۴ طرز تهیه ترشی غوره فوری در ۳ مرحله ساده و بدون کپک

۴ طرز تهیه ترشی غوره فوری در ۳ مرحله ساده و بدون کپک


16 تیر 1403 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه ترشی غوره به ۴ روش فوری بدون کپک + نکات طلایی

ترشی غوره، غوره شور یا غوره غوره از ترشی‌های خوشمزه و پرطرفدار تابستانی است که به روش ساده‌ای می‌توان آن را به راحتی در خانه تهیه کرد. ترشی غوره با مواد مختلفی تهیه می‌شود و شما می‌توانید بر اساس مواد در دسترس و امکاناتی که دارید و همچنین بنابر ذائقه خود، به درست کردن آن اقدام کنید. در این مقاله از سرویس آشپزی در مجله کوروش، طرز تهیه ترشی غوره به ۴ روش مختلف را به شما آموزش می‌دهیم. علاوه بر این، راه‌هایی را برای جلوگیری از کپک زدن ترشی غوره به شما خواهیم گفت.

 

مواد لازم برای تهیه غوره غوره با آبغوره

 

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
غوره ۱ کیلوگرم
آبغوره به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

 

مراحل تهیه ترشی غوره با آبغوره

طرز تهیه ترشی غوره با آبغوره

در این روش، از آبغوره خانگی یا آبغوره بازاری به عنوان مایعی که غوره‌ها در آن به عمل می‌آید، استفاده می‌شود. غوره‌ها در این روش، طعم آبغوره را می‌گیرند و مزه ترشی‌تان قوی‌تر می‌شود. اضافه کردن نمک هم بستگی به سلیقه خودتان دارد. برای طرز تهیه ترشی غوره با آبغوره، مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: غوره‌ها را آماده کنید

برای طرز تهیه ترشی غوره با آب غوره، غوره‌ها را از ساقه و شاخه جدا و دانه کنید. سپس آنها را به خوبی بشویید و در آبکش بریزید تا خشک شوند. بعد از اینکه غوره‌ها کاملا رطوبت خود را از دست دادند، آنها را در شیشه‌ تمیز و خشک و درب‌دار مناسب ترشی بریزید.

مرحله دوم: روی غوره‌ها مقداری آبغوره بریزید

برای اطمینان از کپک نزدن غوره، بهتر است آبغوره را به مدت ۵ دقیقه، روی حرارت بگذارید تا بجوشد. بعد از سرد شدن آبغوره و بعد از اینکه شیشه را پر از غوره کردید، آبغوره جوشیده و سرد شده را روی غوره‌ها بریزید تا حدی که روی آنها را بپوشاند. اگر طعم آبغوره‌تان شور است، نیازی به اضافه کردن نمک بیشتر نیست، در غیر این صورت، بنا به ذائقه خود، مقداری نمک به ترشی‌ غوره اضافه کنید.

در صورت تمایل می‌توانید نمک و آبغوره را به روش‌های حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله سوم: درب شیشه ترشی را ببندید تا برسد

وقتی شیشه‌های ترشی غوره پر شدند و درب آنها را محکم بستید، شیشه‌های ترشی را در جای خنک و خشک قرار دهید تا آماده شوند. می‌توانید بعد از روز چهارم، شیشه ترشی غوره غوره را در یخچال بگذارید ولی در تا زمان رسیدن ترشی غوره، درب شیشه را باز نکنید تا کپک نزند

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شربت آبغوره

مواد لازم برای ترشی غوره با آب نمک (غوره شوره)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
غوره ۱ کیلوگرم
نمک ۳ قاشق غذاخوری
آب جوشیده به میزان کافی

 

مراحل طرز تهیه غوره غوره با آب نمک

طرز تهیه غوره شور با نمک

برای درست کردن این مدل از ترشی با غوره، نیاز به آب نمک و مقداری غوره دارید. این روش از راحت‌ترین شیوه‌های درست کردن ترشی غوره است که طرفداران زیادی دارد. اگر می‌خواهید این چاشنی خوشمزه را در خانه درست کنید، مراحل طرز تهیه ترشی غوره با آب نمک را دنبال کنید

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه فرنی با آرد گندم بدون ترک خوردن و آب انداختن

مرحله اول: غوره‌ها را آماده کنید

برای اولین مرحله از طرز تهیه ترشی غوره، غوره‌ها را دانه کنید و شاخه‌های نازک را از غوره جدا کنید. آنها را در آبکش بریزید و کاملا بشویید. غوره‌ها را کنار بگذارید و صبر کنید تا کاملا خشک شوند. برای اینکه کاملا رطوبت غوره‌ها گرفته شود، آنها را روی یک پارچه نخی خشک و تمیز بریزید و پخش کنید تا به غوره‌ها هوا بخورد و آب‌شان خشک شود.

مرحله دوم: غوره‌ها را در شیشه بریزید

سپس به میزان لازم، آب بجوشانید و اجازه دهید کاملا سرد شود. غوره‌های رطوبت‌ گرفته شده را در شیشه‌های خشک و تمیز بریزید. روی محتویات هر شیشه به اندازه ۱ قاشق غذاخوری نمک بریزید. سپس روی غوره‌ها آب جوشیده سرد شده بریزید تا حدی که روی غوره‌ها با آب پوشیده شود.

مرحله سوم: درب شیشه ترشی غوره را ببندید تا برسد

در آخرین مرحله از طرز تهیه ترشی غوره، درب شیشه ترشی غوره را محکم ببندید تا هیچ هوایی به داخل آن نفوذ نکند. سپس آنها را در یک مکان خنک و به دور از نور آفتاب قرار دهید. به مدت ۲ هفته صبر کنید و در این فاصله درب شیشه را باز نکنید. بعد از این مدت، می‌توانید غوره غوره را سرو کنید.

مواد لازم برای تهیه غوره شور با سرکه

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
غوره ۱ کیلوگرم
سرکه نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
نمک ۱ قاشق غذاخوری
آب جوشیده به مقدار لازم

 

مراحل طرز تهیه ترشی غوره دانه دار با سرکه

طرز تهیه ترشی غوره با سرکه

در این روش از طرز تهیه ترشی غوره با سرکه بعد از آماده کردن غوره‌ها، باید آنها را در شیشه بریزید و روی آنها را با سرکه، آب جوشیده و نمک بپوشانید. در آخر شیشه ترشی غوره را در مکان خنک و دور از نور قرار دهید تا آماده شود. مراحل تهیه ترشی غوره با سرکه را در ادامه بخوانید.

مرحله اول: غوره‌ها را برای ترشی آماده کنید

در اولین قدم برای درست کردن ترشی غوره سرکه‌ای، غوره‌ها را دانه کنید و بشویید. سپس آنها را بعد از آبکش کردن روی پارچه تمیز نخی و خشک پخش کنید تا آب اضافی و رطوبتشان را از دست بدهند. سپس شیشه‌های مورد نظر برای انداختن ترشی را تمیز کنید تا رطوبت و آلودگی نداشته باشند. غوره‌های خشک شده را در شیشه‌های خشک و تمیز بریزید.

مرحله دوم: سرکه و آب جوشیده را به ترشی اضافه کنید

به غوره‌های داخل شیشه، به یک نسبت مساوی به این شیشه‌ها سرکه اضافه کنید و بعد روی آن مقداری آب جوشیده سرد شده بریزید تا حدی که کاملا روی غوره‌ها را بپوشاند. در آخر نمک را به اندازه مساوی به شیشه‌های ترشی بیفزایید و درب شیشه ترشی را کاملا ببندید تا هوا به آن‌ها نفوذ نکند.

در صورت تمایل می‌توانید سرکه را به روش‌های اینترنتی و حضوری از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله آخر: صبر کنید تا ترشی غوره سرکه‌ای برسد

کمی شیشه ترشی را تکان دهید تا نمک‌ها در آب و سرکه حل بشوند. ترشی‌ غوره را در مکان خنک و تاریک قرار دهید تا وقتی که ترشی برسد و آماده سرو شود.

روش تهیه ترشی غوره با نمک و کات کبود

برای اینکه رنگ غوره‌ها در ترشی کاملا سبز بماند چه کنیم؟

یکی از شیوه‌‌های طرز تهیه ترشی غوره، بدون تغییر رنگ غوره‌ها و برای اینکه رنگ غوره‌ها در ترشی سبز بماند این است که از ترکیب نمک و کات کبود استفاده کنید. در این روش، ۳ قاشق غذاخوری نمک را با ۱/۲ قاشق چای‌خوری کات کبود در یک لیتر آب، حل کنید.

حتما بخوانید  طرز تهیه آش هدیح خوی نذری محرم و صفر مرحله به مرحله

سپس غوره‌هایی را که از قبل پاک کرده و شسته‌اید، در این محلول بریزید. به مدت ۲۴ ساعت صبر کنید تا غوره‌ها در این محلول بمانند. در مرحله بعد، آن‌ها را آبکش کرده و ۳ تا ۴ بار بشویید تا کات کبود و نمک از دانه‌های غوره خارج شوند.

غوره‌ها را بعد از آبکش کردن روی پارچه نخی یا حوله‌ای بریزید تا خشک شوند. سپس آنها را در شیشه ریخته و رویشان مقداری آبغوره و کمی نمک بریزید. می‌توانید چند حبه سیر هم به ترشی غوره اضافه کنید. در آخر درب شیشه را ببندید و در جای خنک و دور از نور قرار دهید تا ترشی برسد و آماده سرو شود.

همچنین شما می‌توانید انواع ترشی را به صورت آماده و به روش‌های حضوری و اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم ترشی رسیده است؟

نکات مهم در طرز تهیه ترشی غور

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی غوره

 • در طرز تهیه ترشی غوره، از غوره‌هایی استفاده کنید که سایزشان درشت است و لکه و خرابی ندارند.
 • برای درست کردن ترشی غوره، بهتر است از غوره‌هایی که هسته ندارند، استفاده کنید. غوره انگور عسکری بدون هسته است.
 • در طرز تهیه ترشی غوره، بعد از شستن غوره‌ها، قبل از اینکه غوره‌ها را ترشی کنید، حتما آنها را کاملا خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی آنها نماند. این کار باعث می‌شود ترشی غوره کپک نزند.
 • سعی کنید شیشه‌هایی را که در آن ترشی غوره درست می‌کنید، در سایز کوچک انتخاب کنید تا ترشی زودتر تمام شود و تعداد دفعات باز و بسته شدن درب شیشه ترشی زیاد نباشد. این کار باعث پیشگیری از کپک زدن ترشی غوره می‌شود.
 • از ترشی غوره برای طرز تهیه خورش غوره مسما با بادمجان یا دیگر خورش‌ها که با مرغ درست می‌شوند، مثل خورش سیب زمینی با مرغ یا خورشت کرفس با غوره می‌توانید استفاده کنید.
 • در هنگام اضافه کردن نمک به ترشی غوره، نباید میزان نمک را خیلی زیاد در نظر بگیرید و ترشی شور شود.
 • برای طرز تهیه ترشی غوره با فلفل سبز، هم می‌توانید از فلفل‌های سبز شیرین و هم از فلفل‌های تند استفاده کنید. فقط در این روش باید فلفل‌ها هم مثل غوره‌ها، بعد از شستن کاملا خشک باشند. در هر شیشه ترشی غوره، چند عدد فلفل هم قرار دهید تا غوره و فلفل هر دو با هم برسند. طرز تهیه ترشی غوره با فلفل دلمه هم به همین ترتیب مرسوم است.
 • پیشنهاد می‌کنیم مقاله خواص و مضرات آبغوره را هم مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای غوره بدون شکرک و کپک

فوت و فن‌های خوشمزه شدن ترشی غوره

ترشی غوره چند روزه آماده می‌شود؟

ترشی غوره چند روزه آماده می‌شود؟

معمولا ترشی غوره یا شور غوره، به ۲ هفته زمان برای رسیده شدن نیاز دارد.

چه کار کنیم که ترشی غوره، کپک نزند؟

برای پیشگیری از کپک زدن ترشی غوره، باید حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • غوره‌ها حتما قبل از ترشی شدن، خشک باشند.
 • شیشه‌ای که ترشی غوره را در آن می‌ریزید، تمیز، خشک و بدون آلودگی باشد.
 • در مدت زمانی که ترشی غوره در حال رسیدن است، درب شیشه ترشی را باز نکنید.
 • بعد از باز کردن شیشه ترشی و آماده شدن ترشی یا شور غوره، شیشه را در یخچال قرار دهید.
 • قاشقی که در ترشی غوره استفاده می‌کنید، حتما باید تمیز و خشک باشد.

 

محصولات مرتبط