۵ روش فریز کردن آلو تازه و خشک برای نگهداری طولانی مدت

۵ روش فریز کردن آلو تازه و خشک برای نگهداری طولانی مدت


13 شهریور 1401 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
5 روش فریز کردن آلو تازه و خشک در فریزر برای نگهداری طولانی مدت

آشنایی با روش‌های فریز کردن آلو به شما کمک می‌کند تا بتوانید از این میوه تابستانی آبدار به مدت بیشتری نگهداری کنید و در فصول پاییز و زمستان که دسترسی به آلو ندارید، آن را مصرف کنید. اما روش صحیح نگهداری آلو در فریزر چگونه است؟ آیا چیزی در مورد بهترین روش فریزر کردن آلو می‌دانید؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش می‌توانید با روش نگهداری آلو در فریزر آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد نگهداری طولانی مدت آلو در فریزر پاسخ خواهیم داد.

 

 

روش‌های فریز کردن آلو

 

روش‌های فریز کردن آلو

 

فریز کردن آلو یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری طولانی مدت آلو خوشمزه است. شما می‌توانید آلوی تازه و خشک را در فریزر بگذارید و با این روش از طعم آلو در همه فصول سال لذت ببرید و یا از آن برای تهیه انواع غذا و دسر استفاده کنید.

آلوی منجمد شده هم یک میان وعده جذاب است که می‌توانید از آن به جای بستنی و یا هر دسر شیرین دیگری استفاده کنید و هم یک میوه بی‌نظیر برای تهیه انواع اسموتی و نوشیدنی است. اما سوال اینجاست که چگونه آلو را برای مدت طولانی تازه نگه داریم؟ در ادامه می‌توانید با چند روش نگهداری آلو در فریزر آشنا شوید.

 

۱- فریز کردن آلو به صورت برش خورده

 

فریز کردن آلو به صورت برش خورده

 

یکی از رایج‌ترین روش‌های فریز کردن آلو این است که میوه را برش دهید و بعد در فریزر بگذارید. این آلوهای برش خورده هم برای خوردن مناسب هستند و هم می‌توانید از آن‌ها برای درست کردن دسر و اسموتی استفاده کنید. در ادامه می‌توانید با روش فریز کردن آلو به صورت برش خورده آشنا شوید.

 

تخفیف شوینده های افق کوروش

آلوی مناسبی را برای فریز کردن انتخاب کنید

 

برای فریزر کردن آلو باید از آلوهای سالم و بدون لکه و چروک استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آلوهای بیش از حد رسیده و یا سبز برای منجمد کردن مناسب نیستند و بعد از یخ زدن مزه مطلوبی ندارند. اگر آلوی شما سفت و نرسیده است، می‌توانید برای چند روز آن را در دمای آشپزخانه قرار دهید و بعد از این که کمی رسید و نرم شد، آلوها را در فریزر بگذارید.

 

آلوها را خرد کنید

 

آلوها را قبل از فریزر کردن خرد کنید

 

یکی از بهترین روش‌های فریز کردن آلو این است که آلوها را به خوبی بشویید و خشک کنید. سپس هسته آن‌ها را جدا کنید و آلوها را با عرض ۳ سانتی‌متری برش دهید. سعی کنید در زمان برش دادن آلوها، آن‌ها را به یک اندازه ببرید تا ظاهر یکنواختی داشته باشند.

حتما بخوانید  راهنمای آموزش کاشت انواع لوبیا مرحله به مرحله

 

آلوها را به روش درستی فریز کنید

 

آلوها را به روش درستی فریز کنید

 

در این روش نگهداری آلو در فریزر باید ابتدا آلوهای برش خورده را در یک سینی یا ظرف بزرگ بچینید. سپس ظرف را در فریزر بگذارید تا آلوها به حالت نیمه منجمد درآیند. سپس آلوها را از داخل سینی بردارید و در کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار قرار دهید و دوباره در فریزر بگذارید. با این روش آلوها به هم نمی‌چسبند و ظاهر خود را حفظ می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های نگهداری رب انار

 

۲- فریز کردن آلوها همراه با شربت

 

فریز کردن آلوها همراه با شربت

 

یک روش صحیح نگهداری آلو در فریزر که موجب حفظ طعم و عطر آلو نیز می‌شود، جوشاندن آلو در شربت است که در این روش شما می‌توانید آلوها را برای مدت زمان بیشتری در فریزر نگهداری کنید. در ادامه می‌توانید با روش فریزر کردن آلو در شربت آشنا شوید.

 

پوست آلوها را جدا کنید

 

در اولین مرحله از روش فریزر کردن آلو باید یک قابلمه آب روی گاز قرار دهید و صبر کنید تا به جوش بیاید. یک قابلمه آب یخ نیز آماده کنید و در کنار قابلمه آب جوش قرار دهید. حال با چاقو یک برش سطحی به صورت ضربدر روی پوست قسمت انتهایی آلوها ایجاد کنید.

آلوها را برای نیم ساعت در آب جوش بریزید. سپس آن‌ها را از آب جوش خارج کنید و برای نیم ساعت در آب سرد بریزید. حال می‌توانید آلوها را آبکش کنید و پوست آن‌ها را به راحتی جدا کنید.

 

آلوها را خرد کنید

 

بعد از این که پوست آلوها را جدا کردید، در این مرحله می‌توانید آلوها را به هر اندازه و شکلی که دوست دارید خرد کنید. برای جلوگیری از سیاه شدن آلوها بهتر است مقداری آب لیمو ترش تازه روی آن‌ها بریزید.

 

شربت را آماده کنید

 

برای تهیه شربت باید شکر و آب را ترکیب کنید و آن را روی حرارت قرار دهی. اجازه دهید ترکیب آب و شکر به آرامی و روی حرارت ملایم بجوشد تا به غلظت مناسب برسد. سپس می‌توانید آلوها را در شربت بریزید. این کار هم موجب خوش طعم شدن آلوها می‌شود و هم ماندگاری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 

آلوها را در فریزر بگذارید

 

بعد از این که آلوها را با شربت مخلوط کردید، می‌توانید این ترکیب را در کیسه‌های زیپ‌دار بریزید و در فریزر قرار دهید. این آلو برای تهیه انواع دسر، کیک و شیرینی مناسب است و طعم بی‌نظیری دارد. می‌توانید برای فریزر کردن آلوها آن‌ها را همراه با شربت در کیسه زیپ‌دار یا ظرف درب‌دار بریزید و سپس در فریزر قرار دهید.

 

۳- فریز کردن آلو به صورت درسته

 

فریز کردن آلو به صورت درسته

 

این روش نگهداری آلو در فریزر برای افرادی که دوست دارند در زمستان آلوهای یخی و خوشمزه تابستانی را گاز بزنند و از طعم آن لذت ببرید، ایده مناسبی است. برای فریزر کردن آلو به صورت درسته باید آلوهای تازه و رسیده را انتخاب کنید. سپس آلوها را کاملاً خشک کنید و در کیسه‌های زیپ‌دار بریزید و در فریزر قرار دهید.

حتما بخوانید  روش ها و تکنیک های خرید به صرفه

این آلوها برای زمانی که هوس خوردن یک میوه شیرین و یا یک دسر پر کالری را دارید، ایده مناسبی هستند و طعم بسیار لذیذی دارند. بهتر است قبل از خوردن آلوهای منجمد شده آن‌ها را چند دقیقه روی پیشخوان قرار دهید تا کمی نرم شوند و بعد آن‌ها را میل کنید.

 

۴- نگهداری آلو خورشتی (خشک) در فریزر

 

نگهداری آلو خورشتی در فریزر یکی از بهترین روش‌های حفظ طعم و کیفیت این آلو است. برای نگهداری آلو خشک در فریزر باید آلوها را در یک کیسه زیپ‌دار بریزید و آن را در فریزر بگذارید. توجه داشته باشید که درب کیسه پلاستیکی باید کاملاً بسته باشد تا بو و کیفیت آلوها حفظ شود. استفاده از کیسه کاغذی و ظروف درب‌دار نیز ایده خوبی برای فریزر کردن آلو خورشتی است. روش نگهداری آلو بخارا در فریزر هم به همین ترتیب است.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های نگهداری گیلاس و کمپوت گیلاس

 

۵- نگهداری زردآلو در فریزر

 

نگهداری زردآلو در فریزر

 

برای فریز کردن زردآلو باید میوه‌های تازه و سالم را جدا کنید. سپس زردآلوها را از وسط نصف کنید و هسته آن‌ها را بردارید و زردآلوها را در یک کیسه زیپ‌دار و یا ظرف درب‌دار بریزید و در فریزر بگذارید. می‌توانید از زردآلوی منجمد شده برای تهیه مارمالاد، مربا و همچنین اسموتی و تزیین دسر و کیک استفاده کنید.

 

کاربردهای آلوی منجمد

 

کاربردهای آلوی منجمد

 

  • می‌توانید آلوهای منجمد شده را از فریزر خارج کنید و به عنوان یک میان وعده جذاب یخی میل کنید.
  • آلوی منجمد برای درست کردن انواع مربا، مارمالاد، دسر، کیک، تزیین بستنی مناسب است.
  • می‌توانید با آلوهای منجمد شده یک اسموتی خوشمزه خانگی و یا لیموناد آلو درست کنید.

مدت زمان ماندگاری آلو یخ زده در فریزر

 

مدت زمان ماندگاری آلو یخ زده در فریزر

 

همانطور که متوجه شدید، روش‌های فریز کردن آلو متفاوت است و از همین رو ماندگاری آلو یخ زده نیز تا حدود زیادی به روشی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. به طور کلی آلوهای فریزر شده را می‌توانید از ۶ ماه تا ۱ سال نگهداری کنید. به طبع هر چقدر مدت بیشتری آلو را در فریزر نگهداری کنید، کیفیت آلوها پایین‌تر خواهد بود. برای نگهداری آلو برای ۱ سال یا بیشتر، بهتر است آن را به صورت مربا درست کنید.

 

سوالات متداول

 

بهترین روش‌های فریز کردن آلو چگونه است؟

 

بهترین روش فریزر کردن آلو این است که آن را به صورت خرد شده، درسته و یا جوشانده در شربت در فریزر بگذارید.

 

مدت زمان ماندگاری آلو یخ زده در فریزر چقدر است؟

 

به طور کلی آلوهای فریزر شده را می‌توانید از ۶ ماه تا ۱ نگهداری کنید.

 

چطور از آلوی منجمد شده استفاده کنیم؟

 

می‌توانید آلوهای منجمد شده را از فریزر خارج کنید و به عنوان یک میان وعده جذاب یخی میل کنید و یا از آن برای درست کردن انواع مربا، مارمالاد، دسر، کیک، تزیین بستنی، اسموتی و لیموناد استفاده کنید.

 

منابع: southernliving، thespruceeats، wikihow

کالابرگ الکترونیک