۲ طرز تهیه سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روز به روش فوری و بازاری

۲ طرز تهیه سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روز به روش فوری و بازاری


30 آبان 1402 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۲ طرز تهیه سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روز به روش فوری و بازاری

سیر ترشی یکی از پرطرفدارترین ترشی‌های ایرانی است. سیر ترشی را با مواد مختلف از سرکه سفید و سرکه قرمز گرفته تا نبات، رب انار و شیره انگور درست می‌کنند. در این میان سیر ترشی هفت ساله طرفداران فراوانی دارد. اما می‌دانستید برای درست شدن سیر ترشی هفت ساله واقعا نیاز نیست هفت سال صبر کنید و سیر ترشی فوری هم درست می‌شود؟ ۲ طرز تهیه سیر ترشی در ۴۰ روز را از سرویس آشپزی در مجله کوروش بخوانید و درباره بهترین ظرف برای سیر ترشی انداختن و ترفندهای نرم شدن سیر ترشی را هم به شما خواهیم گفت.

مواد لازم تهیه سیر ترشی هفت ساله با سرکه خرما و سرکه بالزامیک

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
سیر ۱ کیلوگرم
سرکه بالزامیک ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
سرکه خرما ۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
سویا سس ۴ الی ۶ قاشق غذاخوری

 

میزان کالری در ۱۰۰ گرم سیر ترشی: حدود ۱۰۷ کیلوکالری

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱ ساعت

مدت زمان مورد نیاز یرای پخت سیر: ۱۵ دقیقه

مدت زمان آماده‌ شدن و رسیدن سیر ترشی: ۴۰ روز

مراحل طرز تهیه سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روزه

طرز تهیه سیر ترشی هفت ساله با سرکه خرما و سرکه بالزامیک در ۴۰ روز

استفاده از این دستور تهیه سیر ترشی جوشیده، به شما کمک می‌کند، سیر ترشی فوری را در زمان کمتری آماده و سرو کنید. به کار بردن سرکه بالزامیک و سس سویا هم روند تخمیر سیر ترشی را سرعت بخشیده و یکی از ترفندهای زودتر رسیدن ترشی است. در ادامه مراحل تهیه سیر ترشی فوری را بخوانید.

مرحله اول: سیرها را آماده کنید

برای درست کردن سیر ترشی هفت ساله در ۴۰ روز با سرکه خرما و بالزامیک ابتدا باید بوته‌های سیر را خوب تمیز کنید و بشویید. حتما اجازه دهید تا بوته‌های سیر بعد از شستن خشک شوند تا سیر ترشی کپک نزند.

وقتی بوته‌های سیر خشک شد آن‌ها را در یک قابلمه بریزید سرکه خرما و سرکه بالزامیک را به سیرها اضافه کنید. شعله گاز را روشن کنید و اجازه دهید مخلوط سیر و سرکه روی شعله متوسط گاز بجوشد. حین جوشیدن سیر و سرکه مراقب باشید که سیرها له نشوند و زیاد هم نجوشند چون خاصیت سیر با پختن زیاد و له شدن از بین می‌رود.

برای خرید انواع سرکه می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

مرحله دوم: سیرها را بجوشانید

در اواسط پخت، سس سویا را هم اضافه کنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه زمان جوشیدن تمام شود. بعد از ۱۵ دقیقه شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید مخلوط سیر و ترشی خنک شود. حالا سیرها را به آرامی از قابلمه خارج کنید و در ظرف‌های مورد نظر بچینید. یادتان باشد ظرف‌های سیر ترشی حتما باید کاملا تمیز و شسته شده و کاملا خشک باشند. مخلوط سرکه را روی سیرها بریزید. سرکه باید کاملا روی سیرها را بپوشاند. درب ظرف را محکم ببندید و به مدت ۴۰ روز در یک جای خشک و خنک و تاریک نگه دارید تا سیر ترشی ۷ ساله در ۴۰ روز برسد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی قارچ با رب انار یا رب گوجه

مواد لازم برای تهیه ترشی سیر با رب انار و سرکه سفید

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
سیر ۵۰۰ گرم
سرکه سفید ۱ لیتر
رب انار به مقدار دلخواه (یا شیره انگور شیره خرما)

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۱ ساعت

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه لوبیا پلو شیرازی با مرغ یا گوشت در ۷ مرحله ساده

مدت زمان مورد نیاز برای پخت سیر ترشی با رب انار: ۱۰ دقیقه

مراحل طرز تهیه ترشی سیر فوری

طرز تهیه سیر ترشی هفت ساله با سرکه سفید و رب انار

در این روش از طرز تهیه سیر ترشی از رب انار (آموزش طرز تهیه رب انار)، شیره انگور (بررسی خواص شیره انگور) یا شیره خرما برای طعم‌دهی بیشتر ترشی سیر استفاده می‌شود. طرز تهیه سیر ترشی شمالی را می‌توانید با رعایت مراحل زیر درست کنید. 

مرحله اول: سیر را با سرکه بجوشانید

برای درست کردن سیر ترشی هفت ساله با رب انار می‌توانید پوست سیرها را جدا کنید یا به همان ترتیب با پوست درست کنید. بوته‌های سیر را بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شوند. سیر و سرکه را در یک قابلمه بریزید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. بعد از ۵ دقیقه رب انار یا شیره انگور و یا شیره خرما را هم اضافه کنید. مقدار این مواد به ذائقه شما بستگی دارد.

در صورت تمایل می‌توانید انواع شیره انگور و خرما را به روش‌های خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله دوم: سیر ترشی بیندازید

حدود ۵ دقیقه دیگر سیر و سرکه و رب انار را بجوشانید و در صورت دلخواه مقدار کمی هم نمک اضافه کنید (البته اضافه کردن نمک بسیاری از خواص سیر را به مرور زمان از بین می‌برد). بهتر است سیرها نرم نشوند چون تمام خاصیت خود را از دست می‌دهند. همین که سیر کمی نرم شد کافی است.

شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید سیرها کاملا خنک شوند. این مدل سیر ترشی فوری را همان لحظه هم می‌توانید میل کنید. اما اگر اجازه نداده‌اید سیرها اصلا نرم شوند بد نیست به مدت ۴۰ روز در دبه تمیز و درب‌دار و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری شوند.

بیشتر بخوانید: روش طرز تهیه ترشی و شور گوجه گیلاسی

روش تهیه سیر ترشی با سرکه قرمز

طرز تهیه سیر ترشی با سرکه قرمز

در طرز تهیه سیر ترشی با سرکه قرمز، نیازی به اضافه کردن شکر برای گرفتن طعم تیزی سرکه ندارید. به ازای یک کیلوگرم سیر پوست کنده یا سیر با پوست، ۲ قاشق چای‌خوری نمک نیاز دارید و در حدی که روی سیرها را بپوشاند، سرکه قرمز اضافه کنید. درب شیشه ترشی را ببندید و آن را در جای خشک و خنک نگه دارید تا سیر ترشی برسد.

به خاطر داشته باشید اگر سیر ترشی را با سرکه بجوشانید، زودتر آماده شود. بنابراین اگر برای رسیدن سیر ترشی عجله دارید، سیرها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید و بعد از سرد شدن در شیشه خشک، تمیز و درب‌دار بریزید. نشانه‌های رسیدن ترشی را بلد هستید؟

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی هندی تند و خوشمزه

ترشی سیر را در چه ظرفی بریزیم بهتر است؟

بهترین ظروف برای تهیه سیر ترشی، ظروف شیشه‌ای با درب سالم هستند. در وهله بعد می‌توانید از بطری‌های نوشابه‌ استفاده کنید که البته به خاطر جمع شدن گاز در آنها، موقع مصرف و در هنگام باز کردن درب بطری، باید مراقب باشد.

دبه‌های پلاستیکی برای ترشی انداختن، گزینه‌های چندان مناسبی نیستند ولی می‌توانید از آنها استفاده کنید. البته در این صورت حتما درب دبه را با یک پلاستیک بپوشانید و بعد درب آنها را ببندید تا هوا به سیر ترشی، نفوذ نکند.

به خاطر داشته باشید که از ظروف آلومینیومی یا روحی، برای تهیه ترشی سیر استفاده نکنید. چون این فلزات با سرکه واکنش نشان می‌دهند و باعث تغییر مزه سیر ترشی، سوراخ شدن ظرف و حتی عوارض خطرناک برای سلامتی بدن خواهند شد.

برای نرم شدن سیر ترشی چه باید کرد؟

برای نرم شدن سیر ترشی چه باید کرد؟

اگر می‌خواهید سیر ترشی زودتر برسد و نرم شود، باید از برخی مواد در طرز تهیه آن کمک بگیرید یا کارهایی را برای نرم شدن سیر ترشی انجام دهید. برای زود رسیدن سیر ترشی:

۱- سیرها را بعد از شستن و خشک کردن، با سرکه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید تا حدی که کمی نرم شوند ولی له نشوند.

۲- از سرکه بالزامیک و سس سویا در طرز تهیه سیر ترشی استفاده کنید. این مواد روند تخمیر و رسیدن ترشی را سرعت می‌بخشند.

۳- اگر سیر ترشی‌ها در مجاورت آفتاب باشند، زودتر می‌رسند، طعم آنها به شیرینی می‌زند و بافت سیر نرم خواهد شد. در عین حال، اگر سیر ترشی را در جای خنک و سرد قرار دهید، طعم سیر ترشی به تندی می‌زند و بافت سیر سفت‌تر می‌شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه لوبیا پلو تبریزی و فوت و فن های طلایی پخت آن

نکات طرز تهیه سیر ترشی فوری

نکات طرز تهیه سیر ترشی فوری

  • سیر ترشی را هم می‌توانید با سیرهای پوست کنده و هم با پوست درست کنید. در هر صورت مراقب باشید که سیرها کاملا سالم و بدون زدگی و خرابی باشند.
  • در طرز تهیه سیر ترشی شمالی، می‌توانید برای گرفتن تیزی سرکه سفید، بعد از اینکه ترشی سیر را در بطری‌ ریختید، یک تکه نبات روی سیرها بگذارید و بعد درب بطری را ببندید. می‌توانید از یک قاشق غذاخوری عسل یا شکر هم استفاده کنید. برای خرید نبات، شکر و عسل می‌توانید از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.
  • اگر در طرز تهیه سیر ترشی از سس سویا استفاده می‌کنید، دیگر به ترشی نمک نزنید یا میزان نمک را کمتر در نظر بگیرید. چون سس سویا به اندازه کافی شور است.
  • سیر ترشی را هم می‌توانید با سرکه سفید، هم با سرکه قرمز و هم با سرکه خرما درست کنید. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. شما می‌دانید انواع سرکه ترشی کدامند؟
  • زمان رسیدن سیر ترشی، اگر به صورت جوشانده باشد، می‌تواند تا ۱ هفته هم برسد ولی به طور معمول هر چه بیشتر سیر ترشی بماند، طعم بهتر و بافت نرم‌تری پیدا می‌کند. به همین خاطر توصیه می‌شود اگر قصد ندارید سیر ترشی فوری درست کنید و عجله‌ای ندارید، سیرها را بعد از ۶ ماه تا ۱ سال که از زمان ترشی انداختن آنها گذشت، سرو کنید.
  • هر چه سیر ترشی بیشتر بماند، خواص درمانی آن بیشتر می‌شود و برای سلامت مفیدتر است.
  • در صورت تمایل انواع ترشی از جمله سیر ترشی را به روش‌های حضوری، تلفنی و اینترنتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش خریداری کنید.

فوت و فن های خوشمزه شدن سیر ترشی

چرا سیر ترشی سبز می‌شود؟

چرا سیر ترشی سبز می‌شود؟

سبز شدن سیر ترشی در حین آماده شدن و گذشتن از فرآیند ترشی شدن، طبیعی است. این موضوع به خاطر واکنش شیمیایی پوست سیر با سرکه است و بعد از رسیدن سیر، رنگ آن به حالت طبیعی برمی‌گردد. در کل مصرف سیر ترشی سبز، مسمومیت ایجاد نمی‌کند و سالم است.

چرا سیر ترشی گازدار می‌شود؟

به خاطر گازهای موجود در سرکه و فعل و انفعالات شیمیایی بین سرکه و سیر، ایجاد گاز در شیشه سیر ترشی طبیعی است. برای کمتر شدن گاز سیر ترشی، می‌توانید بعد از اینکه سیرها را با سرکه در شیشه ریختید، به مدت ۲ روز، درب بطری‌ها را نیمه باز بگذارید و بعد از دو روز، کاملا درب را ببندید تا هوا به آن نفوذ نکند. تا زمان رسیدن سیر ترشی، درب شیشه ترشی را باز نکنید تا سیرها کپک نزنند.

سیرها چقدر باید بعد از شستن بمانند تا خشک شوند؟

برای درست کردن سیر ترشی، باید قبل از جوشاندن یا اضافه کردن سرکه، سیرها را بشویید. برای این کار، ساقه‌ها و ریشه‌های اضافه را جدا کرده و سیرها را به مدت ۱ ساعت در آب بخیسانید. بعد سیرها را آبکش کنید. سیرها را روی پارچه تمیز، به مدت ۲ روز قرار دهید تا خشک شوند. سپس مراحل تهیه ترشی سیر را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که اگر سیرها رطوبت داشته باشند و با آنها ترشی درست کنید، ترشی‌تان خیلی زود کپک می‌زند. روش‌های جلوگیری از کپک زدن انواع ترشی را بلد هستید؟

 

محصولات مرتبط