۳ طرز تهیه مانی پلو دامغانی مجلسی با گوشت تکه ای، مرغ و قلقلی

۳ طرز تهیه مانی پلو دامغانی مجلسی با گوشت تکه ای، مرغ و قلقلی


12 مرداد 1402 . زمان مطالعه: 9 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۳ طرز تهیه مانی پلو دامغانی مجلسی با گوشت تکه ای، مرغ و قلقلی

مانی پلو یکی از انواع پلوهای سنتی ایرانی و متعلق به منطقه دامغان در استان سمنان است. مانی پلو هم مثل ته چین گرمساری یکی از غذاهای مجلسی استان سمنان است و معمولا برای شام و ناهار مهمانی و به عنوان غذای نذری محرم سرو می‌شود. به نظر می‌رسد پلوهای مخلوط با انواع گوشت در این منطقه کویری از کشورمان بیشتر از سایر غذاها محبوب هستند. مانی پلو به عنوان یک غذای سریع با برنج و گوشت چرخ کرده هواداران زیادی دارد. به همین مناسبت روش‌های طرز تهیه مانی پلو مجلسی دامغانی با گوشت تکه‌ای، مرغ و گوشت قلقلی را در سرویس آشپزی از مجله کوروش بخوانید. همچنین به شما می‌گوییم برای مانی پلو نذری برای ۱۰۰ نفر و ۲۰۰ نفر به چه مقدار مواد نیاز داریم.

 

مواد لازم تهیه مانی پلو با گوشت تکه‌ای (برای ۴ نفر)

 

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
برنج ۵۰۰ گرم
مغز ران گوسفند یا گوساله یا ماهیچه گوسفند ۴۰۰ گرم
پیاز خام ۱ عدد متوسط
رشته پلویی ۳۰۰ گرم
لپه ۱۰۰ گرم
کره ۱۲۰ گرم
آبلیمو ۳ قاشق غذاخوری
تخم مرغ ۱ عدد
خلال پسته و بادام از هر کدام ۱۰۰ گرم
ماست چکیده ۲۵۰ گرم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و زیره سبز به مقدار لازم
زعفران دم‌کرده غلیظ ۲ قاشق غذاخوری
گلاب ۱۰ قاشق غذاخوری
روغن مایع سرخ کردنی به مقدار لازم
زرشک به مقدار دلخواه
کشمش پلویی به مقدار دلخواه
آب جوش به مقدار لازم

 

نکته: شما برای مانی پلو نذری برای ۱۰۰ نفر به ۱۰ کیلوگرم گوشت گوسفند نیاز دارید و برنج خام را باید حدود ۱۳ الی ۱۴ کیلوگرم در نظر بگیرید. جهت درست کردن مانی پلو نذری برای ۲۰۰ نفر مقدار گوشت را ۲۰ کیلوگرم و برنج خام را ۲۶ الی ۲۸ کیلوگرم در نظر بگیرید.

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۳ ساعت

مدت زمان پخت مانی پلو: ۴۵ دقیقه

میزان کالری هر وعده مانی پلو: حدود ۱۷۵ کیلوکالری

مراحل طرز تهیه مانی پلو با گوشت یا ماهیچه گوسفند

 

طرز تهیه مانی پلو مجلسی

 

در واقع باید بگوییم مانی پلو دامغانی ته چین سنتی این شهر است. به عبارت دیگر همان‌طور که گرمساری‌ها در استان سمنان ته‌چین مخصوص خودشان را دارند مانی پلو هم به نوعی ته‌چین مجلسی دامغانی است. مراحل طرز تهیه مانی پلو را در ادامه دنبال کنید.

مرحله اول: خیساندن برنج، نیم‌پز کردن لپه و مزه‌دار کردن گوشت

برای درست کردن مانی پلو دامغانی ابتدا باید گوشت را مزه‌دار کنید. برای این کار ماست چکیده را با زیره سبز (حدود ۱ قاشق چای‌خوری)، زعفران دم کرده غلیظ، آبلیمو و نیمی از کره به صورت آب شده مخلوط کنید تا یکدست شود. سپس گوشت مغز ران گوسفند یا گوساله را که به اندازه دلخواه خرد کرده‌اید به آن اضافه کنید و ۱ ساعت زمان دهید تا گوشت مزه‌دار شود. به این ترتیب گوشت پلو حسابی نرم و ترد می‌شود. برنج را هم در آب و نمک خیس کنید.

حتما بخوانید  8 روش تشخیص رب گوجه فرنگی سالم از تقلبی

لپه را هم جداگانه بپزید اما مراقبت باشید نیم پز شود که حین پخت پلو له نشود.  می‌توانید لپه نیم‌پز شده را کمی در روغن تفت دهید تا در پلو له نشود. خلال پسته و بادام را هم در آب یا چند قاشق غذاخوری گلاب بخیسانید.

در صورت تمایل می‌توانید لپه، گوشت گوسفند و گوشت گاو و گوساله، زعفران، انواع ماست از جمله ماست چکیده، زیره، آبلیمو، گلاب و کره را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مرحله دوم: گوشت را بپزید

بعد از یک ساعت گوشت را از مایه ماست خارج کنید و مایه را هم نگه دارید چون به آن نیاز داریم. پیاز را نگینی یا خلالی و نازک خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا سرخ و طلایی شود. گوشت را به پیاز داغ اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود. فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کنید و با گوشت تفت دهید.

حالا باید گوشت را بپزید. پس مقداری آب جوش اضافه کنید. مقداری آب به حدی باید باشد که صرفا روی گوشت را بپوشاند و در نهایت بعد از پخت گوشت یک سوپ غلیظ از آن را داشته باشیم. در اواخر پخت گوشت نمک آن را اندازه کنید. در فاصله پخت گوشت خلال پسته و خلال بادام را هم در مقداری کره کمی تفت دهید و کنار بگذارید.

برای تهیه پیاز داغ منجمد، روغن مایع سرخ کردنی، فلفل سیاه، زردچوبه، نمک، خلال پسته و خلال بادام به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی می‌توانید خرید خود را از فروشگاه‌های افق کوروش انجام دهید.

مرحله سوم: پختن برنج و رشته پلویی

در اواخر پخت گوشت، برنج مانی پلو را هم آماده کنید. برنج خیس شده در آب و نمک را در آب جوش بپزید. در چند دقیقه آخر پخت رشته پلویی و لپه پخته و تفت داده شده را به برنج اضافه کنید و چند جوش که خورد همه را با هم آبکش کنید. برنج را دان آبکش کنید که موقع پخت پلو له نشود.

در صورت تمایل می‌توانید انواع برنج از جمله برنج ایرانی و برنج خارجی و رشته پلویی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

بیشتر بخوانید » طرز تهیه ته چین مرغ با فیلم آموزش تهیه «

مرحله چهارم: دم کشیدن مانی پلو

سس باقی مانده از مزه‌دار کردن گوشت را با یک عدد تخم مرغ و ۳ قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کنید. در یک قابلمه مناسب برای پخت پلو مقداری روغن بریزید و وقتی داغ شد سس آماده شده را کف قابلمه بریزید. گوشت پخته شده و مخلوط برنج، رشته پلویی و لپه را لایه لایه در قابلمه بریزید و در هر لایه مقداری خلال بادام و خلال پسته تفت داده شده بریزید. لایه آخر باید برنج باشد. مانی پلو را دم بگذارید و ۳۰ الی ۴۰ دقیقه صبر کنید تا روی شعله ملایم گاز پلو دم بکشید و حسابی ته دیگ ببندد.

حتما بخوانید  طرز تهیه کمپوت به + فوت و فن های کمپوت به بدون کپک و شکرک

مرحله آخر: سرو مانی پلو

تا زمانی که مانی پلو دم بکشد مقداری کشمش پلویی و زرشک تفت دهید. وقتی ته چین مانی پلو دم کشید مقداری از برنج سفید روی پلو را جدا کنید و با زعفران دم کرده غلیظ مخلوط کنید و به همراه کشمش پلویی و زرشک موقع سرو با مانی پلو مخلوط کنید. آب گوشت را هم می‌توانید در کنار پلو سرو کنید.

شما می‌توانید تخم مرغ، زرشک و کشمش پلویی را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مانی پلو با گوشت قلقلی

 

طرز تهیه مانی پلو با قلقلی

 

طرز تهیه مانی پلو با گوشت قلقلی هم به همین ترتیب است. برای درست کردن مانی پلو با گوشت قلقلی دیگر قرار نیست ته چین داشته باشیم. پلو را به همین ترتیب تهیه کنید و گوشت قلقلی‌ها را به سبک خودتان جداگانه درست کنید و موقع سرو مانی پلو روی آن بگذارید. به این ترتیب ترکیبی شبیه رشته پلو مجلسی اما با خلال پسته و بادام، کشمش پلویی و زرشک خواهید داشت.

در صورت تمایل می‌توانید گوشت چرخ کرده را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

مانی پلو دامغانی با مرغ

طرز تهیه مانی پلو با گوشت مرغ هم به همین ترتیب مثل گوشت گوسفند یا گوساله است. ته دیگ پلو را هر چه که دوست دارید بگذارید. مرغ را هم به سبکی هم می‌پسندید، به صورت سرخ شده یا هر سبک دیگری که دوست دارید تهیه کنید و سپس با پلو سرو کنید.

در صورت تمایل می‌توانید گوشت مرغ را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ طرز تهیه ته دیگ سیب زمینی برنج و ماکارونی، ته دیگ ماستی، کاهو، طرح‌دار و …

نکات مهم طرز تهیه مانی پلو مجلسی

 

نکات مهم طرز تهیه مانی پلو مجلسی

 

تخفیفات لبنیات افق کوروش
  • لپه باید تا حدی بپزد که له نشود. بهتر است لپه صرفا نیم‌پز شود.
  • زمان تفت دادن لپه و زرشک خیلی کم هست. لپه اگر زیاد تفت بخوره سفت می‌شود و زرشک سیاه شده و می‌سوزد.
  • به دلیل روغن موجود در مانی پلو، موقع سرو برنج نیاز به روغن داغ دادن نیست.
  • بهترین گوشت کنار این غذا، گوشت گوسفند است، البته از گوشت گاو و حتی گوشت مرغ هم می‌توانید استفاده کنید.
  • مقدار آب گوشت به سلیقه شما بستگی دارد، داشتن یک لیوان آب داخل گوشت موقع سرو عالی و کافی است.

سوالات متداول

مانی پلو چیست؟

مانی پلو یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای مجلسی دامغان و استان سمنان است. مردم دامغان به لابه‌لای پلو «مانی پلو» می‌گویند.

مانی پلو غذای کدام شهر است؟

مانی پلو از غذاهای سنتی دامغان و سمنان است.

کالابرگ الکترونیک