت و فن‌های طرز تهیه برنج با ماست

 

فوت و فن‌های طرز تهیه برنج با ماست

 

 • برنج با ماست به روش هندی، معمولا به صورت سرد سرو می‌شود.
 • از برنج‌هایی که از وعده‌های غذایی اضافه می‌آید، می‌توانید برای تهیه برنج با ماست (هندی) استفاده کنید.
 • برنج با ماست را می‌توانید با گوشت هم سرو کنید. برای تهیه برنج با ماست و گوشت، گوشت را با پیاز و ادویه‌های معطر، جداگانه بپزید و بعد در هنگام سرو، روی برنج با ماست بریزید.
 • برای تزیین ماست با برنج می‌توانید از دانه‌های انار یا سبزیجات معطر تازه و دلخواه (به صورت خرد شده) استفاده کنید.
 • برای طرز تهیه برنج با ماست قالبی، در هنگام دم دادن برنج، کمی زعفران دم کرده روی برنج بریزید و اجازه دهید دم بکشد. می‌توانید زعفران را به ماست هم اضافه کنید. برای خرید زعفران می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به روش خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

سوالات متداول

چه کار کنیم که برنج با ماست قالبی، تکه تکه نشود و نچسبد؟

برای بیرون آمدن راحت برنج قالبی با ماست، حتما برای پخت و آماده‌سازی برنج، از ظرف تفلون یا نچسب استفاده کنید. استفاده از روغن یا کره کافی هم، از چسبیدن برنج به کف قابلمه یا ظرف جلوگیری می‌کند.

برای طرز تهیه برنج با ماست، از چه ماستی استفاده کنیم؟

در طرز تهیه برنج با ماست قالبی یا ساده، معمولا از ماست ساده یا کم‌‌چرب استفاده می‌شود. اما می‌توانید از ماست پرچرب یا چکیده هم استفاده کنید.

کالابرگ الکترونیک