طرز تهیه شیرینی نخودچی به ۳ روش در فر و ماهیتابه

طرز تهیه شیرینی نخودچی به ۳ روش در فر و ماهیتابه


28 اسفند 1400 . زمان مطالعه: 17 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه شیرینی نخودچی با فوت و فن های وا نرفتن
تخفیفات افق کوروش

شیرینی نخودچی جزو محبوب‌ترین شیرینی‌های عید نوروز بدون فر است. یک شیرینی عید با دوام بالا که ریزه میزه است و اصلا مخصوص روزهای عید و پذیرایی از مهمان است. «نخودچی» یا شیرینی نخودی است اصالتی قزوینی دارد. نخودچی جزو معروف‌ترین شیرینی‌های عید اصفهانی‌ها هم محسوب می‌شود و برای شیرینی عید گیلانی‌ها هم یک گزینه ثابت است. اتفاقا شیرینی نخودچی از جمله شیرینی‌های سنتی قزوین برای عید هم هست. به جای خریدن شیرینی نخودچی بازاری بد نیست در سرویس آشپزی، آموزش ۲ طرز تهیه شیرینی نخودچی زعفرانی بدون فر و در فر در خانه برای عید نوروز را بخوانید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد دستور پخت شیرینی نخودچی پاسخ خواهیم داد. با مجله کوروش همراه باشید.

 

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی در فر

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی در فر

تخفیفات افق کوروش

 

زمان پخت: ۲۰ دقیقه

زمان آماده سازی: ۲۰ دقیقه

کالری یک عدد شیرینی نخودچی متوسط: ۳۵ تا ۴۸

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی (برای ۵ نفر)

 

 • آرد نخوچی مرغوب و تازه: ۲۵۰ گرم
 • پودر قند الک شده: ۱۵۰ گرم
 • روغن: ۱۲۵ گرم (بهتر است نصف روغن جامد و نصف دیگر روغن صاف قنادی باشد)
 • هل پودر شده: ½ قاشق چای خوری
 • زعفران ساییده شده: ۱ قاشق مرباخوری
 • پودر پسته یا پودر گل محمدی یا خلال پسته: به مقدار دلخواه

 

 

مراحل طرز تهیه شیرینی نخودچی در فر

 

مرحله اول؛ ترکیب کردن روغن جامد و روغن صاف قنادی

 

در اولین مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی زعفرانی در فر باید ابتدا روغن جامد و روغن صاف قنادی که با محیط هم دما شده‌ اند را ترکیب کنید. قبل از ترکیب روغن جامد با روغن قنادی بهتر است روغن را به روش بن ماری آب کنید و سپس با روغن مایع ترکیب نمایید. بعد از ترکیب کردن روغن ها، آن ها را چند دقیقه با همزن برقی یا دستی به خوبی بزنید تا کاملاً ترکیب و یکدست شوند.

استخدام کارمند فروشگاه

 

مرحله دوم؛ اضافه کردن پودر قند به روغن تهیه شیرینی نخودچی

 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی با پیمانه دقیق، باید پودر قند را الک کنید. سپس پودر قند الک شده را به روغن اضافه کنید و باز هم بزنید. ۵ دقیقه زمان برای این هم زدن کافی است. بعد از هم زدن پودر قند و روغن باید یک مایه یکدست داشته باشید.

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن پودر هل و زعفران به مایه شیرینی نخودچی

 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی باید هل پودر شده و زعفران سابیده شده را با هم ترکیب کنید و خوب هم بزنید. بهتر است هل و زعفران را خودتان با آسیاب پودر کنید تا عطرشان از بین نرود.

 

مرحله چهارم؛ اضافه کردن آرد نخودچی

 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی نوبت اضافه کردن آرد نخودچی شده است. قبل از اضافه کردن آرد نخودچی بهتر است آرد را چند بار الک کنید تا گلوله ای نشود و خمیر شیرینی یکدست شود. سپس خمیر را به مخلوط روغن و پودر قند اضافه کنید و با همزن خوب هم بزنید.

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

توجه داشته باشید برای درست کردن شیرینی نخودچی حتماً از مواد اولیه مرغوب و آرد نخودچی باکیفیت استفاده کنید تا طعم شیرینی شما لذیذتر شود.

 

مرحله پنجم؛ ورز دادن خمیر شیرینی نخودچی

 

بعد از اضافه کردن آرد نخودچی به ترکیب روغن و پودر قند، خمیر را به خوبی ترکیب کنید و کمی ورز دهید. به یاد داشته باشید که خمیر شیرینی نخودچی را نباید زیاد ورز بدهید. چون هم روغن پس می‌ دهد و هم باعث شکنندگی و خرد شدن شیرینی ‌ها بعد از پخت می ‌شود.

 

مرحله ششم؛ استراحت دادن خمیر شیرینی نخودچی

 

بعد از این که خمیر نخودچی را کمی ورز دادید. خمیر را به مدت ۵ الی ۶ ساعت در یک کیسه فریزر بگذارید و در یخچال بگذارید تا خمیر خوب برسد. شیرینی ‌پزهای حرفه ‌ای گاهی یک شب تا صبح به خمیر استراحت می ‌دهند. اما شیرینی نخودچی را سریع هم می ‌توان تهیه کرد و همان ۵ الی ۶ ساعت استراحت هم کفایت می ‌کند.

مرحله هفتم؛ پهن کردن خمیر شیرینی نخودچی

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی باید فر را روشن کنید و روی درجه ۱۷۰ درجه سانتی ‌گراد تنظیم نمایید تا گرم شود. سپس روی سطح کارتان مقداری آرد سفید بپاشید و خمیر را با وردنه روی آن باز کنید. ضخامت خمیر باید حدود ۲ سانتی‌ متر باشد. اگر روی خمیر یک سلفون بکشید و سپس با وردنه باز کنید خمیر کمتر ترک می‌خورد.

 

مرحله هشتم؛ قالب زدن شیرینی نخودچی

 

قالب زدن شیرینی نخودچی

 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی باید خمیر را با قالب شیرینی نخودچی قالب بزنید. برای درست کردن شیرینی نخودچی باید از قالب های مخصوص نخودچی استفاده کنید. به آرامی قالب را داخل قالب خمیر شیرینی فرو ببرید تا خمیر پودر نشود و از هم نپاشد.

مرحله نهم؛ قرار دادن شیرینی در فر

 

بعد از قالب زدن شیرینی ها باید همه آن ها را داخل سینی فر قرار دهید. برای این کار ابتدا روی سینی فر یک کاغذ روغنی بگذارید. سپس شیرینی نخودچی زعفرانی را روی کاغذ روغنی بچینید. روی شیرینی‌ها را با خلال پسته، پودر پسته یا پودر گل محمدی تزیین کنید.

 

مرحله دهم؛ پختن و سرو کردن شیرینی نخودچی

 

بعد از قرار دادن شیرینی نخودچی در سینی طبقه وسط فر باید آن را به مدت ۲۰ دقیقه به حال خود بگذارید تا کاملاً پخته شود. بعد از این ‌که رنگ شیرینی‌ها طلایی شد، می توانید سینی را از فر خارج کنید. سپس صبر کنید شیرینی‌ها سرد شوند و در ظرف مورد نظر بچینید. اگر شیرینی‌های گرم را در دست بگیرید خرد می‌شوند پس اجازه دهید خوب خنک شوند و سپس در ظرف بچینید و از طعم لذیذ آن لذت ببرید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه قارچ سوخاری یا شکم‌ پر با گوشت چرخکرده در فر و بدون فر

 

 

استخدام کارمند انبار

بیشتر بخوانید » طرز تهیه شیرینی نارگیلی در فر و بدون فر «

 

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی زعفرانی بدون فر

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی زعفرانی بدون فر

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی بدون فر نیز بسیار ساده است. اگر فر ندارید و می‌خواهید شیرینی آرد نخودچی زعفرانی را سریع و بدون فر و استراحت درست کنید به ترتیب زیر عمل کنید:

 

مرحله اول؛ تفت دادن آرد نخودچی

 

در اولین مرحله از تهیه شیرینی نخودچی بدون فر باید آرد نخودچی مرغوب را چند بار الک کنید. آرد را داخل تابه‌ ای با حرارت ملایم تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود. وقتی که بوی آرد بلند شد و رنگ آرد کرم رنگ شد شعله را خاموش کنید. اجازه دهید آرد سرد شود.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن هل و پودر قند و شکر آسیاب شده

 

در این مرحله از درست کردن شیرینی نخودچی بدون فر هل و شکر را آسیاب کنید تا به صورت پودر در بیایند. می‌توانید از پودر قندی که لطیف است و چند بار الک شده هم استفاده کنید. بهتر است از هل آسیاب شده استفاده نکنید و خودتان هل را آسیاب کنید تا عطر خوش آن حفظ شود.

 

مرحله سوم؛ اضافه کردن مواد ترکیب شده به آرد نخودچی و کره

 

در سومین مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی باید کره را روی شعله ملایم گاز آب کنید. کره نباید داغ شود پس بهتر است آن را به روش بن‌ ماری آب کنید. حالا شکر، هل و کره را به آرد نخودچی تفت داده شده و سرد شده اضافه کنید و با دست خوب مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید.

 

مرحله آخر تهیه شیرین نخودچی بدون فر

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون استراحت زمانی که خمیر آماده شده آن را روی سطحی صاف که کاغذ روغنی قرار دادیم به قطر ۲ سانتی متر پهن می کنیم و با قالب‌های دلخواه شکل بدهید. روی خمیرها را هم با کمی زعفران یا گلاب مرطوب کنید و با خلال یا پودر پسته تزیین کنید. این شیرینی نیاز به پخت ندارد.

 

 

شیرینی نخودچی شکلاتی

 

شیرینی نخودچی شکلاتی

 

اگر عاشق طعم شکلات و شیرینی نخودچی هستید، می‌توانید شیرینی نخودی امسال را با طعم شکلات آماده کنید. درست کردن شیرینی نخودچی کاکائویی بسیار ساده است. برای این کار شما باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی

 

 • روغن جامد: ۲۵۰ گرم
 • پودر شکر: ۲۵۰ گرم
 • آرد نخودچی: ۴۰۰ گرم
 • پودر کاکائو: ۵۰ گرم
 • هل سبز پودر شده: ۱۵ قاشق چای‌خوری
 • شکلات تلخ: به مقدار لازم برای تزیین

 

دستور پخت شیرینی نخودچی شکلاتی

 

طریقه درست کردن شیرینی نخودچی شکلاتی کاملاً شبیه به طرز پخت شیرینی نخودچی معمولی است. برای درست کردن خمیر شیرینی باید ابتدا روغن جامد و پودر شکر را با همزن ترکیب کنید. سپس در یک ظرف دیگر آرد نخودچی، پودر کاکائو و پودر هل را مخلوط کنید.

همه مواد را با هم ترکیب کنید و خمیر را برای ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. سپس می‌توانید فر را با دمای ۱۷۰ درجه روشن کنید و خمیر را همانند روش قبل قالب بزنید و برای ۱۵ دقیقه شیرینی‌ها را در فر بگذارید. در انتهای کار می‌توانید شیرینی‌ها را با شکلات آب شده تزیین کنید.

 

 

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی نخودچی در فر و بدون فر

 

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی نخودچی در فر و بدون فر

 

*به منظور ترد شدن شیرینی نخودچی بهتر است برای درست کردن این شیرینی از روغن جامد استفاده کنید.

 

*در صورتی که دوست دارید شیرینی نخودچی را به صورت رژیمی تهیه کنید، می توانید این شیرینی را بدون روغن و کره نیز تهیه کنید.

 

*در صورت تمایل می توانید شیرینی نخودچی را بدون هل نیز تهیه کنید.

 

*اضافه کردن کمی آرد برنج به آرد نخودچی موجب می شود تا شیرینی بیشتر ترد شود. برای این جای می توانید به اندازه ۱۰۰ گرم به آرد نخودچی آرد برنج اضافه کنید و به همین میزان از مقدار آرد نخودچی کم کنید.

 

*برای تزئین شیرینی نخودچی می توانید مقداری زعفران روی شیرینی ها بریزید. سپس کمی پودر بادام، پسته، کنجد یا سیاه دانه روی شیرینی ها بریزید و هر کدام را به شکلی خاص تزئین کنید.

 

*برای درست کردن شیرینی نخودچی با کره می توانید به جای روغن جامد از کره استفاده کنید.

 

*اگر خمیر شیرینی نخودچی بیش از اندازه سفت یا نرم باشد، قالب زدن آن مشکل می شود. از همین رو بهتر است خمیر را طوری درست کنید که انسجام مناسبی داشته باشد.

 

*خمیر شیرینی نخودچی هر چقدر بیشتر استراحت کند، شیرینی شما بهتر پخته می شود.

 

*هیچ گاه شیرینی نخودچی گرم را داخل ظرف نچینید. زمانی شیرینی نخودچی گرم است بسیار ترد است. از همین رو دست زدن به آن موجب ترک خوردن و وا رفتن شیرینی می شود. اجازه دهید شیرینی شما کاملاً سرد شود. سپس آن را از سینی فر جدا کنید و داخل ظرف مورد نظرتان بچینید.

 

فوت و فن شیرینی نخودچی-

 

*برای درست کردن شیرینی نخودچی بدون فر می توانید آن را در تابه دو طرفه نیز تهیه کنید. در طرز تهیه شیرینی نخودچی در ماهیتابه رژیمی باید شیرینی ها را داخل ماهیتابه بچینید. سپس یک شعله پخش کن زیر ماهیتابه قرار دهید و ماهیتابه را روی حرارت ملایم گاز بگذارید تا گرم شود.

حال می توانید شیرینی را داخل یک دیس بچینید و سپس روی یک پایه و داخل ماهیتابه قرار دهید. بهتر است روی درب ماهیتابه نیز یک دمکنی بگذارید تا شیرینی به خوبی پخته شود. ۲۵ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا شیرینی ها به خوبی بپزند.

حتما بخوانید  کاربردها و خواص روغن زیتون کهنه

 

*از مهم ترین نشانه های پخت شیرینی نخودچی آن است که در زمان پخت، بو و عطر شیرینی به مشام برسد. از طرفی رنگ شیرینی نیز باید طلایی رنگ شود. برای اطمینان از پخت شیرینی می توانید آن را به آرامی با چاقو نصف کنید.

 

*اگر مواد شیرینی شما در هنگام قالب زدن منسجم نبود، پس خمیر به خوبی نرم نشده است. برای نرم شدن خمیر می توانید با چرخ گوشت آن را چرخ کنید. بهتر است خمیر را ۲ بار چرخ کنید تا کاملاً نرم شود.

 

*برای سفت شدن شیرینی نخودچی می توانید مقدار ۱۰۰ گرم آرد سفید را به آرد نخودچی اضافه کنید و همین مقدار آرد نخودچی را کم کنید.

 

*در صورتی که دوست دارید شیرینی نخودچی شما قطر کمتری داشته باشد، می توانید آن ها را با قطر ۱ سانتی متری پهن کنید و سپس قالب بزنید.

 

*در طرز تهیه شیرینی نخودچی با مایکروفر می توانید مایکروفر را روی دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد فر تنظیم کنید.

 

*در طرز تهیه شیرینی نخودچی با لیوان باید همه پیمانه ها را به لیوان تبدیل کنید و سپس خمیر شیرینی را آماده کنید.

 

فوت و فن شیرینی نخودچی بدون فر

 

*طرز تهیه شیرینی نخودچی قزوین شبیه به شیرینی نخودچی بدون فر است و نیازی به پخت ندارد. قزوینی ها معمولاً این شیرینی را در روزهای قبل از عید نوروز برای پذیرایی از مهمان ها آماده می کنند.

 

*درست کردن شیرینی نخودچی بدون فر با روغن مایع موجب می‌شود تا شیرینی شما بعد از خنک شدن بافت مناسبی نداشته باشد. بنابراین به جای تهیه شیرینی نخودچی با روغن مایع آن را حتما با کره یا روغن جامد درست کنید.

 

*در طرز پخت شیرینی نخودچی حتماً اجازه دهید شیرینی‌ها کاملاً خنک شوند و بعد آن‌ها را از داخل سینی فر جدا کنید. برداشتن شیرینی‌ها قبل از خنک شدن موجب خرد شدن شیرینی می‌شود.

 

*طرز پخت شیرینی نخودچی برخلاف چیزی که خیلی‌ها فکر می‌کنند، بسیار راحت است. توجه به فوت و فن شیرینی نخودچی در زمان پخت این شیرینی می‌تواند به شما کمک کند تا یک شیرینی نخودچی حرفه‌ای و خوشمزه به روش بازاری آماده کنید.

 

*در صورتی که به فر دسترسی ندارید، می‌توانید طبق دستور پختی که در این مقاله ذکر شد، شیرینی نخودچی بدون فر نیز آماده کنید. فراموش نکنید که دستور پخت شیرینی نخودچی با روغن مایع امکان پذیر نیست و برای درست کردن آن باید از روغن جامد، روغن صاف قنادی یا کره استفاده کنید.

 

*برای تزیین شیرینی نخودی می‌توانید از شکلات آب شده، دانه‌های کنجد، پودر یا خلال پسته و بادام و همچنین گلبرگ‌های خرد شده گل محمدی استفاده کنید. برای تزیین شیرینی نخودچی باید قبل از قرار دادن شیرینی در فر آن را تزیین کنید و سپس داخل فر قرار دهید.

 

*در صورتی که شیرینی نخودچی را با شکلات آب شده تزیین می‌کنید، حتماً این کار را بعد از پخت و سرد شدن شیرینی انجام دهید.

 

 

سوالات متداول

چطور شیرینی نخودچی بدون فر درست کنیم؟

در طرز تهیه شیرینی نان نخودچی از چه نوع روغنی استفاده می‌شود؟

 

برای تهیه شیرینی نان نخودچی باید از روغن جامد یا کره آب شده استفاده کنید.

 

برای انسجام بیشتر خمیر شیرینی نخودچی چه راه حلی وجود دارد؟

 

اگر مواد شیرینی شما در هنگام قالب زدن منسجم نبود پس خمیر به خوبی نرم نشده است. برای نرم شدن خمیر در طرز پخت شیرینی نخودچی می‌توانید آن را با چرخ گوشت چرخ کنید. بهتر است خمیر را ۲ بار چرخ کنید تا کاملاً نرم شود.

 

 

برای درست کردن شیرینی نخودچی از چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود؟

 

در دستور پخت شیرینی نخودچی خانگی از آرد نخودچی، پودر قند، روغن جامد، پودر هل، زعفران و پودر یا خلال پسته برای تزیین شیرینی استفاده می‌شود.

 

کالری هر عدد شیرینی نخودچی چقدر است؟

 

کالری هر عدد شیرینی نخودچی چقدر است؟

 

معمولاً در طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی از قالب‌های کوچک استفاده می‌شود و هر عدد شیرینی نخودی حدود ۳۸ تا ۴۸ کالری دارد.

 

چه زمانی باید شیرینی نخودچی را از سینی فر بردارید؟

 

در طرز پخت شیرینی نخودچی حتماً اجازه دهید شیرینی‌ها کاملاً خنک شوند و بعد آن‌ها را از داخل سینی فر جدا کنید. برداشتن شیرینی‌ نخودچی قبل از خنک شدن موجب می‌شود شیرینی له شود.

 

طرز تهیه شیرینی نخودچی رژیمی چگونه است؟

 

در صورتی که دوست دارید شیرینی نخودچی را به صورت رژیمی آماده کنید، می‌توانید این شیرینی خوشمزه را بدون روغن و کره نیز تهیه کنید یا مقدار کره و روغن را کم کنید.

 

طرز پخت شیرینی نخودچی در مایکروفر به چه صورت است؟

 

برای طرز تهیه شیرینی نخودچی در مایکروفر می توانید مایکروفر را روی دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد فر تنظیم کنید و سپس شیرینی نخودچی را داخل مایکروفر بپزید.

 

 

طریقه اضافه کردن پودر قند و روغن در طرز تهیه شیرینی نخودچی چگونه است؟

 

در طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی ابتدا باید پودر قند را الک کنید. سپس پودر قند الک شده را به روغن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملاً یکدست شوند. ۵ دقیقه زمان برای این هم زدن کافی است.

 

چرا نیابد خمیر شیرینی نخودچی را زیاد ورز دهید؟

 

در دستور شیرینی نخودچی نباید بعد از آماده شدن خمیر آن را زیاد ورز دهید. ورز دادن بیش از حد شیرینی نخودچی موجب روغن انداختن خمیر و شکننده و خرد شده شیرینی شما بعد از پخت می‌شود.

 

 

کالابرگ الکترونیک