۱۷ ترفند مهم خانه تکانی سریع و فوری عید قدم به قدم

۱۷ ترفند مهم خانه تکانی سریع و فوری عید قدم به قدم


24 بهمن 1401 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
17 ترفند مهم خانه تکانی سریع و فوری عید قدم به قدم

خانه تکانی سریع و فوری ترفندهای خاص خودش را دارد. با نزدیک شدن به ماه‌های آخر زمستان همه خانه‌های ایرانی حال و هوای متفاوتی به خود می‌گیرند. دغدغه تمیز کردن خانه و هیجان ورود به سالی جدید که حس متفاوت و فراموش نشدنی همراه با کمی استرس برای ما ایرانیان دارد. اما ترفندهای خانه تکانی فوری را بلد هستید؟ بهترین فرمول خانه تکانی سریع و آسان چیست؟ قطعا بلد بودن رموز خانه تکانی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر از پس همه کارها برآیید و بتوانید یک خانه تکانی درست و اصولی و بدون استرس را انجام دهید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان و مهم‌ترین اصول خانه تکانی عید آشنا شوید.

 

 

برای خانه تکانی فوری قبل از هر کاری برنامه‌ریزی کنید

 

برای خانه تکانی فوری قبل از هر کاری برنامه ریزی کنید

 

اولین و مهم‌ترین کاری که باید قبل از شروع خانه تکانی سریع و راحت عید انجام دهید، تهیه لیست کارهای خانه تکانی عید نوروز است. برای این کار بهتر است یک کاغذ و خودکار بردارید و لیست همه کارهایتان را بنویسد. برای این کار باید از اتاق‌ها شروع کنید. مثلاً بنویسید اتاق خواب چه کارهایی دارد و کدام بخش‌های آن نیاز به تمیز کردن دارند.

همه جزئیات مثل تمیز کردن کمدها، شیشه‌ها و جاروکشی و حتی تمیز کردن لوستر اتاق را نیز بنویسید. سپس به سراغ اتاق بعدی بروید. به همین ترتیب پیش بروید و لیست کارهای خانه تکانی را روی کاغذ پیاده کنید. این روش یکی از بهترین ترفندهای خانه تکانی سریع است که به شما کمک می‌کند بهتر امور مربوط به خانه تکانی سریع السیر را مدیریت کنید.

سعی کنید در این لیست مشخص کنید که کدام کارهای مربوط به خانه تکانی عید باید توسط کدام فرد انجام شود. بهتر است برای برخی از کارها از همسر و فرزندانتان نیز کمک بگیرید و کارها را از همان ابتدا درست تقسیم کنید.

لیست کارهای هر فرد را که مربوط به هر بخش از خانه است تهیه کنید و به او بدهید و زمان انجام کار را نیز مشخص کنید. در انتهای لیست بنویسید برای این تمیز کاری‌ها به چه تجهیزات و تمیز کننده‌هایی نیاز دارید.

 

لوازم مورد نیاز خانه تکانی را تهیه کنید

 

ترفندهای خانه تکانی فوری عید

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

برای یک خانه تکانی فوری و سریع احتمالاً برای شروع بعد از تهیه لیست کارهای خانه تکانی عید، به لوازم متعددی برای شروع این کار نیاز دارید. لیست لوازم و تجهیزات مورد نیازتان برای خانه تکانی را بردارید و یک بار به خرید بروید. پودر لباسشویی، سفید کننده، جرم گیر، جارو، برس، تی، شیشه پاک کن، تمیز کننده چند منظوره و هر چیزی را که احتیاج دارید قبل از شروع به کار تهیه کنید.

این کار از ترفندهای خانه تکانی فوری است که موجب می‌شود کارهایتان سریع‌تر پیش برود. برای خرید لوازم نظافت منزل از جمله لوازم نظافت سرویس بهداشتی گرفته تا  شوینده لباس، شوینده ظروف و دستمال آشپزخانه و نظافت  به صورت حضوری، تلفنی و اینترنتی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با تخفیفات همیشگی اقدام کنید.

 

۳ عدد کارتن برای لوازم اهدایی، تعمیری و دور ریختنی‌ها تهیه کنید

 

برای اینکه کارهای خانه تکانی سریع‌تر پیش برود قبل از شروع این کار باید ۳ کارتن نسبتاً بزرگ تهیه کنید. روی یک کارتن بنویسید «اهدایی»، یکی «تعمیری» و دیگری «دور ریختنی». سپس تا انتهای روز خانه‌تکانی این سه کارتن را همراه خود داشته باشید.

احتمالاً در حین تمیز کردن خانه به لوازم زیادی برمی‌خورید که سالم هستند اما سال‌ها است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و دیگر برایتان کاربری ندارد. کتاب، لباس، لوازم منزل و هر چیزی که فکر می‌کنید دیگر به آن نیاز ندارید را در کارتن اهدایی‌ها قرار دهید و به فردی که نیاز دارد تقدیم کنید.

حتما بخوانید  22 ترفند حرفه‌ای تمیزکاری خانه با شوینده مناسب سطوح مختلف

اگر در حین تمیز کردن خانه به لوازمی برخورد کردید که نیاز به تعمیر و یا ایجاد تغییراتی دارند، آن‌ها را در کارتن تعمیری‌ها بگذارید. در نهایت اگر بین وسایلتان چیزهایی پیدا کردید که دیگر کهنه و قدیمی هستند و هیچ کاربردی ندارند، بهتر است هر چه سریع‌تر آن‌ها را در کارتن دور ریختنی‌ها بریزید تا بیشتر از این فضای خانه را اشغال نکنند.

 

برای خانه تکانی عید از اتاق خواب‌ها شروع کنید

 

نکات مهم و کلیدی خانه تکانی آشپزخانه و اتاق ها برای عید

 

بهتر است خانه تکانی سریع و فوری خانه را از اتاق خواب ها شروع کنید و بعد از اینکه یک اتاق تمام شد، به سراغ بخش‌های دیگر بروید.

 

*برای شروع تمیز کردن اتاق خواب به سراغ کمدها بروید. از آنجایی که عید در راه است و زمستان تمام شده، بهتر است کمی تغییرات در کمد لباس‌هایتان ایجاد کنید. برای این کار لباس‌های کمدها را بیرون بریزید. لباس‌های زمستانی را جدا کنید و آن‌ها را در یک باکس جداگانه قرار دهید. سپس لباس‌های بهار و تابستان را جایگزین آن کنید.

 

*بعد از تمیز شدن کمدهای لباس کمد لوازم آرایش و کتابخانه اتاق را تمیز کنید.

 

*سپس روتختی اتاق خوابتان را عوض کنید و همه سطوح را دستمال کشی کنید. تمیز کردن لوستر و آینه‌ها را فراموش نکنید.

 

*پرده‌ها را جدا کنید و بشویید.

 

*شیشه پنجره را با استفاده از یک پارچه تمیز و شیشه پاک کن پاک کنید. برای خرید شیشه پاک کن از معتبرترین برندهای بازار پیشنهاد می‌کنیم به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

 

*در انتها اتاق را جارو برقی بزنید و کف را تی بکشید.

 

*این روند را برای همه اتاق‌های خانه انجام دهید و از هر فرد بخواهید بیشترین بخش تمیز کردن اتاق خوابش را خودش بر عهده بگیرد این کار از تکنیک‌های خانه تکانی سریع است.

 

بعد از اتاق خواب سالن پذیرایی را تمیز کنید

 

در روش خانه تکانی سریع بعد از اتاق خواب سالن پذیرایی را تمیز کنید

 

در پروسه تمیز کاری عید تمیز کردن پذیرایی و نشیمن معمولاً از همه بخش‌ها حساس‌تر است و نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد. از مهم‌ترین نکات خانه تکانی سریع عید این است که تمیز کردن سالن پذیرایی را در چند روز به صورت آهسته‌تر انجام دهید.

 

*برای شروع نگاهی به فرش‌ها بیندازید. اگر فرش‌هایتان کثیف شده با استفاده از شامپو فرش دستی به آن‌ها بکشید. برای خرید انواع شامپو فرش و پرده به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

 

*پرده‌های پذیرایی را در صورت نیاز جدا کنید و با اصول صحیح شستن پرده بشویید.

 

*شیشه‌ها را تمیز کنید.

 

*همه سطوح را گردگیری کنید.

 

*مبل‌ها و همه لوازم را کنار بکشید و کفپوش‌ها و سرامیک‌ها را جارو و تی بزنید.

 

*بعد از تمیز شدن زمین همه سطوح را بار دیگر با استفاده از یک ماده تمیز کننده سطوح پاک کنید. برای خرید انواع پاک کننده سطوح و چربی زدا به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

 

*یک پارچه زیر لوستر پهن کنید و آن را به خوبی تمیز کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های تمیز کردن لوستر را بخوانید.

 

*در مرحله آخر همه لوازم را سر جای خود قرار دهید و از تماشای پذیرایی تمیز و مرتبتان لذت ببرید.

 

در خانه تکانی سریع حتما آشپزخانه را تمیز کنید

 

در مرحله سوم خانه تکانی سریع باید آشپزخانه را تمیز کنید

 

یکی از نکات و کارهای مهم خانه تکانی و تمیزکاری عید این است که در این تمیز کاری همه چیز را به صورتی عمیق‌تر از همیشه تمیز نمایید.

*به عنوان راهنمای خانه تکانی و مرتب کردن آشپزخانه باید بدانید که ابتدا به سراغ تمیز کردن کابینت‌ آشپزخانه بروید. همه لوازم را از داخل کابینت‌ها خارج کنید و بعد از پاک کردن داخل هر قفسه، همه چیز را به صورت مرتب در آن قرار دهید. دقت کنید که هر چیز را در جای مناسب خود بگذارید و لوازم دورریختنی را جدا کنید

 

*سپس سطح روی کابینت‌ها، لوازم برقی و تجهیزات آشپزخانه را با کمک یک پارچه میکروفیبر و تمیز کننده مناسب پاک کنید.

 

حتما بخوانید  ۹ ترفند آسان برای رفع بوی سوختگی شیر از غذا، خانه و ظروف

*گاز و هود آشپزخانه را تمیز کنید و تمیز کردن شیرآلات و سینک را فراموش نکنید.

 

*در انتها کف آشپزخانه را جارو و تی بکشید.

 

در برنامه‌ریزی برای خانه تکانی عید تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام را فراموش نکنید

 

بهتر است تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام را به روزهای آخر خانه تکانی عید موکول کنید.

 

*برای این کار کف و دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام را با استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده تمیز کنید.

 

*شیرآلات و روشویی را تمیز کنید و برق بیندازید.

 

*یک خوشبو کننده مناسب برای دستشویی تهیه کنید. برای تهیه اسپری خوشبو کننده هوا از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی اقدام کنید.

 

آخر هفته‌ها زمان بیشتری را به تمیزکاری منزل اختصاص دهید

 

آخر هفته‌ها زمان بیشتری را به تمیزکاری منزل اختصاص دهید

 

مهم‌ترین فرمول خانه تکانی سریع این است که روزهایی که سر کار نیستید و زمان بیشتری دارید، بیشتر به امور خانه رسیدگی کنید. آخر هفته که هم شما و همسرتان در خانه هستید، نگاهی به لیست کارهای خانه تکانی بیندازید و سپس با برنامه‌ریزی کارها را تقسیم کنید و شروع به کار کنید.

فراموش نکنید که برای خانه تکانی سریع دقیقه نودی قبل از عید داشتن چند روز وقت اضافی کافی است و می‌توانید در مدت زمانی کوتاه خانه‌تان را به بهترین شکل ممکن مرتب کنید.

 

از نیروهای کمکی استفاده کنید

 

به جای این که دائم فکر کنید خانه تکانی را از کجا شروع کنیم و نگران خانه تکانی در دو روز باشید، می‌توانید برخی از کارها را به نیروهای کمکی واگذار کنید. برای این که کارهای خانه سریع‌تر پیش برود از شرکت‌های خدماتی کمک بگیرید.

یک نیروی خدماتی می‌تواند شستن حمام و دستشویی و تمیز کردن شیشه‌ها را در یک روز انجام دهد. اگر فرش‌هایتان نیاز به شستشو دارد، می‌توانید از قالیشویی درخواست کمک کنید تا فرش‌ها را داخل منزل تمیز کند که دیگر نگران تحویل آن‌ها نباشید.

مطمئن باشید با این روش همه کارهای شما در عرض ۱ تا ۲ روز تمام می‌شود و خودتان می‌توانید تنها روی تمیز کردن کمد لباس‌ها و جزئیات خانه وقت صرف کنید.

 

مهم‌ترین ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

 

مهم‌ترین ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

 

  • به عنوان آموزش خانه تکانی سریع و اصولی باید بدانید که نباید یک باره و بدون برنامه ریزی شروع به خانه تکانی کنید. بهتر است حداقل برای هر بخش از خانه ۱ تا ۳ روز را در نظر بگیرید.

 

  • برای تموم شدن سریع خونه تکانی سعی کنید از سایر اعضای خانواده نیز کمک بگیرید و به هر فرد یک مسئولیت مشخص بدهید.

 

  • به عنوان آموزش خانه تکانی فوری عید می‌توانید تنها آخر هفته‌ها را به این کار اختصاص دهید و هر زمان که کار خاصی ندارید، شروع به تمیزکاری کنید.

 

  • در تمیز کاری عید حتما لوازم اضافی را که دیگر استفاده نمی‌کنید، در یک پلاستیک یا باکس جداگانه قرار دهید و با این کار کمدها و ظاهر خانه‌تان را خلوت‌تر و زیباتر کنید.

 

  • برای خانه تکانی سریع لوازمی که نیاز به تعمیر دارند را جدا کنید و سر فرصت به آن‌ها رسیدگی کنید.

 

  • به عنوان فرمول خانه تکانی سریع بهتر است بدانید که اواسط بهمن تا اوایل اسفند زمان مناسبی برای این کار است. درواقع بهترین زمان برای خانه تکانی عید زمانی است که شما زمان کافی برای رسیدگی به همه بخش‌های خانه و تمیزکاری را داشته باشید.

 

  • برای خانه تکانی سریع تنها در ۲۰ دقیقه بهتر است بیشتر روی ظاهر کلی خانه تمرکز کنید و از پرداختن به جزئیات بپرهیزید.

 

 

سوالات متداول

 

چرا باید لیست کارهای خانه تکانی فوری را از قبل مشخص کنیم؟

 

برای یک خانه تکانی سریع السیر بهتر است یک کاغذ و خودکار بردارید و لیست همه کارهایتان را بنویسد. زیرا این کار موجب می‌شود تا با برنامه دقیق‌تر و اصولی‌تری تمیزکاری خانه را انجام دهید

 

برای یک خانه تکانی سریع به چه لوازمی نیاز داریم؟

 

برای یک خانه تکانی فوری و سریع احتمالاً به پودر لباسشویی، سفید کننده، جرم گیر، جارو، برس، تی، شیشه پاک کن، تمیز کننده چند منظوره نیاز دارید.

 

 

محصولات مرتبط