طرز تهیه برنج کته به ۲ روش ساده و قالبی

طرز تهیه برنج کته به ۲ روش ساده و قالبی


28 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه برنج کته
تخفیفات افق کوروش

درست کردن برنج کته ای که شفته نشود و به قول معروف «دان» دربیاید، فوت و فن هایی دارد که ار عهده هر کسی بر نمی آید. در سرویس آشپزی از مجله کوروش، طرز تهیه برنج کته ساده و قالبی را به همراه فوت و فن های طلایی آن، به شما آموزش خواهیم داد.

 

افراد زیادی بر این باورند که طرز تهیه برنج کته نسبت به برنج آبکش راحت تر است. اما در این میان چند نکته طلایی وجود دارد. برای مثال در طرز تهیه برنج کته ای، بهتر است به نوع برنجی که انتخاب می کنید هم توجه کنید. چون زمان پخت برنج (ایرانی، هندی، آمریکایی، پاکستانی و …) فرق دارد. در ضمن با چند بار آزمون و خطا می توانید بهترین روش پخت برنج کته ای را پیدا کنید. برنج کته را حتما در برنامه غذایی یک ماه رمضان جا دهید.

 

 

تخفیفات افق کوروش

طرز تهیه برنج کته ای ساده (روش اول)

 

طرز تهیه برنج کته ای ساده (روش اول)

 

زمان آماده سازی مواد اولیه: ۱۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت: ۴۵ دقیقه

میزان انرژی در ۱۰۰ گرم: ۲۵۰ کالری

مواد لازم

 

برنج: ۴ لیوان دسته دار فرانسوی

آب: ۶ لیوان دسته دار فرانسوی

روغن مایع: ۲ قاشق غذاخوری

نمک: ۱ قاشق غذا خوری (یا به میزان لازم)

 

استخدام کارمند فروشگاه

 

طرز تهیه

 

مرحله اول: برنج را بشویید و بخیسانید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه برنج کته ای، برنج را دو تا سه مرتبه بشویید و در مقداری آب خیس کنید. برای خیساندن برنج ایرانی، حداقل ۱۵ دقیقه و برای برنج خارجی و دانه بلند ۳۰ دقیقه زمان کافی است. اگر مدت زمان خیس خوردن برنج بیشتر از این باشد هم ایرادی ندارد ولی بر زمان پخت برنج تاثیر دارد.

 

 

مرحله دوم: برنج را در آب و نمک بجوشانید

 

اضافه کردن برنج به آب جوش

 

موقع پخت، آبی که برنج را در آن خیسانده اید، جدا کنید. در یک قابلمه نمک و آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا آب بجوشد. برنج را به آن اضافه کنید. روی برنج در هنگام جوشیدن، کف تشکیل خواهد شد، این کف را می توانید دور بریزید تا رنگ برنج در انتها سفید و روشن باشد. در طول زمان جوشیدن آب، در قابلمه را باز بگذارید.

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

 

 

مرحله سوم: برنج را دم کنید

 

بعد از اینکه آب برنج کاملا بخار شد، آن را از اطراف جمع کنید و در وسط قابلمه به شکل مخروطی دربیاورید. روی قابلمه را دم کنی بگذارید. ۲ دقیقه بعد که داخل قابلمه بخار گرفت، حرارت را روی خیلی ملایم تنظیم کنید تا کته به خوبی دم بکشد. بعد از ۳۵ تا ۴۰ دقیقه برنج شما دم می کشد.

 

 

طرز تهیه برنج کته (روش دوم)

 

برنج کته (روش دوم)

 

در این مدل پخت کته، نیازی به استفاده از آب جوش نیست و حتی نیازی نیست برنج را به صورت پیمانه ای در آب بریزید.

 

 

مرحله اول: برنج را در آب سرد بریزید

 

مانند روش قبل، در این روش هم بهتر است حتما برنج را از قبل بخیسانید و موقع پخت، آب آن را دور بریزید. در یک قابلمه متناسب، برنجی که آب آن را دور ریخته اید، بریزید. برنج را در کف قابلمه به صورت یکدست بریزید که برنج روی سطح آن در یک راستا باشد.

 

 

مرحله دوم: آب را اضافه کنید

 

انگشت اشاره خود را روی سطح برنج بگذارید و آب را اضافه کنید. اضافه کردن آب را تا جایی ادامه دهید که به یک بند انگشت برسد. در این روش از آب سرد استفاده کنید. نیازی به آب ولرم یا جوشیده نیست. اگر برنج تان از نوع هندی است، میزان آب را به ۱/۵ بند انگشت برسانید.

حتما بخوانید  اگر این 12 عادت اشتباه را ترک کنید تا سال‌ها جوان می‌مانید

 

 

استخدام کارمند انبار

مرحله سوم: نمک و روغن را اضافه کنید

 

برنج را بجوشانید

 

نمک و روغن را بعد از ریختن آب در قابلمه، اضافه کنید و شعله را روشن کنید. حرارت را زیاد کنید تا آب بجوشد. بعد از جوشیدن، حرارت را روی متوسط تنظیم کنید. در قابلمه را روی آن بگذارید و صبر کنید که آب برنج تمام شود.

 

 

مرحله چهارم: حرارت را کم کنید تا کته دم بکشد

 

بعد از تمام شدن آب برنج، داخل برنج را با انتهای یک قاشق، چند سوراخ ایجاد کنید. دم کنی را روی قابلمه بگذارید. یک تا ۲ دقیقه بعد، حرارت را روی ملایم بگذارید و ۴۰ دقیقه صبر کنید تا برنج دم بکشد.

 

 

طرز تهیه برنج کته ای قالبی در فر

 

طرز تهیه برنج کته ای قالبی در فر

 

درست کردن برنج قالبی به صورت آبکش یا کته معمولا برای مهمانی ها، مجلسی و مناسب تر است، دردسر خاصی هم ندارد ولی درنهایت کته شما بسیار شکیل و زیبا خواهد شد.

 

 

مرحله اول: برنج را در آب و نمک و روغن بجوشانید

 

فر را از قبل روی دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. برنج را مانند روش اول و دوم بعد از خیس کردن در آب و نمک و روغن بجوشانید تا حدی که آب آن بخار شود. سپس به اندازه ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری زعفران به آن اضافه کنید و کمی به هم بزنید، در حدی که دانه های برنج نشکنند.

 

 

مرحله دوم: برنج را در قالب بریزید

 

درست کردن کته قالبی در مافین

 

یک قالب مافین یا قالب ساده را چند دقیقه در فر قرار دهید تا گرم شود. سپس آن را از فر خارج کرده و کف آن را چرب کنید. کمی ماست به برنج اضافه کنید تا چسبندگی کته بیشتر شود. مثلا به ازای ۳ پیمانه برنج، ۱/۳ پیمانه ماست (غیر ترش و کم چرب) اضافه کنید.

 

 

مرحله سوم: روی قالب را با فویل بپوشانید و در فر بگذارید

 

قالب یا قالب ها را با برنج پر و روی آن را صاف کنید. یک تکه کره یا مقداری روغن هم روی سطح برنج در هر قالب بریزید. روی قالب را با فویل نازک آلومینیومی بپوشانید. با چنگال، چند سوراخ روی فایل ایجاد کنید تا برنجتان به هم نچسبد. در فر را ببندید. بعد از ۱۵ دقیقه، حرارت فر را روی ۲۰۰ درجه تنظیم کنید. ۳۰ دقیقه بعد، فویل را از روی قالب بردارید و در صورت پخته بودن، قالب را خارج  کنید. برنج کته قالبی را در ظرف مناسب برگردانید و سرو کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه دمپختک « 

 

 

فوت و فن های طرز تهیه برنج کته ای

 

فوت و فن های طرز تهیه برنج کته ای

 

نکاتی درباره شستن و خیساندن برنج

 

 • اگر برنجتان به زمان پخت خیلی کمی نیاز دارد و قبلا این موضوع را متوجه شده اید، لازم نیست قبل از پخت، آن را بخیسانید. یا زمان کمی را به این کار اختصاص دهید. در ضمن در آب برنجتان از کمی نمک استفاده کنید تا برنج له شود.

 

 • شستن برنج قبل از خیساندن و پخت کمک زیادی به شکل و طعم برنج می کند. اگر برنج را از قبل بشویید، هنگام پخت شکل ظاهری خود را بیشتر حفظ می کند و دانه دانه در می آید، در ضمن رنگ آن هم سفیدتر خواهد شد. علاوه بر این گرد و خاک احتمالی گرفته و طعم برنج بهتر می شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های جلوگیری از شفته شدن کته را هم بخوانید.

 

 • آبی که برنج را در آن خیس می کنید نباید دمای زیادی داشته باشد. بهتر است از آب سرد استفاده کنید یا ولرم.
حتما بخوانید  طرز تهیه کیک کشمشی خانگی به 2 روش در فر و در قابلمه

 

 • می توانید آب برنج را دور نریزید و از آن استفاده های بسیار مفیدی کنید.

 

 

بیشتر بخوانید » ۲۰ خواص آب برنج «

 

 

 • اگر به آبی که برنج را در آن خیس کرده اید، کمی آب لیمو اضافه کنید، رنگ برنج بعد از پخت شفاف و سفیدتر خواهد شد.

 

 • مدت زمانی که برای خیساندن برنج ایرانی اختصاص می دهید باید کمتر از برنج هندی باشد. همچنین اگر از برنج نیم دانه استفاده می کنید، زمان پخت و خیساندن را کاهش دهید.

 

 • اگر از برنج دودی استفاده می کنید، زیاد آن را نشویید چون عطر خود را تا حدی از دست می دهد. برای پخت هم نسبت ۱/۳ را رعایت کنید. یعنی به ازای ۳ پیمانه برنج ایرانی یا خارجی، یک پیمانه برنج دودی استفاده کنید.

 

 

نکاتی درباره طرز تهیه برنج کته در انواع ظروف پخت

 

نکاتی درباره طرز تهیه برنج در انواع ظروف پخت

 

 • قابلمه ای که برای پختن کته انتخاب می کنید، باید سایز مناسبی داشته باشد. مثلا برنج قبل از پخت را که در آن می ریزید، حدود ۱/۳ حجم قابلمه را بگیرد و بقیه فضا خالی باشد. در غیر این صورت احتمال شفته شدن و چسبیدن دانه های برنج زیاد است.

 

 • در طرز تهیه برنج کته ای در پلوپز، یک پیمانه بیشتر از میزان برنج، آب اضافه کنید. مثلا برای ۴ پیمانه برنج (هر پیمانه ای که استفاده می کنید)، ۴ پیمانه آب بریزید.

 

 • در طرز تهیه برنج کته ای با پلوپز نیز اجازه دهید ابتدا آب، جوش بیاید و بعد برنج را اضافه کنید. بقیه مراحل را مانند روش های بالا ادامه دهید.

 

 • در طرز تهیه برنج کته ای قالبی در فر، برای بیرون آوردن کته از قالب، کف قالب را چند دقیقه در آب سرد قرار دهید و بعد آن را در یک سینی برگردانید.

 

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه استامبولی پلو قالبی « 

 

 

نکات کلیدی دیگر

 

نکاتی درباره طرز تهیه برنج کته

 

 • مقدار روغنی که در هنگام پخت کته اضافه می کنید، نباید زیاد باشد چون به شفته شدن برنج منتهی می شود. به ازای هر پیمانه برنج، ۱/۲ قاشق غذاخوری روغن کافی است.

 

 • معمولا میزان نمکی که در طرز تهیه برنج کته ای استفاده می کنید، باید برای ۲ پیمانه برنج، ۱ قاشق غذاخوری سرخالی باشد. البته این میزان، به طبع و سلیقه شما هم بستگی دارد.

 

 • برنج را هنگام جوشیدن به هم نزنید چون دانه های آن خرد و در نهایت شفته خواهد شد.

 

 • اجازه دهید آب داخل قابلمه در حدی بجوشد که کف قابلمه مقدار خیلی کمی آب بماند.

 

 • بعد از جوشیدن‌ آب، اگر هنوز دانه های برنج سفت هستند، کمی آب جوش داخل قابلمه بریزید و صبر کنید تا دوباره برنج با آب، جوش بخورد.

 

 • استفاده از دم کنی برای در قابلمه هم باعث می شود کته شما زودتر بپزد و هم از شفته شدن کته جلوگیری می کند. چون در این صورت آبی که بخار شده است، جذب پارچه می شود و دوباره به داخل برنج برنمی گردد.

 

 • اگر می خواهید کته شما ته دیگ داشته باشد، بعد از این که آب برنج تمام شد و جوشید، در یک قابلمه دیگر مقداری روغن بریزید و ته دیگ دلخواه (نان، سیب زمینی، کنجد و …) را بریزید. سپس برنج را به آن قابلمه منتقل کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله طرز تهیه برنج کته بدون ته دیگ را هم بخوانید.

 

 • برای جدا کردن ته دیگ، بعد از پخت کته، حرارت را قطع کنید. ۳ تا ۴ دقیقه صبر کنید و در قابلمه را هم برندارید. بعد از اینکه برنج کمی سرد شد، ته دیگ آن به راحتی جدا می شود.

 

 

 

کالابرگ الکترونیک