۱۰ روش نگهداری غوره در بلند مدت + اصول خشک و فریز کردن

۱۰ روش نگهداری غوره در بلند مدت + اصول خشک و فریز کردن


18 تیر 1403 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش های نگهداری غوره در بلند مدت

چطور غوره را برای طولانی مدت نگهداری کنیم؟ غوره یکی از چاشنی‌های ترش و خوشمزه است که به شکل‌های مختلف و به طور گسترده‌ای در غذاها و سالادهای ایرانی به کار می‌رود. با آغاز فصل تابستان، پای غوره به بازار باز می‌شود و می‌توانید از طعم غوره تازه نهایت لذت را ببرید. اما چطور می‌توان برای مدت بیشتر و در دیگر ایام و ماه‌های سال هم از طعم و خواص غوره استفاده کرد؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله کوروش چند روش نگهداری غوره در بلند مدت و اصول خشک کردن و فریز کردن غوره را به شما آموزش خواهیم داد.

چه غوره‌ای برای نگهداری طولانی مدت مناسب است؟

چه غوره‌ای برای نگهداری طولانی مدت مناسب است؟

برای اینکه بتوانید غوره تازه را برای مدت طولانی نگهداری کنید تا از خواص و فواید غوره در تمام فصول سال بهره ببرید، باید در انتخاب غوره‌ها نهایت دقت خود را به کار ببندید.

۱- غوره‌های بی‌هسته را انتخاب کنید. غوره‌های عسکری بهترین غوره برای نگهداری و استفاده هستند.

۲- غوره‌ها باید حتما سالم باشند. هر چه غوره‌ها بدون زدگی یا کرم خوردگی باشند، می‌توانید برای مدت بیشتری آنها را نگهداری کنید. علاوه بر این، غوره‌های خراب، باعث فساد دیگر غوره‌ها می‌شوند.

۳- غوره‌های درشت انتخاب کنید. این غوره‌ها آب و گوشت بیشتری دارند. در ضمن غوره‌های ریز، طعمشان بیشتر به تلخی می‌زند.

اصول شستن صحیح غوره‌ برای نگهداری طولانی مدت

فرقی نمی‌کند غوره را به چه روش می‌خواهید برای طولانی مدت نگهداری کنید، برای این کار، پیش از هر چیز باید غوره را پاک کنید و به خوبی بشویید. مراقب باشید که در روند پاک کردن غوره‌ها، به دانه‌های غوره و پوسته نازک روی آن، فشار زیادی وارد نشده و غوره زخم نشود. چون در صورت خراش روی غوره، رنگ غوره تیره می‌شود.

برای شروع کار، برگ‌های غوره و شاخه‌های درشت آن را جدا کنید. اگر می‌خواهید غوره‌ها را به صورت دانه‌ای، فریز کنید، دانه‌ها را از شاخه و ساقه‌ها جدا کنید. غوره‌ها را در یک تشت یا قابلمه بریزید و روی آنها را با آب بپوشانید. اجازه دهید غوره‌ها به مدت ۱۰ دقیقه در آب بمانند و گل و لای آنها ته‌نشین شود.

سپس غوره‌ها را از روی سطح آب جمع کنید. آنها را در یک آبکش بریزید و روی آنها آب بگیرید. غوره‌ها را به خوبی بشویید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در آبکش بمانند تا آب اضافی آنها خارج شود. بعد غوره‌ها را روی یک پارچه نخی تمیز پهن کنید تا رطوبت آنها گرفته شود. در آخر برای اطمینان با یک دستمال خشک تمیز، غوره‌ها را خشک کنید.

نکته: تا زمانی که نمی‌خواهید از غوره استفاده کنید یا آن را برای طولانی‌مدت نگهداری کنید، آنها را نشویید چون بعد از شستن زودتر خراب می‌شوند.

روش های نگهداری غوره در بلند مدت

روش های نگهداری غوره در بلند مدت

برای اینکه برای مدت زیادی از طعم و خواص غوره در غذاهایتان بهره ببرید، می‌توانید به روش‌های زیر غوره را نگهداری کنید.

۱- نگهداری غوره در یخچال

اگر می‌خواهید غوره را برای حداکثر ۱ هفته نگهدارید، می‌توانید غوره‌ها را بدون شستن، در جامیوه‌ای یا قسمتی از یخچال که سرمای زیادی ندارد، بگذارید. در این روش، باید هر زمان که خواستید غوره را استفاده کنید، آن را بشویید و بقیه غوره را که نمی‌خواهید استفاده کنید، نشُسته نگه دارید.

غوره‌های داخل یخچال را در یک پلاستیک یا ظرف دربسته بگذارید و روی آنها چند برگ دستمال کاغذی بگذارید تا دستمال، رطوبت را به خود جذب کند. این کار به ماندگاری بیشتر غوره‌ها کمک می‌کند.

تخفیف شوینده های افق کوروش

۲- فریز کردن غوره

فریز کردن غوره

فریز کردن مواد غذایی، امکان نگهداری از آنها را برای مدت زیادی فراهم می‌کند. مواد غذایی در فریزر اگر به درستی فریز شوند، تا چندین ماه بدون تغییر طعم و کیفیت، قابل استفاده هستند. فریز کردن غوره یکی از روش های نگهداری غوره در بلند مدت است که بدون تغییر در طعم و بافت آن، می‌توان از آن استفاده کرد. برای فریز کردن غوره، غوره‌ها را می‌توانید به صورت شاخه‌ای یا دانه‌ای تمیز کنید، بشویید و فریز کنید.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه فرنی با آرد گندم بدون ترک خوردن و آب انداختن

از روش شستن غوره‌ها کمک بگیرید و غوره‌ها را به خوبی بشویید و خشک کنید. دقت کنید که اگر غوره‌ها خشک باشند، در هنگام فریز شدن، به هم نمی‌چسبند، همچنین تا مدت بیشتری رنگ اصلی خود را حفظ می‌کنند. سپس غوره‌ها را در ظرف در بسته یا پاکت‌های زیپ کیپ بریزید و درب آنها را ببندید.

بهتر است غوره‌ها روی هم قرار نگیرند ولی اگر محدودیت فضا دارید، می‌توانید آنها را در حجم بیشتر در بسته‌بندی‌های فریزری قرار دهید. غوره‌های بسته‌بندی شده را در فریزر بگذارید. این غوره‌ها را می‌توانید تا ۳ ماه بدون تغییر طعم و تازه، مصرف کنید.

برای باز کردن یخ غوره‌های فریز شده، آنها را از فریزر بیرون بیاورید و برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا یخ‌ها به آرامی باز شوند. سپس آنها را برای کاربردی که می‌خواهید استفاده کنید.

۳- فریز کردن پوره غوره

فریز کردن پوره غوره 

برای اینکه غوره را به صورت قالبی و راحت‌تر به عنوان چاشنی در انواع غذاها به کار ببرید، می‌توانید آن را به صورت پوره در آورید و در قالب‌های کوچک فریز کنید. برای این کار، غوره‌ها را پاک کنید. دانه‌های غوره را از شاخه‌های آن جدا کنید و به دقت بشویید. سپس غوره‌ها را در مخلوط کن یا غذاساز بریزید و پوره کنید.

سپس پوره‌‌ها را در قالب بریزید و قالب را در فریزر قرار دهید. اجازه دهید پوره‌ها یخ بزنند و ببندند. برای هر بار استفاده، یکی از قالب‌ها را خالی کنید و در غذا بیندازید. بهترین قالب‌ها برای فریز کردن غوره، قالب‌های سیلیکونی هستند که پوره غوره به راحتی از آنها جدا می‌شود

۴- خشک کردن غوره در آفتاب

سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین روش نگهداری غوره در بلندمدت، «خشک کردن غوره در آفتاب» است. برای خشک کرده غوره، ابتدا غوره‌ها را پاک کنید. دانه‌های لکه‌دار و زده را جدا کنید. سپس غوره‌ها را با شاخه در تشت یا قابلمه آب بگذارید و اجازه دهید شسته و تمیز شوند. سپس آنها را در آبکش بگذارید تا خشک شوند. بهترین روش خشک کردن غوره، آویزان کردن آن است.

البته می‌توانید غوره‌ها را روی پارچه و در مجاورت نور خورشید بگذارید و هر چند ساعت یک بار، آنها را زیر و رو کنید. اما اگر شاخه‌های غوره را آویزان کنید، دیگر نیازی به زیر و رو کردن غوره‌ها نیست. برای این کار، شاخه اصلی غوره را با یک نخ ببندید و از یک سطح آویزان کنید.

خوشه‌های غوره را بالاتر از سطح زمین و جایی که تهویه مناسب‌ داشته باشد، قرار دهید. حدود ۱ هفته تا ۱۰ روز زمان لازم است تا غوره‌ها خشک شوند. سپس می‌توانید آنها را از نخ یا بند، جدا کرده و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

۵- خشک کردن غوره در فر

یک روش دیگر برای نگهداری غوره در بلند مدت، «خشک کردن غوره در فر» است. در این روش، زمان خشک کردن غوره، کوتاه‌تر از خشک کردن غوره در آفتاب خواهد بود. برای این کار، غوره‌ها را پاک کنید، بشویید و خشک کنید. غوره‌ها در این روش، باید از شاخه‌ها جدا شده باشند.

کف سینی فر را کاغذ روغنی بیندازید. فر را روشن و روی دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد (کمترین دما) تنظیم کنید تا گرم شود. سپس سینی را در فر بگذارید و درب فر را کمی باز بگذارید تا رطوبت داخل فر را نگیرد. هر یک ساعت یک بار، سینی را بیرون بیاورید و تکان دهید تا غوره‌ها زیر و رو شوند و همه قسمت‌های آنها خشک شود.

۶- نگهداری غوره در آب نمک

نگهداری غوره در آب نمک

«نمک» در اصل یک نگهدارنده عالی برای نگهداری مواد غذایی از قدیم تا به امروز بوده است. برای نگهداری غوره در طولانی مدت، غوره‌های تازه را تمیز کنید. بهتر است غوره‌ها را دانه کنید البته می‌توانید با شاخه هم در آب نمک نگهداری کنید. غوره‌ها را بشویید و خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی آنها نماند. ۱ لیتر آب را بجوشانید و ۱ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید. اجازه دهید آب، از دما بیفتد و سرد شود.

سپس دانه‌های غوره را در بطری تمیز شیشه‌ای خشک بریزید و آب نمک سرد شده را به آن اضافه کنید تا روی دانه‌های غوره را بپوشاند. درب بطری را ببندید و در یخچال بگذارید. در زمان نیاز، هر مقدار از غوره را از بطری خارج کنید و در غذاهایی مثل غوره مسما بادمجان یا انواع سالاد استفاده کنید. تا ۱ ماه و حتی بیشتر، می‌توانید غوره را به این روش، بدون خرابی نگه دارید.

حتما بخوانید  طرز تهیه کشک کدو مجلسی کرمانی بسیار لذیذ به 2 روش

نمک را به روش‌های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش به روش‌های خرید حضوری یا اینترنتی تهیه کنید

۷- نگهداری غوره در سرکه

«سرکه» هم یکی از نگهدارنده‌های عالی برای نگهداری غوره در بلند مدت است و تا چندین ماه می‌توانید غوره را در آن نگه دارید. برای اینکه غوره را در سرکه نگه دارید، به نسبت مساوی آب و سرکه را بجوشانید و کنار بگذارید تا از دما بیفتد و سرد شود. غوره‌ها را هم بشویید و کاملا خشک کنید. سپس غوره‌ها را در بطری شیشه‌ای بریزید و روی آنها را با آب و سرکه بپوشانید. درب بطری را ببندید و بطری را در یخچال نگهداری کنید.

در صورت تمایل می‌توانید سرکه را به روش‌های خرید حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش می‌توانید تهیه کنید.

۸- درست کردن پودر غوره یا گرد غوره

درست کردن پودر غوره یا گرد غوره

یک روش دیگر برای نگهداری غوره در بلند مدت، خشک کردن و «پودر کردن غوره» است. مثل گرد لیمو، گرد غوره هم یکی از چاشنی‌هایی است که از غوره خشک و آسیاب شده تهیه می‌شود. گرد غوره معمولا در اواخر پخت غذاها، به انواع خورش یا غذاهای مختلف اضافه می‌شود تا طعم ترش و جذابی به غذا بدهد.

برای آموزش طرز تهیه این چاشنی پودری، روی لینک مطلب طرز تهیه گرد غوره کلیک کنید.

۹- درست کردن رب غوره

درست کردن رب، یکی از روش‌های نگهداری طولانی مدت از انواع میوه‌ها است. رب انار، رب آلبالو، رب گوجه، رب آلو و … همه رب‌هایی هستند که برای استفاده راحت‌تر و طولانی‌مدت از صیفی و میوه‌ها تهیه می‌شوند.

غوره هم جزو میوه‌هایی است که می‌توان با آن رب درست کرد و برای طولانی‌مدت نگه داشت. برای استفاده از رب غوره، کافی است مقداری از این رب را در اواخر پخت انواع خورش و خوراک، به غذا اضافه کنید و از طعم غوره لذت ببرید.

برای آموزش طرز تهیه رب غوره روی لینک مقاله مورد نظر کلیک کنید.

۱۰- آبغوره بگیرید

گرفتن آب غوره برای نگهداری طولانی مدت

یک روش دیگر برای نگهداری غوره در بلند مدت، گرفتن آب آن است. گرفتن آب غوره این امکان را به شما می‌دهد که تا مدت زیادی، از عصاره غوره در انواع سالاد یا غذاها بتوانید استفاده کنید. اما اصول گرفتن آب غوره را نباید دست کم بگیرید چون در صورت رعایت نکردن این اصول، عمر آبغوره تا حد زیادی کم می‌شود. همچنین نکات نگهداری از آبغوره را باید بلد باشید.

برای آموزش طرز تهیه آبغوره با دستگاه و بدون دستگاه، می‌توانید روی لینک مقاله کلیک کنید.

سوالات متداول درباره نگهداری غوره در بلند مدت

بهترین روش نگهداری غوره در بلند مدت

بهترین روش نگهداری غوره در بلند مدت چیست؟

بسته به امکانات یا استفاده‌ای که از غوره دارید، بهترین روش نگهداری غوره در بلند مدت ممکن است برای یک فرد تا فرد دیگر متغیر باشد. می‌‌توانید از روش‌های بالا مثل خشک کردن غوره، فریز کردن غوره، درست کردن رب غوره، پودر غوره، گرفتن آب غوره یا نگهداری در سرکه یا نمک، استفاده کنید.

چه کار کنیم رنگ غوره تیره نشود؟

برای جلوگیری از تیره شدن رنگ غوره برای نگهداری طولانی مدت، غوره‌ها را بشویید و برای ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه در آب در حال جوش بریزید و بجوشانید. سپس آنها را آبکش کنید و بلافاصله غوره‌ها را در یک تشت آب سرد بریزید. ۲ دقیقه بعد، غوره‌ها را آبکش و خشک کنید. برای راحتی کار، غوره‌ها را بعد از شستن در آبکش بریزید. آبکش را ابتدا چند ثانیه در آب جوش فرو ببرید و بعد آبکش را بیرون بیاورید و در آب سرد قرار دهید. این کار باعث ایجاد شوک به غوره‌ها و جلوگیری از تغییر رنگ آنها می‌شود.

محصولات مرتبط