طرز تهیه پاستیل زنجبیلی به ۲ روش با زنجبیل تازه و پودر زنجبیل

طرز تهیه پاستیل زنجبیلی به ۲ روش با زنجبیل تازه و پودر زنجبیل


3 آبان 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه پاستیل زنجبیلی به ۲ روش با زنجبیل تازه و پودر زنجبیل
فهرست محتوا نمایش

پاستیل زنجبیلی در واقع نوعی چیپس زنجبیل و حب زنجبیل و به صورت میوه خشک زنجبیل است که یکی از انواع پاستیل و برای درمان خانگی سرماخوردگی یک خوراکی خوشمزه و مفید است. این پاستیل به سادگی تهیه می‌شود. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با زنجبیل تازه و پودر زنجبیل را به شما آموزش خواهیم داد.

 

 

طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با زنجبیل تازه

 

طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با زنجبیل تازه

 

زمان آماده سازی مواد: ۲۰ دقیقه
زمان مورد نیاز برای پخت: ۳۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه پاستیل زنجبیل

 

• زنجبیل تازه: ۱۰۰ گرم
• نشاسته گل: ۱/۴ پیمانه
• پودر ژلاتین: ۲ قاشق غذاخوری
• شکر: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• پودر دارچین و هل: به میزان دلخواه
• آب: ۱ و ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی

 

مراحل طرز تهیه پاستیل با زنجبیل

 

برای طرز تهیه پاستیل زنجفیلی با نشاسته، باید ابتدا زنجبیل را رنده کنید و بپزید و از عصاره آن در پاستیل استفاده کنید. این پاستیل به خاطر استفاده از زنجبیل تازه، طعم قوی و تندتری دارد و استفاده از شکر و عسل، طعم آن را ملایم‌تر می‌کند. برای جزییات تهیه این تنقلات خوشمزه، مراحل زیر را دنبال کنید.

 

مرحله اول: زنجبیل‌ها را آماده کنید

 

در اولین مرحله از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی، زنجبیل‌های تازه را به خوبی بشویید و پوست آنها را جدا کنید. زنجبیل‌های پوست کنده را با قسمت درشت رنده، رنده کنید یا آن‌ها را بکوبید. سپس زنجبیل‌ها را در یک ظرف بریزید و ۱/۲ لیوان آب به آن اضافه کنید. ظرف را روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا آب بجوشد.

 

مرحله دوم: زنجبیل پخته شده را صاف کنید

 

زنجبیل باید روی دمای ملایم بپزد تا عطر و طعم آن خارج شود. نیازی نیست که همه آب کشیده شود. بعد از پختن زنجبیل‌ها، حرارت را قطع کنید و اجازه دهید مواد سرد شوند. مخلوط را در میکسر بریزید و بزنید تا کاملا پوره و یکدست شود. سپس پوره‌ها را در یک صافی ریز بریزید و آنها را با دست یا پشت قاشق فشار دهید تا عصاره آن کاملا خارج شود.

 

مرحله سوم: نشاسته و پودر ژلاتین را آماده کنید

 

در این مرحله از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی، نشاسته را در یک کاسه بریزید و کمی آب سرد به آن بیفزایید. نشاسته و آب را با هم مخلوط کنید تا نشاسته در آب حل شود و گلوله‌های آن باز شوند. در یک کاسه دیگر، پودر ژلاتین را بریزید و به آن ۱/۲ لیوان آب بیفزایید. کاسه را روی حرارت غیرمستقیم یا روی بخار آب قرار دهید تا ژلاتین به روش بن‌ماری، در آب حل شود.

حتما بخوانید  ۴ طرز تهیه نان قندی در فر و بدون فر به روش سنتی و اصیل

 

مرحله چهارم: مواد را با هم ترکیب کنید

 

عصاره زنجبیل را که از صافی رد کرده‌ بودید، در یک قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید. نشاسته حل شده در آب و پودر ژلاتین بن ماری شده را هم به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید روی حرارت ملایم به مدت ۲۰ دقیقه بمانند تا قوام پیدا کنند. شکر را به مواد بیفزایید تا حل شوند. باید غلظت مواد داخل قابلمه شبیه دسر فرنی شود. در این مدت مرتب مواد را هم بزنید تا یکدست شوند بعد حرارت را قطع کنید.

 

مرحله پنجم: مایه پاستیل را در یخچال بگذارید

 

بعد از اینکه مایه پاستیل زنجبیلی غلیظ شد و از حرارت افتاد، آن را در یک ظرف پیرکس بریزید و در یخچال قرار دهید. اگر از قالب خاصی استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در قالب دلخواهتان بریزید. به مدت ۱۲ ساعت پاستیل را در یخچال بگذارید تا خودش را کاملا بگیرد.

 

مرحله ششم: پاستیل‌ها را برش دهید

 

در این مرحله از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی، روی یک سطح را آردپاشی کنید. پاستیل را از یخچال بیرون بیاورید و به اندازه و شکل‌ دلخواه آن را با چاقو برش دهید. می‌توانید پاستیل را به شکل حب زنجبیلی برش بزنید. برش‌ها را داخل آرد بغلتانید تا از چسبندگی آن کاسته شود. با همه پاستیل‌ها این کار را انجام دهید. می‌توانید پاستیل‌ها را به جای آرد، در شکر دانه درشت هم بغلتانید.

 

مرحله هفتم: پاستیل زنجبیل را سرو کنید

 

در آخرین مرحله، پاستیل‌های آماده شده را در یک ظرف بگذارید و به مدت ۱ یا ۲ روز، در دمای محیط قرار دهید تا خودشان را بگیرند و کمی سفت‌تر شوند. سعی کنید جایی که پاستیل را می‌گذارید، یک مکان سایه‌دار باشد و آفتاب به آن‌ها نتابد تا زیادی خشک و سفت نشوند. سپس آن‌ها را در یک ظرف درب‌دار گذاشته و در یخچال نگه دارید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوا کفگیری زنجبیلی

 

طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با پودر زنجبیل

 

طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با پودر زنجبیل

زمان آماده سازی مواد: ۱۰ دقیقه
زمان موردنیاز برای پخت: ۲۰ دقیقه

 

مواد لازم برای تهیه پاستیل با زنجبیل و گلوکز

 

• پودر زنجبیل: ۱ قاشق غذاخوری
• عسل: ۱ قاشق غذاخوری
• پودر ژله آلوئه‌ورا: ۱ بسته
• آب جوش: ۱ و ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
• گلوکز مایع: ۱ قاشق غذاخوری
• پودر ژلاتین: ۴ قاشق غذاخوری
• رنگ دلخواه: به میزان لازم

 

مراحل طرز تهیه پاستیل با پودر زنجبیل

 

فروش ویژه حصولات صبحانه افق کوروش

برای طرز تهیه پاستیل زنجبیلی با پودر ژله و گلوکز، به جای نشاسته از پودر ژله و گلوکز برای کشدار شدن پاستیل استفاده می‌شود. همچنین به خاطر استفاده از پودر زنجبیل به جای زنجبیل تازه، مدت زمان آماده سازی مواد کمتر خواهد بود. برای مشاهده روش تهیه این پاستیل خوشمزه، مراحل زیر را انجام دهید.

 

مرحله اول: مواد پاستیل زنجبیل را آماده کنید

 

در اولین قدم از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی، در یک قابلمه ۱ و ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی آب جوش بریزید و پودر زنجبیل، پودر ژله، عسل و گلوکز مایع را به آن اضافه کنید. همه مواد را به هم بزنید و روی حرارت قرار دهید.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه سوهان عسلی به روش بازاری در ۴ مرحله آسان

 

مرحله دوم: ژلاتین را آماده کنید

 

ژلاتین را در یک کاسه استیل یا شیرجوش بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید و هم بزنید تا ژلاتین حل شود. سپس کاسه را روی سطح آب در حال جوشیدن بگذارید. یا آن را روی بخار آب قرار دهید. ژلاتین باید کاملا حل شود و به رنگ شفاف دربیاید.

 

مرحله سوم: مواد پاستیل زنجبیلی را با هم مخلوط کنید

 

ژلاتین را بعد از آماده شدن به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و همه را روی حرارت بگذارید و به طور مداوم هم بزنید تا به غلظت فرنی برسند. مقداری رنگ خوراکی دلخواه را در پایان به آن اضافه کنید و بعد از آماده شدن، حرارت را قطع کنید.

 

مرحله چهارم: پاستیل زنجبیلی را بعد از سفت شدن، برش بزنید

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی، مایه پاستیل را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و بعد از اینکه سرد شد، به مدت ۱۲ ساعت در یخچال بگذارید تا کاملا سفت شود. سپس ظرف را بیرون بیاورید و پاستیل را به اندازه دلخواه به صورت حب زنجبیل برش بزنید.

پاستیل را در مقداری آرد یا شکر بغلتانید تا به هم نچسبند و پاستیل زنجبیلی کریستالی داشته باشید. سپس آنها را در یک ظرف دیگر و در دمای محیط به مدت ۱ تا ۲ روز بگذارید و این چیپس زنجبیل خوشمزه را همراه با چای یا به عنوان تنقلات ساده، سرو کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه میوه خشک به روش‌های مختلف

 

فوت و فن‌های طرز تهیه پاستیل زنجبیلی

 

فوت و فن‌های طرز تهیه پاستیل زنجبیلی

 

*به عنوان شیرین کننده برای پاستیل زنجبیل، می‌توانید به جای شکر از عسل استفاده کنید تا پاستیل‌تان سالم‌تر باشد.

*می‌تواند کلا شکر یا عسل را از طرز تهیه پاستیل زنجبیلی حذف کنید.

*استفاده از عطردهنده‌های مختلف یا چاشنی‌ها در دستور تهیه پاستیل زنجبیلی اختیاری است. می‌توانید از پودر هل، پودر دارچین، گلاب، زعفران و … نیز استفاده کنید.

*اگر می‌خواهید رنگ پاستیل کدر نشود، از چوب دارچین یا دانه هل درسته استفاده کنید و بعد از جوشاندن با زنجبیل آن‌ها را بیرون بیاورید.

*اگر پاستیل به خاطر استفاده از زنجبیل، طعم تند داشت، می‌توانید مقدار نشاسته را زیادتر کرده و شکر را هم اندازه کنید تا به طعم دلخواهتان برسد.

 

سوالات متداول

 

غلظت مایه پاستیل باید چقدر باشد؟

 

قبل از اینکه حرارت را قطع کنید، باید مایه پاستیل به اندازه فرنی غلیظ شود و بعد شعله را خاموش کنید و مایه پاستیل را در یخچال بگذارید.

 

از چه موادی برای کشدار کردن پاستیل استفاده کنیم؟

 

برای این که پاستیل حالت کشسانی داشته باشد، پودر ژله یا ژلاتین استفاده کنید. نشاسته هم می‌توانید به غلیظ شدن پاستیل کمک کند.

 

 

محصولات مرتبط