3 استان ایران که آداب و رسوم شب یلدای‌شان جالب و بامزه است | مجله کوروش
خانه » سبک زندگی » ۳ استان ایران که آداب و رسوم شب یلدای‌شان جالب و بامزه است

۳ استان ایران که آداب و رسوم شب یلدای‌شان جالب و بامزه است

 • منتشر شده در ۲۵-۰۹-۹۷
 • 776 بازدید
 • بدون دیدگاه

 • مدت زمان تقریبی مطالعه : 11 دقیقه
3 استان ایران که آداب و رسوم شب یلدای‌شان جالب و بامزه است

رسم و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران آن‌قدر جذاب و شنیدنی و البته خوش‌طعم و خوشمزه هستند که هر چه در مورد آن‌ها بگوییم کم گفته‌ایم. هر منطقه‌ای از ایران به توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی‌ و بالطبع مواد خوراکی و میوه‌هایی که در این فصل از سال خوردن آن‌ها مرسوم است، شب یلدا را به شیوه خودشان برگزار می‌کنند. برای مثال خوردن میوه «به» در شب یلدا برای همدانی‌ها از اوجب واجبات است و اصفهانی‌ها حتما باید در شب یلدا «انگور» بخورند و «پسته» یکی از شب‌چره‌های مهم سفره شب چله قزوینی‌هاست. آداب و رسوم شب یلدا در ۳ استان ایران را در مجله افق کوروش بخوانید.

 

 

آداب و رسوم شب یلدا همدان؛ شام محبت بخوریم

 

آداب و رسوم شب یلدا همدان؛ شام محبت بخوریم

 

شب چله همدانی‌ها با پهن کردن بساط کرسی در هوای سرد آخرین روز پاییز همراه است. اصلا درست کردن کرسی برای شب یلدا در همدان یک امر واجب و ضروری است و بدون آن شب چله معنا ندارد. همدانی‌ها به این مراسم «کرسی گذاران» می‌گویند. وقتی که تمام اعضای فامیل در خانه بزرگ‌تر فامیل دور کرسی جمع شدند خوردن شب‌چره و خوراکی‌های مرسوم آغاز می‌شود. زنان همدانی از چند هفته قبل از شب یلدا خوراکی‌های مخصوص این شب را آماده می‌کنند از خرید انواع تخمه، شاهدانه، انجیر خشک، نخود، گردو، بادام و سایر انواع شب‌چره تا خشک کردن انواع میوه و خرید هندوانه و انار و البته میوه «به» که همه در سینی‌های مسی چیده می‌شوند. همدانی‌ها یک شعر معروف هم درباره خوردن میوه «به» در شب یلدا دارند به این مضمون: سیب سردی ، انار نامردی ، «به» به دستم بده اگر مردی ! همدانی‌ها برای شام شب یلدا معمولا پلو می‌خورند. در گذشته به شام ویژه شب یلدا  که معمولا «کله پاچه» بود «شام محبت» می‌گفتند و اگر بین دو خانواده اختلافی بود در شب یلدا بزرگان فامیل آن دو خانواده‌ای را که با هم کدورت داشتند را به خانه خود دعوت می‌کردند و با خوردن شام محبت صلح و صفا را برقرار می‌کردند.

 

شب چله همدانی‌ها

 

در این شب یک رسم قدیمی از صدها سال پیش اجرا می‌شود که «فال سوزن» نام دارد و هنوز هم برخی خانواده‌های همدانی به برگزاری این رسم پایبندند. روال کار چنین است که وقتی خوردنی ها تمام شد یک تکه پارچه تازه و آب نخورده می آورند یک خانم مسن و با کمالات که اشعاری را از حفظ است، شعری می خواند ودختر بچه کوچکی روی همان پارچه سوزن میزند . حاضران مجلس در دل نیت می کنند . خواندن هر شعر که تمام شده در هر محلی که دختر سوزن زده ( البته دیگران محل سوزن زدن ها را نبایند ببینند ) مخصوص یک شعر است و هر کسی هر نیتی دارد یکی از آن‌ها را که مخصوص یک شعری است را انتخاب و شعر را جواب نیت خود می‌داند . این شعرهایی که در ادامه می‌آوریم نمونه ای از اشعاری است که برای فال سوزن می خوانند :

* بالای کوچه پسندت کردم/ ای گل کوتاه بودی بلندت کردم/ ای گل ترش بودی مثل آبلیمو به مثل خرده قندت کردم ای گل.

* سفید مرغی بودم بر شاخ پسته/ فلک سنگی زدم بالم شکسته/ فلک بالی بده پرواز گیرم/ دردروازه شیراز گیرم.

* سحر صبحی برفتم دیدن گل/ بدیدم جفت بلبل شاخه گل/ زبان زرگری می خواند ومی‌گفت/ خدا تا کی کنم صبر وتحمل ؟

* کوچه درآمدی و می‌رقصیدی/ کارد و قمه و کیسه به ما بخشیدی/ کارد و قمه و کیسه به ما نفتاده/ عید من وتو، عید قربان افتاده.

 

حتما بخوانید  عجیب‌ترین آداب و رسوم شب یلدا در کشورهای دیگر دنیا؛ حمام کردن با یک تکه نان

آداب و رسوم شب یلدا

 

یکی دیگر از آداب و رسوم شب یلدا در همدان انجام بازی‌های مختلف است. یکی از معروف‌ترین بازی‌های همدانی‌ها در این شب «مهره‌ ریزان» است. برای این بازی یک شب قبل از شب چله یک کوزه که به آن «قوزوله» می‌گویند از سوی میزبان تهیه می‌شود و به در خانه کسانی که قرار است شب یلدا مهمان باشند برده می‌شود. هر کدام از مهمان‌ها یک چیزی در این کوزه می‌اندازند از سوزن و سکه گرفته تا مهره و سنگ‌ریزه و چیزهای کوچک دیگر. در شب چله این کوزه را به دست یک دختر نابالغ می‌دهند و یک تور قرمز هم روی سر دختر می‌اندازند. بعد تمام افراد شرکت‌کننده به دور دختر حلقه زده و با خواندن ابیاتی از اشعار دلنشین بوستان سعدی یا حافظ برای هر وسیله‌ای یک بیت خوانده و بعد از دختر کوچک می‌خواهند آن را بیرون آورد. بر همین اساس بیت شعر همراه هر شی به عنوان فال صاحب شی تلقی شده و توسط بزرگ خانواده تفسیر و نتیجه فال و نیت شرکت‌کننده معلوم می‌شود. همدانی‌ها اگر تازه عروسی داشته باشند در شب یلدا برایش آجیل شور، مرغ و ماهی، یک جعبه شیرینی و یک قواره پارچه می‌فرستند و  همه را توی سینی می‌چینند یا در خوانچه می‌گذارند. عروس هم در عوض چیزی مانند پارچه پیراهنی یا پارچه لباسی یا جوراب همراه با یک جعبه شیرینی برای داماد می‌فرستد.

در همدان قدیم زمستان را به «چله بزرگه» و «چله کوچیکه» تقسیم می کردند و معتقد بودند که چله بزرگه ۴۰ روز است و از اول دی شروع می‌شود و چله کوچیکه ۲۰ روز است که از یازدهم تا آخر بهمن ادامه دارد.

 

آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان؛ چله زری و عمو چله

 

آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان؛ چله زری و عمو چله

 

می‌دانستید مهم‌ترین میوه برای اصفهانی‌ها در شب چله در کنار انار و هندوانه، انگور است؟ اصفهانی‌ها هم مثل همدانی‌ها دو چله دارند: چله و چله کوچک که چله همان شب یلدا است. در گذشته این باور پر رنگ‌تر بود و چله از ابتدای دی ماه آغاز و تا ۱۰ بهمن ماه ادامه داشت، چله کوچک اما از ۱۰ بهمن آغاز می‌شد و تا ۳۰ بهمن ادامه داشت. شب چله در اصفهان یک نام جالب دارد. شاید بهتر باشد بگوییم در حقیقت برای این‌که تناسب میان زن و مرد برقرار شود شب چله در اصفهان دو نام دارد: چله زری که برای زنان است و عمو چله برای مردان. به همین خاطر در زمان قدیم اصفهانی‌ها دو شب چله برگزار می‌کردند.

اصفهانی‌ها در گذشته اعتقاد داشتند برای شب یلدا حتما باید انگور بخورند. به همین خاطر در فصل انگور مقداری انگور در پارچه‌ای می‌پیچیدند و در زیرزمین خانه‌ها نگه می‌داشتند تا از بین نرود و شب چله در سفره شب چله قرار دهند و آن را میل کنند.

 

شب یلدا

 

یکی دیگر از آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان خوردن «چلسمه» است. در زمان قدیم چلسمه به آجیل و تنقلاتی مثل گندم ، مویز، کشمش، نخود و شاهدانه و … گفته می‌شد. علاوه بر این میوه‌های فصل مثل خرمالو و انار از جمله میوه‌های حاضر همیشگی در سفره شب یلدای اصفهانی‌ها بود و البته هندوانه همیشه حضور پر رنگی نداشت. کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، جوزقند، انجیر و خرما از جمله محبوب‌ترین شب‌چره‌های اصفهانی‌ها از گذشته تا امروز هستند. یکی دیگر از آداب و رسوم شب یلدا در اصفهان قدیم که ریشه در سال‌های دور دارد پهن کردن لباس‌ها و رختخواب‌ها در هوای آزاد به خصوص در مقابل خورشید بود تا با این کار به  «عمو چله» و «چله زری» خوشامد بگویند.

یکی از غذاهای مرسوم شب یلدای اصفهان و حومه «آش کدو» است و آن‌هایی که سواد داشتند برای سایرین شاهنامه می‌خواندند. اصفهانی‌ها هم در شب چله برای تازه عروس‌ها خوراکی و هدیه می‌فرستند که باز هم رسمی قدیمی و زیباست. اگر شب چله برف ببارد خوردن شیره با برف از جمله خوراکی‌های محبوب اصفهانی‌هاست.

 

حتما بخوانید  3 مکان جذاب و دیدنی ایران برای سفر در فصل زمستان

آداب و رسوم شب یلدا در قزوین؛ از کله‌پاچه خوری تا شال اندازی

 

آداب و رسوم شب یلدا در قزوین؛ از کله‌پاچه خوری تا شال اندازی

 

قزوینی‌ها برای هر کدام از میوه‌های شب یلدا نماد خاصی تعیین کرده‌اند و هر کدام را نشانی از برکت، سلامتی، فراوانی رزق و روزی و شادی و سرخوشی است. آجیل شور و شیرین، انواع باسلوق، انواع تخمه شور و البته باقلوا از جمله مهم‌ترین خوراکی‌های شب چله قزوینی‌ها هستند. از قدیم رسم بر این بوده که قزوینی‌ها در شب یلدا به منزل بزرگ فامیل بروند و حین خوردن خواکی به قصه و متل‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها گوش بدهند. خوردن انار دانه شده و البته هندوانه در شب یلدای قزوینی‌ها هم مرسوم بوده است اما چون در گذشته در اواخر پاییز هندوانه‌ای پیدا نمی‌شد قزوینی‌ها هندوانه‌های تابستانی را در انبار کاه و در مکانی که نه سرد و نه گرم بود پنهان می‌کردند تا برای شب یلدا هندوانه تازه داشته باشند. خرمالو یکی دیگر از مهم‌ترین میوه‌های شب یلدا در قزوین بوده و هست. شام شب چله هم یا باید انار پلو باشد یا کله پاچه، قدیمی‌ها شیربرنج هم می‌پختند چون عقیده داشتند که خوردن آن با شیره خرما در آخرین شب پاییز خواص درمانی دارد. در روستاهای قزوین رسم بر این است که اگر شام شب چله کله‌پاچه باشد استخوان‌ها را دور نمی‌اندازند، آن‌ها را نگه می‌دارند و در فصول بهار و تابستان می‌سوزانند. خاکستر استخوان‌ها را در جالیز می‌ریزند تا محصولات‌شان از شته و آفت در امان بماند.

 

آداب و رسوم قزوین

 

یکی دیگر از آداب و رسوم روستایی‌های قزوین در شب چله «شال اندازی» است. اگر پسر جوانی دختری را نشان کرده باشد در شب چله شالش را از سقف پشت بام خانه آن دختر از «درجی سران» یا «باجه» خانه آویزان می‌کند و اگر خانواده دختر تمایل به دادن دخترشان به این پسر جوان داشته باشند به‌ آن شال هدیه‌ای مثل جوراب می‌بندند و داخل جوراب یک مشت نخود و کشمش هم می‌ریزند.

«کرسی سری» یکی دیگر از آداب و رسوم شب یلدا قزوینی‌ها به خصوص در مناطق روستایی است. در این مراسم دختر و پسری که نامزد می‌شدند خانواده پسر مجمعی را روی کرسی می‌گذاشت و دور مجمع را تزیین می‌کرد. سپس داخل آن را با توجه به وسع مالی هدیه‌ای مانند یک قواره لباس، کله قند،‌ میوه و آجیل می‌گذاشت و به در خانه عروس می‌بردند.

 

این مطالب را هم بخوانید:

 

به این نوشته امتیاز بدهید
[مجموع: 10 میانگین: 3.8]

این مطالب را نیز از دست ندهید

سالامی چیست و چگونه تهیه می‌شود؛ تاریخچه و طرز تهیه سالامی

سالامی چیست و چگونه تهیه می‌شود؛ تاریخچه و طرز تهیه سالامی

«سالامی» از جمله محبوب‌ترین انواع گوشت فراوری شده است. شاید به همین خاطر روز 7 سپتامبر (16 شهریور) ...
 • انتشار: ۰۶-۱۵-۹۷
5 روش برای تمیز کردن کفش ورزشی، جیر، چرم و ...

۵ روش برای تمیز کردن کفش ورزشی، جیر، چرم و …

«تمیز کردن کفش» یکی از آن کارهایی است که گاهی اوقات با تمام سهل بودنش سخت و ممتنع ...
 • انتشار: ۰۵-۲۵-۹۷

دیدگاه‌ها

14 − 12 =

در بلاگ افق کوروش

8 ایده جالب و کاربردی برای دکوراسیون فضای اطراف تلویزیون با ساده‌ترین ترفندها

۸ ایده جالب و کاربردی برای دکوراسیون فضای اطراف تلویزیون با ساده‌ترین ترفندها

دکوراسیون فضای اطراف میز تلویزیون، به خصوص زمانی که تلویزیون را به دیوار نصب کرده‌اید یک فضای خوب برای نصب و قرار دادن لوازم دکوری مورد علاقه شما و متناسب با حال و هوای چیدمان منزل‌تان است. 10 ایده جالب و کاربردی برای دکوراسیون فضای اطراف میز تلویزیون را از سایت Home Edit در مجله کوروش بخوانید.  
 • 853 بازدید
 • انتشار: ۱۰-۰۹-۹۷
پول خرج کردن و روانشناسی بو؛ ۴ رایحه‌ای که وادارتان می‌کند پول خرج کنید

پول خرج کردن و روانشناسی بو؛ ۴ رایحه‌ای که وادارتان می‌کند پول خرج کنید

پول خرج کردن اصلا به عطر و بو ارتباطی دارد؟ آیا شما هم معمولا تحت تاثیر برخی بوها و عطرها قرار می‌گیرید و سرخوش می‌شوید؟ می‌دانستید برخی بوها شما را تشویق به خرید بیشتر و در نتیجه پول خرج کردن می‌کنند؟ این یکی از زیرکانه‌ترین ترفندهایی است که صاحبان فروشگاه‌ها و مراکز خرید برای ترغیب مشتری‌ها به پول خرج کردن به کار می‌برند. در مقاله‌ای از سایت psych2go به شما می‌گوییم که چطور با تحت‌تاثیر قرار گرفتن توسط  4 رایحه و بوی محبوب چگونه مجاب می‌شوید که پول بیشتری در فروشگاه‌ها و مراکز خرید خرج کنید.  
 • 902 بازدید
 • انتشار: ۳۱-۰۶-۹۷
راهنمای مدیتیشن در خانه و محل کار؛ 7 روش کاربردی و محبوب مدیتیشن

راهنمای مدیتیشن در خانه و محل کار؛ ۷ روش کاربردی و محبوب مدیتیشن

مدیتیشن، مراقبه، ریلکس کردن یا آرام کردن ذهن و جسم از طریق تمرکز کردن ذهنی و رسیدن به نگرش مثبت، آرامش ذهنی و جسمی یکی از پرطرفدارترین روش‌های دستیابی به آرامش و خودشناسی است. مدیتیشن و ریلکس کردن روش‌های مختلفی دارد که از طریق آن‌ها می‌توان هم استرس را مدیریت کرد و از آن رها شد و هم برخی بیماری‌های روحی و جسمی را درمان کرد.  چگونه مدیتیشن را در خانه یا محل کار شروع کنیم و 7  روش مختلف و محبوب مدیتیشن یا مراقبه را از سایت everyday health در مجله کوروش بخوانید.
 • 1001 بازدید
 • انتشار: ۲۹-۰۸-۹۷
10 نکته مهم که قبل از شروع یک رابطه عاطفی و ازدواج باید بدانید

۱۰ نکته مهم که قبل از شروع یک رابطه عاطفی و ازدواج باید بدانید

رابطه عاطفی شبیه بازی شطرنج است. اگر اهداف، انگیزه‌ها و انتظارات دو طرف یک رابطه عاطفی با هم هماهنگ نباشد آن رابطه عاطفی راهی جز شکست و پایان ندارد. اگر قصد دارید یک رابطه عاطفی جدی را شروع کنید بهتر است در مورد 10 نکته پیش از شروع یک رابطه عاطفی و ازدواج بیشتر بدانید.  
 • 3190 بازدید
 • انتشار: ۰۸-۰۳-۹۷
3 مقصد بکر و زیبا برای گردشگری تابستانی در شهریور

۳ مقصد بکر و زیبا ایران برای گردشگری تابستانی شهریور ماه

گردشگری‌های تابستانی روزهای آخرش را سپری می‌کند. در ایران معمولا ماه شهریور آخرین فرصت گردشگری و سفر تابستانی برای خانواده‌هایی است که فرزند محصل یا دانشجو دارند. از سوی دیگر در این ماه هنوز هرم گرما چندان شکسته نشده و بهترین مقاصد سفر گردشگری در ایران مناطقی هستند که آب و هوای خنک و مطبوع داشته باشند. اگر قصد مسافرت تابستانی در ماه شهریور را دارید مجله افق کوروش 3 مقصد زیبا و بکر گردشگری برای سفرهای شهریور را به شما معرفی می‌کند.  
 • 1118 بازدید
 • انتشار: ۰۴-۰۶-۹۷