طرز تهیه ۱۰ دمنوش خوشمزه برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

طرز تهیه ۱۰ دمنوش خوشمزه برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا


23 مهر 1401 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه 9 دمنوش خوش طعم برای درمان سرفه و گلودرد کرونا و سرماخوردگی
فهرست محتوا پنهان

بهترین دمنوش‌های درمان سرماخوردگی و آنفولانزا به کاهش علائم این بیماری‌ها کمک می‌کنند. اگر سرفه‌های خفیف دارید، به ندرت تب و لرز و سردرد دارید و دائم عطسه و سرفه می‌کنید و آبریزش بینی یا گرفتگی بینی امانتان را بریده، به احتمال زیاد سرما خورده‌اید. بهترین راه درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و به خصوص کرونا که یکی از ویروس‌های خانواده سرماخوردگی است مراجعه به پزشک است تا تحت درمان تخصصی قرار بگیرید. اما استفاده از انواع دمنوش درمان سرماخوردگی و آنفولانزا نیز راهکار مناسب و بدون ضرری است که پیشنهاد می‌شود در زمان مریضی امتحان کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی به شما طرز تهیه چند دمنوش برای درمان گلودرد و سرفه سرماخوردگی و آنفولانزا و سرفه‌های خشک کرونا و گلودرد را آموزش می‌دهیم. با مجله‌ کوروش همراه باشید.

 

انواع دمنوش درمان گلودرد، سرفه و آبریزش بینی سرماخوردگی و آنفولانزا

 

یکی از بهترین راه‌های درمان سرماخوردگی روش سنتی و استفاده از جوشانده و دمنوش برای درمان گلودرد، سرفه و آبریزش بینی سرماخوردگی و آنفولانزا است که تقریبا می‌توان گفت عوارض جانبی به همراه خود ندارد. یادتان باشد استراحت کردن، خوردن داروهای نسخه پزشک و گذراندن دوره‌ی بیماری همراه با نوشیدن انواع نوشیدنی‌های گرم به درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا خفیف کمک می‌کند.

طرز تهیه بهترین انواع دمنوش درمان برای سرماخوردگی و آنفولانزا و کرونا خفیف که علائم سرماخوردگی را دارد کار آسانی است. برای دم کردن آن‌ها کافیست یک قاشق غذاخوری از هر گیاه عطاری را با ۲۲۵ گرم آب جوش ترکیب کنید و روی آن را بپوشانید و اجازه بدهید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه دم بکشد، سپس دمنوش را صاف کنید، در صورت تمایل با عسل مزه‌دار کنید و بنوشید. در ادامه می‌توانید با روش تهیه انواع دمنوش درمان سرماخوردگی آنفولانزا آشنا شوید.

 

۱- دمنوش مریم‌گلی با شیرین‌بیان و ریشه گل ختمی؛ تسکین دهنده گلو درد سرماخوردگی

 

1- دمنوش مریم‌گلی با شیرین‌بیان و ریشه گل ختمی؛ تسکین دهنده گلو درد سرماخوردگی

 

یکی از نشانه‌های شایع در سرماخوردگی و آنفولانزا «گلودرد» است؛ به طوری که نوشیدن، غذا خوردن و حرف زدن دردناک و غیر قابل تحمل می‌شود. ترکیب گیاهی که در ادامه می‌گوییم دشمن گلودرد شماست. مریم‌گلی یک داروی کلاسیک برای درمان گلودرد است. کافی‌ست آن را با شیرین‌بیان و ریشه‌ی گل ختمی ترکیب کنید و استفاده کنید.

جشنواره بازگشت به مدرسه

ترکیب این سه مورد با هم باعث تسکین و محافظت از بافت ملتهب گلو می‌شود. این دمنوش معجزه‌ی گلودرد در سرماخوردگی، طعم خوشمزه‌ای دارد و به دلیل وجود شیرین بیان، نیاز به هیچ شیرین‌کننده‌ی دیگری مثل عسل یا شکر ندارد.

کافی‌ست هربار که سرما خوردید و گلودرد داشتید، یک یا دو لیوان از این دمنوش سرماخوردگی را نوش جان کنید تا گلودردتان سریع‌تر خوب شود. این دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از مفیدترین درمان‌های خانگی است.

 

۲- دمنوش گیاهی بومادران و گل آقطی؛ سپر دفاعی سیستم ایمنی بدن

 

چه به کرونا مبتلا شده باشید و چه سرماخوردگی و آنفولانزا نیاز دارید بخوابید و استراحت کنید، اما سرتان درد می‌کند و تنها چیزی که می‌خواهید این است که سرماخوردگی لعنتی هرچه زودتر تمام شود؟ وقت آن شده که روش‌های خانگی تقویت سیستم ایمنی بدن را هم امتحان کنید.

هدف اصلی «دمنوش بومادران و گل اقطی» تعریق بدن و گرم شدن آن است تا ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا و نوع خفیف کرونا از جمله گونه امیکرون را از بین ببرد. هر دوی این گیاهان معرق هستند؛ به این معنی که با افزایش آرام دمای بدن باعث تعریق می‌شوند. بومادران همچنین یک ضد میکروب و ضد ویروس طبیعی و قدرتمند است که به درمان سرماخوردگی کمک بسیاری می‌کند.

۳-دمنوش گیاهی ریشه‌ی شیرین‌بیان، سنبل‌الطیب، بابونه و نعنا فلفلی (سوسنبر)؛ درمان سرماخوردگی و گلو درد

 

یکی از بهترین کارها برای وقتی که سرما خورده‌ایم، یا به آنفولانزا و ویروس کرونا مبتلا شده‌ایم این است که بخوابیم؛ در واقع فقط نیاز دارید بخوابید اما هر دقیقه سرفه و عطسه می‌کنید و بینی خود را با دستمال کاغذی پاک می‌کنید و همین مسئله روند خواب شما را مختل می‌کند.

نسخه‌ دمنوشی که برای درمان عطسه و سرفه‌ سرماخوردگی در نظر گرفتیم مخصوص شب است که ویروس سرماخوردگی نمی‌گذارد سر به بالین بگذارید. ریشه‌ی شیرین‌بیان علاوه بر اینکه یک شیرین‌کننده طبیعی و قوی‌ست، به تسکین غشای مخاط دهان و گلو نیز کمک می‌کند.

سنبل الطیب و بابونه هم گیاهانی هستند که به شما کمک می‌کنند تا به طور طبیعی بخوابید. راستش را بخواهید طعم سنبل الطیب چندان خوشایند نیست، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم کمی نعنا فلفلی به این دمنوش اضافه کنید تا تجربه‌ی بهتری داشته باشید.

 

۴- پوست گیلاس وحشی، آویشن و شبدر قرمز؛ دمنوش درمان سرفه سرماخوردگی و کرونا

 

پوست گیلاس وحشی، آویشن و شبدر قرمز؛ دمنوش درمان سرفه سرماخوردگی و کرونا

 

تقریبا آخر کار سرماخوردگی‌تان و کرونا است و توانستید در مقابل ویروس کرونا و سرماخوردگی موفق باشید، اما همچنان سرفه‌های دردناکی دارید. به عنوان دمنوش برای درمان سرفه سرماخوردگی و آنفولانزا و کرونا پیشنهاد طب سنتی ترکیب داروی گیاهی پوست گیلاس وحشی، آویشن و شبدر قرمز ضد اسپاسم و خلط هستند و به شما کمک می‌کنند سرفه‌های نرم‌تری داشته باشید و نهایتا سرفه را درمان کنید، به خصوص در کرونا که سرفه ذاتا خشک است.

در واقع هدف این است که سرفه‌ی بدون دردی را تا پایان بیماری‌تان داشته باشید، نه اینکه سرفه‌ی خشک و دردناک که تا هفته‌ها پس از پایان بیماری‌تان به گلویتان چسبیده باشد. ریشه‌ی گل ختمی گیاه خوبی برای کمک به تسکین غشای مخاطی تحریک شده است.

پوست گیلاس وحشی هم یک درمان کلاسیک برای سرفه است. در واقع دلیل اینکه بیشتر شربت‌های داروسازان سنتی طعم گیلاس می‌دهند، وجود گیلاس وحشی در ترکیب ساخته‌ شده توسط آن‌هاست.

 

۵- جوشانده آویشن؛ یک دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

 

گیاه آویشن یکی از برترین گیاهان درمانی است که جوشانده‌ی آن یک دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است. از خواص دمنوش آویشن می‌توان به ضد سرفه بودن آن و بهبود التهاب دستگاه تنفسی فوقانی اشاره کرد. همچنین آویشن برای درمان برونشیت و آسم نیز استفاده می‌شود. آویشن خلط‌آور نیز هست و برای رفع التهاب دستگاه تنفس فوقانی مفید است.

برای تهیه‌ی دمنوش آویشن کافیست یک قاشق مرباخوری آویشن خشک شده را داخل ۲ لیوان آب جوش ریخته و در قوری و روی شعله‌ی غیرمستقیم قرار دهید تا دم بکشد. برای سرو کردن آن و بهتر شدن طعم این دمنوش، مقداری عسل به آن اضافه کنید. خاصیت ضد سرماخوردگی این دمنوش در صورت اضافه شدن لیموعمانی، بیشتر هم خواهد شد.

 

۶- دمنوش پونه برای سرماخوردگی

 

طرز تهیه دمنوش پونه برای سرماخوردگی

 

گیاه پونه معرق، مدر (ادرارآور) و محرک است. از دمنوش پونه برای درمان سرماخوردگی، زکام، سردرد و گلودرد استفاده می‌شود. پونه در درمان تب خفیف، حالت تهوع و بی‌خوابی نیز موثر است. برای تهیه‌ی دمنوش پونه باید یک قاشق غذاخوری از برگ یا گل پونه تازه یا یک قاشق چای‌خوری برگ پونه خشک‌ شده را در یک لیوان بریزید، آب جوش به آن اضافه کنید و ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید تا دم بکشد. روزانه ۲ تا ۳ بار از این دمنوش سرماخوردگی استفاده کنید.

 

۷- دمنوش دارچین؛ بهترین دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

 

طرز تهیه 9 دمنوش خوش طعم برای درمان سرماخوردگی، سرفه کرونا و گلودرد

 

متخصصین طب سنتی جوشانده‌ی دارچین را بهترین دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا می‌دانند. دارچین ضدعفونی کننده بسیار خوبی است، چرا که حاوی میزان زیادی «اسید فنیک» است که در رفع عفونت‌های دهانی موثر است.

دلیل دوم استفاده از دارچین در درمان سرماخوردگی خاصیت گرم بودن آن است که البته برای آنفولانزا مثل یک داروی موثر عمل می‌کند. برای تهیه‌ی دمنوش سرماخوردگی دارچین، کافی‌ست چوب دارچین را در قوری چای اضافه کنید و روزی ۳ بار یک لیوان از آن بنوشید.

همچنین می‌توانید همراه با آب لیمو و عسل و زنجبیل نیز از آن استفاده کنید. طرز تهیه‌ی آن هم به این صورت است که ابتدا یک تکه کوچک زنجبیل را همراه با یک عدد چوب دارچین در یک و نیم لیوان دسته‌دار آب، بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب جوش بیاید.

سپس ۲ دقیقه صبر کنید تا آب بجوشد. دمنوش را از روی حرارت بردارید و روی آن را بپوشانید و به مدت ۱۰ دقیقه روی کتری قرار دهید تا دمنوش دارچین شما خوب دم بکشد. نهایتا نیز آب لیمو (یا لیموی طبیعی) و عسل به آن اضافه کنید و میل کنید.

 

۸- معجون لیموترش، نعنا و عسل؛ درمان گلودرد سرماخوردگی

 

معجون لیموی طبیعی و نعنا و عسل؛ درمان گلو درد سرماخوردگی

 

اگر مواردی که بالاتر به آن اشاره کردیم در دسترس شما نبود، سراغ معجون سرماخوردگی لیمو و نعنا و عسل بروید. طرز تهیه‌ی این دمنوش درمان سرماخوردگی بسیار آسان است. کافی‌ست یک یا چند لیموترش را حلقه حلقه کنید. سپس به مقدار لازم عسل را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و لیموهای حلقه شده را به آن اضافه کنید.

سپس چند برگ نعنا یا نعنای فلفلی به آن اضافه کنید و کمی به آن زمان بدهید. دمنوش سرماخوردگی شما آماده است. روزی ۳ بار از آن استفاده کنید. مصرف این معجون خانگی موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود و یک روش ساده برای درمان گلودرد و علائم سرماخوردگی است.

 

۹- معجون چای سبز، عسل، لیموترش و قرص جوشان ویتامین سی

 

یکی دیگر از دمنوش‌های مفید برای درمان سرماخوردگی در منزل معجون چای سبز و عسل همراه با لیموترش و قرص جوشان ویتامین C است. برای تهیه‌ی این معجون، ابتدا به میزان لازم چای سبز را به روش کلاسیک دم کنید. سپس چای دم شده را در یک لیوان ریخته و چند حلقه لیموترش به آن اضافه کنید و ۲ قاشق عسل هم در آن بریزید.

نهایتا یک عدد قرص جوشان ویتامین سی در آن انداخته و به آن فرصت دهید در این معجون حل شود. دمنوش یا بهتر بگوییم معجون سرماخوردگی شما آماده است. روزی یک بار به مدت ۳ روز این دمنوش را آماده کنید و شب قبل از خواب آن را نوش جان کنید. این ترکیب یک دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا فوق‌العاده است و اثر آن را بلافاصله بعد از مصرف، می‌بینید.

 

۱۰- دمنوش اکالیپتوس برای سرماخوردگی و آبریزش بینی

 

دمنوش اکالیپتوس برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

 

یکی دیگر از مفیدترین انواع دمنوش درمان سرماخوردگی آنفولانزا «دمنوش اکالیپتوس» است که به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و برای کاهش خلط و نابودی ویروس و همچنین گرم کردن بدن بسیار مفید است. اکالیپتوس یک گیاه استرالیایی است که می‌تواند به کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک زیادی کند.

برای تهیه این دمنوش باید ۱ قاشق چای‌خوری از برگ‌های خرد شده گیاه اکالیپتوس را با ۱۵۰ سی سی آب جوش ترکیب کنید و قوری را برای ۱۵ دقیقه روی بخار کتری یا حرارت مستقیم قرار دهید تا دمنوش آماده شود. بهتر است برای اثربخشی بیشتر روزانه ۲ تا ۴ لیوان از این دمنوش بعد از غذا میل کنید تا علائم سرماخوردگی کاملاً درمان شود.

در صورت تمایل می‌توانید به اندازه ۱/۵ سی سی جوشانده برگ اکالیپتوس را داخل سوراخ بینی بریزید تا راه بینی باز شود.

 

جمع بندی نهایی

 

یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: اگر سرما بخورید و به دکتر بروید ۱ هفته‌ای خوب می‌شوید، ولی اگر به دکتر نروید هفت روزه خوب می‌شوید! مفهوم این ضرب‌المثل این است که برای درمان سرماخوردگی به زمان نیاز است و البته استراحت مطلق تا بدن بتواند به خوبی با بیماری و ویروس سرماخوردگی مبارزه کند.

این دوره نقاهت برای سپری کردن دوره آنفولانزا و کرونا بیشتر هم هست. همچنین نیاز است توجه کنید که این مطلب و چند دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا که به شما معرفی کردیم، جایگزین مناسبی برای توصیه‌ی تخصصی پزشک تلقی نمی‌شوند و نباید آن را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان سرماخوردگی دانست.

 

سوالات متداول

 

بهترین انواع  دمنوش درمان سرماخوردگی آنفولانزا و کرونا چه نوشیدنی‌هایی هستند؟

 

دمنوش چای سبز و عسل و لیمو، دمنوش لیمو ترش، نعنا و عسل، دمنوش دارچین، دمنوش پونه، دمنوش آویشن و دمنوش گیاهی ریشه‌ی شیرین‌بیان، سنبل‌الطیب، بابونه و نعنا فلفلی بهترین انواع دمنوش برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و کرونا محسوب می‌شود.

 

معجون لیموی طبیعی و نعنا و عسل چطور به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند؟

 

معجون لیمو ترش طبیعی، نعنا و عسل سیستم ایمنی بدن شما را قوی می‌کند و در درمان گلو درد و علائم سرماخوردگی نیز بسیار مؤثر است.

 

کالابرگ الکترونیک