۲ طرز تهیه کتلت مرغ مجلسی و رستورانی + فیلم آموزش

۲ طرز تهیه کتلت مرغ مجلسی و رستورانی + فیلم آموزش


18 فروردین 1403 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
۲ طرز تهیه کتلت مرغ مجلسی و رستورانی + فیلم آموزش

2 طرز تهیه کتلت مرغ مجلسی ترد و خوشمزه با مرغ خام یا پختهکتلت مرغ ساده یا کباب شامی مرغ یکی از خوشمزه‌ترین و ساده‌ترین غذاهای نونی سریع و نیم ساعته برای ناهار ایرانی است که با مرغ خام و پخته هر دو قابل تهیه است. کتلت مرغ به ۲ روش با سیب زمینی و بدون سیب زمینی علاوه بر وعده ناهار، به عنوان یک غذای نونی خوشمزه برای شام، هم برای شام مهمانی و هم برای شام سبک تابستانی، یک گزینه غذا با مرغ عالی است. کتلت مرغ یک غذای ایده‌آل برای غذای ماه رمضان هم هست که در لیست غذاهای سحری بدون برنج هم جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین کتلت مرغ یک غذای سبک و مقوی برای سحری ماه رمضان در برنامه غذایی یک ماهه رمضان است. ۲ روش طرز تهیه شامی مرغ مرحله به مرحله به همراه فیلم آموزشی کتلت فیله مرغ با مرغ خام و پخته را در مجله کوروش بخوانید و تماشا کنید. در سرویس آشپزی همراه ما باشید.

مواد لازم کتلت مرغ با سیب زمینی خام (شامی مرغ) (برای ۴ نفر)

 

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
سینه مرغ (بدون پوست و استخوان) ۳۰۰ گرم
سیب زمینی ۳ عدد درشت
فلفل دلمه‌ای ۱ عدد کوچک
آرد نخودچی ۳ قاشق غذاخوری
پیاز متوسط ۱ عدد متوسط
تخم مرغ ۱ عدد
پودر آویشن به مقدار لازم
پودر فلفل پاپریکا به مقدار لازم
زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن سرخ کردنی به مقدار کافی
سس، نان یا برنج برای سرو کتلت مرغ

 

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۳۰ دقیقه

زمان مورد نیاز برای پخت کتلت مرغ با سیب زمینی خام: ۱۵ دقیقه

میزان کالری در ۱۰۰ گرم کتلت مرغ و سیب زمینی: حدود ۷۷ کیلوکالری

مراحل کتلت مرغ چرخ کرده با سیب زمینی خام

طرز تهیه شامی مرغ با سیب زمینی

طرز تهیه شامی مرغ بسیار آسان است. برای طرز تهیه کتلت مرغ و سیب زمینی با بافت نرم و خوشمزه، اول از هر چیز باید سینه‌های مرغ را چرخ کنید و بعد مواد کتلت مرغ را آماده کنید.

مرحله اول؛ چرخ کردن سینه مرغ

برای درست کردن این کباب شامی مرغ ابتدا سینه مرغ بدون پوست و استخوان را با چرخ‌گوشت چرخ کنید یا در غذاساز پوره کنید.

برای خرید سینه مرغ یا گوشت چرخ کرده مرغ می‌توانید به صورت حضوری و اینترنتی از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اقدام کنید.

مرحله دوم؛ رنده کردن سیب زمینی و پیاز و فلفل دلمه

در یک کاسه بزرگ ابتدا پیازها را درشت رنده کنید و آب پیاز را بگیرید. سیب زمینی‌ها و فلفل دلمه‌ای را هم ریز رنده کنید و آب آن‌ها را بگیرید. گرفتن آب پیاز، سیب زمینی و فلفل دلمه باعث جلوگیری از وا رفتن کتلت مرغ در هنگام سرخ شدن می‌شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه کباب حسینی به ۴ روش با انواع گوشت + فیلم آموزش

مرحله سوم؛ اضافه کردن سیب زمینی و پیاز به سینه مرغ چرخ کرده با تخم مرغ

تخم مرغ را هم روی مواد بشکنید و گوشت مرغ چرخ شده را اضافه کنید. تمام مواد را با دست خوب ورز دهید. آنقدر مواد کتلت را ورز دهید تا مایه یکدست و لطیف شود. آویشن، پودر پاپریکا، آرد نخودچی، زردچوبه، نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کنید و دوباره مواد را ورز دهید تا یکدست شود. روی مایه کتلت مرغ را با سلفون بپوشانید و به مدت ۱ ساعت در یخچال استراحت دهید.

برای خرید تخم مرغ، نمک، زردچوبه، پودر فلفل سیاه، آرد نخودچی، پودر آویشن و پودر پاپریکا می‌توانید از مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری و اینترنتی اقدام کنید.

مرحله چهارم؛ سرخ کردن کتلت مرغ

در یک ماهیتابه روغن را داغ کنید و با دست از مایه کتلت برای هر عدد کتلت مرغ به اندازه یک گردو بردارید، کف دست پهن کنید و با احتیاط در ماهیتابه بگذارید تا روی شعله ملایم گاز هر دو طرف کتلت سرخ شود. کتلت مرغ را با برنج کته یا چلو و نان و انواع سس سرو کنید.

برنج، سس، نان و روغن سرخ کردنی را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کباب تابه ای مرغ

مواد لازم طرز تهیه شامی با مرغ و سیب زمینی پخته (برای ۶ نفر)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
سینه مرغ ۲ عدد متوسط
تخم مرغ ۲ عدد
پیاز ۲ عدد متوسط
سیب زمینی ۶ عدد متوسط
آرد سوخاری ۲ استکان
زعفران (دم کرده غلیظ) ۱ قاشق غذاخوری
زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

 

مدت زمان آماده سازی و پخت کتلت مرغ با سیب زمینی و مرغ پخته: ۱ ساعت

مراحل طرز تهیه شامی با مرغ و سیب زمینی پخته

طرز تهیه شامی مرغ و سیب زمینی با مرغ پخته

در این روش تهیه کتلت مرغ، سینه مرغ ابتدا با ادویه‌ها آبپز می‌شود و بعد مایه کتلت مرغ با آن درست می‌شود. در شامی مرغ و سیب زمینی با مرغ پخته کمی از آرد سوخاری استفاده می‌کنیم. طرز تهیه شامی مرغ بدون آرد سوخاری هم به همین صورت است و آرد سوخاری را می‌توانید حذف کنید. جزییات طرز تهیه شامی مرغ و سیب زمینی با مرغ پخته را در ادامه بخوانید.

مرحله اول؛ آماده‌سازی مواد کتلت مرغ پخته

برای درست کردن کباب شامی مرغ با مرغ پخته، ابتدا باید سینه مرغ را با آب، پیاز، نمک، فلفل سیاه و زردچوبه بپزید. سیب زمینی‌ها را هم بپزید و سپس با رنده ریز رنده کنید. پیازها را هم با رنده درشت رنده کنید و آب‌شان را بگیرید.

مرحله دوم؛ چرخ کردن مرغ پخته و سیب زمینی

مرغ پخته شده را تکه تکه کنید و همراه با سیب زمینی رنده شده چرخ کنید.

مرحله سوم؛ اضافه کردن پیاز رنده شده و تخم مرغ به مواد کتلت 

سپس ترکیب سیب زمینی و مرغ چرخ کرده را با پیاز رنده شده و آب گرفته، تخم مرغ، زعفران دم کرده، نمک و فلفل سیاه مخلوط کرده و مایه کتلت را خوب ورز دهید.

زعفران را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

مرحله چهارم؛ سرخ کردن شامی مرغ

در یک تابه نچسب مقداری روغن سرخ کردنی بریزید و صبر کنید داغ شود. در این فاصله برای سرخ کردن کتلت، آرد سوخاری را در یک بشقاب بریزید، از مایه کتلت برای هر عدد به اندازه یک پرتقال متوسط بردارید. مایه کتلت را در کف دست به شکل گرد یا بیضی پهن کنید.

حتما بخوانید  ۲ طرز تهیه کوکو اسفناج خوشمزه و لذیذ + فیلم آموزش تهیه

بهترین ضخامت برای کتلت مرغ یک سانتی‌متر است. مایه کتلت را در آرد سوخاری بغلتانید و کتلت‌ها را روی شعله متوسط گاز و در روغن داغ سرخ کنید.

مرحله پنجم؛ سرو کردن کتلت مرغ

کتلت مرغ را با سبزیجات پخته یا گریل شده و سیب زمینی سرخ کرده یا سیب زمینی تنوری سرو کنید. طرز تهیه این مدل شامی کباب با بوقلمون خام و پخته هم بسیار لذیذ و خوشمزه است.

انواع آرد از جمله آرد نخودچی و آرد سوخاری را می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راز خوشمزه شدن کتلت، شامی و کوکو

روش تهیه کتلت مرغ شیرازی

طرز تهیه کتلت مرغ شیرازی

برای طرز تهیه کتلت مرغ شیرازی، کتلت مثل روش دوم یعنی به روش مرغ آبپز شده درست می‌شود. ابتدا باید مرغ را آبپز و چرخ کنید. سپس آن را با ادویه‌ها مخلوط کنید. در این کتلت از سیب زمینی استفاده نمی‌شود و سبزیجات معطر مثل گشنیز، شوید و جعفری به کار می‌رود. تخم مرغ و آرد هم به انسجام این کتلت کمک می‌کنند.

بعد از آماده شدن مواد کتلت، آنها را سرخ کنید و نیازی به پودر آرد سوخاری هم نخواهید داشت. این کتلت را با برنج یا بدون برنج و با سالاد شیرازی و نان می‌توانید میل کنید.

نکات طرز تهیه کتلت مرغ

  • می‌توانید مقداری چربی گوسفندی هم در صورت دلخواه به مرغ اضافه کرده و همراه با آن چرخ یا پوره کنید تا بافت کتلت مرغ لطیف‌تر شود.
  • برای طرز تهیه کتلت مرغ با سیب زمینی پخته، کافی است سیب زمینی‌ها را آبپز و سپس رنده یا با گوشت‌کوب له کنید و به مایه کتلت مرغ اضافه کنید.
  • کتلت مرغ با سیب زمینی پخته، به روغن بیشتری نیاز دارد.
  • طرز تهیه کتلت مرغ بدون سیب زمینی هم مرسوم است که در این صورت در واقع کتلت مرغ تابه‌ای خواهیم داشت.
  • برای اینکه مرغ در کتلت خشک نشود و طعمی قوی داشته باشد، می‌توانید سیر، کره و سبزیجات را به ترکیب مایه کتلت اضافه کنید.
  • برای خوشرنگ‌تر شدن کتلت مرغ، در زمان سرخ کردن کتلت مرغ در صورت تمایل کمی زردچوبه به روغن آن اضافه کنید تا رنگ کتلت زیبا و خوشرنگ شود.
  • برای پفکی شدن کتلت مرغ، به مایه کتلت، آرد نخودچی، آرد سوخاری یا آرد گندم اضافه کنید. این کار به انسجام بیشتر مایه کتلت هم کمک می‌کند.

فوت و فن‌های خوشمزه شدن کتلت مرغ

چه کار کنیم که کتلت مرغ وا نرود؟

۱- برای جلوگیری از وا رفتن کتلت مرغ، حتما آب پیازی که رنده کرده‌اید را بگیرید.

۲- به مایه کتلت مرغ کمی (به اندازه ۱ قاشق غذاخوری) آرد اضافه کنید.

۳- مایه کتلت مرغ را قبل از سرخ کردن در تابه، به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال استراحت بدهید.

چه کار کنیم که کتلت مرغ به تابه نچسبد؟

برای این که کتلت مرغ از تابه به راحتی جدا شود، حتما مراحل و نکات جلوگیری از وا رفتن کتلت مرغ را انجام دهید. روغن باید کاملا داغ باشد. به روغن داغ هم کمی نمک اضافه کنید تا از چسبیدن کتلت جلوگیری شود. در ضمن حتما از تابه نچسب که تفلون آن سالم باشد، استفاده کنید.

 

کالابرگ الکترونیک