طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی مرحله به مرحله با فیلم آموزش تهیه | مجله کوروش

طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل سنتی + فیلم آموزش تهیه

طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل سنتی + فیلم آموزش تهیه


18 اردیبهشت 1400 . زمان مطالعه: 10 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
0
طرز تهیه میرزا قاسمی

طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل سنتی

میرزا قاسمی یک غذای ساده و پر طرفدار شمالی است که امروزه به عنوان یک پیش غذا یا غذای نونی خوشمزه برای شام یا ناهار در تمام شهرها پخت می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید میرزا قاسمی نام حاکم رشت در زمان ناصرالدین شاه قاجار بود. او این غذا را ابداع کرد و به همین دلیل چنین نامی برای این غذا انتخاب شده است. در سرویس آشپزی مجله کوروش می توانید با طرز تهیه میرزا قاسمی اصل گیلانی مرحله به مرحله و تمام فوت و فن های آن همراه با فیلم آموزشی آشنا شوید.

 

 

سرزمین بازی افق کوروش

مواد لازم برای میرزا قاسمی برای ۴ نفر

 

بادمجان: ۵ عدد متوسط

گوجه فرنگی: ۲ عدد

سیر: ۱ بوته

تخم مرغ: ۳ عدد

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به مقدار لازم

روغن سرخ کردنی: به مقدار لازم

 

 

مواد لازم طرز تهیه میرزا قاسمی برای 4 نفر

 

 

 

 

 

طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی خانگی

مرحله اول؛ کبابی کردن بادمجان ها

 

مرحله اول؛ کبابی کردن بادمجان ها

 

در اولین مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی خانگی به روش سنتی باید بادمجان ها را به خوبی بشویید. سپس آن ها را به نوبت روی آتش یا شعله گاز بگیرید تا کبابی شوند. برای این کار باید بادمجان ها را آن قدر کبابی کنید که پوست آن کاملاً بسوزد و ترد شود. داخل بادمجان هم باید حتما مغز پخت شود. برای این که طعم بادمجان کبابی شما جذاب تر شود، در صورت امکان بهتر است آن ها را روی زغال کبابی کنید. به این ترتیب بادمجان عطر دودی بیشتری می گیرد و خوشمزه تر می شود.

 

 

مرحله دوم؛ ساطوری کردن بادمجان ها

 

بعد از اینکه همه بادمجان ها را کبابی کردید، باید اجازه دهید کمی سرد شوند. سپس پوست بادمجان ها را جدا کنید. برای این که پوست بادمجان کبابی راحت تر گرفته شود، بهتر است بعد از پخت آن را زیر شیر آب سرد بگیرید. در نهایت نیز بادمجان ها را کمی زیر آب بگیرید تا ذرات پوست سوخته به طور کامل از سطح بادمجان تمیز شوند. سپس بادمجان ها را روی تخته آشپزی بگذارید و کاملاً ساطوری کنید. بسیاری از افراد در این مرحله بادمجان را با استفاده از گوشت کوب دستی له می کنند.

 

 

مرحله سوم؛ خرد کردن گوجه ها

 

فروش اینترنتی افق کوروش

در طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی بهتر است گوجه ها را گوشت بگیرید و خرد کنید. اما در صورت تمایل می توانید گوجه ها را رنده کنید و به میرزا قاسمی اضافه کنید. برای خرد کردن گوجه ها باید آن ها را بشویید. سپس در یک ظرف قرار دهید و مقداری آب جوش روی گوجه ها بریزید. حالا می توانید پوست گوجه ها را به راحتی از آن جدا کنید. سپس گوجه فرنگی را به قطعات ریز خرد کنید.

 

 

ساطوری کردن بادمجان ها و گوجه

 

 

مرحله چهارم؛ سرخ کردن سیر میرزا قاسمی

 

 

در چهارمین مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی باید  سیر داغ  را آماده کنید. سیر مهم ترین طعم دهنده میرزا قاسمی است که اگر به اندازه از آن استفاده نکنید، طعم غذای شما آن چنان که باید لذیذ و خوشمزه نخواهد شد. برای درست کردن سیر باید ابتدا آن را با آب فراوان بشویید. سپس پوست سیرها را جدا کنید. با استفاده از رنده ریز و یا گوشت کوب تمام سیرها را له و ریز کنید. سپس یک ماهیتابه با مقداری روغن را روی گاز قرار دهید. اجازه دهید روغن کمی داغ شود. بعد سیرهای خرد شده را به آن اضافه کنید. اجازه دهید سیرها کمی سرخ شوند. سپس کمی زردچوبه به آن اضافه کنید تا همراه با روغن و سیر خرد شده سرخ شود.

حتما بخوانید  ۳ طرز تهیه اشکنه به روش شیرازی و تهرانی سنتی

 

 

مرحله پنجم؛ سرخ کردن همه مواد میرزا قاسمی

 

در این مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی و بعد از این که سیر سرخ شد، بادمجان های کبابی خرد شده را همراه با گوجه فرنگی خرد شده به ماهیتابه اضافه کنید. همه مواد را با هم ترکیب کنید تا خوب سرخ شوند. باید به اندازه ای مواد را سرخ کنید که آب آن ها کشیده شود. بسیاری از افراد در این مرحله ابتدا گوجه فرنگی را اضافه می کنند و بعد از اینکه آب آن کمی بخار شد، بادمجان ها را به آن اضافه می کنند.

 

 

مرحله ششم؛ اضافه کردن تخم مرغ به میرزا قاسمی

 

در این مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی باید مقداری نمک و فلفل سیاه به مواد بزنید و خوب ترکیب کنید. سپس مواد میرزا قاسمی که حالا خوب سرخ شده و به روغن افتاده اند را در یک سمت ماهیتابه قرار دهید. در طرف دیگر ماهیتابه تخم مرغ ها را بریزید. با یک قاشق تخم مرغ ها را خوب هم بزنید تا کاملاً یک دست شوند. در حین سرخ شدن تخم مرغ ها آن ها را هم بزنید تا به صورت هم زده سرخ شوند. می توانید این کار را در یک ماهیتابه جداگانه نیز انجام دهید. بعد از اینکه تخم مرغ به طور کامل پخته شد، آن را با سایر مواد ترکیب کنید.

 

طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی و خوشمزه به ۳ روش مختلف

 

مرحله هفتم؛ سرو کردن میرزا قاسمی

 

در آخرین مرحله از طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی و بعد از اینکه غذا به طور کامل پخته شد، آن را در یک ظرف مناسب سرو کنید. می توانید برای تزئین روی میرزا قاسمی به جای تخم مرغ هم زده یک عدد نیمروی کامل درست کنید و روی آن قرار دهید. ریختن مقداری پیازچه یا جعفری خرد شده روی میرزا قاسمی نیز روش مناسبی برای تزئین آن است. می توانید میرزا قاسمی را همراه با برنج کته، ماهی شور و زیتون پرورده در وعده ناهار میل کنید. یا آن را به عنوان پیش غذا در کنار سایر غذاها و همراه با نان سرو نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید لیست غذاهای بادمجانی :

 

 

 

طرز تهیه میرزا قاسمی با گردو

 

میرزا قاسمی با گردو

 

به طور معمول در طرز تهیه میرزا قاسمی رشتی از گردو استفاده نمی شود. اما در طرز تهیه میرزا قاسمی مجلسی و در صورتی که دوست دارید یک میرزا قاسمی خاص تهیه کنید، می توانید مقدار مغز گردو را خرد کنید. در این صورت گردو را در انتهای مراحل پخت میرزا قاسمی به آن اضافه نمایید. تزئین کردن میرزا قاسمی مجلسی با مغز گردو نیز ایده فوق العاده ای برای جذاب تر شدن این غذا محسوب می شود.

حتما بخوانید  طرز تهیه اسموتی طالبی به 8 روش با طعم های مختلف

 

بیشتر بخوانید » طرز تهیه جوجه کباب تابه ای «

 

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی و خانگی

 

نکات و فوت و فن های طرز تهیه میرزا قاسمی خانگی

 

 • برای درست کردن میرزا قاسمی بهتر است از بادمجان های قلمی شیرین و باریک تر استفاده کنید.

 

 • در طرز تهیه میرزا قاسمی خانگی اصیل تنها از بادمجان کبابی استفاده می شود. اما بسیاری از رستوران ها برای اینکه میرزا قاسمی چرب تر و خوشمزه تر شود، از بادمجان سرخ شده استفاده می کنند. اگر دوست دارید در طرز تهیه میرزا قاسمی خانگی از بادمجان سرخ شده استفاده کنید، بهتر است مقداری بادمجان کبابی نیز در کنار آن قرار دهید تا میرزا قاسمی شما عطر جذاب تری بگیرد.

 

 • یکی از مهم ترین دلایل خوشمزه شدن میرزا قاسمی رشتی این است که گوجه و بادمجان آن را خوب سرخ کنید و اجازه دهید کاملاً به روغن بیفتد.

 

 • بسیاری از افراد میرزا قاسمی رشتی را با تخم مرغ زیاد دوست ندارند. اگر شما هم جز این دسته افراد هستید، می توانید برای درست کردن این مقدار میرزا قاسمی می توانید از تخم مرغ های کمتری استفاده کنید.

 

       طرز تهیه و فوت و فن های کله جوش

 

 

 • برای درست کردن میرزا قاسمی رشتی به هیچ عنوان سیر را حذف نکنید، اما در صورت تمایل می توانید مقدار سیر را به چند حبه کاهش دهید.

 

 • برای اینکه میرزا قاسمی رشتی شما رنگ قرمز تر و جذاب تری به خود بگیرد، می توانید مقداری رب گوجه فرنگی را سرخ کنید و بعد از اضافه کردن گوجه و بادمجان، به غذا اضافه کنید.

 

 • برای جدا کردن پوست بادمجان کبابی بهتر است از دستکش استفاده کنید تا دست ها و ناخن هایتان سیاه نشود.

 

 • برای درست کردن میرزا قاسمی با کدو می توانید از کدوی آب پز شده به جای بادمجان استفاده کنید.

 

 • هر چند که میرزا قاسمی رشتی نیاز به روغن دارند و طعم آن بدون روغن هیچ وقت به این خوشمزگی نخواهد شد، اما در صورتی که دوست دارید این غذا را به صورت رژیمی آماده کنید، می توانید بادمجان کبابی را به گوجه ای که آب آن بخار شده اضافه کنید و این غذا را کاملاً بدون روغن نیز تهیه نمایید. کالری میرزا قاسمی به مقدار روغنی که در این غذا استفاده می کنید، وابسته است. اگر آن را به صورت رژیمی آماده کنید، یک غذای گیاهی کم کالری و رژیمی محسوب می شود.

 

 • طرز تهیه میرزا قاسمی با کشک به هیچ عنوان در روش اصیل آن طبخ نمی شود. در واقع زمانی که به میرزا قاسمی کشک اضافه کنید این غذا دیگر میرزا قاسمی نیست و کشک بادمجان محسوب می شود.

 

  طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده

 

 

ایده هایی برای تزیین میرزا قاسمی

 

سرخ کردن سیر میرزا قاسمی

طرز تهیه میرزا قاسمی خانگی                                     

 

 

 

باشگاه مشتریان افق کوروش
نظرسنجی‌های افق کوروش

 • آیا شما برای خرید مایحتاج سوپرمارکتی، درباره‌ی کالاهای مورد نیاز خود، پیش از خرید برنامه‌ریزی می‌کنید؟

  نمایش نتایج

  Loading ... Loading ...