خواص کلم بروکلی و مضرات احتمالی و طبع و مصلح | روش های مصرف بروکلی | مجله کوروش

خواص کلم بروکلی و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن

خواص کلم بروکلی و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن


7 مهر 1400 . زمان مطالعه: 16 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
خواص و فواید کلم بروکلی

کلم بروکلی جزو دسته سبزیجات و شبیه یک درخت مینیاتوری است. این سبزی کالری منفی متعلق به گونه های گیاهی معروف به Brassica oleracea است. بروکلی با کلم، جوانه بروکسل، کلم پیچ و گل کلم ارتباط نزدیکی دارد. همه این گیاهان خوراکی نیز در مجموع به عنوان «سبزیجات چلیپایی» شناخته می شوند. کلم بروکلی یک منبع گیاهی پر از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها است که به روش های مختلف می توانید آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. در این مقاله از سرویس سلامت مجله کوروش ۱۴ خواص و فواید کلم بروکلی، مضرات احتمالی، طبع و مصلح آن را به شما خواهیم گفت.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

انواع کلم بروکلی

 

انواع کلم بروکلی

 

۳ نوع اصلی کلم بروکلی وجود دارد:

 

۱- کلم بروکلی کالابرس

۲- کلم بروکلی جوانه زده

۳- گل کلم بنفش

 

 

روش های مختلف مصرف کلم بروکلی

 

کلم بروکلی را می توان به صورت پخته یا خام مصرف کرد. هر دو روش استفاده، کاملا سالم هستند. اما مواد مغذی متفاوتی را ارائه می دهند. روش های مختلف پخت و پز مثل جوشاندن، قرار دادن در مایکروویو، سرخ و بخارپز کردن، ترکیب کردن با سبزیجات دیگر، باعث کاهش ویتامین C، پروتئین و قند محلول خواهد شد. به نظر می رسد که بخار کردن کلم بروکلی، کمترین اثرات منفی را داشته باشد. این در حالی است که مصرف کلم بروکلی به صورت خام یا پخته، منبع عالی ویتامین C است.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سوپ کلم بروکلی

 

 

طبع و مصلح کلم برکلی چیست؟

 

کلم بروکلی طبع گرم و خشک دارد. به همین خاطر توصیه می شود افراد با مزاج گرم و خشک، آن را به همراه مصلح مصرف کنند. زردچوبه، فلفل سیاه و آویشن مصلح های مناسب برای کلم بروکلی به شمار می روند. البته برخی پزشکان طب سنتی طبع کلم بروکلی را سرد عنوان کرده اند. توصیه شده است که اگر این سبزی را با مواد غذایی که طبع سرد دارند، استفاده می کنید، از ادویه های با طبع گرم روی آن بریزید.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص کدو حلوایی و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن

 

 

خواص و فواید کلم بروکلی برای سلامتی

 

فواید بروکلی برای سلامتی

فروش اینترنتی افق کوروش

 

۱. سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات فعال زیستی

 

یکی از بزرگ ترین مزایای کلم بروکلی محتوای مغذی آن است. این سبزی سرشار از مجموعه وسیعی از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و سایر ترکیبات فعال زیستی است. یک فنجان (۹۱ گرم) بسته کلم بروکلی خام شامل مواد مدنی و ویتامین های زیر است:

 

انرژی: ۳۱ کالری

کربوهیدرات: ۶ گرم

پروتئین: ۲.۶ گرم

چربی: ۰.۳ گرم

فیبر: ۲.۴ گرم

 

RDI: نیاز روزانه مرجع

 

ویتامین ث: ۱۳۵ درصد از RDI

ویتامین آ: ۱۱ درصد از RDI

ویتامین کا: ۱۱۶ درصد از RDI

ویتامین B9 (فولات): ۱۴ درصد از RDI

پتاسیم: ۸ درصد از RDI

فسفر: ۶ درصد از RDI

سلنیوم: ۳ درصد از RDI 

 

 

وجود مواد مغذی مورد نیاز بدن، این سبزی را به یکی از بهترین گزینه ها برای مصرف و استفاده در رژیم غذایی تبدیل کرده است.

 

 

 ۲. سرشار از آنتی اکسیدان های مفید

 

بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان های مفید

 

کلم بروکلی خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد را مهار یا خنثی می کنند. این امر می تواند منجر به کاهش التهاب و اثر محافظتی کلی شود. همچنین کلم بروکلی دارای سطح بالایی از گلوکورافانین است، ترکیبی که در نتیجه فرآیند هضم، به آنتی اکسیدان قوی به نام سولفورافان تبدیل می شود.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که سولفورافان ممکن است مزایای سلامتی متعددی از جمله کاهش قند خون، کاهش سطح کلسترول بد، کم کردن استرس اکسیداتیو و کاهش توسعه بیماری های مزمن را به دنبال داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک نقش آن در سلامت انسان مورد نیاز است. کلم بروکلی همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان های لوتئین و زآگزانتین است. این عناصر ممکن است از استرس اکسیداتیو و آسیب سلولی در چشم شما جلوگیری کنند.

 

 

بیشتر بخوانید: خواص زغال اخته و مضرات احتمالی و طبع و مصلح آن

 

 

 ۳. خواص و فواید کلم بروکلی در کاهش التهاب به خصوص برای سیگاری ها

 

کلم بروکلی حاوی ترکیبات مختلف فعال زیستی است که نشان می دهد باعث کاهش التهاب در بافت های بدن شما می شود. این نظریه وجود دارد که ترکیبات متعددی برای حمایت از این اثر به طور هم افزایی کار می کنند. اگر چه به نظر می رسد برخی نیز به صورت جداگانه کار می کنند. کامپفرول، یک فلاونوئید موجود در کلم بروکلی، در مطالعات حیوانی و لوله آزمایش دارای ظرفیت ضد التهابی قوی است. یک مطالعه کوچک انسانی بر روی افراد سیگاری نیز نشان داد که خوردن کلم بروکلی منجر به کاهش قابل توجهی در نشانگر های التهاب می شود. در حالی که این نتایج امیدوار کننده است. اما تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تأثیر مصرف بروکلی بر التهاب در انسان مورد نیاز است.

 

 

۴. خواص و فواید کلم بروکلی برای سرطان

 

سبزیجات چلیپایی مثل کلم بروکلی، حاوی ترکیبات مختلف فعال زیستی هستند که آسیب سلولی ناشی از برخی بیماری های مزمن را کاهش می دهند. چندین مطالعه کوچک نشان داده است که خوردن سبزیجات چلیپایی در برابر انواع خاصی از سرطان محافظت می کند. سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان معده، کولورکتال، سرطان کلیه و سرطان مثانه، انواع مختلفی از سرطان هستند که کلم بروکلی می تواند تاثیر مثبتی بر آن ها داشته باشد.

حتما بخوانید  ویژگی های انواع نارنگی | انواع نارنگی بومی ایران و جهان

اگر چه این داده ها دلگرم کننده است، اما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند ادعاهای سلامتی قطعی در مورد نقش کلم بروکلی در درمان یا پیشگیری از سرطان ارائه دهد. در نهایت، تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین سبزیجات چلیپایی و پیشگیری از سرطان مورد نیاز است.

 

 

۵. خواص و فواید کلم بروکلی برای دیابت

 

کلم بروکلی برای دیابت

 

خوردن کلم بروکلی از کنترل بهتر قند خون در افراد مبتلا به دیابت حمایت می کند. اگر چه مکانیسم دقیق آن ناشناخته است، اما ممکن است مربوط به محتوای آنتی اکسیدانی کلم بروکلی باشد. یک مطالعه انسانی نشان داد که مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که روزانه کلم بروکلی را به مدت یک ماه مصرف می کردند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

از سوی دیگر کلم بروکلی منبع خوبی از فیبر است. برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف بیشتر فیبر غذایی با کاهش قند خون و بهبود کنترل دیابت مرتبط است.

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۶ مواد غذایی برای کنترل و درمان قطعی بیماری دیابت نوع ۲

 

 

 ۶. خواص و فواید کلم بروکلی برای قلب

 

مطالعات متعدد نشان می دهد که کلم بروکلی به طرق مختلف از سلامت قلب حمایت می کند. افزایش کلسترول LDL و تری گلیسیرید «بد»، عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی هستند. کلم بروکلی ممکن است در بهبود این نشانگرها نقش داشته باشد. یک مطالعه متوجه کاهش قابل توجه تری گلیسیرید و کلسترول LDL «بد» و همچنین افزایش سطح کلسترول HDL «خوب» در افرادی شد که با مکمل پودر کلم بروکلی درمان شده بودند.

برخی تحقیقات همچنین از این ایده حمایت می کنند که آنتی اکسیدان های خاص موجود در کلم بروکلی ممکن است خطر کلی حمله قلبی را کاهش دهد. یک مطالعه بر روی موش هایی که جوانه کلم بروکلی تغذیه کرده بودند، یک اثر محافظتی بالقوه در برابر مرگ سلولی و استرس اکسیداتیو در بافت قلب را پس از ایست قلبی نشان داد.

 

 

۷. خواص و فواید کلم بروکلی برای درمان یبوست

 

کلم بروکلی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است. هر دو آن ها ممکن است از عملکرد سالم روده و سلامت دستگاه گوارش حمایت کنند. عملکرد منظم روده و اجتماع قوی باکتری های سالم در روده بزرگ دو جزء حیاتی برای سلامت دستگاه گوارش هستند. خوردن غذا های غنی از فیبر و آنتی اکسیدان مانند کلم بروکلی در حفظ عملکرد سالم روده نقش مهمی دارد. یک مطالعه روی موش هایی که رژیم کلم بروکلی داشتند، کاهش التهاب در روده بزرگ و همچنین تغییرات مطلوب در باکتری های روده را نشان داد. یک مطالعه اخیر روی انسان ها نیز نشان داد افرادی که کلم بروکلی می خوردند راحت تر از افراد گروه کنترل مدفوع می کردند.

 

 

 ۸. خواص و فواید کلم بروکلی برای مغز

 

برخی از مواد مغذی و ترکیبات فعال زیستی موجود در کلم بروکلی افت روانی را کند کرده و از عملکرد سالم مغز و بافت عصبی حمایت می کنند. مطالعه ای روی ۹۶۰ فرد مسن نشان داد که مصرف روزانه سبزیجات سبز تیره، مانند کلم بروکلی، بدن را در برابر زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن ایمن می کند.

علاوه بر این، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که موش های تحت درمان با کمپفرل -ترکیبی در کلم بروکلی- میزان آسیب مغزی و التهاب بافت عصبی را پس از یک رویداد شبیه سکته مغزی کمتر تجربه کردند. سولفورافان یکی دیگر از ترکیبات فعال زیستی است که در کلم بروکلی وجود دارد. این عنصر می تواند از عملکرد مغز پس از کاهش اکسیژن رسانی به مغز حمایت کند.

 

 

۹. خواص و فواید کلم بروکلی برای جوان سازی

 

کلم بروکلی برای جوان سازی

 

روند پیری تا حد زیادی به استرس اکسیداتیو و کاهش عملکرد متابولیک در طول عمر شما نسبت داده می شود. اگر چه پیری یک فرایند طبیعی اجتناب ناپذیر است. اما کیفیت رژیم غذایی نقش مهمی در تعیین بیان ژنتیکی و توسعه بیماری های مرتبط با سن دارد.

تحقیقات نشان می دهد که سولفورافان، به عنوان یک ترکیب کلیدی فعال در کلم بروکلی، با افزایش ژن های آنتی اکسیدانی، روند بیوشیمیایی پیری را کند می کند. با این وجود، تحقیقات بیشتری برای تعیین رابطه علت و معلولی بین مصرف کلم بروکلی و تأثیر آن بر روند پیری مورد نیاز است.

 

 

۱۰. خواص و فواید کلم بروکلی برای سیستم ایمنی

 

عملکرد سیستم ایمنی بدن پیچیده است و برای عملکرد صحیح به مواد مغذی زیادی احتیاج دارد. مسلما ویتامین C ضروری ترین ماده مغذی برای عملکرد سیستم ایمنی است و کلم بروکلی سرشار از آن است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های مختلف نقش دارد. به نظر می رسد مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C برای جلوگیری از برخی عفونت ها کافی است.

به طور معمول، ویتامین C در پرتقال یا توت فرنگی به وفور یافت می شود. اما فراموش نکنید که نصف فنجان (۷۸ گرم) کلم بروکلی پخته شده ۸۴ درصد از RDI این ویتامین را در خود دارد.

حتما بخوانید  طرز تهیه مرحله به مرحله سوپ تره فرنگی به ۳ روش

 

 

۱۱. خواص و فواید کلم بروکلی برای دهان و دندان

 

کلم بروکلی حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است که برخی از آنها از سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری های دندان حمایت می کنند. این سبزی منبع خوبی از ویتامین C و کلسیم است، دو ماده مغذی مرتبط با کاهش خطر بیماری های پریودنتال. کامپفرول نیز یک فلاونوئید موجود در کلم بروکلی است که در جلوگیری از پریودنتیت نقش دارد.

تحقیقات بیشتر نشان می دهد که سولفورافان موجود در کلم بروکلی خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش دهد. برخی منابع ادعا می کنند که خوردن کلم بروکلی خام می تواند پلاک را از بین ببرد و دندان ها را سفید کند. با این حال، هیچ داده علمی دقیق برای اثبات این امر وجود ندارد.

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۳ ماده غذایی برای سفید کردن دندان

 

 

۱۲. خواص و فواید کلم بروکلی برای استخوان ها و مفاصل

 

بسیاری از مواد مغذی موجود در کلم بروکلی برای سلامت استخوان ها مفید است و از اختلالات مربوط به استخوان جلوگیری می کند. کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین K و کلسیم است، دو عنصر حیاتی برای حفظ استخوان های قوی و سالم. همچنین این سبزی حاوی فسفر، روی و ویتامین A و C است که برای سلامت استخوان ها نیز ضروری به حساب می آید. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که سولفورافان موجود در کلم بروکلی به جلوگیری از آرتروز کمک می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری قطعی در مورد نقش آن در انسان مورد نیاز است.

 

 

۱۳. فواید کلم بروکلی برای بارداری

 

فواید کلم بروکلی برای بارداری

 

بدن در دوران بارداری به ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین زیادی احتیاج دارد تا بتواند از نوزاد و مادر حمایت کند. کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین B است، یعنی B9، که به فولات نیز معروف است. فولات یک ماده مغذی ضروری برای رشد مغز و نخاع جنین است. مصرف منظم غذاهای غنی از فولات مانند کلم بروکلی می تواند به سلامت حاملگی کمک کند. علاوه بر این، برخی از مطالعات روی حیوانات نشان می دهد کلم بروکلی که توسط مادر مصرف می شود به رشد نوزاد کمک می کند.

 

 

 ۱۴. خواص و فواید کلم بروکلی برای پوست

 

سرطان پوست به دلیل آسیب به لایه ازون و افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) در حال افزایش است. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات فعال زیستی موجود در کلم بروکلی پوست را در برابر آسیب اشعه ماورای بنفش که منجر به سرطان می شود، محافظت می کند.

در برخی از مطالعات حیوانی، درمان با عصاره کلم بروکلی منجر به کاهش قابل توجه رشد و شیوع تومور در موش های مبتلا به سرطان پوست ناشی از اشعه ماورای بنفش شد. مطالعات انسانی کوچک نیز به نتایج مشابهی دست یافته اند و تأثیر محافظتی قابل توجهی از عصاره کلم بروکلی در برابر آسیب های پوستی و توسعه سرطان پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب نشان می دهند.

 

 

مضرات احتمالی کلم بروکلی

 

مضرات احتمالی کلم بروکلی

 

هرچند مصرف متعادل کلم بروکلی ضرر و آسیبی را به دنبال نخواهد داشت. ولی مصرف بیش از اندازه آن در برخی افراد، گاهی اوقات با مشکلاتی همراه است.

 

 

مضر برای مبتلایان به گواتر و سنگ کلیه

 

مصرف انواع کلم از جمله کلم بروکلی احتمال افزایش مشکلات افراد مبتلا به گواتر، نقرس و سنگ کلیه را افزایش می دهد. بنابراین این افراد باید در مصرف آن‌ کمی احتیاط کنند.

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین و بدترین مواد غذایی برای نقرس

 

 

استفاده زیاد برای زنان باردار ممنوع

 

همان طور که گفته شد مصرف کلم بروکلی برای زنان باردار مناسب است. ولی اگر بیش از حد اعتدال بخورید، مشکلاتی مانند درد شکم، نفخ شکم، گاز و انسداد روده و … را در پی دارد. از طرفی ممکن است مصرف بالای آن باعث ایجاد ناراحتی در معده نوزادان شود.

 

 

افت فشار خون

 

بروکلی سرشار از پتاسیم است که یکی از عناصر مهم برای سلامتی بدن به شمار می رود. اما مصرف بالای آن باعث کاهش فشار خون می شود و علائمی مثل سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و افسردگی را در پی خواهد داشت. ضمنا اگر فشار خونتان بالا است و دارو مصرف می کنید، مصرف بالای کلم بروکلی احتمال تداخل دارویی را بالا می برد.

 

 

 بیشتر بخوانید: خواص و فواید گل کلم و ضرات احتمالی و طبع و مصلح آن 

 

 

 سخن پایانی

 

کلم بروکلی یک سبزی غنی از مواد مغذی است

 

کلم بروکلی یک سبزی غنی از مواد مغذی است که به طرق مختلف سلامت شما را افزایش می دهد. کاهش التهاب، بهبود کنترل قند خون، افزایش ایمنی و ارتقای سلامت قلب موارد مختلفی هستند که کلم بروکلی تاثیر مثبتی بر آن ها دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که سلامتی کلی بدن از طریق هیچ غذایی به دست نمی آید. کلم بروکلی تنها یکی از غذا های سالمی است که می تواند به سلامت مطلوب کمک کند. گنجاندن این سبزی مغذی در رژیم غذایی سالم و متعادل، به شما در دستیابی راحت تر به اهداف سلامتی کمک می کند.

 

 

منبع: healthline

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

  • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

    نمایش نتایج

    Loading ... Loading ...