طرز تهیه رنگینک خرما مرحله به مرحله به 2 روش + فیلم آموزشی | مجله کوروش

طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله + فیلم آموزش تهیه


6 اردیبهشت 1401 . زمان مطالعه: 11 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه رنگینک مرحله به مرحله به 2 روش ساده و توپی

رنگینک یکی از مقوی‌ترین و لذیذترین دسرهای ایرانی است که معمولاً آن را در ماه رمضان و برای لیست غذاهای سحری و افطار درست می‌کنند. این دسر با خرما مشهور طعم فوق‌العاده خوشمزه‌ای دارد و بسیار انرژی‌بخش است. اصالت این دسر متعلق به شهرهای جنوبی کشور است و به دلیل داشتن خرما، گردو و دارچین طبع فوق‌العاده گرمی دارد و یک شیرینی محبوب ماه رمضانی است. در سرویس آشپزی می‌توانید طرز تهیه رنگینک با خرما به ۲ روش ساده و توپی همراه با فیلم آموزشی را یاد بگیرید. با مجله کوروش همراه باشید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

 

طرز تهیه رنگینک ساده

 

طرز درست کردن رنگینک

مدت زمان آماده سازی: ۲۰ دقیقه

مدت زمان پخت: ۲۰ دقیقه

میزان کالری رنگینک در یک بشقاب متوسط: ۴۲۳ کالری

 

مواد لازم برای تهیه رنگینک خانگی (یک بشقاب متوسط)

 

 • آرد سفید: ۲ لیوان فرانسوی دسته دار
 • روغن حیوانی یا کره: ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم
 • پودر دارچین: ۱ قاشق مرباخوری
 • پودر هل: نصف قاشق چای خوری
 • خرما: به اندازه ظرفی که انتخاب کرده‌اید
 • گردو: به مقدار لازم
 • پودر نارگیل: به مقدار لازم برای تزئین

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه بامیه به سبک قنادی با فیلم آموزش تهیه

 

مراحل طرز تهیه رنگینک خانگی ساده

مرحله اول؛ آب کردن کره در ماهیتابه

 

در اولین مرحله از طرز تهیه رنگینک ساده باید کره را داخل یک ماهیتابه بریزید. اجازه دهید کره با حرارت ملایم آب شود. مقدار کره مورد نیاز برای درست کردن رنگینک بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم است. در صورتی که دوست دارید از کره کمتری استفاده کنید می‌توانید ۲۰۰ کرم کره به کار ببرید. به یاد داشته باشید در طرز تهیه رنگینک خرما باید به اندازه نصف مقدار آرد، کره یا روغن به آن اضافه کنید.

 

مرحله دوم؛ تفت دادن آرد رنگینک

 

تفت دادن آرد رنگینک

 

در مرحله دوم از طرز تهیه رنگینک باید آرد را یک بار الک کنید تا اگر گلوله‌ای در آن وجود دارد جدا شود. سپس آرد یکدست شده را به کره آب شده اضافه کنید. با کمک یک قاشق چوبی کره و آرد را روی حرارت ملایم هم بزنید.

این کار را آن قدر ادامه دهید تا خامی آرد گرفته شود و خوب تفت بخورد. آرد و کره را مدام هم بزنید تا ته نگیرد و کمی رنگ بگیرد و طلایی شود. سپس شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید کمی خنک شود. برای درست کردن رنگینک توجه داشته باشید که ترکیب آرد و کره نباید مثل حلوا تیره و سفت شود و باید آن را کمی رقیق‌تر از روی گاز بردارید.

 

مرحله سوم؛ آماده کردن خرمای رنگینک

 

در سومین مرحله از طرز تهیه رنگینک خرما باید پوست و هسته خرماها را جدا کنید. برای اینکه هسته خرماها را راحت‌تر خارج کنید می‌توانید از یک نی محکم یا لوله خودکار تمیز استفاده کنید. سپس به جای هسته خرما یک چهارم یک گردو را داخل خرما قرار دهید.

این کار را برای همه خرماها تکرار کنید. مقدار خرمای شما باید به اندازه‌ای باشد که یک ظرف متوسط را پر کند. اگر دوست دارید گردویی که برای درست کردن رنگینک استفاده می‌شود، ترد باشد، می‌توانید مقداری آن را در تابه تفت دهید و بعد داخل خرما قرار دهید.

 

مرحله چهارم؛ ترکیب کردن مواد رنگینک

 

ترکیب کردن مواد رنگینک

 

بعد از اینکه ترکیب آرد و کره کمی خنک شد، پودر دارچین و پودر هل را به آن اضافه کنید. سپس مواد را خوب با هم ترکیب کنید. حالا مقداری از این ترکیب را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید. خرماهایی را که داخل آن را با گردو پر کرده اید، روی این مواد و داخل ظرف بچینید.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه فرنی زعفرانی با آرد برنج یا نشاسته ذرت + آب ننداختن و گوله نشدن

لازم نیست خرماها را کاملاً نزدیک به هم و متراکم کنار هم قرار دهید. کافی است ظرف را پر کنید و هر جا که لازم است خرما بگذارید. این کار موجب می‌شود تا دسر شما بیش از اندازه طعم خرما به خود نگیرد و لذیذتر شود. سپس دوباره روی خرماها از ترکیب آرد و کره بریزید تا کاملاً سطح آن پوشیده شود.

فروش اینترنتی افق کوروش

 

این مقاله را هم بخوانید: طرز تهیه گوشفیل با فیلم آموزشی

 

مرحله پنجم؛ سرو کردن رنگینک

 

سرو کردن رنگینک

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه رنگینک خرما باید آن را برای حداقل ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت شود و خودش را بگیرد. سپس قبل از سرو کردن آن را از یخچال خارج کنید و مقداری پودر نارگیل و پودر پسته روی آن بریزید.

می‌توانید این دسر خوشمزه را همراه با چای یا هر نوشیدنی دیگری که دوست دارید میل کنید. در طرز تهیه رنگینک خرما و بعد از اینکه همه مواد را داخل ظرف ریختید، می‌توانید مقداری پودر قند و دارچین روی آن الک کنید. سپس دسر را در یخچال قرار دهید تا سفت شود. اگر هم دوست دارید رنگینک را گرم سرو و میل کنید و از طعم گرم و لطیف آن لذت ببرید.

 

طرز تهیه رنگینک توپی

 

طرز تهیه رنگینک توپی

 

مواد لازم برای تهیه رنگینک توپی

 

 • آرد گندم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • خرما: ۲۰ تا ۲۵ عدد
 • روغن حیوانی یا کره: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • گردو: ۵۰ گرم
 • پسته: ۵۰ گرم
 • بادام: ۵۰ گرم
 • پودر نارگیل: ۲۰ گرم
 • پودر پسته و بادام: از هر کدام ۲۰ گرم
 • کنجد: ۵۰ گرم

 

مراحل طرز تهیه رنگینک توپی

مرحله اول؛ آماده کردن خرما برای رنگینک

 

در اولین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید پوست و هسته خرماها را جدا کنید. سپس در یک ماهیتابه نچسب مقداری روغن یا کره بریزید و خرماها را با دست یا چنگال له کنید و داخل روغن بریزید. برای ۲ تا ۳ دقیقه خرماها را در روغن تفت دهید و سپس شعله گاز را خاموش کنید.

 

مرحله دوم؛ تفت دادن آرد رنگینک

 

در مرحله دوم از طرز تهیه رنگینک توپی باید آرد را داخل تابه بریزید. شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید و مدام آرد را هم بزنید تا خامی آن گرفته شود. این کار را برای ۱۰ دقیقه ادامه دهید و زمانی که رنگ آرد کمی عوض شد و بوی خامی آن گرفته شد، کره آب شده را به آن اضافه کنید. سپس مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

 

مرحله سوم؛ ترکیب کردن مواد رنگینک

 

ترکیب کردن مواد رنگینک

 

در سومین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید خرمای تفت داده شده را به آرد اضافه کنید و مواد را خوب ترکیب کنید. سپس مغز گردو، مغز پسته و بادام را خرد کنید و به مواد اضافه کنید. مایه رنگینک را خوب هم بزنید و اجازه دهید کمی خنک شوند.

 

مرحله چهارم؛ شکل دادن رنگینک توپی

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه رنگینک توپی باید مایه رنگینک را کمی ورز دهید تا بافت یکدستی پیدا کند. سپس مقداری از مایه رنگینگ را بردارید و با دست گرد کنید. پودر پسته، پودر بادام و پودر نارگیل را در کنار دست‌تان قرار دهید.

هر بار که مواد رنگینک را به صورت توپی درست کردید، در یکی از مغزها بغلتانید و داخل ظرف بچینید. سپس رنگینک های توپی را برای حدود ۱ تا ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملاً سفت و آماده شوند. می‌توانید این رنگینک خوشمزه را همراه با چای سرو و میل کنید.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه تی تاپ خانگی در فر و بدون فر به روش بازاری

 

بیشتر بخوانید:طرز تهیه زولبیا با طعم قنادی و بازاری

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه رنگینک خرما

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه رنگینک خرما

 

 

 • موقع سرو کردن رنگینک خرما می‌توانید آن را با کمک یک چاقوی تیز به هر شکلی که دوست دارید برش دهید و بعد تزئین کنید.

 

 • می توانید رنگینک خرما را برای چند هفته در یک ظرف درب بسته در یخچال نگه دارید.

 

 • در طرز تهیه رنگینک مجلسی می‌توانید بعد از سفت شدن رنگینک آن را با کمک قالب شکل دهید. سپس روی آن را با پودر پسته و خلال بادام یا پودر نارگیل تزئین کنید.

 

 • می‌توانید به جای ریختن رنگینک در ظرف، آن را داخل یک قالب سلیکونی چرب شده بریزید. سپس بعد از اینکه دسر رنگینک چند ساعت در یخچال قرار گرفت، آن را برگردانید و رنگینک را تزیین کنید.

 

 • برای درست کردن رنگینک حتماً از خرمای نرم یا رطب استفاده کنید. اگر از خرمای سفت برای این کار استفاده می‌کنید، حتماً خرما را چند ساعت در آب خیس کنید تا نرم شود.

 

 • به جای استفاده از کره برای درست کردن رنگینک خرما می توانید از روغن حیوانی یا روغن جامد نیز استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه رنگینک استفاده از آرد سبوس‌دار موجب می‌شود تا رنگینک شما عطر و طعم بهتری بگیرد.

 

ترفندهای تهیه رنگینک خرما

 

 • بسیاری از افراد برای درست کردن رنگینک به جای اضافه کردن آرد به کره، ابتدا آرد را کمی در ماهیتابه تفت می‌دهند تا بوی خامی آن گرفته شود. سپس بعد از این که رنگ آرد کمی تیره شد و عطر گرفت، کره یا روغن را به آن اضافه می‌کنند و خوب تفت می‌دهند.

 

 • رنگینک به دلیل وجود خرما، گردو و آرد تفت داده شده طبع فوق‌العاده گرمی دارد. پس از مصرف بیش از اندازه آن اجتناب کنید و سعی کنید در کنار آن از غذاهایی با طبع خنک مثل سبزی پلو با ماهی استفاده کنید.

 

 • برای اینکه رنگینک شما عطر و طعم بهتری به خود بگیرد، می‌توانید در زمان ترکیب کردن آرد و کره مقداری زعفران آب شده نیز به آن اضافه کنید.

 

 • برای ترکیب کردن آرد و کره حتماً از یک ماهیتابه یا قابلمه گود استفاده کنید تا آرد کاملاً در کره غوطه‌ور شود. سپس مواد را به سرعت هم بزنید تا گلوله نشود.

 

 • اگر دوست دارید بعد از درست کردن رنگینک در ظرف آن را به راحتی خارج کنید، بهتر است کف ظرف یک کاغذ روغنی یا کیسه فریزر قرار دهید. سپس رنگینک را روی آن درست کنید و در نهایت رنگینک را بردارید و به دیس دیگری منتقل کنید و یا در اندازه دلخواه برش بزنید و بعد از اینکه رنگینک را تزئین کردید، سرو نمایید.

 

 • بیش از اندازه شل بودن و یا سفت شدن  ترکیب آرد و کره کاملاً روی طعم و ظاهر رنگینک تأثیر می‌گذارد. بنابراین سعی کنید مواد را به اندازه تفت دهید و با غلظت مناسب از روی گاز بردارید تا در نهایت رنگینک خوشمزه‌تری داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شله زرد نذری با فیلم آموزش تهیه

 

 

سوالات متداول

 

در طرز تهیه رنگینک خرما از چه روغن‌هایی استفاده می‌شود؟

 

برای درست کردن رنگینک خرما باید از کره یا روغن حیوانی و روغن جامد استفاده شود.

 

در طرز تهیه رنگینک خرما از چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود؟

 

در طرز تهیه رنگینک خرما از ترکیب آرد سفید، روغن حیوانی؛ دارچین، پودر هل، خرما، گردو و پودر نارگیل استفاده می‌شود.

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...