طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی + فیلم تهیه شله زرد | مجله کوروش

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی + فیلم تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی + فیلم تهیه شله زرد


13 تیر 1401 . زمان مطالعه: 13 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی و نکات مهم آب ننداختن شله

طرز تهیه شله زرد نذری و مجلسی را بلد هستید؟ نکات طلایی پختن شله‌ زرد نذری مجلسی زعفرانی برای ۱۰ نفر یا تعداد بیشتر برای مراسم بزرگ را می‌دانید؟ طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی برای ۵۰ نفر، تزیین شله زرد مجلسی، نکات مهم آب نینداختن شله زرد و رعایت نسبت دقیق مواد برای طرز پخت اصولی هر مقدار شله زرد به عنوان غذای نذری محرم که می‌خواهید به تعداد نفرات بپزید را در مجله کوروش بخوانید. فیلم طرز تهیه شله زرد را هم در همین مقاله از سرویس آشپزی تماشا کنید.

 

 

چینی‌ها؛ اولین خالقان شله زرد

 

سرزمین بازی افق کوروش

شله زرد از جمله دسرهای ایرانی  است که معمولا در مراسم مذهبی و برای به جا آوردن رسم نذری پخته می‌شود. شله زرد جزو غذاهای سفره افطار هم هست. راستی می‌دانستید اولین کسانی که شله زرد درست کردند چینی‌ها بودند؟ البته نه چیزی شبیه شله زرد بومی ما اما اولین بار مردم کشور چین خوراک برنج آبدار، کره، ادویه و دانینه را درست کردند که پدربزرگ شله زرد امروزی خودمان است.

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه فرنی ساده و زعفرانی «

 

طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

 

طرز تهیه و تزیین شله زرد نذری مجلسی زعفرانی برای 50 نفر

 

کالری شله زرد در ۱۰۰ گرم: ۴۲۸ کالری

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت شله زرد: ۳ ساعت

 

مواد لازم تهیه شله زرد برای ۵۰ نفر

 

 • برنج مرغوب ترجیحا نیم دانه و خرده: ۱۰ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • آب: ۵۰ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • شکر: ۲۰ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • خلال بادام: ۲ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • کره: به مقدار دلخواه
 • زعفرام آسیاب و دم شده: ۵ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • پودر هل: ۳ قاشق چایخوری
 • گلاب: ۵ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • خلال پسته، خلال بادام و دارچین برای تزیین شله زرد: به مقدار دلخواه

 

محصولات شله زرد

 

 

مراحل طرز تهیه شله زرد نذری

 

شله زرد مجلسی

 

برای درست کردن شله زرد عالی مجلسی، باید خرده برنج را از قبل خیس و آبکش کنید. سپس آن را با آب بپزید. بعد از نرم شدن، شکر و چاشنی‌ها را به آن بیفزایید و صبر کنید تا جا بیفتد. مقدار موادی که در اینجا برای طرز تهیه شعله زرد می‌گوییم، متناسب پخت برای ۵۰ نفر است. شما برای تهیه شله‌ زرد زعفرانی نذری و مجلسی به تعداد بیشتر می‌توانید این مواد را به نسبت تعداد نفرات چند برابر کنید. یا اینکه برای نفرات کمتر مقدار را کمتر کنید.

 

مرحله اول؛ خیس کردن و پختن برنج

 

در اولین مرحله از طرز تهیه شله زرد زعفرانی، خلال بادام را از شب قبل در گلاب خیس کنید. برنج را هم بشورید و از شب قبل خیس کنید. در زمان پخت شله زرد برنج خیس خورده را داخل قابلمه بریزید و روی آن آب بریزید. بعد از به جوش آمدن آب و برنج حرارت را کم کنید تا برنج به آرامی بپزد. برنج باید کاملا بپزد و وا برود و به اصطلاح «شفته» شود.

 

مرحله دوم؛ بار گذاشتن شله زرد

 

بعد از حدود یک‌ ساعت، شکر را به برنج اضافه کنید. سپس کره و نصف مقدار زعفران را هم اضافه می‌کنیم. شعله گاز باید بسیار ملایم باشد و شله‌ زرد را مرتب هم بزنید تا ته نگیرد. مقدار آب شعله زرد بستگی به نوع برنج دارد اگر مقدار آب کم بود می‌توانید به برنج آب اضافه کنید.

و اگر مقدار آب شله زرد زیاد بود صبر کنید تا آب شله زرد به خوبی بخار شود. اما یادتان باشد تا قبل از اضافه کردن شکر به برنج به آن آب اضافه نکنید، چون خود شکر آب می‌اندازد.

 

مرحله آخر؛ پختن و جا افتادن شله زرد

 

فروش اینترنتی افق کوروش

کل زمان لازم برای پخت شله‌ زرد ۲ تا سه ساعت است. زمانی که شله‌ زرد به غلظت دلخواهتان رسید هل، بقیه زعفران، گلاب و خلال بادام را اضافه کنید.

 

پختن و جا افتادن و تزیین شله زرد

تزیین شله زرد مجلسی و نذری

 

تزیین شله زرد مجلسی و نذری معمولا با دارچین، خلال پسته، خلال بادام و جملات و تصاویر مذهبی انجام می‌شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه ۸ مدل سس و چاشنی با رب گوجه فرنگی برای انواع غذا

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه بامیه با طعم قنادی «

 فوت و فن‌های طرز پخت اصولی شله زرد نذری و مجلسی 

 

 فوت و فن‌های طرز پخت اصولی شله زرد نذری مجلسی زعفرانی

 

 • در روش درست کردن شله زرد خوشمزه یادتان باشد شکر را حتما بعد از پختن برنج اضافه کنید چون خود شکر آب می‌اندازد.

 

 • در روش درست کردن شله‌ زرد خوشمزه زعفرانی مجلسی به مقدار زیاد، نسبت‌ها به این ترتیب زیاد می‌شوند: مقدار شکر دو برابر برنج می‌شود و مقدار آب پنج برابر برنج. هر مقداری که می‌خواهید شله‌زرد درست کنید این نسبت‌ها را به یاد داشته باشید و رعایت کنید.

 

 • در طرز پخت اصولی شله ‌زرد زعفرانی مجلسی برخی از برنج نیم‌دانه و بعضی هم ترجیح می‌دهند از برنج کامل استفاده کنند. در هر صورت برنج شما باید مرغوب و ایرانی باشد. اگر قصد دارید از برنج کامل استفاده کنید حتما از ۲۴ ساعت قبل باید برنج را بخیسانید و سپس آن‌ها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید و به مدت ۱۲ ساعت در معرض آفتاب قرار دهید تا برنج‌ها خشک شوند. وقتی که برنج‌ها کاملا خشک شد با کف دست برنج‌ها را بسابید و خرد کنید. سپس آب و بخشی از زعفران دم کرده را روی برنج‌هایی که با دست سابیده و خرد کرده‌اید بریزید.

 

 • یادتان باشد اگر قصد دارید از دانه برنج برای پختن شله ‌زرد استفاده کنید زمان پخت آن برای شله ‌زرد زیاد می‌شود. علاوه بر این برنج‌ها از وسط نصف می‌شوند و ظاهر خوبی به شله ‌زرد نمی‌دهند.

 

طرز تهیه شله زرد فوری

 

 • طرز تهیه شله زرد با آرد برنج هم مرسوم است اما روش درست کردن شله زرد خوشمزه مجلسی با برنج نیم دانه مرسوم‌تر است.

 

 • برای تزیین ساده شله زرد از خلال پسته و بادام، دارچین یا مقداری پودر نارگیل، گل محمدی پودر شده یا درسته استفاده کنید.

 

 • طرز تهیه شله زرد فوری هم جالب است. شله زرد فوری را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها تهیه کنید. طبق دستور روی بسته آن را در عرض ۲۰ یا ۳۰ دقیقه آماده کنید.

 

 • یادتان باشد طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی برای ۵۰ نفر یا برای ۲ نفر یا ۱۰ نفر، ۱۵ نفر، ۳۰ نفر، یا ۷۰ نفر یا حتی ۲۰۰ نفر به همین ترتیب است. اما باید به تعداد نفرات مواد را چند برابر کنید. مثلا برای درست کردن شله زرد برای ۱۰ نفر مقدار همین مواد را به ۱/۵ تقسیم کنید یا برای ۲۰۰ نفر این مقدار مواد را ۴ برابر کنید.

 

 • برای درست کردن شله زرد باید از یک پیمانه مشخص برای همه مواد لازم آن استفاده کنید. مثلاً اگر برای برنج از یک پیمانه استفاده کردید، برای اندازه‌گیری مقدار شکر و آب هم همان پیمانه را به کار ببرید.

 

 • در صورت استفاده از برنج نیم دانه در طرز تهیه شله زرد مجلسی می‌توانید تنها ۲ تا ۳ ساعت زودتر برنج را خیس کنید. زیرا این برنج‌ها بسیار سریع‌تر از برنج کامل و معمولی باز می‌شوند و لازم نیست یک روز زودتر خیس بخورند.

 

طرز تهیه و نکات طلایی شله زرد

 

 • توجه داشته باشید که برای درست کردن شله زرد باید شکر را درست بعد از وا رفتن و شفته شدن برنج به آن اضافه کنید. در صورتی که برنج هنوز به خوبی پخته و له نشده باشد و شکر را اضافه کنید، مرحله پخت برنج کامل نخواهد شد.

 

 • برای جلوگیری از ته گرفتن برنج در شله زرد بعد از اضافه کردن شکر باید تا حدود ۱۵ دقیقه مدام شله زرد را هم بزنید.

 

 • برای درست کردن شله زرد در فر باید اجازه دهید برنج با آب فراوان روی گاز پخته شود. سپس شکر، گلاب و همه مواد را به آن اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید. در نهایت می‌توانید شله زرد را داخل ظرف مخصوص فر بریزید. شله زرد را برای ۳۰ دقیقه در طبقه پایین فر قرار دهید تا آماده شود.

 

 • به منظور برآورد مقدار آب مورد نیاز برای پخت شله زرد باید بدانید که معمولاً اگر برنج خوب خیس خورده باشد، حدود ۶ برابر بیشتر از مقدار برنج، به آب نیاز دارید.
حتما بخوانید  طرز تهیه 3 غذای شب عید مازندران خوشمزه و مجلسی

 

 • برای درست کردن شله زرد می‌توانید به جای استفاده از پودر هل، از عرق هل نیز استفاده کنید.

 

 • شله زرد به دلیل داشتن برنج، مغزها و ادویه‌هایی مثل دارچین و هل سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین E و آنتی اکسیدان است.

 

 • نکته مهم در طرز تهیه شله زرد نذری مجلسی: بهترین هل برای شله ‌زرد هل سفید است که مخصوص شیرینی‌پزی است. هل را بکوبید و به روش بن‌ماری و به صورت غیر‌مستقیم و با بخار آب دم کنید. روش کار به این صورت است که در یک ظرف گود مقداری آب بریزید و آب را به دمای جوش برسانید. در یک ظرف کوچک‌تر و نشکن هل‌های کوبیده شده را با مقدار کمی آب بریزید و روی ظرف بزرگ‌تر که آبش به جوش آمده قرار دهید. وقتی که آب ظرف بزرگ‌تر به جوش آمد و بخار کرد، بخار این آب سبب می‌شود که هل در آب تقطیر شود و آب بوی خوش هل را به خودش بگیرد. آب هل را صاف کنید و به شله‌زرد اضافه کنید.

 

ترفندهای پخت شله زرد

 

 • در طرز تهیه شله زرد مجلسی اگر برنج شما بعد از پخت هنوز زیر دندان می‌آید و خوب له نشده است، می‌توانید از گوشت‌کوب برقی برای له کردن برنج استفاده کنید.

 

 • اضافه کردن بادام به شله زرد اختیاری است، اما این کار موجب خوشمزه شدن شله زرد شما می‌شود. پیشنهاد می‌شود قبل از ریختن خلال بادام در شله زرد آن را در مقداری گلاب بخیسانید و بعد به شله زرد اضافه کنید؛ این کار موجب نرم شدن خلال بادام می‌شود.

 

 چکار کنیم که شله‌ زرد آب نیندازد؟

 

 چکار کنیم که شله‌ زرد آب نیندازد؟

 

حالا که روش درست کردن شله زرد خوشمزه را یاد گرفتید باید فوت و فن‌های بعدی آن را هم بلد باشید.

 

 • اگر شله زرد شما هم بعد از مدتی آب می‌اندازد چاره کار این است که در مرحله آخر وقتی که شله‌ زرد کاملا آماده شد یک شعله پخش کن را زیر قابلمه شله‌ زرد بگذارید.

 

 • روی در قابلمه شله‌ زرد را هم با دم‌کنی بپوشانید. حرارت شعله را در کمترین حالت ممکن قرار دهید. دم‌کنی باعث می‌شود آب شله‌ زرد کاملا کشیده و بخار شود. به این ترتیب شله‌ زرد دیگر آب نخواهد انداخت. وقتی که شعله گاز را خاموش کردید دم کنی را یک تا دو ساعت دیگر روی شله‌ زرد باقی بگذارید. سپس شله زرد را در ظرف مورد نظرتان سرو کنید.

 

 • در طرز تهیه شله زرد و برای اینکه شله زرد قوام کافی داشته باشد باید اجازه دهید برنج کاملا غلیظ شود و بعد شکر را اضافه کنید؛ اضافه کردن شکر موجب شل شدن شله زرد می‌شود.

 

 

سوالات متداول

 

زمان پخت شله زرد چقدر است؟

 

زمان پخت شله زرد چقدر است؟

 

مدت زمان پخت شله زرد بنا بر اندازه مواد، میزان خیس کردن برنج، مقدار آبی که برای پخت به آن اضافه می‌کنید و حرارتی که روی آن شله زرد را می‌پزید، متغیر است. ولی به طور معمول مدت زمان پخت شله زرد، حدود ۳ ساعت تخمین زده می‌شود.

 

برای درست کردن شله زرد، برنج باید با چه میزان آب پخته تا نرم شود؟

 

مقدار آب مورد نیاز برای پخت شله زرد البته در صورتی‌ که برنج از قبل به خوبی خیس خورده باشد، حدود ۶ برابر بیشتر از مقدار برنج است.

 

بهترین برنج برای درست کردن شله زرد چیست؟

 

سعی کنید حتما از برنج ایرانی استفاده کنید تا عطر و طعم خوبی داشته باشد. برنج نیم‌دانه یا خرده برنج گزینه بهتری است. در صورت استفاده از برنج نیم دانه در طرز تهیه شله زرد مجلسی می‌توانید تنها ۲ تا ۳ ساعت قبل از پخت، برنج را خیس کنید. چون این برنج‌ها بسیار سریع‌تر از برنج کامل و معمولی باز می‌شوند و لازم نیست یک روز زودتر خیس بخورند. بعد از پخت هم شله زردتان ظاهر زیباتری خواهد داشت.

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...