شام چی درست کنم | ۵۸ غذای نونی و برنجی برای شام + فیلم

شام چی درست کنم | ۵۸ غذای نونی و برنجی برای شام + فیلم


27 بهمن 1401 . زمان مطالعه: 56 دقیقه

خیلی بد »»»»»»»»»»»»»» خیلی خوب
شام چی درست کنم | 58 غذای نونی و برنجی برای شام + فیلم
تخفیفات افق کوروش

اگر شما هم زیاد این سوال را می‌پرسید که شام چی بپزم، قرار است یک لیست غذا برای شام مقوی و سبک به شما معرفی کنیم. در این لیست شام، انواع خوراک و غذای مخصوص برای شام آورده شده که هم انواع شام سبک و هم شام خوشمزه و آبدار و مقوی و انواع شام سبک زمستانی و تابستانی را شامل می‌شوند. پس برای کسانی که مدام می‌پرسند که شام چی بپزم، شام سبک چی بپزم، شام برای مهمان چی بپزم، شام نونی چی بپزم و … یک لیست کامل از انواع غذای نونی و برنجی خوشمزه که برای شام خودمانی و مهمانی می‌توانید درست کنید به همراه طرز تهیه آن‌ها را در مجله کوروش بخوانید. در سرویس آشپزی همراه ما باشید.

 

 

انواع غذای سریع برای شام

 

اگر وقت کافی برای پختن غذا ندارید ولی نمی‌خواهید وعده شام را هم از رژیم غذایی‌تان حذف کنید، غذاهای سریع برای شام گزینه‌های مناسبی هستند. شاید در نگاه اول فکر کنید تعداد این غذاها محدود است ولی در لیست غذا برای شام، می‌توانید از میان گزینه‌های مختلفی را که پیش رویتان است، انتخاب کنید.

 

تخفیفات افق کوروش

 

۱- کباب تابه‌ای یا کباب دیگی

 

طرز تهیه کباب دیگی یا کباب تابه ای

 

شام چی درست کنم؟ یکی از انواع غذای نونی برای شام مهمانی و لیست ناهار. کباب تابه‌ای با طعمی شبیه کباب کوبیده یک غذای ایده‌آل و حسابی در گروه انواع غذای نانی برای شام است. یک شام پختنی خوشمزه و لذیذ که دردسرهای زغال و منقل کباب کوبیده را هم ندارد و در کمترین زمان ممکن تهیه می‌شود. جالب است بدانید کباب تابه ای در اغلب کشورها هم به سبک‌های مختلف تهیه می‌شود. مثلا بلغارها غذایی شبیه کباب تابه‌ای دارند که به آن «کبابچه» می‌گویند.

در کشور خودمان هم این شام با نون معمولا در ماهی‌تابه درست می‌شود و به همین دلیل هم به آن کباب تابه‌ای می‌گویند و البته اراکی‌ها آن را در دیگ درست می‌کنند و در آن‌جا به کباب دیگی مشهور است. کباب تابه‌ای را به عنوان یک غذای ساده و مقوی برای شام را هم با گوشت چرخ‌کرده گوساله یا مخلوط و هم با گوشت مرغ و بوقلمون یا هر گوشت دیگری که می‌پسندید می‌توانید درست کنید.

 

۲- خوراک خاویار بادمجان

 

طرز تهیه خوراک خاویار بادمجان

استخدام کارمند فروشگاه

 

در لیست انواع غذاهای نونی واسه شام، می‌توانید بادمجان را هم بگنجانید. بادمجان را به هر شکلی که طبخ کنید، خوشمزه و لذیذ است. خوراک خاویار بادمجان یا به قول روس‌ها «ایگرا» یک غذای اصالتا روسی است و از آن دسته غذاهایی است که علیرغم سادگی بسیار خوشمزه و لذیذ است و معمولا به صورت کنسرو خریداری می‌شود.

شما در منزل به راحتی می‌توانید این غذای سبک نونی برای شام را با همان کیفیت و ظاهر کنسروی و کارخانه‌ای اما سالم‌تر و طبیعی‌تر درست کنید. طرز تهیه خوراک خاویار بادمجان مجلسی که یکی از انواع غذا با بادمجان کبابی و با کمترین روغن است را هم در مجله کوروش بخوانید.

 

۳- کوکو سبزی خوشمزه در فر یا ماهیتابه

 

طرز تهیه کوکو سبزی خوشمزه در فر یا ماهیتابه

 

شام چی بپزم با نون؟ کوکو سبزی. یکی از انواع خوراک ها برای شام، کوکو سبزی است. کوکو سبزی هم از آن دسته غذاهای آسان و در عین حال با رمز و رازهایی برای خوشمزه‌تر شدن است که آن را به خوراک مناسب و سبک برای وعده شام تبدیل کرده است.

روش پخت سنتی کوکو سبزی به صورت سرخ کردن کوکو در ماهیتابه است اما اگر کوکو سبزی را در فر درست کنید حالت رژیمی‌ پیدا می‌کند و به همین دلیل برای سرو در وعده شام مناسب‌تر است. برای خواندن ۲ طرز تهیه کوکو سبزی ساده و خوشمزه در فر و ماهیتابه و نیز راه پف کردن یک کوکو سبزی خوشمزه و لذیذ در این مطلب بخوانید.

 

کالاهای تخفیف دار افق کوروش

۴- شامی گیلانی یا شامی رشتی

 

طرز تهیه شامی پوک گیلانی یا رودباری با تمام فوت و فن ها

 

«شامی پوک» از جمله خوشمزه‌ترین غذاهای استان گیلان است که همان‌قدر که به سرعت تهیه می‌شود همان‌قدر هم مجلسی و لذیذ و خوشمزه است. رشتی‌ها این شامی خوشمزه را با نان لواش یا بربری و پنیر سیامزگی که پنیر سنتی این منطقه است میل می‌کنند و سایر اهالی گیلان پنیر لیقوان و سبزی خوردن را جز آداب خوردن شامی پوک گیلانی می‌دانند.

شامی گیلانی که یکی از بهترین غذاهای نونی برای مهمانی شام است را با انواع گوشت قرمز و سفید می‌توانید درست کنید. طرز تهیه شامی پوک گیلانی و نکات طلایی که سبب می‌شود یک شامی پوک گیلانی یا رشتی مجلسی و خوشمزه را به عنوان یه شام نونی ساده در مجله کوروش بخوانید.

 

 

انواع شام خوشمزه

 

از میان غذاهای خوشمزه برای شام، غذاهای محلی یا سنتی ایرانی شاید کمتر شناخته شده باشند. انواع غذا برای شام شامل انواع متنوعی از غذاهاست که بنا بر طبع، سلیقه، ذائقه و موادی که در دسترس دارید، می‌توانید انتخاب کنید. معمولا این غذاها با مواد ساده‌ای درست می‌شوند و یک شام خوشمزه و راحت خواهید داشت. 

 

۵- خورش دال عدس خوزستانی

 

طرز تهیه خورش دال عدس خوزستانی

 

وعده شام خوشمزه چی درست کنم؟ خورش دال عدس خوزستانی یک غذای نونی آبدار بدون تخم مرغ و گوشت برای شام و ناهار است. این خورش برای جنوبی‌ها مثل باقالی قاتوق برای شمالی‌هاست، در همان سطح محبوب و البته خوشمزه و لذیذ. با این تفاوت که خورش دال عدس معمولا با فلفل تند طبخ می‌شود و خبری از سبزی در پخت آن نیست. خورش دال عدس خوزستانی معمولا با کته سرو می‌شود. اما اگر به دنبال یک شام پختنی نونی و سبک هستید خورش دال عدس را بدون برنج سرو کنید.

در لیست غذا برای شام خورش دال عدس یه شام سبک و خوشمزه و البته غذای نونی فوری است چون در عرض نیم ساعت حاضر است. ۲ طرز تهیه خورش دال عدس خوزستانی مجلسی با گوشت و بدون گوشت که دقیقا شبیه طرز تهیه خورش دال عدس هندی است و خیلی هم زود و سریع آماده می‌شود

 

۶- کوکو سویا و سیب زمینی

 

طرز تهیه کوکو سویا و سیب زمینی

 

کوکو و کتلت به هر شکلی و با هر موادی که طبخ شوند در کنار سبزی خوردن، ترشی و خیارشور و احتمالا گوجه فرنگی از جمله خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین غذاهای مناسب برای یک شام نونی محسوب می‌شوند. کوکو و کتلت از جمله انواع غذای نونی محبوب و آسان برای وعده شام و ناهار هستند که اتفاقا بچه‌ها هم طعم آن را می‌پسندند.

استخدام کارمند انبار

کوکو و کتلت یک تفاوت محسوس با هم دارند. در تهیه کتلت از گوشت و برای درست کردن کوکو معمولا از مواد گیاهی استفاده می‌شود. کوکو سویا و سیب زمینی هم از انواع غذا با سویا خوشمزه و ساده است که کمتر کسی دست رد به سینه آن می‌زند. کوکو سویا چون گوشت ندارد یک شام سبک و خوشمزه است.

 

لیست شام ساده

 

در لیست شام ساده، غذاهایی را انتخاب کرده‌ایم که در طرز تهیه آ‌ن‌ها از مواد ساده و در دسترسی استفاده شده است. این غذاهای شام برای یک وعده سبک مناسب هستند و نیازی نیست زمان زیادی را برای تهیه آن‌ها صرف کنید.

 

۷- سوپ گوجه فرنگی با برنج، جو، خامه و ریحان

 

سوپ گوجه فرنگی با برنج، جو، خامه و ریحان سبک ایتالیایی و ترکیه‌ای

 

یک پیشنهاد غذا ساده برای شام  انواع سوپ است. سوپ خودش یک شام ساده و سبک هم حساب می‌شود. در این میان «سوپ گوجه» یکی از معروف‌ترین‌هاست. دستور پخت‌های مختلفی برای درست کردن سوپ گوجه فرنگی در مجله‌ها و سایت‌های آشپزی وجود دارد.

در هوای سرد بارانی و برفی خوردن غذاهای داغ مثل سوپ حسابی می‌چسبد و سوپ گوجه فرنگی هم به خاطر ویتامین C موجود در آن یک سوپ ساده و راحت و خوشمزه برای درمان سرماخوردگی و البته یک گزینه بسیار خوشمزه برای وعده شام سبک و نونی است.

۲ طرز تهیه شام سبک یعنی سوپ گوجه فرنگی با برنج و جو و خامه به سبک ایتالیایی و ترکیه‌ای و مدیترانه‌ای بیشتر از بقیه دستورهای پخت محبوب هستند و البته برای خوشمزه شدن یکسری نکات و ریزه‌کاری دارند. برای این‌که ۲ طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی با برنج و جو و خامه به سبک ایتالیایی و ترکیه‌ای یا مدیترانه‌ای را بخوانید روی مطلب کلیک کنید.

 

۸- سوپ سفید یا سوپ جو و خامه به روش رستورانی

 

یک  لیست کامل از 10 غذای نونی خوشمزه و سریع که برای شام می‌توانید درست کنید

 

اغراق نیست اگر بگوییم سوپ سفید یا همان سوپ جو و خامه در میان انواع و اقسام دستور پخت برای سوپ محبوب‌ترین سوپ است و معمولا گزینه نخست پخت سوپ در رستوران‌ یا در لیست غذا برای شام شب و مهمانی در منزل محسوب می‌شود.

۲ دستور طرز تهیه سوپ مرغ با جو و خامه رستورانی و سوپ جوجه و تاکو با پنیر چدار و خامه که از جمله سوپ‌های خوشمزه رستورانی و ساده برای مهمانی و شام شب و دورهمی هستند را از میان غذاهای نونی برای شام بخوانید.

 

۹- کوکو سیب زمینی با سیب زمینی خام و پخته

 

طرز تهیه کوکو سیب زمینی با سیب خام یا پخته

 

یکی از انواع غذا سبک برای شام نسخه‌های مختلف کوکو است. در لیست غذاهای فوری شام کوکو سیب زمینی یک وعده غذای خوشمزه برای شام، همچنین یک شام سریع و ساده و مقوی است که اگر با سیب زمینی خام درست شود در کمتر از ۳۰ دقیقه آماده سرو و میل کردن است.

کوکو سیب زمینی را به عنوان یک نمونه از انواع غذای نونی محبوب و پرطرفدار را با سیب زمینی پخته هم درست می‌کنند؛ که هم زمان بیشتری برای پخت لازم دارد (به خاطر مرحله پخت سیب زمینی) و هم کمی بیشتر از کوکو سیب زمینی با سیب زمینی خام روغن به خودش می‌گیرد. به عنوان دستور غذا برای شام سبک و ساده می‌توانید کوکو سیب زمینی را انتخاب کنید.

 

انواع خوراک برای شام

 

خوراک‌ها غذاهای ساده برای شام هستند که در کنار یا همراه با آن‌ها از برنج استفاده نمی‌شود. غذاهای فینگرفودی هم جزو لیست خوراک برای شام هستند که اتفاقا به خاطر راحتی در زمان سرو، پرطرفدار هستند. در مواد لازم مورد استفاده در خوراک‌ها هم از انواع سبزیجات می‌توانید استفاده کنید و هم انواع گوشت و حبوبات. این غذاها برای شام را می‌توان همراه با نان یا بدون نان سرو کرد.

 

۱۰- پیراشکی سیب زمینی بدون فر

 

طرز تهیه پیراشکی سیب زمینی

 

سیب زمینی هم برادر بادمجان است و مثل بادمجان ده‌ها غذای خوشمزه، آسان و به صرفه می‌توان با آن درست کرد. از انواع کوکو و کتلت گرفته تا به عنوان یکی از مواد اصلی انواع پلو و خورش می‌توانید روی سیب زمینی حساب کنید.

اگر دستور پخت یکی از انواع غذای محبوب نونی و یک خوراک خوشمزه به خصوص برای وعده شام را بخواهید که اتفاقا خیلی هم سریع آماده می‌شود پیشنهاد غذا برای شام به شما پیراشکی سیب زمینی بدون فر است.

پیراشکی سیب زمینی یکی از خوشمزه‌ترین و ساده‌ترین غذاهای اسنکی و جزو انواع غذای خوشمزه با سیب زمینی در سرتاسر دنیاست که اصالت روسی دارد و با مواد مختلف می‌توان داخل آن را پر و طبخ کرد. برای خواندن طرز تهیه پیراشکی سیب زمینی بدون فر این مطلب را بخوانید. البته این شام سبک در فر هم درست می‌شود.

 

۱۱- طرز تهیه کوکو لوبیا سبز؛ غذای ساده و مقوی برای شام

 

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز

 

کوکو لوبیا سبز یک غذای نونی و سبک مناسب شام. همان طور که از اسم این غذا پیداست، ماده اصلی آن، لوبیا سبز خرد شده است که با تخم مرغ و دیگر ادویه‌ها ترکیب لذیذ و متفاوتی خواهد داشت. اضافه کردن پنیر پیتزا هم آن را مدرن و خوشمزه‌تر می‌کند. تبریزی‌ها از آن به عنوان یک غذای نونی ساده و سبک برای شام استقبال زیادی می کنند.

از طرفی همه می‌دانند که سلیقه تبریزی‌ها در پخت انواع غذاها زبانزد است. توصیه می‌کنیم شما هم آن را به عنوان یک شام جدید و راحت در لیست شام بگنجانید.

 

۱۲- طرز تهیه فلافل به عنوان یک غذای نونی برای شام

 

طرز تهیه فلافل به سبک بازاری و جنوبی

 

احتمالا با شنیدن نام فلافل، یاد آبادان و اهواز بیفتید و دلتان هوس طعم تند این غذای خیابانی محبوب را بکند. البته فلافل در اصل غذای عربی است و لبنانی‌ها هم آن را درست می‌کنند. یکی از بهترین انواع غذای نونی برای شام ساده فلافل است. می‌توان به مواد اولیه آن که نخود است، باقلا سبز هم اضافه کرد.

در ضمن می‌توانید آن را به هر اندازه که دوست دارید تند و تیز درست کنید. برای مطالعه طرز تهیه فلافل خانگی ترد و خوشمزه به عنوان یک پیشنهاد غذا برای شام روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

غذای مقوی برای شام

 

حتما لازم نیست غذاهایتان با مواد گران‌قیمتی تهیه شده باشند که جزو غذاهای مقوی برای شام به حساب بیایند. در میان لیست انواع شام مقوی، می‌توانید غذاهای ساده‌ای را ببینید که مواد مورد استفاده در آن‌ها در اغلب آشپزخانه‌ها یافت می‌شوند. حتی درست کردن آن‌ها لزوما سخت نیست اما می‌توانید با مصرف آن‌‌ها مواد مغذی زیادی را به بدن خود وارد کنید. در ادامه برخی از انواع شام مقوی را برایتان آماده کرده‌ایم.

 

۱۳- کوفته تبریزی با گوشت و بدون گوشت

 

طرز تهیه کوفته تبریزی اصل با ترکیب دقیق سبزی

 

یک غذای آبدار برای شام و یک مناسب برای مهمانی که اتفاقا شام مقوی هم هست. معروف‌ترین کوفته ایرانی، کوفته تبریزی است که نیازی به معرفی ندارد. در طرز تهیه کوفته تبریزی، هم از گوشت استفاده می‌شود و هم می‌توان آن را با سویا درست کرد تا برای گیاهخوارها هم مناسب باشد. البته خیلی‌ها این نگرانی را دارند که کوفته تبریزی که درست می‌کنند، از هم بپاشد.

به همین خاطر ریسک تهیه آن را به جان نمی‌خرند و این کار را به بزرگ‌ترهای فامیل می‌سپارند. ما در مجله کوروش طرز تهیه هر دو مدل کوفته تبریزی اصیل را به همراه همه فوت و فن‌های کلیدی آن برای شما آماده کرده‌ایم.

 

این مطلب را بخوانید:

 

رازها و فوت و فن های کوفته تبریزی و نکات مهم برای وا نرفتن و سفت شدن کوفته

 

۱۴- کوفته عدس

 

کوفته عدس یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه‌ای است و همان طور که معلوم است، در آن عدس نقش اول را بازی می کند. از مواد مختلف دیگری مثل سیر، تخم کتان، موسیر و سبزی های معطری مثل ریحان و پونه کوهی و جعفری هم در آن استفاده می‌شود.

همچنین در این غذای با حال و سبک برای شام می‌توانید انواع ادویه‌ها را مثل نمک، فلفل پاپریکا، آویشن، زیره و … به کار ببرید. در ضمن برای کسانی که به خوردن غذاهای گیاهی علاقه دارند و از رژیم لاغری پیروی می‌کنند، کوفته عدس یکی از بهترین غذاهای نونی پختنی و فوری و با حال برای شام است.

 

۱۵- کتلت کینوا

 

طرز تهیه کتلت کینوا

 

اگر همیشه یکی از جست‌ و جوهای شما در گوگل این است که «یه غذای مقوی برای شام میخوام» باید بدانید که در لیست متنوع کتلت‌ها، کتلت کینوا یکی از خوشمزه‌ترین و مقوی‌ترین‌هاست. کینوا که به خاطر فواید بسیار زیادش به «خاویار گیاهی» هم شهرت دارد، در برخی کشورها جایگزین مناسبی برای گندم به حساب می‌آید.

ورزشکاران هم بسیار به آن علاقه نشان می‌دهند. در ضمن این غذایی برای شام وگان‌ها هم هست. طرز تهیه این شام جدید و راحت نونی هم بسیار ساده و راحت است.

 

انواع غذای آبدار برای شام

 

غذاهای آبکی یا آبدار برای شام بسیار محبوب هستند. این غذاها هم در میان سالمندان و کودکان پرطرفدار است و هم برای بزرگسالانی که می‌خواهند غذاهای خشک نونی یا غذاهای برنجی مصرف نکنند و هر از گاهی لیست غذای شام خود را با غذاهای جدید تنوع بدهند. عدسی، نخود آب، لوبیا گرم و … جزو پرطرفدارترین غذاهای آبکی یا آبدار برای شام و حتی ناهار و صبحانه هستند.

 

۱۶- عدسی لعابدار و خوشمزه

 

طرز تهیه عدسی لعابدار و خوشمزه

 

«عدسی» را خیلی‌ها به عنوان صبحانه هم درست می‌کنند ولی می‌تواند در لیست بلند بالای غذای سریع شام سبک زمستانی هم جای خودش را باز کند. این غذای سنتی و مقوی، برای همه سنین مناسب است و اتفاقا سیر کنندگی زیادی هم دارد. می‌توانید در این غذا هم گوشت استفاده کنید و هم آن را بدون گوشت درست کنید.

البته اگر در آن گوشت به کار می‌برید حتما باید زمان زیادتری را هم به پخت آن اختصاص بدهید. اضافه کردن ادویه‌ها و سبزی‌های خشک یا تازه معطر هم طعم آن را بسیار لذیذ می کنند. حتی برخی افراد برای لعاب بیشتر و طعم متفاوت‌تر، در مراحل پایانی پخت عدسی، به آن کمی ورمیشل یا نودل هم اضافه می‌کنند که به سلیقه خودتان بستگی دارد.

 

۱۷- خوراک لوبیا چیتی یا لوبیا گرم

 

خوراک لوبیا چیتی یا لوبیا گرم

 

خیلی‌ها به خاطر زمان زیادی که باید به پخت لوبیا اختصاص داد، ترجیح می‌دهند کنسرو لوبیا گرم تهیه کنند و از طعم آن لذت ببرند. ولی حتما می‌دانید که اگر خودتان دست به کار شوید و این شام با نان را درست کنید حتما هم لوبیا گرم سالم‌تری می‌پزید و هم می‌توانید بنا به طبع و سلیقه‌تان، برخی ادویه‌ها و سبزیجات را به آن‌ها اضافه کنید.

برای لعاب انداختن لوبیا گرم هم روش‌های مختلفی وجود دارد. استفاده از سیب زمینی یا آرد محلول شده در آب، از روش‌های متداول است. برای یاد گرفتن بقیه تکنیک‌ها و طرز تهیه لوبیا گرم روی لینک مطلب بزنید. پس همین حالا به جای پرسیدن این سوال که شام سبک چی بپزم، دست به کار شوید.

 

۱۸- طرز تهیه نخود آب؛ یک شام مقوی و راحت

 

طرز تهیه نخود آب

 

یکی از انواع شام برای کسانی که می‌خواهند هم یک شام نونی و آبدار و مقوی بخورند و هم برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنند، نخود آب بسیار مناسب است. یکی از انواع غذای نونی خوشمزه برای شام و البته ناهار. اگر می‌خواهید این غذا را در مدت زمان کمتری بپزید، از زودپز استفاده کنید. برخی هم به این غذا گوشت گوسفند یا گوساله اضافه می‌کنند.

به کار بردن سبزی‌های معطر تازه یا خشک هم می‌تواند به لذت چشیدن یک طعم متفاوت و خوشمزه کمک زیادی کند. همچنین از ادویه‌های مختلف می‌توانید در آن استفاده کنید. البته خیس کردن نخود از قبل را فراموش نکنید. طرز تهیه نخود آب بدون گوشت را در این مقاله بخوانید.

 

انواع غذای ساده نونی برای شام

 

غذاهایی که با نان خورده می‌شوند معمولا جزو دسته غذاهای مقوی هستند که می‌توانند مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه دارند. حتی با مصرف انواع نان‌ها از جمله نان‌های سنتی یا صنعتی می‌توانید طعم‌های متفاوتی را هنگام خوردن غذاهای نونی تجربه کنید. حتی برخی از غذاهای نونی به عنوان یک پیش‌ غذا یا فینگرفود هم به همراه غذاهای اصلی سرو می‌شوند.

 

۱۹- کتلت بادمجان

 

طرز تهیه کتلت بادمجان

 

شاید خیلی‌ها کتلت را با همان سیب زمینی بشناسند ولی بادمجان هم یکی از صیفی‌جاتی است که در طرز تهیه کتلت می‌توان از آن استفاده کرد. کتلت بادمجان البته طرفداران زیادی هم دارد و طرز تهیه کتلت بادمجان بدون گوشت و با ترکیب تخم مرغ، جعفری، آرد یا نان سوخاری، سیر و پیاز به همراه سبزی‌های معطر، می‌تواند یک غذای خوشمزه و نونی و سبک برای غذای شام از آن بسازد.

 

۲۰- کتلت هویج

 

طرز تهیه کتلت هویج

 

از جمله انواع غذای نونی خوشمزه و ساده برای شام درست کردن نسخه های مختلف کتلت است. هویج هم از دیگر صیفی جاتی است که می توانید با آن کتلت درست کنید. اگر با طعم شیرین هویج رابطه چندان خوبی ندارید، استفاده از گرد لیمو یا اضافه کردن مقدار کمی آبلیمو به هویج و مواد دیگر هم می تواند نظرتان را نسبت به این غذای نونی برای شام تا حدی عوض کند. البته اگر تنوع دادن به برنامه غذایی شام برایتان مهم است از تهیه کتلت هویج غافل نشوید.

 

بیشتر بخوانید: رازهای خوشمره شدن انواع کتلت

 

۲۱- انواع حمص لبنانی

 

طرز تهیه انواع حمص لبنانی

 

وعده شام چی درست کنم؟ در معرفی غذا برای شام انواع حمص جزو غذاهای آسان و راحت و نونی برای شام هستند. اصالت حمص یا هوموس به لبنان بر‌می‌گردد و یک غذای عربی است. این غذای مناسب شام با مواد مقوی که در طرز تهیه آن به کار رفته است، تا مدت زیادی می‌تواند شما را سیر نگه دارد. استفاده از مواد متفاوت و حتی به نظر متناقض، از این غذای ساده برای شام یک معجون خوشمزه درست کرده است که خیلی‌ها طعم آن را دوست دارند.

سس تهینی، آبلیمو، ارده، سیر، روغن زیتون به همراه نخود پخته شده، مواد اصلی حمص را تشکیل می‌دهند. به جای نخود می‌توانید از دال عدس هم در طرز تهیه حمص استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حمص دال عدس 

 

 انواع شام نونی سبک

 

معمولا در میان کسانی که رژیم لاغری دارند یا گیاهخوار هستند، انواع شام نونی و غذای بدون برنج سبک طرفداران زیادی دارد. این مدل غذاها هم معمولا سریع درست می‌شوند و هم در آن‌ها مواد ساده‌ای به کار می‌رود. برخی از این غذاها مثل میرزاقاسمی یا یتیمچه هم جزو غذاهای محلی کشورمان هستند که به‌ خاطر خوشمزه و راحت بودن معروف شده‌اند. در کل بهتر است برای تجربه طعم‌های جدید انواع شام نونی سبک را هم در دستور غذایی‌تان قرار بدهید.

 

۲۲- انواع بورانی

 

طرز تهیه انواع بورانی

 

برای شام نونی سبک، بورانی‌ها بسیار مناسب هستند. انواع بورانی از ترکیب ماست با ادویه‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات مختلف درست می‌شوند و از انواع غذای نونی خوشمزه برای شام محسوب می‌شوند. از بین بورانی‌ها،بورانی اسفناج، بورانی بادمجان و بورانی کدو طرفدارهای بیشتری دارند.

این غذای نونی برای شام هم سبک است و هم برای کسانی که رژیم گیاهخواری را دنبال می‌کنند، بسیار مناسب خواهد بود. حتی می‌توانید بورانی را به عنوان یک غذای نونی فوری یا پیش غذا هم درست و میل کنید.

 

۲۳- میرزا قاسمی

 

طرز تهیه میرزا قاسمی یک غذای ساده برای شام

 

میرزا قاسمی یک غذای ساده برای شام و از غذاهای محبوب شمالی است ولی در همه نقاط ایران طرفدارهای زیادی دارد. مواد اصلی آن هم گوجه فرنگی و بادمجان است که برای این که طعم اصیل آن را تجربه کنید، باید به صورت کبابی درآورید. تخم مرغ یا تخم اردک هم به عنوان یکی از مواد اصلی آن، به کار می رود. در ضمن برای خوشمزه و خوش عطر شدن آن، سیر را فراموش نکنید. این شام نونی راحت و بی‌دردسر را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

 

۲۴- یتیمچه بادمجان و سیب زمینی

 

طرز تهیه یتیمچه

 

شام چی درست کنم نونی باشه؟ یتیمچه هم یک غذا واسه شام ساده نونی است که برای پخت آن، نیاز به زمان زیادی ندارید. مواد تشکیل دهنده آن هم کاملا در دسترس هستند. گوجه فرنگی، بادمجان، سیب زمینی و فلفل دلمه‌ای، ترکیب اصلی یتیمچه هستند. البته می‌توانید از سبزی‌های معطر و ادویه‌های دلخواه هم در آن استفاده کنید. برخی هم کدو سبز را با این مواد ترکیب یا آن را با بادمجان جایگزین می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه یتیمک بوشهری و شیرازی

 

۲۵- اشکنه

 

طرز تهیه اشکنه

 

اشکنه یکی از غذاهای ساده و نونی و آبدار برای شام است که خیلی‌ها برای یک بار هم که شده، طعم آن را چشیده‌اند. قدیمی‌ترها معمولا این غذا را حرفه‌ای‌تر تهیه می‌کنند اما کافی است تصمیم بگیرید دست به کار شوید تا متوجه شوید که چقدر ساده است. از طرفی خیلی زود هم آماده می شود و هم برای شام و هم برای ناهار مناسب است.

در مواد اصلی آن هم نه خبری از گوشت هست و نه برنج. معمولا اشکنه را در فصل های سرد سال تهیه می‌کنند ولی برای کسانی که این غذا را دوست دارند، چنین محدودیتی وجود ندارد. اگر مدام از خود می پرسید برای شام با نون چی بپزم «اشکنه» یک شام ساده و باحال نونی و آبدار است که حسابی کارتان را راه می‌اندازد.

 

۲۶- کال جوش یا کله جوش

 

کله جوش برای شام ساده

 

اگر می‌خواهید چند مدل غذا برای شام درست کنید، کال جوش را در لیست شام نونی قرار دهید. در صورتی که از دوستداران اشکنه هستید، احتمالا کال جوش را هم دوست خواهید داشت. این غذا با ترکیب سبزیجات و کشک، به همراه آب درست می شوند.

البته قدیمی‌ ترها اعتقاد داشتند که کشک آن را حتما باید به صورت ساییده شده در آن به کار برد؛ ولی استفاده از انواع کشک در آن اختیاری است. روش های مختلفی هم برای تهیه این غذای نونی آبدار و سبک و ساده برای شام وجود دارد. در لینک زیر همه فوت و فن ها و روش های تهیه کال جوش را بیاموزید.

 

لیست شام ساده

 

همان‌طور که از اسم این لیست هم پیداست، قرار است در ادامه، پیشنهاد غذا برای شام، شامل غذاهای ساده و راحت و حتی ارزان باشد. این غذاها اتفاقا بسیار خوشمزه هستند و حتی می‌‌توانند به عنوان یک غذای دانشجویی یا یک میان وعده سبک هم به کار بروند.

 

۲۷- کشک بادمجان

 

طرز تهیه کشک بادمجان و فوت و فن های آن

 

کشک بادمجان هم یکی از چند نمونه غذا برای شام است که طرفداران زیادی دارد. این غذا برای گیاهخواران هم یک گزینه عالی شام نونی و ساده به حساب می‌آید. کشک، بادمجان، پیاز و نعنا خشک مواد اصلی این غذای محبوب هستند که البته با گردوی خرد شده هم می‌توانید طعم این غذا مناسب شام را دلپذیرتر کنید.

 

برای درست کردن یک کشک بادمجان حرفه‌ای، به رغم ظاهر ساده‌ای که دارد، باید نکات زیادی را رعایت کنید که در نهایت یک خوراک نونی خوشمزه برای شام از آب در بیاید.

 

بیشتر بخوانید: ۸ روش موثر و آسان برای رفع شوری کشک بادمجان

 

۲۸- املت قهوه خانه ای با رب یا گوجه فرنگی

 

انواع مختلف املت از غذاهای مخصوص شام است که می‌توان آن را برای ناهار یا صبحانه هم درست کرد. مواد مورد استفاده در آن هم بسیار ساده و در دسترس است. خیلی‌ها ترجیح می‌دهند حتی در دورهمی‌های خودمانی این غذا را درست کنند.

هر چند املت به عنوان یک غذای ساده معروف است ولی برای خوش طعم شدن و گرفتن بوی تخم مرغ، باید از فوت و فن‌های تهیه این غذای خوشمزه پیروی کنید. برای درست کردن املت به روش قهوه خانه‌های قدیمی کافی است سری به لینک بزنید.

 

۲۹- آش دوغ

 

طرز تهیه آش دوغ

 

هر چند انواع آش را معمولا به عنوان پیش غذا می‌شناسیم ولی می‌توانند یک غذای سالم و سبک برای شام هم حساب شوند. لیست آش‌ها و سوپ‌های ایرانی بسیار بلند بالا است ولی از میان آن‌ها آش دوغ، یک غذای آبدار برای شام و البته بسیار محبوب هم هست. اگر می‌خواهید چند مدل غذا برای شام درست کنید «آش ترخینه» را هم به عنوان یک گزینه شام آبدار و سبک در لیست غذای شام خود بگنجانید.

این غذای نونی سریع به شمال غرب کشور تعلق دارد و دوغ هم ماده اصلی آن است. البته باید هنگام درست کردن، حواستان به نکاتی باشد که باید برای جلوگیری از بریده شدن دوغ انجام دهید. ما فوت را و فن‌های لازم برای نبریدن دوغ را هم در لینک قرمز رنگ طرز تهیه آش دوغ به شما گفته‌ایم.

 

۳۰- کتلت مرغ

 

طرز تهیه کتلت مرغ با مرغ خام یا پخته

 

کتلت مرغ یا کباب شامی مرغ یک شام باحال و یکی از خوشمزه‌ترین و ساده‌ترین غذاهای نونی سریع ایرانی برای شام و ناهار است. کتلت مرغ با مرغ خام و پخته هر دو قابل تهیه است. یک غذا با مرغ نونی سریع و آسان و یک شام بدون سیب زمینی است که هم برای شام مهمانی و هم برای شام روزانه یک گزینه عالی و مقوی است.

۲ طرز تهیه کتلت مرغ مجلسی ترد و خوشمزه با مرغ خام یا پخته به همراه فیلم آموزش طرز تهیه را در مجله کوروش بخوانید و تماشا کنید.

 

 

لیست غذا برای مهمانی شام

 

معمولا در لیست غذا برای مهمانی شام، از انواع غذاهایی نام برده می‌شود که با برنج سرو می‌شوند و به قول معروف به عنوان غذاهای مجلسی شناخته می‌شوند. اما از این چند کلمه غذای مهمانی یا غذای مجلسی اصلا نترسید، این غذاها بعضا هم می‌توانند طرز تهیه راحتی داشته باشند و هم با مواد ساده‌ای تهیه شوند. اگر شما هم قرار است برای وعده شام، مهمان داشته باشید، می‌توانید از این لیست کمک بگیرید.

 

۳۱- کباب کوبیده

 

طرز تهیه کباب کوبیده حرفه ای با تمام فوت و فن های آن

 

اگر اهل شام خوردن هستید یا برای مهمانی می‌خواهید یک غذای نونی و در عین حال مجلسی برای شام مهمانی درست کنید چه چیزی بهتر از کباب کوبیده؟ در این صورت می‌توانید کباب کوبیده را به صورت خوراک برای شام بدون نان و با برنج سرو کنید. طرز تهیه کباب کوبیده به روش رستورانی با گوشت یا حتی طرز تهیه کباب کوبیده با سویا برای گیاهخواران به همراه تمام فوت و فن‌های کباب کوبیده را در مطالب زیر دنبال کنید.

 

بیشتر بخوانید: فوت و فن ها و رازهای کباب کوبیده خوشمزه

 

۳۲- بادمجان شکم پر

 

طرز تهیه بادمجان شکم پر

 

بادمجان شکم پر یا شکم پاره یا به قول ترک‌ها «قارنی یارخ» از جمله لذیذترین خوراک‌هایی است که می‌توانید با بادمجان برای یک شام خوشمزه و نونی برای مهمانی درست کنید. ترک‌ها مدعی‌اند که قارنی یارخ را برای اولین بار آن‌ها درست کرده‌اند و مناطق دیگر به خصوص استان‌های شمالی از روی دست آن‌ها به دستور پخت این غذا رسیده‌اند. البته بادمجان شکم پر شمالی‌ها در جزییات با قارنی یارخ فرق دارد.

به هر حال بادمجان شکم پر یا شکم پاره یا قارنی یارخ نخستین بار دستپخت هر قومی که بوده از انواع غذای نونی خوشمزه و مناسب برای شام و البته ناهار است. ۲ طرز تهیه یکی از خوشمزه‌ترین خوراک‌های بادمجان شکم پر مجلسی با گوشت چرخکرده یا بدون گوشت به روش‌های ترکی و شمالی را در مجله کوروش بخوانید.

 

انواع شام مهمانی مجلسی با برنج

 

در میان انواع شام مهمانی مجلسی، معمولا غذاهایی را خواهید دید که یا به صورت پلو و خورش سرو می‌شوند یا برنج مخلوط با انواع گوشت یا سبزیجات مختلف هستند. این غذاها عموما با ذائقه ایرانی‌ها هماهنگ و سازگار است و کمتر کسی از خوردن آن‌‌ها امتناع می‌کند. پس با خیال راحت می‌توانید از بین موارد زیر، یکی از آن‌ها را به عنوان غذای مجلسی مهمانی انتخاب کنید و بپزید.

 

۳۳- ته چین مرغ مجلسی

 

ته چین مرغ

ته چین یکی از غذاهای مجلسی و در عین حال خوشمزه‌ است که در میان پلوهای مجلسی حسابی پرطرفدار است. به همین خاطر اگر آن را به عنوان شام مهمانی هم تهیه کنید، حتما انتخاب خوبی کرده‌اید.

در طرز تهیه ته چین مرغ، اصلا نیازی به صرف زمان خیلی طولانی ندارید چون این غذا در  ۴۵ دقیقه تا نهایت ۱ ساعت می‌پزد. برای آماده سازی این شام سریع هم باید نکاتی را رعایت کنید که در مجله کوروش با جزییات به آن‌ها پرداخته‌ایم. اکر همه فوت و فن‌‌های کلیدی را رعایت کنید، حتما یک شام مهمانی عالی را در دورهمی‌تان خواهید داشت.

 

۳۴- خورش فسنجان خوشمزه و مجلسی

 

خورش فسنجان مجلسی

 

به لیست شام مهمانی مجلسی، خورش فسنجان را هم می‌توانید اضافه کنید. تقریبا همه از این غذا خوششان می‌آید. البته باید حواستان باشد که شیرینی یا ملسی آن زیاده از حد نشد. در طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی، به روغن افتادن خورش، یک مساله مهم است که ما در مجله کوروش همه‌ی فوت و فن‌های خورش فسنجان جا افتاده را برایتان آورده‌ایم. در ضمن خورش فسنجان را می‌توانید با انواع گوشت‌ها مثل مرغ، گوشت قرمز، اردک و گوشت قلقلی هم درست کنید و از این شام مهمانی لذا ببرید.

 

۳۵- مرصع پلو

 

مرصع پلو

 

به لیست انواع غذای مجلسی برای شام مهمانی، مرصع پلو را هم اضافه کنید. اصالت این شام خوشمزه و لذیذ به شهر قزوین برمی‌گردد و در آن ترکیب مغزهای مختلف از جمله خلال بادام و خلال پسته، به همراه زرشک، کشمش و خلال پرتقال یک شام مجلسی خوشرنگ را می‌سازند. طرز تهیه مرصع پلو با مرغ و گوشت اصلا کار سختی نیست و در نهایت هم یک غذای لذیذ برای وعده شام خواهید داشت.

بهتر است گوشتی را که برای درست کردن مرصع پلو به کار می‌برید، از نوع بدون استخوان باشد و خلال‌ها هم باید در انتها به عنوان تزیین روی برنج قرار بگیرند. این شام مجلسی یکی از بهترین ایده‌ها برای مهمانی‌‌ است.

 

۳۶- قورمه سبزی

 

قورمه سبزی

 

قورمه سبزی پای ثابت غذاهای اصیل ایرانی است و به ندرت اتفاق می‌افتد که کسی آن را دوست نداشته باشد. شاید جالب باشد بدانید که طرز تهیه قورمه سبزی در شهرهای مختلف متفاوت است ولی عموما از یک دستور مشابه برای درست کردن آن استفاده می‌شود. معمولا چیزی که طعم و رنگ قورمه سبزی‌‌ها را متفاوت می‌کند‌، ادویه‌ها، چاشنی‌ها و ترکیب و اندازه سبزی‌های قورمه سبزی در شهرهای مختلف است.

در هر حال از هر دستور پختی که برای پختن خورش سبزی یا قورمه سبزی استفاده می‌کنید باید حواستان باشد که فوت و فن‌های طلایی طرز تهیه قورمه سبزی را هم به کار ببندید تا در نهایت یک شام خوشمزه و یک قورمه سبزی به روغن افتاده را به عنوان شام مهمانی سرو کنید.

 

۳۷- ماهی شکم پر

 

ماهی شکم پر برای مهمانی

 

انتخاب ماهی شکم پر به عنوان یک شام مجلسی و شیک، یک انتخاب هوشمندانه و البته لوکس است. البته که اگر این شام خوشمزه مهمانی را درست کنید، می‌توانید سلیقه و هنر خودتان را هم به نمایش بگذارید. فقط باید فوت و فن‌ها گرفتن بوی زهم ماهی را بلد باشید که اصلا هم سخت نیست.

علاوه بر این موادی که برای پر کردن شکم ماهی استفاده می‌کنید باید نسبت‌های رعایت‌شده داشته باشند تا طعم لذیذ ماهی شکم پر را تجربه کنید. می‌توانید مقاله طرز تهیه ماهی قزل آلا شکم پر به همراه همه نکات مورد نیاز برای پخت آن را در مجله کوروش بخوانید. البته ماهی سفید شکم پر هم یک گزینه عالی برای شام است. مقاله طرز تهیه ماهی سفید شکم پر را هم بخوانید.

 

۳۸- زرشک پلو با مرغ

 

زرشک پلو با مرغ، غذای مجلسی ایرانی

 

برای ما ایرانی‌ها زرشک‌پلو با مرغ یک جزء جدانشدنی از سفره غذاهای مخصوص مهمانی تبدیل شده است. این غذای خوشمزه مجلسی هم برای ناهار و هم برای شام مهمانی یک غذای دلچسب و البته پرطرفدار است. کمتر کسی هم پیدا می‌شود که با زرشک پلو با مرغ میانه چندان خوبی نداشته باشد.

اما فراموش نکنید که همین غذای به ظاهر ساده، برای این‌که تبدیل به یک غذای مناسب مهمانی شام یا ناهار شود باید در طرز تهیه آن، نکات و فوت‌ و فن‌های پخت را به خوبی رعایت کنید. ما در مجله کوروش روش پخت و فوت و فن‌های درست کردن زرشک پلو با مرغ را برایتان آماده کرده‌ایم. می‌توانید مقاله طرز تهیه زرشک پلو با مرغ را بخوانید و همه ریزه‌کاری‌‌های تهیه آن را یاد بگیرید.

 

۳۹- قیمه نثار

 

برای شام مهمانی قیمه نثار را به روش قزوینی درست کنید

 

«قیمه نثار» یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی برای شام مهمانی و از مشهورترین غذاهای قزوینی است. البته با قیمه تفاوت دارد و اصلا شبیه هم نیستند. قیمه نثار در اصل یک پلوی خوشمزه، خوش‌رنگ و خوش‌ عطر است. قزوینی‌های اصیل قیمه نثار را با گوشت گوسفندی درست می‌کنند و هنوز هم گاهی در مجالس عروسی، نذری و شب سال تحویل و شام شب یلدا مثل زمان‌های قدیم سرو می‌شود.

قیمه نثار با مرغ هم بسیار خوش‌طعم است. در این غذا همچنین از ادویه خاص قیمه نثار استفاده می‌‌شود. برای تهیه این شام خوشمزه مناسب مهمانی باید ابتدا گوشت شسته شده و خشک شده را به صورت قیمه‌ای خرد کنید. خلال پسته و بادام را در یک فنجان گلاب خیس کنید. پیاز را به صورت نازک خلال کنید و پیاز داغ فراوان درست کنید. برای خواندن ادامه مقاله طرز تهیه قیمه نثار قزوینی روی لینک کلیک کنید.

 

۴۰- آلبالو پلو

 

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت مرغ شام تابستانی شیرازی

 

آلبالو پلو یکی از بهترین غذاهای مجلسی برای شام مهمانی است که می‌توانید با گوشت چرخ کرده به صورت قلقلی، گوشت تکه‌ای گوسفندی و مرغ آبپز و سرخ شده تهیه کنید. این شام مهمانی یک غذای تابستانی هم به حساب می‌آید و البته در تمام طول سال پرطرفدار است.

برای درست کردن این شام خوشمزه اصالتا شیرازی ابتدا باید هسته آلبالوها را جدا کنید و آن‌ها را در یک قابلمه ریخته و شکر را لابه‌لای آن‌ها بریزید. قابلمه آلبالو و شکر را روی شعله ملایم گاز بگذارید و بعد از به جوش آمدن اجازه دهید آلبالوها به مدت ۳۰ دقیقه با شکر بجوشند. در این فاصله برنج را به صورت آبکش درآورید.

برای مشاهده ادامه طرز تهیه این شام خوشمزه و مجلسی، به مقاله طرز تهیه آلبالو پلو  مراجعه کنید.

 

۴۱- خورش مرغ کاری با برنج

 

طرز تهیه خورش مرغ کاری با ماست و خامه ؛ یک غذای هندی خوشمزه

 

ترکیب مرغ با ماست و خامه برای ما ایرانی‌ها که معمولا مرغ را به صورت خورش یا سرخ شده استفاده می‌کنیم، تنوع خوبی برای درست کردن غذا برای شام است. برای تهیه این شام مجلسی باید مرغ را در یک سس مخصوص با ماست و خامه قرار دهید و بعد آن‌ها را بپزید.

ترکیب ادویه‌‌‌های خوشمزه و معطر هندی مثل کاری، زنجبیل، فلفل قرمز، پاپریکا و … طعم منحصر به فردی به این غذا می‌دهد. فقط به خاطر داشته باشید که غذاهای هندی معمولا طعم تند و تیزی دارند که البته می‌توانید میزان استفاده از ادویه‌ها را با طبع و سلیقه‌تان سازگار کنید.

برای درست کردن خورش مرغ کاری با ماست و خامه به عنوان یک شام مهمانی ابتدا سس خورش را آماده کنید. در یک ماهیتابه و روی حرارت متوسط گاز کره آب شده را کمی گرم و پیازهای خرد شده را اضافه کنید. حدود ۵ دقیقه در کره تفت دهید تا سبک شوند.

۴ حبه سیر رنده شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید. زیره سبز، یک قاشق چای‌خوری نمک، پودر میخک، زنجبیل، پودر فلفل قرمز، دارچین و زردچوبه را هم اضافه کنید و با سیر و پیازها کمی تفت دهید. دو دقیقه زمان برای این مرحله کافی است. برای مشاهده ادامه مراحل پخت این غذای مناسب شام، روی لینک مقاله طرز تهیه خورش مرغ کاری بزنید.

 

۴۲- مرغ لیمویی

 

مرغ لیمویی آبدار و خوشمزه برای شام

 

«مرغ لیمویی» یک غذای مجلسی برای شام است که چون هم هیجان‌انگیز و هم خوشمزه است، می‌توانید آن را در جمع خانواده و مهمانی‌ها درست کنید. این غذای متفاوت را با ادویه‌های مختلف که باب طبع و ذائقه‌تان است، می‌توانید مزه‌دار کنید. این غذا را هم در فر و هم در قابلمه می‌توانید بپزید. برای درست کردن مرغ لیمویی در یک ظرف ۱ قاشق چای‌خوری پوست لیمو، ۱ قاشق سوپ‌خوری روغن زیتون، خردل، ریحان، آویشن و نمک را با هم مخلوط کنید.

مرغ‌ها را به مخلوط به دست‌ آمده آغشته کنید، به طوری که کل مرغ را بپوشاند. روی مرغ‌‌ها را با سلفون بپوشانید و ۱ تا ۲ ساعت در یخچال استراحت دهید. در نهایت برای اینکه این غذای اصلی لذیذ را به بهترین نحو بپزید، باید یکسری جزییات آشپزی را رعایت کنید. برای آموزش پخت این غذای خوشمزه برای شام می‌توانید مقاله طرز تهیه مرغ لیمویی را بخوانید.

 

۴۳- خورش مرغ ناردون زعفرانی

 

خورش مرغ ناردون زعفرانی

 

شمالی‌ها فهرست متنوعی از انواع غذا با مرغ دارند که خورش مرغ ناردون یکی از آنها است. ناردون که به معنی دانه انار است، جزء اصلی خورش ناردون به همراه مرغ است. این غذا در عروسی‌های شمالی، شام شب یلدا و شب عید نوروز تهیه می‌شود. رب انار، آب انار، زعفران و ادویه‌های معطر، چاشنی‌های این غذای لذیذ مازندرانی به شمار می‌روند. برای تهیه این غذای ساده برای شام، مقاله طرز تهیه خورش مرغ ناردون زعفرانی را بخوانید.

 

۴۴- جوجه کباب زعفرانی

 

طرز تهیه جوجه به عنوان شام خوشمزه مهمانی

 

در نگاه اول طرز تهیه «جوجه کباب» به عنوان شام خوشمزه مهمانی، کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد، اما حقیقت این است که آماده کردن و تدارک دیدن یک جوجه کباب زعفرانی آبدار و خوشمزه و خوش عطر کار هر کسی نیست. برای درست کردن جوجه کباب خوشمزه خانگی با استخوان یا بدون استخوان برای شام، ابتدا باید گوشت را مزه‌دار کنید.

اما جوجه کباب را در چه موادی بخوابانیم؟ برخی دوست دارند جوجه کباب ماستی یا جوجه کباب با سس مایونز درست کنند و عقیده دارند که این مواد گوشت جوجه را ترد و لطیف می‌کنند اما واقعا نیازی به استفاده از این مواد نیست. برای تهیه این غذا برای شام، به لینک مقاله طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی مراجعه کنید.

 

۴۵- خورشت بامیه بدون گوشت

 

خورشت بامیه بدون گوشت

 

«خورش بامیه» یک غذای خوشمزه برای شام به همراه برنج یا نان است. خورش بامیه مجلسی جنوبی هم با گوشت یا مرغ درست می‌شود و هم نوع بدون گوشت آن بسیار محبوب است. در ضمن طرز تهیه خورش بامیه به عنوان یک شام ساده و لذیذ خیلی هم آسان است. اگر گیاهخوار هستید یا به هر دلیلی منع مصرف گوشت و مرغ دارید خودتان را از خواص بی‌شمار بامیه محروم نکنید.

از تکه‌های سویا میت یا همان سویا تکه‌ای هم می‌توانید در ترکیب این خورش گیاهی استفاده کنید. برای مطالعه طرز تهیه خورشت بامیه خوشمزه می‌توانید به مقاله طرز تهیه خورشت بامیه با سویا و بدون گوشت مراجعه کنید.

 

۴۶- خورش قیسی

 

طرز تهیه خورش قیسی با گوشت و مرغ برای شام

 

«خورش قیسی» یا خورش قیصی یکی از خوشمزه‌ترین خورش‌های ایرانی برای شام مهمانی و خودمانی است. همان‌ طور که از اسم این غذا پیداست، اصلی‌ترین ماده غذایی در خورش قیسی، همان برگ زردآلو یا قیسی است. به خورش قیسی، خورش قیصی یا خورش آلو و قیصی هم می‌گویند. این خورش خوشمزه و متفاوت، به عنوان یک خورش مجلسی و مخصوص شام و ناهار مهمانی هم استفاده می‌شود.

در اولین مرحله از طرز تهیه خورش قیسی خوشمزه، قیسی‌ یا برگ زردآلو را به خوبی بشویید و در یک ظرف بریزید. روی قیسی‌ها را با آب بپوشانید تا خیس بخورند و نرم شوند. یک شب تا صبح، قیسی‌ها را در دمای محیط یا یخچال قرار دهید.

اگر می‌خواهید همراه با قیسی از آلو‌های مختلف مثل آلو برقان، آلو بخارا یا آلو جنگلی هم استفاده کنید،‌ همراه با قیسی، آن‌ها را خیس کنید. بعد از خیس و نرم شدن هم حتی‌الامکان هسته‌ آلوها را جدا کنید. برای مشاهده ادامه مراحل تهیه به مقاله طرز تهیه خورش قیسی مراجعه کنید.

 

۴۷- ماهی سوخاری

 

طرز تهیه ماهی سوخاری

 

«ماهی سوخاری» هم یک غذای خوشمزه برای مهمانی شام است. سوخاری کردن ماهی، هم بوی زهم آن را می‌گیرد و هم طعم فوق‌العاده‌ای به آن می‌دهد. راه‌های مختلف و مواد گوناگونی هم در طرز تهیه ماهی سوخاری استفاده می‌شود. از ماهی سوخاری با آرد سفید گرفته تا پخت ماهی با آرد سوخاری. می‌توانید بنا به نیاز، سلیقه و امکاناتی که در اختیار دارید، یکی از راه‌ها را انتخاب کنید.

برای خواندن طرز تهیه ماهی سوخاری رستورانی پفکی و فوت و فن‌های آن مقاله روش‌های سوخاری کردن ماهی را بخوانید.

 

۴۸- کباب کوبیده با سویا

 

کباب کوبیده با سویا بدون گوشت جزو انواع کباب اقتصادی و ارزان است

 

«کباب کوبیده با سویا» و بدون گوشت جزو انواع کباب اقتصادی و ارزان است. کباب کوبیده یکی از لذیذترین انواع کباب‌های ایرانی است که معمولا با گوشت قرمز چرخ شده و پیاز رنده شده آماده می‌شود. اما اگر به هر دلیلی دوست داشته باشید گوشت قرمز کمتری مصرف کنید، می‌توانید کباب کوبیده با سویا درست کنید. طرز تهیه کباب کوبیده با سویا در لیست غذا با سویا یک گزینه دلچسب برای شام نونی و برنجی است.

برای درست کردن کباب کوبیده با سویا برای شام، باید سویاها را در یک کاسه بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید. چند ساعت سویا را در آب خیس کنید. سپس سویا را با دست فشار دهید و به ظرف دیگری منتقل کنید. بعد از خیس خوردن سویا باید به وسیله چرخ گوشت دو بار سویا را چرخ کنید تا بافت آن نرم شود.

سپس سویاهای چرخ شده را در یک ظرف مناسب بریزید و برای درست کردن کباب کوبیده با سویا کنار بگذارید. توجه داشته باشید که وزن سویای شما بعد از خیس خوردن و فشار دادن باید حدود ۵۰۰ گرم باشد. برای مشاهده ادامه مراحل درست کردن این شام خوشمزه برای مهمانی، روی لینک مقاله طرز تهیه کباب کوبیده با سویا بزنید.

 

۴۹-  شفته اراکی یا کوفته اراکی

 

طرز تهیه شفته اراکی

 

«شفته اراکی» یکی از اصیل‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای اراک است که در به عنوان یکی از غذاهای مناسب شام در این شهر پخته می‌شود. طعم این غذا واقعا دلپذیر و خوشمزه است و اراکی‌ها معمولاً در جشن‌ها و روزهای خاص شفته اراکی را که در واقع نوعی کوفته است، سرو می‌کنند.

برای درست کردن این غذا از گوشت چرخ کرده و آرد نخودچی استفاده می‌شود و سپس کوفته‌های خوشمزه داخل سس گوجه قرار می‌گیرند. اگر محدودیت مصرف گوشت قرمز دارید به همین ترتیب کوفته اراکی را با گوشت مرغ، بوقلمون یا به عنوان یک غذا با سویا تهیه کنید.

طعم این کوفته بسیار لذیذ و خوشمزه است و شباهت زیادی به سایر کوفته‌های ایرانی دارد. درست کردن کوفته اراکی بسیار ساده و راحت است. شما می‌توانید این غذا را همراه با نان یا برنج سرو کنید. برای تهیه شفته اراکی برای شام، بعد از این که پیاز و هویج را رنده کردید، در یک کاسه، گوشت چرخ کرده را با هویج، پیاز و سبزی‌های معطر خرد شده ترکیب کنید. مقداری آرد نخودچی و نمک و فلفل به گوشت اضافه کنید.

برای مشاهده ادامه مراحل تهیه، به مقاله طرز تهیه شفته اراکی مراجعه کنید.

 

۵۰- کوفته هلو شیرازی

 

کوفته هلو برای شام خوشمزه

 

شاید اسم «کوفته هلو» برایتان جالب باشد ولی بد نیست بدانید که مواد به کار رفته در این کوفته، بسیار ساده است و البته هیچ ربطی به هلو ندارد. این کوفته اصیل شیرازی به خاطر این که ظاهر و اندازه‌ای شبیه هلو دارد، به کوفته هلو معروف شده و یکی از غذاهای نوروزی شیراز است.

کوفته هلو را در سس مخصوص که در آن از رب گوجه فرنگی، سس انار یا سرکه و شیره به عنوان چاشنی استفاده می‌شود، می‌پزند. برای درست کردن کوفته هلو شیرازی به عنوان غذای ناهار، ابتدا باید مایه کوفته هلو را آماده و درست کنید و بعد از ورز دادن مواد، آن‌ها را در یخچال استراحت دهید.

در این فاصله سس کوفته هلو را درست کنید. در نهایت کوفته‌ها را به شکل گرد، فرم دهید و مواد میانی را در کوفته‌ها بگذارید. کوفته‌های آماده شده را در نهایت در سس قرار دهید و اجازه دهید کوفته هلو شیرازی به آرامی بپزد.

 

ادامه مراحل تهیه این غذای نونی برای ناهار را در مقاله طرز تهیه کوفته هلو بخوانید.

 

۵۱- خورش بامیه با گوشت یا مرغ

 

طرز تهیه خورش بامیه با گوشت یا مرغ

 

طبع بامیه سرد و تر است. به همین دلیل یک غذای ایرانی مناسب برای شام ماه رمضان و در فصل تابستان غذایی مفید برای پیشگیری از گرمازدگی است. در ماه رمضان هم جلوی عطش و تشنگی را می گیرد.

علاوه بر این بامیه یکی از مغذی‌ترین انواع سبزیجات و سرشار از کلسیم است. به همین خاطر استفاده از آن به صورت انواع خوراک و خورشت برای کودکان در حال رشد و سالمندان برای رشد و تقویت استخوان‌ها و درمان پوکی استخوان بسیار مفید است.

برای درست کردن «خورش بامیه مجلسی» ابتدا پیاز را ریز خرد و با کمی روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود. گوشت گوسفند خرد شده و شسته شده را به پیازها اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت برگردد. ادویه شامل فلفل و زردچوبه و در صورت تمایل کمی ادویه کاری به گوشت اضافه کنید. کمی دیگر تفت دهید تا طعم خامی ادویه‌ها گرفته شود.

برای مطالعه ادامه مراحل طرز تهیه‌ خورش بامیه مجلسی با گوشت یا مرغ و نیز طرز تهیه خورش بامیه جنوبی و خوزستانی به همراه فیلم آموزش تهیه آن روی لینک مطلب بزنید.

 

۵۲- انواع دلمه ایرانی و فرنگی

 

طرز تهیه انواع دلمه مجلسی ایرانی و فرنگی + فیلم آموزش تهیه

 

دلمه یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی است که برای پذیرایی از مهمان‌ها و همچنین یک دورهمی خانوادگی لذت‌بخش، انتخاب شگفت انگیزی به عنوان یک غذای نونی برای شام محسوب می‌شود. معمولاً دلمه به روش‌های مختلفی آماده می‌شود، انواع دلمه مخلوط از دلمه برگ مو، دلمه کلم، دلمه بادمجان گرفته تا دلمه گوجه فرنگی، دلمه سیب زمینی، دلمه فلفل دلمه‌ای از رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع دلمه هستند که هر کدام به روشی خاص و متفاوت تهیه می‌شوند.

اما طرز تهیه انواع دلمه چگونه است؟ مواد لازم برای انواع دلمه چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا چیزی در مورد طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه و مجلسی می‌دانید؟ برای مطالعه طرز تهیه بیش از ۱۵ دلمه ایرانی و فرنگی روی لینک مطلب طرز تهیه انواع دلمه کلیک کنید.

 

۵۳- کوفته بوقلمون و گیلاس

 

طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس

 

کوفته بوقلمون و گیلاس از انواع کوفته فرنگی است. شاید در نگاه اول ترکیب بوقلمون و گیلاس خیلی به هم نیاید ولی کوفته بوقلمون و گیلاس یکی از خوشمزه‌ترین غذاهایی است که حتما به درست کردنش می‌ارزد و می‌تواند نظرتان را عوض کند. روش درست کردن این کوفته هم بسیار راحت و بی‌دردسر است و زمان زیادی هم برای پخت نیاز ندارد.

برای درست کردن این غذای خوشمزه، ابتدا باید مواد کوفته بوقلمون را تهیه کنید و آن را در یخچال استراحت دهید تا خودش را بگیرد. ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت زمان به این کار اختصاص دهید. سپس کوفته‌ها را درست کنید و به شکل قلقلی در آورید.

در هنگام گرد کردن کوفته‌ها یک گیلاس هم بین آن قرار دهید. در آخر کوفته‌ها را سرخ کنید و بعد در فر یا قابلمه بپزید. برای مشاهده طرز تهیه این غذای خوشمزه برای شام، روی لینک مقاله طرز تهیه کوفته بوقلمون و گیلاس بزنید.

 

۵۴- شکر پلو با قیمه شیرازی

 

طرز تهیه شکر پلو با قیمه

 

هر چند «شکر پلو با قیمه» یکی از غذاهای محبوب و متداول در نذری‌های شیرازی‌ها است ولی به عنوان یک غذای مجلسی و برای مهمانی و دورهمی‌ها هم پخته می‌شود. شکر پلو با برنج، شکر، خلال پوست نارنج، پوست پرتقال یا پوست نارنگی، خلال بادام و پسته، زرشک، زعفران و ادویه‌های دیگر تهیه می‌شود.

می‌توان این پلو را به صورت دمی یا آبکش هم درست کرد. این غذای خوشمزه و متفاوت برای شام در مجالس مهم و بزرگ عزا و عروسی یا مهمانی به‌ همراه مرغ، گوشت بره یا گوشت گوسفندی و انواع خورش سرو می‌‌شود.

تهیه شکر پلو هم اصلا سخت نیست و فقط پختن برنج آن به خاطر شیرین بودن، کمی متفاوت است. در لینک مقاله طرز تهیه شکر پلو با قیمه، روش پخت این غذای اصیل شیرازی را می‌توانید یاد بگیرید و برای شام مهمانی بپزید.

 

۵۵- ساندویچ سالاد نخود

 

ساندویچ سالاد نخود از بهترین غذاها برای شام

 

شام چی درست کنم ساده باشه و نونی؟ پیشنهاد ما «ساندویچ سالاد نخود» است. ساندویچ سالاد نخود یکی از خوش‌طعم‌ترین غذاهای گیاهی و بدون گوشت برای شام است که هم سالاد است و هم ساندویچ.

برای تهیه ساندویچ سالاد نخود از هیچ گونه گوشتی استفاده نمی‌شود و از همین رو یک غذای کاملاً گیاهی و در عین حال مقوی و مفید برای گیاهخواران نیز محسوب می‌شود. برای درست کردن این غذای خوشمزه باید از ترکیب نخود آبگوشتی، خیارشور، سس مایونز، نان تست، شوید تازه، گوجه فرنگی، ریحان تازه و ادویه‌های مختلف استفاده کنید.

در اولین مرحله از طرز تهیه ساندویچ سالاد نخود باید نخودها را برای ۱ تا ۲ شب بخیسانید و در این فرصت چندین بار آب نخودها را عوض کنید تا نفخ آن‌ها گرفته شود. سپس نخودها را همراه با آب در قابلمه بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا بپزند.

سپس نخودها را آبکش کنید و با استفاده از گوشتکوب یا غذاساز آن‌ها را میکس کنید. برای خواندن ادامه مراحل طرز تهیه ساندویچ سالاد نخود لذیذ به ۲ روش ساده و رژیمی می‌توانید روی لینک مقاله طرز تهیه ساندویچ سالاد نخود کلیک کنید.

 

۵۶- کتلت عربی

 

کتلت عربی یک غذای خوشمزه برای شام مهمانی

 

«کتلت عربی» که با نام «عروک» شناخته می‌شود، یکی از غذاهای سریع و آسان برای شام است که در طرز تهیه آن، از گوشت چرخ‌کرده استفاده می‌شود. اگر با خودتان فکر می‌کنید برای شام مهمونی چی درست کنم که هم خاص و خوشمزه باشد و هم گوشتی بهتر است کتلت عربی را امتحان کنید.

برای تهیه این غذا از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، فلفل دلمه‌ای، نخود، گوجه فرنگی، سیب زمینی، سیر، جعفری و ادویه‌های مختلف استفاده می‌شود. در اولین مرحله از طرز تهیه کتلت عربی با نخود، نخود را در یک کاسه بریزید و روی آن را به قدری آب اضافه کنید تا نخودها را بپوشاند.

حداقل یک شب تا صبح یا به مدت ۲۴ ساعت نخودها را بخیسانید. در این مدت هر چند ساعت یک بار، آب نخودها را با آب تازه عوض کنید. بعد از این که نخودها نفخشان گرفته شد و کمی نرم شدند، آن‌ها را آبکش کنید. سپس در چرخ‌گوشت بریزید و دو بار آن‌ها را چرخ کنید تا حسابی نرم شوند.

اگر چرخ‌گوشت ندارید، می‌توانید از غذاساز استفاده کنید. نخودهای چرخ شده را در یک ظرف جداگانه، کنار بگذارید. برای خواندن ادامه مراحل طرز تهیه کتلت عربی ترد و خوشمزه با گوشت و بدون گوشت می‌توانید روی لینک مقاله طرز تهیه کتلت عربی کلیک کنید.

 

۵۷- خوراک یا خورش مرغ زنجبیلی

 

مرغ زنجبیلی مجلسی برای شام

 

برای شام چی درست کنم که سبک و خوش خوراک باشه؟ «مرغ زنجبیلی» یک گزینه ساده  و حتی رژیمی برای وعده شام است. می‌توانید این غذا را با برنج یا نان بخورید. مرغ زنجبیلی در اصل یک خوراک یا خورش خوشمزه و محبوب برای دورهمی‌ها یا مهمانی‌های ساده است.

در این غذا، زنجبیل به عنوان طعم‌دهنده اصلی مرغ استفاده می‌شود و به همین خاطر هم مرغ زنجبیلی، جزو غذاهای مقوی و پر خاصیت به خصوص برای روزهای سرد سال است. مرغ زنجبیلی را هم در فر و هم بدون فر و در قابلمه می‌توانید درست کنید.

همچنین این خوراک هم با گوشت بوقلمون و هم با گوشت مرغ درست می‌شود. همان طور هم که از اسم این غذا پیدا است، مرغ زنجبیلی طعم غالب زنجبیل دارد. برای آماده کردن مرغ زنجبیلی برای شام ساده یا مهمانی، از سینه یا فیله مرغ که بدون استخوان است، استفاده کنید.

برای تهیه مرغ زنجبیلی ابتدا مرغ را بشویید. فیله‌ها را به قطعات دلخواه به صورت مکعبی یا به صورت لایه‌ لایه، برش بزنید و خرد کنید. تکه‌های مرغ یا بوقلمون را در یک پاکت پلاستیکی زیپ کیپ یا یک ظرف درب‌دار بریزید.

همچنین بنا به ذائقه خود می‌توانید مواد دیگری را هم به مرغ زنجبیلی، اضافه یا از مواد مورد استفاده در آن کم کنید. برای مشاهده مراحل کامل پخت و طرز تهیه مرغ زنجبیلی روی لینک مقاله کلیک کنید.

 

۵۸- تاکو مکزیکی با تن ماهی

 

تاکو مکزیکی با تن ماهی

 

«تاکو» در زبان لاتین به معنای «لقمه» است. نان اصلی تاکو «ترتیلا» است اما آن را با نان لواش و پیتا هم می‌توانید درست کنید و یک فینگرفود ساده و کم هزینه و خوشمزه برای مهمانی و تولد و دورهمی هم هست و البته یک غذای عالی برای شام هم به حساب می‌آید .

این غذا بهترین انتخاب برای تهیه غذا با تن ماهی و پنیر پیتزا است. برای درست کردن «تاکو مکزیکی با تن ماهی» اگر از نان پیتا یا نان لواش استفاده می‌کنید نان‌ها را چند دقیقه به حالت نان تاکو یعنی کمی خمیده در فر بگذارید تا مقداری خشک شوند، البته این کار سلیقه‌ای است و شما می‌توانید تاکو را با همان نان نرم پیتا یا لواش درست کنید.

سپس پیاز را نگینی خرد کنید و تفت دهید تا سبک شود. گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود. فلفل سبز خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید. سیر را هم اضافه کنید. کمی که تفت خورد نمک و ادویه تاکو را اضافه کنید.

½ استکان آب اضافه کنید تا گوشت خوب پخته شود. در نهایت آبی که اضافه کرده‌اید باید کاملاً بخار شود و هیچ آب اضافی در گوشت نباشد. برای خواندن ادامه مراحل طرز تهیه تاکو مکزیکی با تن ماهی و ادویه مخصوص تاکو می‌توانید روی لینک مقاله طرز تهیه انواع تاکو کلیک کنید.

 

لیست غذاهای سبک برای شام

 

غذاهای سبک برای شام

 

هر چقدر که آماده کردن غذا برای ناهار و حتی منوی صبحانه نیاز به تشریفات زیاد دارد، معمولاً همیشه توصیه می‌شود تا شب‌ها شام سبک بخورید و به جای یک وعده چرب و پرکالری، با مصرف غذاهای سبک و ساده‌تر یک شب آرام‌تر را تجربه کنید. خوردن غذاهای سنگین و پرکالری در شب موجب می‌شود تا هضم غذا با مشکل روبرو شود و از طرفی سبب ایجاد چاقی و اضافه وزن می‌گردد.

پس اگر دوست دارید بدنی سالم و خوابی راحت داشته باشید، بهتر است نگاهی به طرز تهیه بیش از ۸۰ مدل از غذاهای سبک برای شام زمستان و تابستان بیندازید. برای مطالعه طرز تهیه این غذاها روی لینک مطلب کلیک کنید.

 

غذای ساده برای شام

 

غذای ساده برای شام | ۲6 غذای فوری و شام سبک و ارزان + فیلم

 

اگر می‌خواهید غذای ساده برای شام یا یه شام سبک داشته باشید، نیازی به صرف زمان زیاد و حتی هزینه بالا ندارید. در عین حال می‌توانید از خوردن یک شام ساده و فوری و ارزان لذت ببرید.

 

لیست انواع غذاهای ساده و ارزان برای شام حسابی کار راه‌انداز است. برای مطالعه با طرز تهیه نمونه‌‌های متعددی از غذاهای مناسب برای شام سریع و شام ساده و خوشمزه به همراه فیلم آموزش تهیه آن‌ها روی لینک غذای ساده برای شام مطلب کلیک کنید.

 

شام چی بپزم؟

 

لیست انواع غذا و خوراک های ساده و خوشمزه برای شام، به مرور کامل‌تر هم خواهد شد. درست کردن شام و فکر کردن به این که شام سبک و ساده چی بپزم، شاید در نگاه اول کمی سخت باشد. ولی هر وقت برای تهیه یک شام راحت یا یک شام جدید و متنوع سردرگم شدید، می‌توانید خوراک‌های مناسب برای شام را در این لیست شام ساده دوباره مرور کنید.

از این لیست غذا برای شام می توانید برای تهیه انواع شام نانی و خوراک لذیذ ایده بگیرید. با هر موادی که در دسترس دارید، می‌توانید یک غذای نونی راحت و سبک و مقوی برای وعده شام برای یک دورهمی ساده، یک مهمانی مجلسی و یا یک شام تک‌نفره درست کنید.

 

سوالات متداول

 

لیست غذای خوشمزه برای شام چیست؟

 

  • کتلت مرغ
  • میرزا قاسمی
  • تهچین
  • کباب تابه‌ای
  • بادمجان شکم پر

 

غذای حاضری برای شام چی بپزم؟

 

اگر می‌خواهید یک شام ساده و ارزان درست کنید می‌توانید کشک بادمجان، آش دوغ، کال جوش یا کله جوش، انواع کوکو با سیب زمینی، هویج، بادمجان یا سویا، کوکو سبزی، اشکنه، یتیمچه، میرزا قاسمی، سوپ گوجه فرنگی، انواع بورانی، عدسی و هر کدام از غذاهای سبکی که در بالا به آن‌ها اشاره شده و مواد تهیه آن‌ها را در دسترس دارید، انتخاب و تهیه کنید.

 

شام ساده نونی و بدون گوشت چی بپزم؟

 

اگر نمی‌خواهید در وعده شام از برنج استفاده کنید ما در مجله کوروش لیست ۳۰ مدل غذا بدون گوشت برای شام و ناهار را برای شما آماده کرده‌ایم. می‌توانید از این مقاله هم کمک بگیرید و غذاهای مقوی برای شام که در عین حال ساده هم باشند، درست کنید.

 

غذا برای شام مهمانی چی بپزم؟

 

اگر برای وعده شام مهمان دارید و نمی‌دانید چه غذایی مناسب است از مقاله انواع پلو و چلو برای مهمانی می‌توانید ایده بگیرید. فهرست و طرز تهیه بیش از ۳۰ مدل از انواع غذاهای مجلسی مناسب مهمانی را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

 

کالابرگ الکترونیک