10 ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان | مجله کوروش

۱۰ ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان

۱۰ ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان


29 فروردین 1400 . زمان مطالعه: 12 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
رفع احساس عطش تشنگی ماه رمضان
کالابرگ الکترونیک

یکی از مسائلی که در ماه رمضان برای افراد روزه‌دار پیش می‌آید احساس عطش و تشنگی در طول روز برای آنان است. اما به نظر می‌رسد با در پیش گرفتن یک برنامه غذایی مناسب در طول شب، از زمان افطار تا سحر، می‌توان این مشکل را حل کرد. برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان گنجاندن برخی مواد در برنامه غذایی روزانه بسیار سودمند است. ۱۰ ماده غذایی شگفت‌انگیز برای رفع احساس عطش و تشنگی افراد روزه‌دار در ماه مبارک رمضان به عنوان غذاهای مناسب افطاری و سحری را در سرویس سلامت از مجله کوروش بخوانید.

 

برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه مبارک رمضان چه بخوریم؟

10 ماده غذایی برای رفع عطش در ماه رمضان

آخرین تخفیف 1401

 

ساندویچ همبرگر بخورید تا تشنه نشوید

 

بهترین غذاها برای رفع عطش

 

بله، عجیب اما واقعی. البته منظور همبرگر خانگی است که با گوشت گوساله یا همان بیف در خانه خودتان درست می‌کنید. چرا؟ چون همبرگر خانگی با گوشت چرخ کرده گاو و گوساله (که گوشت اصلی طبخ همبرگر هم هست) در اینجا یک منبع آب و رفع تشنگی شگفت‌انگیز است. به نظر می رسد که گوشت گاو (۸۵٪ بدون چربی) زمانی که خام است از ۶۴٪ آب تشکیل شده است و بعد از پخته شدن ۶۰٪ از حجم گوشت آن را آب تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که گوشت خام اطراف چشم گاو (یا همان گوشت صورت گاو) حاوی ۷۳% آب است و زمانی که پخته می‌شود میزان آب موجود در آن ۶۵% می‌شود. طبق یک قاعده کلی هر چه گوشت گاو لاغرتر و با چربی کمتری باشد میزان آب آن بیشتر است. برای رفع احساس عطش و تشنگی در ماه رمضان در برنامه رژیم غذایی ماه رمضان حتما همبرگر خانگی با گوشت گاو و گوساله را البته بدون سس بگنجانید. به نظر می‌رسد اینکه ساندویچ همبرگر یکی از غذاهای مناسب افطاری و سحری است خبر خوبی باشد.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه همبرگر خانگی

 

 

۹۲% حجم هندوانه آب است

 

رفع عطش ماه رمضان با هندوانه

 

هندوانه نه تنها میوه تابستانی مورد علاقه همه افراد از ۹۲٪ آب تشکیل شده است بلکه منبع اصلی لیکوپن هم هست. لیکوپن آنتی اکسیدانی است که موسسه پزشکی مایو می‌گوید ممکن است خطر ابتلا سرطان پروستات را در مردان کاهش می‌دهد. از دیگر مزایای مفید هندوانه برای بدن می‌توان به ویتامین‌های C ، A و B6 در آن اشاره کرد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. برای اینکه از تمام مزایای هندوانه بهره‌مند شوید و علاوه بر رفع تشنگی، فیبر هندوانه را هم به بدن برسانید حتما آن را به صورت کامل میل کنید نه آب هندوانه.

 

 

انواع کاهو را در رژیم غذایی ماه رمضان بگنجانید

 

مواد غذایی شگفت انگیز برای رفع تشنگی

 

۹۵% حجم کاهو آب است پس یک ماده غذایی مفید برای آبرسانی به بدن محسوب می‌شود. در وعده افطاری و سحری ماه رمضان حتما سالاد کاهو بخورید. یادتان باشد برگ‌های بیرونی کاهو که سبز تیره هستند آب بیشتری دارند پس این برگ‌ها را دور نیندازید. نتایج مطالعه‌ای که در ژورنال Science منتشر شد نشان می‌دهد که برگ‌های بیرونی کاهو آب بیشتری دارند اما این که آب با سرعت بیشتری از روی برگ های بیرونی محو می شود این است تا برگ‌های داخلی کاهو تازه باقی بمانند. بنابراین بهتر است در زمانی که میزان آب در بالاترین حد خود قرار دارد، یعنی ظرف یک یا دو روز از خرید، برگ‌های خارجی استفاده کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: تهیه بامیه خانگی ماه رمضان

 

 

سینه مرغ یک وعده غذایی مفید برای افطار و سحری ماه رمضان

 

10 ماده غذایی برای رفع تشنگی

 

سینه تازه گوشت مرغ سفید قبل از پخت و پز حاوی ۶۹% آب است و بعد از پخت ۶۶ درصد آن را حفظ می‌کند. به گفته U.S.D.A وقتی گوشت سینه مرغ را حتی در دمای خیلی پایین فریز می‌کنید مقداری زیادی از آب موجود در گوشت سینه مرغ از بین می‌رود. به همین دلیل بهتر است گوشت سینه مرغ را به صورت تازه و قبل از یخ زدن بپزید و میل کنید. توصیه ما به روزه‌داران عزیز این است که برای رفع عطش و احساس تشنگی در ماه رمضان حتما گوشت سینه مرغ را ترجیحا به صورت کبابی و آب‌پز به عنوان غذاهای مناسب افطاری و سحری قرار دهید.

حتما بخوانید  طرز تهیه 2 مدل خورش آلو مسما گیلانی با مرغ یا گوشت قرمز

 

 

آب نارگیل از آب هم مفیدتر است

 

رفع احساس عطش و تشنگی

 

تاکنون به نظر می‌رسید بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی آب است. اما نتایج مطالعاتی که در زمینه علوم پزشکی ورزشی صورت گرفته نشان می‌دهد که برای رفع عطش و تشنگی در طول ورزش آب نارگیل بهتر از آب جواب می‌دهد. آب نارگیل را با شیر نارگیل اشتباه نگیرید. منظور از آب نارگیل آبی است که از نارگیل های جوان و سبز به دست می‌آید. نارگیل حاوی پتاسیم است و بعضی اوقات با سدیم اضافه شده غنی شده است که به افراد فعال کمک می کند تا هنگام ورزش و عرق ریختن آب بدن را حفظ کنند.

در مقایسه با نوشیدنی‌های ورزشی معمولی، آب نارگیل کالری و سدیم کمتری دارد، اما مقادیر بیشتری پتاسیم دارد. برای رفع عطش و تشنگی در ماه رمضان بهتر است در وعده سحر اگر به آب نارگیل دسترسی دارد حتما میل کنید. آب نارگیل بدون مواد افزودنی و قند اضافی در هر لیوان، ۶۰ کالری هم انرژی دارد و به این ترتیب هم بدن شما را دهیدراته می‌کند و حسابی شما را سیر نگه می‌دارد.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه شیربرنج انبه برای ماه رمضان

 

 

جو دو سر یا اوتمیل

 

رفع عطش و تشنگی در ماه رمضان

 

جو دوسر خشک به خودی خود ماده غذایی آب‌رساننده نیست، اما زمانی که برای پخت آب یا شیر به آن اضافه می‌کنید در عرض چند دقیقه تبدیل به یک ماده غذایی آبرسان به بدن می‌شود. جو دوسر خشک به طرز باورنکردنی قابلیت جذب آب را دارد و فیبر محلول در آب موجود در آن قند خون را کنترل کرده و به کاهش کلسترول بد کمک می‌کند. اگر دیابت دارید برای رفع احساس تشنگی بهتر است جو دو سر را در برنامه غذایی خودتان بگنجانید.

در ماه رمضان برای وعده افطاری و سحری با جو دوسر انواع اوتمیل‌های خوشمزه با میوه و مواد غذایی دیگر را درست کنید. به این ترتیب هم تا ساعات طولانی سیر می‌مانید (به خاطر غنی بودن جو دو سر از فیبر)، هم در ماه رمضان وزن کم می‌کنید و به خاطر پرخوری کردن چاق نمی‌شود و هم احساس عطش و تشنگی خود را رفع می‌کنید.

 

بیشتر بخوانید: غذاهای مناسب برای برای ماه رمضان

 

برنج به صورت کته را در تغذیه مناسب ماه رمضان فراموش نکنید

 

مواد غذایی که باید در ماه رمضان مصرف کنید

 

برنج، مانند جو دوسر جو زمانی که خشک است آبرسان نیست ولی برنج کته برای هر وعده غذایی یک ماده آبرسان است. دستور‌العمل معمول برای پخت برنج کته معمولا یک قسمت برنج به دو قسمت آب و مقداری نمک است. یک فنجان برنج سفید پخته تقریبا ۱۷۷ گرم وزن دارد و از این مقدار، ۱۳۳ گرم آن آب است. حتی بیشتر، نمک اضافه شده به کته هم به بدن شما کمک می‌کند تا مدت طولانی بعد از خوردن آن، آب را در بدن حفظ کند.

البته این به منظور زیاده‌روی در مصرف نمک نیست، بلکه منظور همان مقدار کم نمکی است که به کته اضافه می‌کنید و البته که مقدار کم مصرف نمک به صورت روزانه برای بدن هم مفید است. برنج را با انواع گوشت، مواد پروتئینی، حبوبات و … میل کنید. برنج را به صورت شیربرنج هم می‌توانید در هر دو وعده سحری و افطار میل کنید چون جز غذاهای مناسب برای این وعده‌ها در ماه رمضان است.

حتما بخوانید  2 طرز تهیه سیر ترشی هفت ساله در 40 روز

 

 

بیشتر بخوانید:  معجون برای احساس سیری در ماه رمضان 

 

 

۶۰ الی ۷۰ درصد حجم آووکادو آب است

 

چطور از تشنگی جلوگیری کنیم

 

خب آووکادو یک ماده غذایی نسبتا گران است اما اگر قدرت خرید آن را دارید برای رفع عطش به جز در ماه رمضان، برای رفع عطش در بیماران سرطانی و کبدی هم آن را امتحان کنید. آووکادو سرشار از مواد مغذی است اما این را می‌دانستید که ۶۰ تا ۷۰ درصد آووکادو از آب تشکیل شده است؟ آووکادو سرشار از ویتامین E ،B ، فولات و فیبر است که به صورت طبیعی بدن را دهیدراته نگه می‌دارند. یک روش مناسب این است که ساندویچ همبرگر خو را به جای خیارشور با آووکادو و سبزیجاتی مثل جعفری میل کنید. آووکادو را پوره کنید و به صورت اسنک با انواع نان تست سبوس‌دار یا هفت غله و نان جو میل کنید تا ساعت‌های طولانی سیر و دهیدراته باقی بماند.

 

 

آب گوجه فرنگی عطش و احساس تشنگی را از بین می‌برد

 

مواد غذایی که باید در هنگام روزه داری مصرف کنید

 

یک داروی گیاهی عالی برای رفع تشنگی در تابستان و زمستان. آب گوجه فرنگی به طرز عجیبی تعادل سدیم بدن را حفظ و در نتیجه بدن را دهیدارته نگه می‌دارد. یک مطالعه انجام شده توسط محققان در آلمان نشان داد که مردم در زمان سفر هوایی بیشتر تمایل دارند آب گوجه فرنگی میل کنند چون فکر می‌کنند در هنگام پرواز با هواپیما طعم بهتری دارد. چرا؟ چون حدود ۳ درصد از حس چشایی شما در ارتفاع از بین می‌رود. به همین دلیل است که غذا و خوراکی‌های هواپیما کم مزه‌تر از همیشه به نظر می‌رسند.

 

از سوی دیگر مزه بعضی نوشیدنی‌ها به خاطر ارتفاع تغییر می‌کند و ممکن است دلچسب‌تر از قبل هم باشد. مثلا آب گوجه فرنگی در بیشتر ایرلاین های خارجی متقاضی بیشتری دارد چون به نظر مسافران این آب میوه در هواپیما مزه بهتری می‌دهد. از سوی دیگر بدن در هر ساعت پرواز با هواپیما ۲۲۷ گرم آب از دست می‌دهد. به همین دلیل فقط خطوط هواپیمایی لوفت‌هانزا در سال ۴۴۹ هزار گالن آب گوجه فرنگی به مسافران پروازهایش می‌دهد. از سوی دیگر گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که برای پروستات یک ماده غذایی عالی است. اگر در وعده افطاری و سحری یک لیوان آب گوجه فرنگی بنوشید در طول روز کمتر احساس تشنگی خواهید کرد.

 

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سوپ مقوی برای ماه رمضان 

 

 

 ماست سوییسی و یونانی بخورید

 

 

یک فنجان ماست حاوی ۸۵ درصد آب است. علاوه بر این سایر مزایای تغذیه‌ای ماست مانند باکتری‌های خوب برای روده و کلسیم برای استخوان‌های بدن آن را به یک ماده غذایی مفید برای تمام فصول سال تبدیل می‌کند. بد نیست بدانید ماست سوئیسی بیشتر از ماست یونانی بدن را دهیدراته نگه می‌دارد اما میزان پروتئین آن نصف ماست یونانی است. بنابراین برای رفع تشنگی و عطش در ماه رمضان ماست سوئیسی مناسب‌تر به نظر می‌رسد اما برای تامین انرژی بدن و احساس سیری بیشتری ماست یونانی حسابی کارساز است.

 

 

شیر و خرما غذاهایی سرشار از آب

 

تشنگی در ماه رمضان

 

این دو ماه غذایی ارزش غذایی بالایی دارند و میزان فراوانی آب در آنها وجود دارد. می توانید نیم ساعت قبل از افطار دو عدد خرما را پوست گرفته و در داخل یک لیوان شیر داغ بیندازید در زمان افطار اول خرما را میل کنید. این ترکیب باعث قوت گرفتن بدن و رفع تشنگی شده و سبب بهبود عملکرد دستگاه هاضمه می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: روش تغذیه سحری و افطاری در ماه رمضان

 

 

تخفیفات افق کوروش