طرز تهیه مربا آلبالو خانگی خوشرنگ و براق بدون شکرک و کپک

طرز تهیه مربا آلبالو خانگی خوشرنگ و براق بدون شکرک و کپک


1 تیر 1401 . زمان مطالعه: 7 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
نکات مهم طرز تهیه مربا آلبالو خانگی خوشمزه بدون کپک و شکرک
کالابرگ الکترونیک

مربای آلبالو یکی از محبوب‌ترین انواع مرباهای مجلسی تابستانی برای بهره بردن از خواص آلبالو تازه است که اتفاقا در تمام روزهای سال در وعده صبحانه و در برخی شهرها با برخی غذاها مصرف می‌شود. مربای آلبالو فوت و فن‌های خاصی دارد که با رعایت آن مربای شما یک مربای آلبالو خوش‌رنگ بدون شکرک و کپک خواهد شد. با سرویس آشپزی همراه باشید و طرز تهیه مربا آلبالو خانگی بدون شکرک و کپک و نیز نکات مهم پخت مربای آلبالو حرفه‌ای و براق را در مجله کوروش بخوانید.

 

 

استخدام کارمند فروشگاه

طرز تهیه مربا آلبالو خانگی

 

طرز تهیه مربا آلبالو خانگی

مواد لازم برای تهیه مربای آلبالو خانگی

 

  • آلبالو: ۱ کیلوگرم
  • شکر: ۱ و نیم کیلوگرم (اگر آلبالوها شیرین هستند ۱ کیلوگرم شکر کافی است)
  • آبلیمو: ۱ قاشق غذاخوری
  • عصاره وانیل: نوک قاشق چای‌خوری
  • یک بشقاب خالی که در یخچال چند ساعت نگه داشته‌اید تا سرد شود.

 

مراحل طرز تهیه مربا آلبالو در طب سنتی

 

مراحل طرز تهیه مربا آلبالو در طب سنتی

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

مرحله اول؛ شستن آلبالو و هسته‌گیری

 

برای درست کردن مربا آلبالو خانگی ابتدا آلبالوها را بشورید و با دست یا دستگاه هسته‌گیر هسته آن‌ها را بگیرید.

 

مرحله دوم؛ خواباندن آلبالو در شکر

 

قرار دادن آلبالو در شکر برای مربا آلبالو

 

استخدام کارمند انبار

در این مرحله از طرز تهیه مربا آلبالو خانگی سپس به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت آلبالوها را در شکر بخوابانید. بهتر است شکر را لا به لای آلبالوها بریزید. در این مدت حتما مخلوط آلبالو و شکر را در یخچال نگهداری کنید تا حسابی آب بیندازند و مربای شما لعاب‌دار شود.

 

مرحله سوم؛ پختن آلبالو و شکر

 

بعد از این مدت قابلمه را روی شعله متوسط گاز بگذارید تا آب آلبالوها به دمای جوش برسد. در این فاصله مرتب کف روی آلبالوها را بگیرید و دور بریزید و ترکیب آلبالو و شکر را مرتب هم بزنید تا هم ته نگیرد و هم سر نرود.

 

مرحله چهارم؛ اضافه کردن آبلیمو و وانیل

 

زمانی که ترکیب آلبالو و شکر غلیظ شد و کمی قوام پیدا کرد آبلیمو و وانیل را هم اضافه کنید و هم بزنید. ۳۰ دقیقه زمان برای پخت مربای آلبالو کافی است.

 

حتما بخوانید  9 نکته و درمان طبیعی برای مراقبت از موی فر و آرایش آن‌‌ها

نکته: طرز تهیه شربت آلبالو شباهت زیادی به مربای آلبالو دارد. برای درست کردن شربت آلبالو باید همانند روش تهیه مربا، آلبالوها را همراه با شکر ترکیب کنید و برای ۲۴ ساعت در این حالت بگذارید. سپس آلبالو و شکر را روی حرارت گاز قرار دهید تا برای ۱۰ دقیقه بجوشد. برای مطالعه مراحل کامل طرز تهیه شربت آلبالو روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

روش‌ تشخیص غلظت مناسب مربای آلبالو

 

روش‌ تشخیص غلظت مناسب مربای آلبالو

 

یک روش برای تشخیص این‌که مربا به غلظت مطلوب رسیده این است که بعد از نیم ساعت با استفاده از یک بشقاب خالی که در یخچال از قبل سرد کرده‌اید غلظت مربا را بسنجید. برای سنجیدن غلیط شدن مربای البالو باید یک قاشق مربا روی بشقاب بریزید و بشقاب را کج کنید.

اگر مربا به حدی غلیظ بود که از روی بشقاب سُر نخورد و نریخت غلظت مربای آلبالو در حد معقول است. این نکته را هم باید بدانید که مربا بعد از سرد شدن غلیظ‌تر می‌شود پس لازم نیست در این مرحله بیش از حد غلیظ و سفت باشد.

بعد از چند دقیقه قابلمه را از روی گاز بردارید و یک دم‌کنی روی قابلمه بگذارید تا مربا حسابی جا بیفتد و غلیظ شود. وقتی مربا کاملا سرد شد آن را در شیشه‌های کاملا تمیز و کاملا خشک بریزید، درب شیشه را محکم ببندید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 

نکات مهم طرز تهیه مربا آلبالو خانگی خوشمزه بدون کپک و شکرک

 

نکات مهم طرز تهیه مربا آلبالو خانگی خوشمزه بدون کپک و شکرک

 

*زمان پخت مورد نیاز برای مربا آلبالو بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است (بستگی به مقدار مواد دارد، اگر مقدار آلبالوها زیاد است ۴۵ دقیقه زمان بگذارید). پخت بیش از حد مربا آن را له کرده و رنگ مربا را تیره می‌کند.

 

*در حین پخت مربای آلبالو به هیچ‌وجه درب قابلمه را نگذارید چون مربا بد رنگ می‌شود و سر می‌رود.

 

*برای این‌که مربا شکرک نزند باید اجازه دهید شهد شکر به غلظت مناسب برسد و به اصطلاح قوام پیدا کند تا آب موجود در شهد مربا باعث کپک زدن مربا نشود. اگر هم مربا کپک زد مقداری شکر روی مربا بریزید و دوباره آن را بجوشانید تا کپک مربا از بین برود. گاهی اوقات علت کپک زدن مربا کم بودن میزان شکر آن است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش‌های کپک و شکرک نزدن مربا را هم مطالعه کنید.

حتما بخوانید  3 طرز تهیه حلیم گندم کشدار نذری مرحله به مرحله به روش بازاری

 

*اگر به مربای در حال پخت آبلیمو اضافه کنید احتمال شکرک زدن آن کم می‌شود.

 

*در صورتی که مربا شکرک زد می‌توانید آن را نجات دهید. کمی آب‌جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو تازه به مربا اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز کمی بجوشد.

 

*قوام شهد و شربت مربا در شکرک و کپک نزدن آن موثر است. برای آزمایش میزان قوام شربت مربا کمی از شربت را با قاشق بر‌می‌داریم و اجازه می‌دهیم تا سرد شود، اگر شربت مثل عسل کشدار بود و به سختی از قاشق ریخته شد قوام مربا مناسب است. اگر شهد مربا رقیق و آبکی بود، کمی دیگر زمان بدهید تا روی حرارت ملایم گاز غلیظ شود.

 

*طرز تهیه شربت آلبالو با مربای آلبالو به طور همزمان بسیار ساده است، بعد از درست شدن شیره مربای آلبالو می‌توانید نصف شربت را برای تهیه مربا بردارید و بعد اجازه دهید باقیمانده شربت به غلظت مناسب برسد.

 

*از مربای آلبالو برای درست کردن آلبالو پلو هم می‌توانید استفاده کنید.

 

*طرز تهیه مربای آلبالو بدون شکر با استفاده از شیرین کننده‌های مصنوعی هم امکان‌پذیر است.

 

*طرز تهیه مربای آلبالو با آلبالوی فریزری هم مرسوم است. باید ابتدا آلبالوها را از فریزر خارج کنید تا یخ آن‌ها باز شود و سپس به همین ترتیب مراحل طرز تهیه مراحل آلبالو را طی کنید.

 

*طرز تهیه مربای آلبالو در طب سنتی به همین ترتیب است.

 

*طرز تهیه مربای گیلاس و آلبالو به صورت ترکیبی هم مرسوم است.

 

سوالات متداول

 

علت تلخ شدن مربای آلبالو چیست؟

 

اگر وانیل را از همان ابتدا به مربای آلبالو اضافه کنید طعم مربا رو به تلخی می‌زند. همیشه آخر کار وانیل را اضافه کنید.

 

طبع مربای آلبالو سرد است یا گرم؟

 

طبع مربای آلبالو سرد و تر است.

 

تخفیفات افق کوروش