علل و علائم و روش‌ های مختلف درمان آلرژی بهاری | مجله کوروش

علل و علائم و روش‌ های مختلف درمان آلرژی بهاری

علل و علائم و روش‌ های مختلف درمان آلرژی بهاری


10 فروردین 1400 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
روش‌ هایی برای درمان آلرژی بهاری

درست با نزدیک شدن به فصل بهار، عده ‌ای از مردم دچار آلرژی و حساسیت می شوند. در فصل بهار با افزایش تولید گرده گل و گیاهان علائم آلرژیک در برخی افراد افزایش پیدا می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که حدود ۸ درصد از بزرگسالان آمریکایی در بیشتر از ۷ درصد از کودکان به آلرژی فصلی مبتلا هستند. در فصل بهار با گرم شدن هوا و شکوفایی گل ها و گیاهان عوامل آلرژی ‌زای بیشتری در فضا ایجاد می شود. معمولاً علائم آلرژی با عطسه، آبریزش بینی، خارش و سوزش چشم بروز می ‌کند. اما گاهی مواقع می ‌توان با راهکارهای ساده و درمان های دارویی و غیر دارویی این مشکل را برطرف نمود. در این مقاله از مجله کوروش با علل و علائم و بهترین روش های درمان آلرژی بهاری آشنا شوید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

علت ایجاد آلرژی بهاری

 

علت ایجاد آلرژی بهاری

 

به طور کلی آلرژی معمولاً به دو شکل متفاوت بروز می کند. آلرژی های فصلی که عموما در فصل بهار تابستان و پاییز اتفاق می‌افتد و به دلیل وجود گرد گل و یا کپک ایجاد می‌شود. آلرژی‌های دائمی نیز که معمولاً در تمام طول سال فرد را درگیر می کند. این حالت معمولاً به دلیل ریز گردهای موجود در هوا، موی حیوانات خانگی، کپک، سوسک و حشرات دیگر ایجاد می‌شود.

 

معمولاً آلرژی فصلی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی فرد بیش از اندازه به ماده‌ ای واکنش نشان دهد. در چنین مواقعی بدن فرد در هنگام مواجه شدن با عوامل آلرژی ‌زا آنتی بادی تولید می کند که به ایجاد هیستامین و سایر مواد شیمیایی در بدن می رود. هیستامین موجب ایجاد تورم در بینی و چشم می‌شود و همچنین عوارضی همچون عطسه و آبریزش را به دنبال دارد. معمولاً بزرگ ترین مشکل ایجاد کننده حساسیت در فصل بهار گرده های گل هستند که موجب گرده افشانی و تولید مثل در گیاهان می شوند.

 

 

علائم آلرژی فصلی

 

 

علایم بیماری آلرژی بهاری

 

علایم بیماری آلرژی بهاری

 

معمولاً علائم بیماری آلرژی بهاری با نشانه های خاصی بروز می‌کند. در ادامه می توانید با رایج ترین نشانه های آلرژی بهاری آشنا شوید.

 

 • عطسه کردن
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • خارش چشم
 • خارش دهان و گلو
 • خس خس گلو
 • سرفه کردن
 • مشکل تنفسی
 • تنگی نفس

 

 

به طور معمول علائم بیماری آلرژی بهاری در کودکان بین ۱۲ تا ۱۷ سال بسیار شدید است. اما به طور کلی نشانه های آلرژی بهاری می تواند از هر فردی به فرد دیگر متفاوت و یا شدت آن نیز کم یا زیاد باشد.

 

 

روش تشخیص علائم کرونا از آلرژی فصلی

 

 

روش های خانگی و سنتی و پزشکی درمان آلرژی بهاری

 

روش های خانگی و سنتی و پزشکی درمان آلرژی بهاری

فروش اینترنتی افق کوروش

 

برای رفع نشانه های آلرژی بهاری روش ها و راهکارهای متفاوتی وجود دارد. شما می توانید با رعایت نکاتی ساده در کنار مصرف داروهای مفید علائم آلرژی را در فصل بهار کاهش دهید. و بدون هیچ مشکلی در فصل بهار نیز همانند سایر فصول سال به بیرون از خانه بروید. در ادامه می توانید با بهترین روش های  درمان خانگی و پزشکی و طب سنتی آلرژی بهاری آشنا شوید.

 

 

هیپنوتراپی یا هیپنوتیز درمانی چیست؟

 

 

روش درمان آلرژی بهاری با عدم قرار گرفتن به مدت طولانی در فضای آزاد

 

روش درمان آلرژی بهاری با عدم قرار گرفتن به مدت طولانی در فضای آزاد

 

 • فصل بهار با پراکنده شدن ریز گردها و گرده افشانی گیاهان وارد شدن این گرده ها به داخل بینی و ریه ها افزایش پیدا می کند.
 • ماندن در خانه می‌تواند به شما کمک کند تا در این روزهای بهاری علائم آلرژی کمتری را تجربه کنید.
 • اگر قصد بیرون رفتن در فصل بهار را دارید برای جلوگیری از آلرژی بهاری بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید. به این ترتیب گرده گل وارد چشم‌های شما نمی شود.
 • زمانی که در پارک ‌ها باغبان در حال چمن زنی و یا کار است از ماسک استفاده کنید.
 • بعد از اینکه در فصل بهار از بیرون به خانه برگشتید حتماً دوش بگیرید. موهای خود را بشویید و لباس هایتان را عوض کنید.
 • این کار موجب می ‌شود تا از آوردن گرده گل داخل خانه جلوگیری شود و علائم آلرژی در شما کاهش پیدا کند.

 

 

استفاده از داروهای آنتی هیستامین برای درمان آلرژی بهاری

 

استفاده از داروهای آنتی هیستامین برای درمان آلرژی بهاری

 

استفاده از داروهای آنتی هیستامین یکی دیگر از راه های جلوگیری از آلرژی بهاری است که می تواند علائم آلرژی شما را محدود کند. مصرف دارو برای آلرژی بهاری می تواند به کاهش علائم همچون عطسه و آبریزش بینی منجر شود.‌ معمولاً اثرات این قرص ها در کمتر از یک ساعت اثر خواهد کرد. بسیاری از داروهای آنتی هیستامین همانند کلرفنیرامین، کلماستین و دیفن هیدرامین موجب ایجاد خواب آلودگی نیز می شود. افرادی که علائم آلرژی شدیدتری دارند می‌توانند از اسپری بینی استفاده کنند.

 

اما توجه داشته باشید که استفاده از این اسپری ها علائم آلرژی را فوراً از بین نمی برد. ممکن است اثر دارو و یا اسپری چند روز طول بکشد تا علائم آلرژی به طور کامل برطرف شود. به علاوه در برخی افراد مصرف اسپری بینی می تواند موجب سوزش خشکی و خون دماغ شدن گردد. به همین دلیل بهتر است حتماً از دوزهای پایین دارو برای آلرژی بهاری استفاده شود. در ادامه به چند دارو برای آلرژی بهاری اشاره شده است:

 

 • سیتریزین
 • دسلوراتادین
 • دیفن هیدرامین
 • فلکسوفنادین
 • لوراتادین

 

روش درمان آلرژی بهاری با روش ایمونوتراپی

 

روش درمان آلرژی بهاری با روش ایمونوتراپی

 

در بسیاری از افراد داروهای آنتی هیستامین چندان مؤثر عمل نمی ‌کنند. به همین دلیل پزشکان با ایجاد مقاومت در بدن فرد سعی می کنند تا آن را نسبت به عوامل آلرژی ‌زا مقاوم سازند.

معمولاً این روند درمان بیماری در این افراد ۳ تا ۵ سال طول می کشد و در بسیاری از مواقع نیز به طور کامل بر طرف خواهد شد. در این روش درمان که به آن ایمونوتراپی گفته می شود، مقادیر کمی ماده آلرژی وارد بدن فرد می شود تا سیستم ایمنی به مرور با ماده آلرژی زا سازگار شود. سپس فرد بعد از آن برای مدتی ممکن است علائم جزئی آلرژی را تجربه کند و بعد کم کم این مشکل بعد از چند بار تکرار برطرف خواهد شد. معمولاً این روش برای افرادی که دارو روی آن ها تاثیر زیادی ندارد، مؤثر خواهد بود.

 

 

درمان های خانگی رفع بوی بد دهان

 

 

استفاده از داروهای گیاهی راه درمان آلرژی بهاری طب سنتی

 

استفاده از داروهای گیاهی راه درمان آلرژی بهاری طب سنتی

 

استفاده از برخی از داروهای گیاهی نیز می تواند موجب کاهش نشانه‌ های آلرژی بهاری شود. تحقیقات نشان می ‌دهد که مصرف برخی از گیاهان در درمان آلرژی و مؤثر عمل می کند. Biminne نام ترکیب گیاهی مؤثر در طب چینی است که برای درمان برخی از واکنش ‌های آلرژی مؤثر است.

 

 

درمان آلرژی بهاری با ایجاد شرایط مناسب در خانه

 

درمان آلرژی بهاری با ایجاد شرایط مناسب در خانه

 

گاهی اوقات تنها ایجاد شرایطی ساده در خانه می تواند به کاهش علایم بیماری آلرژی بهاری کمک کند.

 

 • برای جلوگیری از آلرژی بهاری بهتر است زمان هایی که در خانه هستید، درب و پنجره ها را ببندید تا گرده گل وارد خانه نشود.
 • برای خنک کردن هوای خانه به جای پنکه، از کولر استفاده کنید.
 • به منظور کاهش علائم آلرژی کفش‌های خود را خارج از خانه قرار دهیم از مهمان ها نیز بخواهید همین کار را انجام دهند.
 • برای جلوگیری از آلرژی بهاری در زمان جارو کشی خانه از جاروبرقی های استفاده کنید که دارای فیلتر ذرات معلق با کارایی بالا هستند. این فیلتر ها تا حدود ۱۰۰ درصد ذرات میکروسکوپی را در هوا به دام می اندازند.
 • برای خشک کردن لباس و ملافه بهتر از آنها را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب قرار ندهید. زیرا این کار موجب جمع شدن گرده ها روی آن ها می شود و می تواند علایم آلرژی که شما را افزایش دهد.
 • اگر مبتلا به آلرژی بهاری هستید بهتر است سیگار کشیدن را کنار بگذارید. زیرا این کار می تواند علائم آلرژی را بیشتر کند. اگر با فردی زندگی می ‌کنید که سیگار می کشد اکنون زمان مناسبی برای تشویق به ترک سیگار است. زیرا سیگار به شدت روی تشکیل علائم آلرژی تاثیر دارد.
 • برای جلوگیری از آلرژی بهاری سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید تا گرده و موهای روی بدن به طور کامل از بین برود.
 • از شستشوی مرتب لباس ها و روتختیتان نیز غافل نشوید.
 • اگر با ماشین به بیرون از خانه می روید، پنجره ها را ببندید تا گرد و غبار و گرده وارد بینی و دهانتان نشود.

 

 

پیروی از یک رژیم غذایی متفاوت راه درمان آلرژی بهاری

 

پیروی از یک رژیم غذایی متفاوت راه درمان آلرژی بهاری

 

افرادی که به آلرژی فصلی مبتلا هستند، بهتر است از خوردن برخی غذاها و خوراکی ها اجتناب کنند و برخی مواد غذایی و ویتامین ها را نیز بیشتر مصرف کنند. کم کردن یا حذف مواد غذایی مثل گندم، لبنیات و شکر می تواند به کاهش نشانه های آلرژی بهاری کمک زیادی کند. مصرف خوراکی های حاوی ویتامین سی همانند یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند و با تقویت سیستم ایمنی بدن به کاهش علائم آلرژیک کمک زیادی می کند.

 

برای این منظور می توانید از خوراکی هایی مثل کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، فلفل دلمه ای، انبه، توت فرنگی، پرتقال، آناناس، طالبی و هلو، سیب، مرکبات، پیاز، سیر، گوجه فرنگی، حبوبات و چای سبز استفاده کنید. در کنار مصرف خوراکی های حاوی ویتامین سی از خوردن اسیدهای چرب و امگا ۳ نیز غافل نشوید. برای جذب این مواد مغذی بیشتر ماهی، بادام، گردو و آواکادو و تخم کتان مصرف کنید.

 

خواص درمانی اومگا ۳

 

 

روش های تشخیص آلرژی بهاری

 

روش های تشخیص آلرژی بهاری

 

معمولاً افرادی که به نشانه های آلرژی بهاری مبتلا می شوند، خیلی راحت با قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زا دچار مشکل می شوند. اگر علائم آلرژی شدید باشد و به راحتی برطرف نشود، بهتر است که فرد به یک متخصص رجوع کند. سپس پزشک با بررسی عوامل مؤثر بر آلرژی عامل اصلی ایجاد حساسیت را پیدا می کند و مناسب ترین دارو برای آلرژی بهاری را تجویز می کند.

 

 

منابع: webmd، verywellhealth، medshadow

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...